Απορίες για netbook

tterranigma | Τρί, 07/14/2009 - 16:36 | 1' | 10

Θέλω να ρωτησω το εξής. Εχω ένα acer aspire one. Θελω να βαλω linux και να ξεφορτωθω τα windows xp. Δεν ξερω τι διανομη να βαλω. Σκεφτομαι να εγκαταστησω το Mint  τοσο στον κανονικο υπολογιστη οσο και sto netbook. Μπορειτε να μου πειτε αν θα ειναι βαρυ η οχι για το netbook? Δοκιμασα το Puppy αλλα δε μαρεσε καθολου σαν περιβαλλον χρησης.

Επιπλεον, αν ας πουμε βαλω Μιντ και εγκαταστησω to Enlightenment, θα λεει ή ειναι κουτο?Και θα εχω βελτιωση στις επιδοσeiς του netbook?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 4 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Ubuntu remix 9.04.το εχω τρεξει στο netbook-aspire one τησ κορης μου κ δουλευουν ολα ρολοι.επι πλεον μπορεις να το δοκιμασεις σε live-usb για του λογου το αληθες 

Αλλα  πρωτα κανε ενα restore image των winxp για μαλλοντικη χρηση με τα εργαλεια που υπαρχουν ηδη στο συστημα σου.καλως η κακως τα εχεις-τα xp-πληρωμενα..... 

Eγώ το έχω φορμάρει το mint σε acer άκι και δούλεψε μια χαρά. Δεν του πέφτει βαρύ και παίζει κανονικά. Αυτές τις διανομές που είναι ειδικές για netbooks δεν τις έχω δοκιμάσει γιατί όσα acer άκια μου φέρανε μου ζητήσανε είτε debian είτε mint.

Εγώ το mint το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους δεν έχουν ξανά φορμάρει linux γιατί είναι φιλικό, και στην χρήση και εύκολο στο φορμάρισμα.vriareos τι του λες του ανθρώπου εκεί; Να κρατήσει τα xp;; Αν τα ήθελε δεν θα ρώταγε να φορμάρει linux.

Αν δεν τα έχεις ενεργοποιήσει τα xp πάρε τηλέφωνο την εταιρία και πες τους ότι δεν τα θες και δεν θα τα ενεργοποιήσεις να τους στείλεις πίσω την ετικέτα να σου δώσουν πίσω κάποια λεφτά για αυτά.. ( καμία 30αρια ευρώ. ) .

 

 

 

 

 

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

ΤΙ?! Γινεται αυτο? Εκανα ενεργοποιηση...γαμωτο........... Δεν πειραζει. Θα τρεξω μια live διανομη του ubuntu remix αν και θελω να νιωθω τον υπολογιστη μου σαν υπολογιστη και οχι σαν μαυρη συσκευη, πχ, dvd player.μαλλον προσ τομ μιντ με κοβω.. Αν δω οτι δεν τραβαει νομοτελειακα remix. Thanks!

tterranigma]

ΤΙ?! Γινεται αυτο? Εκανα ενεργοποιηση...γαμωτο........... Δεν πειραζει. Θα τρεξω μια live διανομη του ubuntu remix αν και θελω να νιωθω τον υπολογιστη μου σαν υπολογιστη και οχι σαν μαυρη συσκευη, πχ, dvd player.μαλλον προσ τομ μιντ με κοβω.. Αν δω οτι δεν τραβαει νομοτελειακα remix. Thanks!

Γίνεται και μάλιστα η acer επιστρέφει και λεφτά.. ( το έχει κάνει και άλλος κόσμος.). Δεν ενεργοποιείς τα windows.

Η άδεια τους, η οποια σου λέει accept /not accept έχει έναν όρο μέσα που λέει ότι αν δεν την αποδέχεσαι πρέπει να επιστρέψεις το λειτουργικό σε 15 μέρες στην εταιρία και όχι στο κατάστημα που αγόρασες το μηχάνημα. Πατάς no accept, στέλνεις μέιλ στην acer τους λες ότι δεν το θες και ότι θες να τους επιστρέψεις την ετικέτα που είναι πίσω από τον υπολογιστή και έχει μέσα τον κωδικό και να σου δώσουν πίσω τα λεφτά που ( υποτίθεται -γιατί είναι και λαμόγια ) κάνει.

Αυτά όλα τα κάνεις γραπτώς για να έχεις και δεμένο τον γαίδαρο σου.. Όσο για το αν εκείνοι ξέρουν αν ενεργοποίησες ή όχι τα windows.. μη σκας το ξέρουν γιατί υποτίθεται ότι όταν τα ενεργοποιείς χτυπάς τον κωδικό που έχει από κάτω η ετικέτα και αυτό πάει και σε κάνει register στην ακατανόμαστη.

Η acer έχει την φήμη ότι επιστρέφει τα λεφτά. Η HP τώρα, που μας το παίζει και φιλική προς το λίνουξ, έκανε το παπί σε παρόμοια περίπτωση και δεν επέστρεψε τίποτα..

Δεν σε σώζουν τα 30 ευρώ, αλλά γιατί να μην τα πάρεις πίσω αφού στην τελική δεν θέλεις το λειτουργικό και σε ορισμένα καταστήματα δεν διαθέτουν προς πώληση acer χωρίς λειτουργικό;

Κακώς τα ενεργοποίησες φίλε.. Έχετε υπόψιν σας πως γίνεται προς γνώσην και συμμόρφωση και οι υπόλοιποι. ( εμείς φταίμε που μας κοροϊδεύουν και το έχω ξαναπεί αυτό.. Δραστηριοποιηθείτε και μην βαριέστε.. )

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

ΤΙ?! Γινεται αυτο? Εκανα ενεργοποιηση...γαμωτο........... Δεν πειραζει. Θα τρεξω μια live διανομη του ubuntu remix αν και θελω να νιωθω τον υπολογιστη μου σαν υπολογιστη και οχι σαν μαυρη συσκευη, πχ, dvd player.μαλλον προσ το μιντ με κοβω.. Αν δω οτι δεν τραβαει νομοτελειακα remix. Thanks!

Να πω κι εγώ, να πω;

Δεν έχουμε Acer, αλλά EeePC, το οποίο όμως δουλεύει απίστευτα όμορφα με το UNR (Ubuntu Netbook Remix). Το εν λόγω παιδάκι του Ubuntu θέλει μόνο 384ΜΒ RAM και 1GB χώρο σε δίσκο θ(flash ή hdd) και σου προσφέρει ομορφότατο γραφικό περιβάλλον (διαφορετικό από το παρθένο Gnome) και όλες τις Ubuntu-οανέσεις.

Η πλάκα είναι ότι δουλεύει σε απίστευτα παλιό EeePC (από τα πρώτα μοντέλα). Η εγκατάστασή του είναι λίγο tricky, επειδή πρέπει να το γράψεις σε usb stick πρώτα, αλλά υπάρχουν αναλυτικότατες οδηγίες. Το κατεβάζεις σε dt από εδω:

http://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-releases/jaunty/ubuntu-9.04-netbook-remix-i386.img

 

--ΔΚ

Sorry marlene,προσωπικα μολις δω win βγαζω σπυρακια κ με πιανει δυσπνοια αλλα ειπα μηπως τα θελει ο φιλος.καλυτερα να παρει τα 30 ευροπουλα πισω για να πιαςουν τοπο πχ 2-usb sticks

dimitris]

Να πω κι εγώ, να πω;

Δεν έχουμε Acer, αλλά EeePC, το οποίο όμως δουλεύει απίστευτα όμορφα με το UNR (Ubuntu Netbook Remix). Το εν λόγω παιδάκι του Ubuntu θέλει μόνο 384ΜΒ RAM και 1GB χώρο σε δίσκο θ(flash ή hdd) και σου προσφέρει ομορφότατο γραφικό περιβάλλον (διαφορετικό από το παρθένο Gnome) και όλες τις Ubuntu-οανέσεις.

Η πλάκα είναι ότι δουλεύει σε απίστευτα παλιό EeePC (από τα πρώτα μοντέλα). Η εγκατάστασή του είναι λίγο tricky, επειδή πρέπει να το γράψεις σε usb stick πρώτα, αλλά υπάρχουν αναλυτικότατες οδηγίες. Το κατεβάζεις σε dt από εδω:

http://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-releases/jaunty/ubuntu-9.04-netbook-remix-i386.img

 

--ΔΚ

Λίγα είναι 384mb ram minimum;; Η debian τρέχει από 256 ( να μη σου πω και λιγότερα άμα αδειάσεις και λίγο το gnome ή του ρίξεις ένα blackbox).

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει gentoo σε netbook; Λογικά και αφού γίνεται compile πάνω στο κάθε μηχάνημα θα τρέχει πολύ καλά.

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Γειά σας,

λίγο καθυστημερημένα και από μένα. Πήρα πριν λίγο καιρό το eeepc 1008HA και του έβαλα mint, θέλοντας να αποφύγω το περίεργο gui του UNR.

Εκτός από ένα πρόβλημα που αντυμετώπισα σχετικά με το wifi και τον kernel 2.6.28, το οποίο λύθηκε αναβαθμίζοντατας τον σε 2.6.30, όλα τρέχουν μια χαρά, δεν πολυκολλάει, εκτός αν το ζορίζω κάπως. Η μοναδική επιφύλλαξη που έχω είναι το κατά πόσο έχει πρόβλημα με την κλασσικη lan σύνδεση με router, για την οποία είχαν αναφερθεί προλήματα, αλλά εμένα δεν με απασχόλησε -ακόμα-.

Τώρα σκέφτομαι μήπως να βάλω και στον desktop mint

 

-vagvaf