[ΛΥΘΗΚΕ] Ubuntu - πρόβλημα στην πληκτρολόγηση τόνων

kiolalis | Δευ, 06/22/2009 - 09:53 | 1' | 8

Εγκατέστησα το Ubuntu 9.04 σε Toshiba A200-1J0. Όταν πληκτρολογώ τόνους, π.χ. στο Skype chat, ή στο Parley, ο τόνος εμφανίζεται αριστερά από το γράμμα (Γι´αννης). Αυτό δεν συμβαίνει στο OpenOffice.

Λύση στο πρόβλημα;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 3.5 (ψήφοι: 2)

Σχόλια

kiolalis]

Εγκατέστησα το Ubuntu 9.04 σε Toshiba A200-1J0. Όταν πληκτρολογώ τόνους, π.χ. στο Skype chat, ή στο Parley, ο τόνος εμφανίζεται αριστερά από το γράμμα (Γι´αννης). Αυτό δεν συμβαίνει στο OpenOffice.

Λύση στο πρόβλημα;

  Δοκίμασε να αλλάξεις το πληκτρολόγιο από Greece-exdended σε Greece ...σκέτο...

Έκανα την αλλαγή σε απλό ελληνικό πληκτρολόγιο, αλλά το πρόβλημα παραμένει σε εφαρμογές του kdeedu, στο skype, κ.λπ.

Δοκίμασε να αλλάξεις την γραμματοσειρά...

-------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόροων

Ψηφίζω και εγώ αλλαγή γραμματοσειράς. Δεν έχουν όλες οι γραμματοσειρές καλή μετατροπή στα ελληνικά. ( το λέω μετατροπή γιατί δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω). Δηλαδή μπορεί η γραμματοσειρά που έχεις να έχει ελληνικά αλλά να μην είναι σωστά φτιαγμένη για αυτή την γλώσσα.

*********

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα σε arch. Γενικά σε qt εφαρμογές υπάρχει όπως το kwrite. Γνωρίζει κανείς πως το λύνουν;

nikolaosv]Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα σε arch. Γενικά σε qt εφαρμογές υπάρχει όπως το kwrite. Γνωρίζει κανείς πως το λύνουν;

Eίχα αντιμετωπίσει (κάπως παλιά...) ένα παρόμοιο πρόβλημα, αλλά οφειλόταν στη μη σωστή ρύθμιση του αρχείου compose.dir ή τη μη ύπαρξη του ελληνικού αρχείου compose στην διανομή που είχα τότε (δεν θυμάμαι ποια ήταν).

Τα αρχεία compose χοντρικά ορίζουν με ποιους συνδυασμούς πλήκτρων προκύπτει κάθε χαρακτήρας.

Π.χ. στο kubuntu που έχω τώρα υπάρχει το αρχείο:

/usr/share/X11/locale/compose.dir

το οποίο ορίζει που βρίσκεται το εκάστοτε αρχείο Compose για κάθε locale.

Ετσι για ελληνικά έχει

el_GR.UTF-8/Compose             el_GR.UTF-8

Πράγμα που σημαίνει ότι "το αρχείο ρύθμισης Compose για το locale el_GR.UTF-8" βρίσκεται στον υποφάκελο el_GR.UTF-8. Στην δική μου περίπτωση πρόκειται για το αρχείο:

/usr/share/X11/locale/el_GR.UTF-8/Compose

Επομένως τσέκαρε το compose.dir, δες σε ποιο αρχείο "δείχνει" για το δικό σου locale και δες αν το αρχείο εκείνο όντως υπάρχει στον αντίστοιχο υποφάκελο.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι το πρόβλημα στη δική σου περίπτωση, αλλά ίσως σε βοηθήσει. Βασικά τώρα που το σκέφτομαι, δεν νομίζω καν να ειναι αυτό το πρόβλημά σου, γιατί αν ήταν αυτό δεν θα είχες καθόλου τόνους, σε καμία εφαρμογή... :(

Εχεις δοκιμάσει μήπως λυθεί με την setxkbmap όπως αναφέρεται εδώ.

Μόλις βρω χρόνο θα το κοιτάξω Δημήτρη. Το libre office  βάζει κανονικά τόνους από τη στιγμή που αφαίρεσα το libreoffice kde4 που έχει βιβλιοθήκες qt .