Fedora 11 - Leonidas.

alfisti | Τρί, 06/09/2009 - 21:11 | 1' | 63

Fedora 11 με καθυστέρηση καί μάλιστα μπόλικη.

Σήμερα δεν είχα χρόνο να μπλέξω με κανονική εγκατάσταση, άρα ... live usb.

η preview έτρεχε πάνω από μία βδομάδα, άψογα, αλλά δεν είχαν "συντονιστεί" τα repos.

Τώρα όμως ...   :)

Δείτε τις Σημειώσεις κυκλοφορίας.

Κατεβάστε gnome ή kde4.

Kαί χαρείτε όλα τα τελευταία πακέτα linux σε μία σταθερότατη διανομή.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Στο προηγούμενο μας θέμα πάλι... Λοιπόν, κατανοώ αυτό που μου λες mobinmob, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορώ εγώ να λύσω το πρόβλημα...:Ρ

Όσο για τον vas23, ένα καλό anti-virus είναι το firestarter, αν και στα λίνουξ είναι περιττό το anti-virus. Τώρα για την ιδέα σου δεν ξέρω αν είναι υλοποιήσιμη.

 

Η ζωή μπορεί να είναι χάλια παιχνίδι, αλλά έχει και γαμώ τα γραφικά!

-μπορείς να τσεκάρεις τα win μέσω linux

-υπάρχει gui για το clamav

- υπάρχει το πρόγραμμα virt-manager από όπου μπορείς να εγκαταστήσεις τα windows από το cd και να τα τρέχεις σε ξεχωριστό παράθυρο μέσα από το fedora linux.

 

Οι σύντομες απαντήσεις:
1)Ναι
2)Με κάποιο front-end σαν το Klamav ("Παραθυρικό" πρόγραμμα που ελέγχεις το Clamav)
3)Γενικά κάποιο πρόγραμμα virtualisation. Μερικά απο αυτά είναι τα VirtualBox, Vmware, Xen κ.ά. Προτείνω το VirtualBox, είναι εύκολο στο στήσιμο, έχει και αρκετά θέματα και οδηγούς και εδώ στο forum και νομίζω οτι θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες.

xfreak]

 Λοιπόν, κατανοώ αυτό που μου λες mobinmob, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορώ εγώ να λύσω το πρόβλημα...:Ρ

 

Προσπάθησε να δώσεις περισσότερες πληροφορίες...

Έχεις fedora 11; Αν ναι, συμβαίνει κάτι παράξενο με τα repo σου και αντί να εμφανίζονται για εγκατάσταση πακέτα από το stable (f11) εμφανίζονται από το rawhide(f12). Αυτό πρέπει να διορθωθεί... Πως εγκατέστησες την διανομή (με ποιο iso, από που το κατέβασες);

 

 

 

 Σε ευχαριστώ Teddy για τις απαντήσεις σου. Θα τα κοιτάξω όλα αυτά και τα ξαναλέμε!!! 

B COOL !!!!!!

Λοιπόν, φίλε teddy το Klamav είναι για KDE περιβάλλον και όχι για GNOME που χρησιμοποιώ εγώ (έπρεπε να το είχα πεί από νωρίς!!!!)

Έψαξα και βρήκα οδηγίες για το πώς στήνουν και παραμετροποιούν το clamav στο fedora μέσω terminal (όλα φαίνεται να πηγαίνουν καλά),

και τελικά βρήκα το γραφικό πρόγραμμα για το clamav: είναι το clamtk (το αρχείο που κατέβασα είναι .rpm). Όλα πανε πολύ καλα,

αυτή τη στιγμή κάνω και το πρώτο scan σε partition NTFS. Το μόνο που έχω σαν παρατήρηση είναι ότι το κομμάτι που λέγεται terminal δεν μπορείς να

το αποφύγεις, μια και πρέπει να κάνω mount το ntfs drive (και με δικαιώματα root, αφού το Palimpsest Disk utility αρνείται να το κάνει!!!!).

Αλήθεια πώς μπορώ να ξεπερνάω αυτό το θέμα από τα διάφορα προγράμματα που υπάρχουν στο Fedora και ζητάνε να είσαι root για να διαχειριστεις????

Ή απλά είναι μια δικλείδα ασφαλειας και δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτο?????

Thnx

 

Ναι, έπρεπε να ήμουν πιο σαφής οτι μπορεί να υπάρχει και άλλο. Anyway, άκρη βρήκες οπότε όλα καλά. Πάντως γενικά μπορείς να χρησιμοποιείς εφαρμογές του KDE στο Gnome και το αντίθετο, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, εκτός ίσως απο τις επιπλέον βιβλιοθήκες που θα εγκατασταθούν.
Απο ότι θυμάμαι τα ntfs διαμερίσματα τα φόρτωνα μέσω του προγράμματος ntfs-config (δες αν υπάρχει σαν εντολή, αλλιώς δες αν υπάρχει στον διαχειριστή πακέτων). Απο εκεί και πέρα οι ntfs φορτώνονται αυτόματα και απο απλό χρήστη. Δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει στη fedora ή έχει αλλάξει κάτι, τσέκαρέ το.
Για την τρίτη ερώτηση... Για ποιά προγράμματα μιλάμε; Για να έχεις τον γενικό κανόνα: Ότι επεμβαίνει στο σύστημά σου χρειάζεται να το τρέχεις ως root. Ότι δεν επεμβαίνει, συνήθως μπορείς να το τρέξεις σαν απλός χρήστης. Εξαιρέσεις υπάρχουν.

Teddy, δεν εχω κοιτάξει καθόλου το ntfs-config, απλά παρατήρησα ότι στο fedora 11 υπάρχει πρόγραμμα που σου δείχνει τον δίσκο σου και

ότι partition εχεις κάνει και από εκεί μπορείς κατευθείαν να κάνεις mount (ή τουλάχιστον έτσι δείχνει). Απλά όταν το προσπάθησα μου έδωσε

απάντηση ότι δεν είμαι su!!! Εκεί κολούσε το τελευταίο μου ερώτημα. Δεν με πειράζει αφού είναι κάτι που μπορώ να το κάνω και αλλιώς όλα οκ,

απλά λέω ότι για να υπάρχει θα έπρεπε να το κάνεις και σαν απλος χρήστης!!!!!

Κατάφερα και έβαλα το virtualbox και  δούλεψε καλά, απλά αυτό που ήθελα ήταν ένα τρόπο να ανοίξω σε παράθυρο ένα ήδη εγκατεστημένο λειτουργικό

(στην δικιά μου περίπτωση WinXP). Πρώτα είχα στήσει το XP σε ένα partition και στον ίδιο δίσκο μετά έστεισα και το Fedora (το Fedora λέει ότι το

partition με το XP είναι το /dev/sda1). Δουλεύοντας το πρόγραμμα το μόνο που μου δείνει την δυνατότητα να κάνω είναι να στήσω εκ νέου ένα xp μέσω

linux. Δεν θέλω να κάνω κάτι τέτοιο. Έχω ψαχτεί και δεν έχω βρει κάτι ενδιαφέρον , και το forum μιλάει για στήσιμο σε UBUNTU. Μήπως ισχύουν ίδια

πράγματα και πρέπει να διαβάσω καλύτερα???? Ποια είναι η γνώμη σου???? Ξέρεις αν μπορεί να γίνει αυτό που λέω????

 

Teddy]

Ναι, έπρεπε να ήμουν πιο σαφής οτι μπορεί να υπάρχει και άλλο. Anyway, άκρη βρήκες οπότε όλα καλά. Πάντως γενικά μπορείς να χρησιμοποιείς εφαρμογές του KDE στο Gnome και το αντίθετο, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, εκτός ίσως απο τις επιπλέον βιβλιοθήκες που θα εγκατασταθούν. Απο ότι θυμάμαι τα ntfs διαμερίσματα τα φόρτωνα μέσω του προγράμματος ntfs-config (δες αν υπάρχει σαν εντολή, αλλιώς δες αν υπάρχει στον διαχειριστή πακέτων). Απο εκεί και πέρα οι ntfs φορτώνονται αυτόματα και απο απλό χρήστη. Δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει στη fedora ή έχει αλλάξει κάτι, τσέκαρέ το. Για την τρίτη ερώτηση... Για ποιά προγράμματα μιλάμε; Για να έχεις τον γενικό κανόνα: Ότι επεμβαίνει στο σύστημά σου χρειάζεται να το τρέχεις ως root. Ότι δεν επεμβαίνει, συνήθως μπορείς να το τρέξεις σαν απλός χρήστης. Εξαιρέσεις υπάρχουν.

Απο οτι ξέρω δεν γίνεται να λειτουργήσεις κάποιο ήδη εγκατεστημένο λειτουργικό. Πρέπει να κάνεις ξεχωριστή εγκατάσταση μέσω virtualBox. Και δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να γίνεται αυτό που θέλεις. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να δεις το partition των ΧΡ απο την εγκατάσταση του Vbox. Κοινώς θα μπορείς να μοιράζεσαι αρχεία μεταξύ των δυο (τριών άμα αλουμε και το linux host) λειτουργικών, όχι όμως προγράμματα.
Το ntfs-config πάντως σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις mount ένα ntfs partition με δικαιώματα ανάγνωσης-εγγραφής σαν απλός χρήστης. Νομίζω οτι μόνο το συγκεκριμένο σύστημα αρχείων έχει αυτό το θέμα με το su.

vas23]

Κατάφερα και έβαλα το virtualbox και  δούλεψε καλά, απλά αυτό που ήθελα ήταν ένα τρόπο να ανοίξω σε παράθυρο ένα ήδη εγκατεστημένο λειτουργικό

(στην δικιά μου περίπτωση WinXP).

Όντως όπως είπε και ο Teddy δεν πρέπει να υπάρχει εφαρμογή με την οποία να σηκώνεις σε ένα παράθυρο ένα ήδη εγκατεστημένο λειτουργικό σύστημα. Όμως το ίδιο πράγμα είναι με το VirtualBox, σηκώνεις ένα λειτουργικό σύστημα σε ένα παράθυρο, απλά αυτό είναι εγκατεστημένο σε έναν εικονικό δίσκο και όχι στον σκληρό σου. Κατά τ'άλλα μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα, το VirtualBox έχει πολύ καλή υποστήριξη για USB και μπορείς να έχεις και επικοινωνία μεταξύ των λειτουργικών συστημάτων του υπολογιστή σου και με άλλα πισι στο δίκτυό σου εύκολα, ώστε να διαμοιράζεις αρχεία κ.λπ. Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θες να κάνεις και το VirtualBox αποτελεί εμπόδιο ή δεν το υποστηρίζει?

Η μόνη διπλή δουλειά είναι ότι πρέπει να εγκαταστήσεις τις εφαρμογές που έχεις στα εγκατεστημένα ΧΡ ξανά στη VirtualBox εγκατάσταση των ΧΡ. Αν θες κάποια βοήθεια εδώ είμαστε!

 

************************

www.postokano.gr

Καλησπέρα.

Κατα βάση αυτό που ήθελα να δω ήταν απλά να αν και πως γίνεται. Έχω καταλάβει πολύ καλά τι παίζει.

Ψάχνωντας διάφορα πράγματα έπεσα πάνω στο wine!!! Παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον αυτά που μπορέις να κάνεις αλλά πως???

Μπορείτε να μου δώσετε την μεγαλύτερη εικόνα??? Μου φαίνεται ότι είναι βολικό, είναι??? τί ειναι το wiki που το συναντάω σε πολλές ανζητήσεις μου?

Έχω αρχίσει να συνηθίζω το fedora και έλεγα να εγκαταστήσω στο laptop μου το ubuntu. Θα έχει μεγάλες διαφορές??? και ποια έκδοση του ubuntu προτείνεται??

ευχαριστώ

jvarkas]

vas23]

Κατάφερα και έβαλα το virtualbox και  δούλεψε καλά, απλά αυτό που ήθελα ήταν ένα τρόπο να ανοίξω σε παράθυρο ένα ήδη εγκατεστημένο λειτουργικό

(στην δικιά μου περίπτωση WinXP).

Όντως όπως είπε και ο Teddy δεν πρέπει να υπάρχει εφαρμογή με την οποία να σηκώνεις σε ένα παράθυρο ένα ήδη εγκατεστημένο λειτουργικό σύστημα. Όμως το ίδιο πράγμα είναι με το VirtualBox, σηκώνεις ένα λειτουργικό σύστημα σε ένα παράθυρο, απλά αυτό είναι εγκατεστημένο σε έναν εικονικό δίσκο και όχι στον σκληρό σου. Κατά τ'άλλα μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα, το VirtualBox έχει πολύ καλή υποστήριξη για USB και μπορείς να έχεις και επικοινωνία μεταξύ των λειτουργικών συστημάτων του υπολογιστή σου και με άλλα πισι στο δίκτυό σου εύκολα, ώστε να διαμοιράζεις αρχεία κ.λπ. Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θες να κάνεις και το VirtualBox αποτελεί εμπόδιο ή δεν το υποστηρίζει?

Η μόνη διπλή δουλειά είναι ότι πρέπει να εγκαταστήσεις τις εφαρμογές που έχεις στα εγκατεστημένα ΧΡ ξανά στη VirtualBox εγκατάσταση των ΧΡ. Αν θες κάποια βοήθεια εδώ είμαστε!

 

************************

www.postokano.gr

vas23]

Έχω αρχίσει να συνηθίζω το fedora και έλεγα να εγκαταστήσω στο laptop μου το ubuntu. Θα έχει μεγάλες διαφορές??? και ποια έκδοση του ubuntu προτείνεται??

ευχαριστώ

Εξαρτάται πώς εννοείς τις μεγάλες διαφορές...Προσωπικά θεωρώ ότι δεν παρουσιάζουν μεγάλες διαφορές και φυσικά προτείνω να δοκιμάσεις τη διανομή. Βάλε την τελευταία και φρέσκια έκδοση 9.10 Karmic Koala

 

************************

www.postokano.gr

αν έχεις gnome καί βάλεις gnome, θα αγήσεις να ανκαλύψεις τις διαφορές  :)

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/