Swapon-Swapoff!?

tek640 | Τετ, 04/29/2009 - 18:52 | 2' | 8

Χτες καθως ειχα ανοιχτα διαφορα προγραμματα στο pc (firefox,exaile,amsn κ.α.) ξαφνικα αρχιζουν να κολλανε ολα και να παγωνουν.

Το mouse σερνοτανε,τα ανοιχτα παραθυρα ουτε minimise δεν μπορουσα να τα κανω και το screenlet της μνημης στα κοκκινα 96%,με συνολικη 1gb.

Mε τα πολλα εκανα επανεκκινηση και στρωνει.Αλλα ειχα φαγωθει οτι κατι δεν παει καλα.

Ανοιγω παλι μερικα προγραμματα και ανοιγω και το system monitor.Και διαπιστωνω οτι το pc χρησιμοποιουσε 75% περιπου απο την μνημη και 0% απο την swap.

Ανοιγω το partition editor να δω αν ειναι mount (ηταν) και κανοντας δεξι κλικ στο swap partition βλεπω την επιλογη Swapon.

Οπ λεω κατι τρεχει.Κλικαρω και ξανα ανοιγω διαφορα προγραμματα και παιζει.

Κανω επανεκκινηση να τσεκαρω αν θα ειναι οκ,ανοιγω παλι διαφορα προγραμματα και παλι τα ιδια.

Η swap memory κοιμοταν το υπνο του δικαιου.Ξανα στο partition editor και ξανα on.

Ξερει κανεις τι παιζει και πως και αν φτιαχνεται?

Τρεχω ubuntu 8.10 x64.

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει, αλλά στη σελίδα που σου στέλνω περιγράφεται το πρόβλημα σου και μια πιθανή λύση.

http://www.roguewolves.com/swap-on-swap-off

Cerca, trova

Και εσύ βρε παλικάρι μου με 1Gb RAM θές και screenlets;Εγώ με 1GB στο laptop ούτε compiz τρέχω.  

1)Με 512mb τρέχω τα πάντα σε PCLinuxOS. Ναι, και compiz.

2)Μερικά πράγματα άσχετα και σχετικά... Στο laptop με suse (με kde4) και pclinux με τα αντίστοιχα προγράμματα η swap (500mb) είναι σαν να μην υπάρχει. Η μόνη περίπτωση που γράφει στη swap είναι όταν το pc αξιοποιεί αυταπάγγελτα τα διάφορα memory leaks των αγαπημένων μας προγραμμάτων. Επίσης, κατα γενική παρατήρηση όταν μπαίνει στο παιχνίδι η swap το pc γίνεται πολύ-υ-υ πιο αργό.

Το οτι σου γεμίζει την ram είναι λογικό. Και 4gb να είχες πάλι θα στην γέμιζε σχεδόν όλη, αλλά τα προγράμματα θα πηγαίναν σφαίρα. Αυτό που δεν είναι λογικό είναι οτι σου κολλάει το pc με καθαρή ram όσο το άθροισμα των δυο σε εμένα. Και το ακόμα πιο περίεργο οτι δεν τρέχεις κανένα ιδιαίτερα βαρύ πρόγραμμα ή κάνεις ένα γερό compile. Οπότε έχε στο νού σου μήπως φταίει κάτι άλλο (memory leak, κάρτα γραφικών, ή ακόμα και ένα απλό ανεμιστηράκι).

Εκτός άμα τρώνε κόλλημα τα pc και δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς swap. Ακόμα και για μερικά kb... Και αντί να κάνουνε καμια δουλειά που τους αναθέτουμε, τρώνε την επεξεργαστική τους δύναμη αναζητώντας την χαμένη swap. Θα το δοκιμάσω εντός των ημερών (μάλλον το Σ/Κ) στον σταθερό και στο laptop και θα σου πώ.

Δες το καμάρι τον σταθερό μου με 4gb

MemTotal: 4052740 kB       MemFree:27836 kB      Buffers:1404432 kB       Cached:1404044 kB       SwapCached:116 kB

(Πόσταρε το fstab σου να το δούμε μιας και το έφερε η κουβέντα)

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sda2
UUID=1387ede3-4771-4a5b-9a9d-dc57969f217f /               ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sda6
UUID=d155411a-0cee-4b72-9095-2747ae6f9580 /home           ext3    relatime        0       2
# /dev/sda3
UUID=084b9df2-1e25-48fb-ac77-bd58e64dc5b0 none            swap    sw              0       0

/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0

Δες λίγο το δικό μου :

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'vol_id --uuid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
proc /proc proc defaults 0 0
# / was on /dev/sda2 during installation
UUID=916a0e60-dffa-4286-917d-2723f595abe1 / ext4 relatime,errors=remount-ro 0 1
# /home was on /dev/sda3 during installation
UUID=7edac9ed-48f8-4288-a0bb-c25b3c1a997e /home ext4 relatime 0 2
# swap was on /dev/sda4 during installation
UUID=f38ba5b0-4b92-4764-a796-797140fd14f2 none swap sw 0 0

/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0

 

Όπως βλέπεις επάνω (τα υπογεγραμμένα) έχω εγγραφή σχετική με το swap, σε αντίθεση με το δικό σου απο το οποίο για κάποιον περίεργο λόγο λείπει...

~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

# swap was on /dev/sda4 during installation

Δηλαδη αυτο ειναι που κανει την διαφορα?Γιατι ολα τα υπολοιπα τα εχει και το δικο μου fstab.Στα υπογραμμισα παραπανω.

Αν το γραψω αυτο θα αλλαξει κατι ή πρεπει να κανω και κατι αλλο και τι?

Όχχχ ... sorry δεν το προσεξα....

Όχι δεν θα κάνει διαφορά αφου ότι είναι μετα το # αγνοείται απο το σύστημα. Υπάρχουν εκεί μόνο για επεξήγηση.

Δεν βλέπω όμως πως το πρόβλημα με τα κολλήματα σχετίζονται με το swap σου...

 

P.S. Άσχετο... αντε σιγά σιγα... βάλε Ubuntu 9.04 x64bit με ext4 να βρείς την χαρά σου (Καθαρή εγκατάσταση όχι upgrade)...

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

off topic/ "Το 9.04 το δοκιμασα και το 32 και το 64 μπιτο και οταν εφτανε στην login screen εβγαζε μαυρη οθονη,μια κοκκινη μπαρα επανω και ανακατωμενη με διασπαρτα χρωματα.

Αυτο εγινε και με το live cd αλλα και μετα απο αναβαθμιση.

Και επειδη δεν βρηκα κατι που διορθωνει το προβλημα το αφησα και ειπα να μεινω στο 8.10 οπου δεν αντιμετωπισα ποτε καποιο προβλημα σημαντικο.

Βεβαια το προβλημα με την swap προεκυψε οταν πρωτα εκανα αναβαθμιση σε 9.04 32 bit και αφου δεν δουλεψε επανεγκατασταση 8.10 64bit.

Kαπου στο forum εδω και καποιος αλλος εχει το ιδιο προβλημα με την 9.04 αλλα ακομα δεν εχει βρεθει κατι."/off topic

 

Στο παρων θεμα τι κανω ομως,ξερει κανεις?

Να ξανακανω εγκατασταση απο την αρχη?