Αλλαγή μορφής ώρας στο locale + Euro Sign

tpe | Τετ, 07/29/2009 - 15:04 | 2' | 6

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια απορία για τα opensuse μου. Θέλω να αλλάξω το format της ώρας από 12ωρο σε 24ωρο. Το LC_TIME είναι δηλωμένο σε el_GR.UTF8, που απ' όσο κατάλαβα έχει μόνο 12ωρη απεικόνηση. Υπάρχει τρόπος να το αλλάξω, σε όλο το σύστημα ώστε να είναι 24ωρο; Το μόνο που βρήκα ήταν να αλλάξω τον ορισμό του αρχείου /usr/share/i18n/locales/el_GR.

H λύση αυτή δεν μπορεί να εφαρμοστεί για 2 λόγους:

α. Πρέπει να αλλάξει σε όλα τα μηχανάκια μου (κι είναι αρκετά)

β. Δεν είναι μόνιμη. Στο πρώτο update/upgrade θα πρέπει να ξανατρέξω το localedef,

Άρα: Υπάρχει τρόπος να αλλάξει μέσω configuration? Κι αν ναι, μπορεί να γίνει από το yast ή μόνο από αρχεία;

Π.

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

 Αν εισαι σε gnome με διπλο κλικ πανω στην ωρα εχει καπου μια επιλογη για 12-24 ωρη.

Το συμβολο του euro βγαινει με δεξι alt+E.Αν δεν στο βγαζει πρεπει να πας στο menu->preferences->keyboard και καπου στο layout εχει την επιλογη του eurosign.

To τικαρεις και εισαι κομπλε.

Ολα τα παραπανω σε gnome.

Δεν θέλω για το gui. Το kde το χειρίζεται όπως πρέπει. Κονσόλα και μεταβλητές περιβάλοντος. Γιαυτό είπα LC_TIME 

Οπότε για ποια ώρα μιλάς; Θέλω να πω, η ώρα που κρατάει το σύστημα είναι "μία" κ το πώς φαίνεται στην οθόνη εξαρτάται από την εκάστοτε εφαρμογή/εντολή. Σε ποια εφαρμογή/εντολή βλέπεις 12h κ θες να τo γυρίσεις σε 24h;

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

To LC_TIME είναι μεταβλητή περιβάλλοντος. Δεν έχει σχέση με μία ή 2 εφαρμογές. Αν βασιστείς πάνω σε αυτό για να πάρεις την ώρα (πχ σε ένα script) τότε την έκανες. Δεν είναι μόνο που θέλω να το βλέπω, αυτό 'φτιάχνεται'. Είναι κι η χρήση του από άλλες εφαρμογές. Πχ: Τα logs μιας εφαρμογής.

 

Κ πάλι δεν καταλαβαινόμαστε. Ξέρω πάντως τι είναι το $LC_TIME :)

Όμως όπως το KDE που ανέφερες, έτσι κ άλλες εφαρμογές δεν ασχολούνται μαζί του απαραίτητα.

Αλλά μόλις μου ήρθε μια ιδέα. Αν έχεις διαπιστώσει ότι οι εφαρμογές που σε ενδιαφέρουν εσένα σέβονται το LC_TIME, γιατί δεν κρατάς όλα τα LC_* σε el_GR κ να γυρίσεις μόνο το LC_TIME σε κάτι άλλο που να είναι 24h;

Το en_US πχ είναι 24h:


dimitris@mercury:~$ date
Wed Jul 29 17:00:29 EEST 2009
dimitris@mercury:~$ locale
LANG=en_US.UTF-8
LC_CTYPE="en_US.UTF-8"
LC_NUMERIC="en_US.UTF-8"
LC_TIME="en_US.UTF-8"
LC_COLLATE="en_US.UTF-8"
LC_MONETARY="en_US.UTF-8"
LC_MESSAGES="en_US.UTF-8"
LC_PAPER="en_US.UTF-8"
LC_NAME="en_US.UTF-8"
LC_ADDRESS="en_US.UTF-8"
LC_TELEPHONE="en_US.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="en_US.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="en_US.UTF-8"
LC_ALL=

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Το έχω σκεφτεί κι αυτό.

Αλλά δεν είμαι πολύ θετικός. Θα δούμε.

Στο δεύτερο ερώτημα τώρα του Ευρώ. Το € το έχω καταφέρει (προφανώς). Αυτό που δεν μπορώ να τυπώσω είναι το σύμβολο του cent. Θεωρητικά είναι το AltGR+c, αλλά δεν δουλεύει. Μήπως χάνω κάτι;