Ενεργοποίηση Ασύρματου δικτύου

Vasilis_F | Τρί, 06/23/2009 - 13:39 | 1' | 10

Καλησπέρα σε όλους. Αφού βαρέθηκα να "καθαρίζω" το laptop του πατέρα μου από ιούς, spyware και πολλά άλλα........

πήρα την απόφαση να του βάλω το Linux Mint 7 Gloria Universal Edition, να ησυχάσει το κεφάλι μου βρε αδελφέ!!! Το

μόνο που δεν ξέρω να κάνω ειναι να ενεργοποιήσω το ασύρματο δίκτυο. Η κάρτα δικτύου, είναι ένα U.S Robotics

Wireless MAXg USB Adapter. Ενσύρματα συνδέεται κανονικά φυσικά. Καθώς ο δικός μου υπολογιστής συνδέεται

ενσύρματα και κατά συνέπεια δεν σκαμπάζω ιδιαίτερα από wireless, μήπως κάποιος από το forum μπορεί να με

καθοδηγήσει για να το ενεργοποιήσω; Ευχαριστώ.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 2 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Εύκολο.. Ελπίζω να έχεις κρατήσει το cd με τους drivers της συγκεκριμένης κάρτας. Θα πας στο μενού system/ preferenceσ/windows wireless driverσ ( ή cards- δεν θυμάμαι πως το έχει ακριβώς) και θα πατήσεις να εγκαταστήσεις από το cd το αρχείο που είναι για xp και έχει κατάληξη .inf. ( μόλις ανοίξεις το cd θα το δεις. Είναι ένα αρχείο που θα έχει ένα όνομα ή ένα αριθμό και την κατάληξη .inf).
Mόλις θα το εγκαταστήσεις αυτό θα κλείσεις τον υπολογιστή ( δεν θα κάνεις reboot θα τον κλείσεις κανονικά) και μετά θα τον ανοίξεις ξανά.
Και μετά θα δουλεύει κανονικά η ασύρματη κάρτα σου.

Αν δεν έχεις το cd ψάξε στο google δίνοντας το όνομα της κάρτας και γράφοντας δίπλα windows xp driver να τον κατεβάσεις από εκεί.

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Δυστυχώς από το cd, το μόνο αρχείο με κατάληξη inf ειναι το autorun.inf, το οποίο εάν το διαλέξω, μου λέει σφάλμα κατά την

εγκατάσταση και μη έγκυρος οδηγός. Λογικό νομίζω. Στον φάκελο drivers του cd έχει δύο αρχεία, τα data.exe και setup.exe. Απο το site

http://www.usr-emea.com/support/s-prod-template.asp?loc=grec&prod=5421a

κατέβασα τους drivers για xp, αλλά έχουν πάλι κατάληξη exe. Καμειά άλλη ιδέα?

Cerca, trova

Απ'ότι καταλαβαίνω πάντως, δουλεύει γιατί με αριστερό κλικ στους δύο υπολογιστές κάτω δεξιά μου λέει, Ενσύρματο δίκτυο disconnected και στα ασύρματα

βλέπει το δικό μου router και ενός γείτονα. Κάνω κλικ στο δικό μου και μου βγάζει Απαιτείται Πιστοποίηση από το ασύρματο δίκτυο. Ασφάλεια ασύρματου

δικτύου WPA&WPA2 Personal και συνθηματικό. Βάζω συνθηματικό, πατώ σύνδεση και μετά από λίγο μου ξαναβγάζει Απαιτείται πιστοποίηση

ασύρματου δικτύου.

 

Cerca, trova

Τελικά είχα κάνει βλακεία με το caps lock . Τώρα μπαίνω κανονικά. Το μόνο που δεν έχω βρει ακόμα είναι πως να μη μου βγαίνει σε κάθε restart, το

Ξεκλείδωμα Keyring Εισάγετε Κωδικό για το προεπιλεγμένο Keyring για Ξεκλείδωμα, έτσι ώστε να μην χρειάζεται να του δίνω κωδικό κάθε φορά που κάνω

restart.

Cerca, trova

Λογικά θα έπρεπε να σου δίνει κάποιο κουτάκι που όταν το μαρκάρεις αποθηκεύει τον κωδικό. 

Εναλλακτικά για δοκίμασε αφού δώσει το κωδικό να αποθηκεύσεις στο session. Έχει επιλογή στο preferences να αποθηκεύεις το session και ως εκ τούτου και τις εφαρμογές που τρέχουν στην διάρκεια αυτού. Για δες μήπως και δουλέψει έτσι. Διαφορετικά.. τι να κάνουμε. Θα δίνεις κωδικό κάθε φορά.

Τώρα για αυτό που μου είπες ότι δεν είχε αρχείο inf αυτό σημαίνει ότι δεν έχει κάποιον driver αλλά απλά κάποιο executable προγραμματάκι που κάνει τις ρυθμίσεις του ρούτερ. Αλλά αυτές συνήθως στο manual σου γράφουν πως να τις κάνεις και με το χέρι. Αφού είναι λοιπόν usb μάλλον δεν χρειάζεται driver αλλά απλά κάποιες ρυθμίσεις.

Δεν κοιτάς μήπως και τις βρεις online;; ( μία ιδέα τώρα έτσι για την περιέργεια γιατί από την στιγμή που συνδέεται κανονικά τότε δεν είναι θέμα αυτό. ) .

 

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Όσο και εάν έψαξα, δεν κατάφερα να το σταματήσω από το να μου ζητάει κωδικό. Μάλιστα, έπεσα και σε αρκετό κόσμο που έχει το ίδιο πρόβλημα. Κάποιος

ανέφερε πως είναι bug του Gnome. Δεν πειράζει, ένας παραπάνω κωδικός δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Cerca, trova

marlene]

Τώρα για αυτό που μου είπες ότι δεν είχε αρχείο inf αυτό σημαίνει ότι δεν έχει κάποιον driver αλλά απλά κάποιο executable προγραμματάκι που κάνει τις ρυθμίσεις του ρούτερ. Αλλά αυτές συνήθως στο manual σου γράφουν πως να τις κάνεις και με το χέρι. Αφού είναι λοιπόν usb μάλλον δεν χρειάζεται driver αλλά απλά κάποιες ρυθμίσεις.

Βασικά υπάρχει ο driver απλά είναι κρυμμένος μέσα στο setup.exe αρχείο, είναι μια πρακτική που την ακολουθούν πολλές εταιρίες. Το setup.exe γίνεται εύκολα extract (με winzip ή winrar αν δεν κάνω λάθος) αλλά μετά πρέπει να "σκάψουμε" και μέσα σε ένα .cab αρχείο για να βρούμε τα κρυμμένα inf και sys αρχεία με κάποιο πρόγραμμα όπως το cabextract. Αν χρειάζεται κανείς περισσότερες πληροφορίες τα λέμε πάλι (δεν επεκτείνομαι μιας και ο φίλος Vasilis_F φαίνεται ότι δεν έχει πρόβλημα).

Αυτό το πρόβλημα με τον κωδικό το είχα αντιμετωπίσει κι εγώ σε κάποια φάση σε Ubuntu. Κάτι έχει να κάνει με το gnome-keyring αλλά δεν ξέρω περαιτέρω τι παίζει και δε θυμάμαι τι είχα κάνει. Αν μπορέσω θα το κοιτάξω πάντως.

************************

www.postokano.gr

Βρήκα hot υλικό...

Φίλε Vasilis_F δες αυτό το thread στο οποίο προσφέρονται λύσεις και γενικά εξηγείται το πρόβλημα. Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει. Πρόσεξε τα πρώτα posts όπως και το post νούμερο 9. Καλή επιτυχία!

************************

www.postokano.gr

Διάβασε επίσης αυτό το άρθρο, ο τυπάς έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, εξηγεί το πρόβλημα και δίνει και λύση, όλα κατανοητά και με φιλικότητα στο χρήστη.

************************

www.postokano.gr

@ jvarkas. Ευχαριστώ για την βοήθεια. Τα δοκίμασα και τα δύο sites και λύθηκε το πρόβλημα μου. Τώρα πιο συγκεκριμένα θα έλεγα πως

το 2ο site μάλλον είναι το "τυχερό". Δεν παίρνω και όρκο πάντως γιατί δοκίμασα πολλές πατέντες και τα έχω κάνει σαλάτα. Αλλά τέλος καλό, όλα καλά. Και

wireless internet εχει το laptop και κωδικό δε ζητάει .

Cerca, trova