Προβλήματα σε Netbook (Asus eee pc) με Ubuntu notebook remix!

DrGreem | Παρ, 07/10/2009 - 11:04 | 2' | 3

Μετά απ την αγορά του Netbook χρησιμοποίησα τα windows,φυσικά ήταν ελείνα αλλά το καλό ήταν οτι όλες οι συσκευές λειτουργούσαν σε αντίθεση με τα Ubuntu Notebook Remix όπου:

1. Δεν εντοπίζεται η κάμερα,έχω εγκατεστημένο και το πρόγραμμα 'χαμογελάστε" το οποίο υποτίθεται εντοπίζει όλες τις συνδεδεμένες κάμερες (την δική μου πάντως δεν την εντόπησε).

2. Τα bluetooth μου επίσης, μπήκα και στο πρόγραμμα που είναι σχετικό με το bluetooth αλλά τίποτα, τι γίνεται? (Στα windows λειτουργούσε κανονικά).

3. Ενώ όσο είχα τα easy peasy (ubuntu eee βασισμένα στα Ubuntu dekstop 8.04) έμπαινα κανονικά στο wireless δίκτυο μου. τώρα όταν προσπαθώ να συνδεθώ μου ζητάει κωδικό,τον είσαγω αλλά δεν συνδέεται και μετά απο λίγο μου βγάζει έναν μακρύ και τελείος άσχετο κωδικό, τι είναι αυτά πάλι? Ο_Ο

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ποιό eee έχεις αν επιτρέπετε εγω έχω το 901 με linux το είχα πάρει αλλά ήταν αθλια αυτα που είχε τα xandros και τώρα τρέχει moblin 2.0 beta μόνο το bluetooth εχει πρόβλημα αλλα πολλά bugs ακόμα.Στο moblin να ελπίζεις...

α τώρα που το θυμήθυκα νομίζω οτι η κάμερα είναι απενεργοποιήμενη απο το bios(Δεν ξέρω γιαιτ).Τσέκαρε να δείς και αν είναι ενεργοποιησε την....

Ευχαριστώ φίλε με έσωσες! Όντως απο το bios ενεργοποιηθηκε και bluetooth και camera! Thanks!!!

Tώρα το μόνο που μένει ειναι το κολοδίκτυο το οποιο δεν ανοιγει με τπτ!

Επισης μήπως ξέρει κανεις πως ενεργοποιω και απενεργοποιω το bluetooth ώστε να εξοικονομω μπαταρία..?