MONOMAXOΣ Live DVD 2009

emcpn | Παρ, 03/20/2009 - 16:48 | 1' | 286

ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ Live DVD 2009

www.monomaxos.gr

Δείτε το σας παρακαλώ και πείτε μου τις εντυπώσεις σας για την προσπάθεια που έχω κάνει...

Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Διαθέσιμα και τα Direct Links για τα 4 καινούργια ISO από το ftp του ΕΜΠ

      

Monomaxos Έκδοση 3.0 Eλληνική Έκδοση

Monomaxos Office  Eλληνική Έκδοση

Monomaxos ver. 3.0 – English

Monomaxos Office  English

 Επίσης οδηγίες εγκατάστασης (για κάθε είδος εγκατάστασης USB/WUBI/στον σκληρό δίσκο) στα Ελληνικά , πολύ αναλυτικά με εικόνες σε pdf αρχείο. κλικ εδώ

Monomaxos Live Usb installer

(τροποποιημένο Unetbootin ειδικά για τα ISO του monomaxos για όσους δεν έχουν DVD Rom)

DVD covers για την ver. 3.0 Gr      

 

Μια ερώτηση. Η έκδοση 2.4, δεν υποστηρίζεται πλέον ; Ευχαριστώ.

Cerca, trova

Η 2.4 είναι μια πρώτη προσέγγιση που έγινε με βάση Ubuntu 9.XX , απλά θα αργήσει λιγάκι κάτι αντίστοιχο ... (έχουν εντοπιστεί πολλά προβληματάκια και χρειάζεται αρκετή δουλειά ακόμα)

emcpn ευχαριστώ για την "μνεία" και συγνώμη για την αργή αντίδραση αλλά είμαι υπό μετακόμιση. Κατέβασα την έκδοση "γραφείου" και την δοκίμασα βιαστικά. Είναι άψογη χωρίς να είναι βαριά για τα παλιότερα μηχανήματά μου. Μου έλειψε όμως όντως το luckybackup αφού μας έχει καλομάθει ο luckyb. Αναλυτικότερα σχόλια θα έχω μετά από 10 μέρες. Τα μπράβο στην "ομάδα" πια.

Γεια σε ολους και  σε ολες . Φιλε emcpn συγχαριτηρια για την δουλεια σου σου αξιζουνε χιλιαδες μπραβο.Ειμαι νεος χρηστις τoυ linux  και εχω ενα προβλημα ,κατι εκανα μαλλον εκανα λαθος και δεν μου ανοιγουν καθολου τα βιντεο απο το you tube και δενανοιγει τιποτα ταινιες κλπ με το vlc, μου λεει ενα μνμ αφου κατεβαζω το flash player 10 οτι  Error a later version is allready installer και μετα
Adobe Flash Player plugin version 10
This package will download the Flash Player from Adobe. It is a Netscape/Mozilla type plugin. Any browser based on Netscape or Mozilla can use the Flash plugin. This package officially supports the following browsers:
Firefox 2.x, Firefox 3.x, SeaMonkey 1.11και παλι συγχαριτηρια γεια την φοβερη δουλεια σου.εχω την ver810 629

Φίλε μου , τα links για κατέβασμα της νέας έκδοσης (στα Ελληνικά) είναι λίγο πιο πάνω αν το πρόσεξες !!! Και 100% δουλεύουν όλα αυτά που θες !!!

 o allos είναι ο φίλος μου ο τόλης και καλό είναι να τον καλοσορίσουμε όλοι μας για να δει πόσο δινατι είναι η κηνότητα από το καλοσόρισμα που θα του πούμε

ΚΑΛΟΣ ΗΡΘΕΣ ΤΟΛΗΗΗΗ

==========

www.sidux.gr

==========

Πώς Να Γίνεις Hacker

Φίλε μου ο εύκολος τρόπος για να συνδέσεις "απευθείας" όπως λες δύο υπολογιστές μεταξύ τους είναι η χρήση καλωδίου CROSSOVER

Αν η σύνδεση αφορά παραπάνω από δύο υπολογιστές θα χρειαστείς επιπλέον και ένα switch και μερικά καλώδια δικτύου cat5 . Περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες για τα καλώδια δικτύου τα βυσματάκια τους τον τρόπο σύνδεσης , μεταφοράς δεδομένων κτλ ώστε να φτάξεις μόνος σου τα δικά σου δες ΕΔΩ. Τα link που προτείνω είναι καθαρά ενδεικτικά και δεν 'εχουν σκοπό τη διαφήμιση σε καμμία περίπτωση.... Αναφέρονται απλά για να πάρεις μια ιδέα του τι παίζεται ...

Πάντως παιδιά, μου το λέγανε κ δεν το πίστευα, αλλά είναι αλήθεια, το δοκίμασα σε πολλούς υπολογιστές: οι (σχετικά) νέες κάρτες δικτύου, σε φορητούς κ μη, δεν χρειάζονται πλέον crossover καλώδιο για απ'ευθείας σύνδεση 2 υπολογιστών μεταξύ τους. Δουλεύουν ακόμα κ με το ίδιο καλώδιο που χρησιμοποιείς για να συνδεθείς με ένα switch/router (μη ανεστραμμένο καλώδιο δηλαδή). Απλώς το αναφέρω μιας κ το έφερε η κουβέντα.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Ανέφερα το crossover καλώδιο για απ'ευθείας σύνδεση 2 υπολογιστών μεταξύ τους για να είμαστε σίγουροι , γιατί όλο και κάποιος από τους 2 υπολογιστές θα έχει παλαιότερη κάρτα δικτύου !!!

Κ πολύ σωστά έκανες! Εγώ πάλι το είπα γιατί μπορείς πρώτα να δοκιμάσεις το υπάρχον καλώδιο σου πριν τρέχεις να αγοράσεις άλλο (όχι τόσο για τα χρήματα, όσο για το τρέξιμο) :)

Απλά στις καινούριες κάρτες δικτύου που δουλεύει και το στρέιτ καλώδιο, οι πόρτες είναι autosense, δηλαδή αναγνωρίζουν από μόνες τους τι παίζει απέναντι και γίνονται cross πόρτες από μόνες τους (δηλαδή εκπέμπουν από εκεί που ακούν).

************************

www.postokano.gr

καλημερα στα παιδια. κατεβασα την 3η εκδοση, εκανα μια περιηγηση, και αρκετα πραγματα λειτουργουν κατεθειαν.

πριν συνεχισω, να δωσω τα συγχαρητηρια μου στον πρωτεργάτη και σε οσους αφιερωνουν τον χρονο τους για να γινει αυτο που κραταμε στα χερια

μας καλύτερο.

αναφερομι σε κωδικοποιητες καταρχην. ξερετε, ειναι μεγαλη υπόθεση να παιζει με ενα κλικ mp3,  να ακους διαδικτυακους ραδιοφωνικους σταθμους απλα εισαγωνοντας την διευθυνση τους. ( π.χ. e-radio).

εβαλα ομως τον εξομιοωτη gxmame  και δεν παιζει τιποτα. -δεν παραπονιεμαι-  απλα κανω μια επισήμανση.   σου πετάει ενα παραθυρο και λεει δεν υπαρχει εκτελεσιμο αρχειο xmame..

εκανα και ελεγχο στα αποθετήρια

που υπαρχουν για τις ενημερωσεις,καθως και ενα ελεγχο για ενημερωσεις, λειτουργουν πολύ καλά. 

το open office  εχει προεπιλεγμενη γλωσσα ορθογραφικου ελεγχου τα ελληνικα.

 

επειδη τα εχετε ξανακουσει αυτα. σταματαω εδω.

 

καλή συνεχεια!!!

 

υ.γ. κουφαθηκα που εχετε και εγχειρίδιο χρησης του μονομάχου..

 

 

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για το ΜΑΜΕ !!! Το εεκίνησες από την συντόμευση στο DOCK στο κάτω μέρος της οθόνης ?

θα το κοιταξω κια θα σου πω σε λιγο. για να μην λεω λόγια το αερα..

και απο τα δύο. γραφει "δεν βρεθηκε κανενα εκτελεσιμο αρχειο" ( το τρεχω σε live cd)  και απο το κατω μερος αλλα και απο το μενου του gnome

Περίργο μου φαίνεται ... Το δοκίμασα αφού το είπες , ξανά σε 4 διαφορετικούς υπολογιστες και παίζει παντού (και από Live CD και από wubi-install) ...

Τι χαρακτηρισρικά έχει το pc σου ( το έχεις δοκιμάσει και σε άλλο computer ??? )

Κάποιος άλλος έχει εντοπίσει το ίδιο πρόβλημα ??? 

Με εγκατεστημένο μονομάχο 3 δεν έχω αυτό το πρόβλημα. Μήπως παίζει με το livecd κάτι?

Επι τη ευκαιρία, τον εγκατέστησα σε vbox και οι εντυπώσεις που έχω είναι άριστες. Έπαιξα όλων των ειδών τα αρχεία ήχου-βίντεο που είχα απροβλημάτιστα με τον vlc, ενώ ότι ήθελα δούλεψε με την μια. H μοναδικές παρατήρησεις που έχω να κάνω είναι οτι στην οθόνη της εκκίνησης και του τερματισμού δεν μπορώ να δω τι συμβαίνει με ένα esc, και δεύτερον δεν κατάλαβα καλά τι γίνεται με τους χρήστες. "Παραβιάζοντας" (εν γνώση μου, ήθελα να δω τι θα γίνει) τις οδηγίες με τα μεγάλα γράμματα και τα μεγάλα κόκκινα βελάκια που λένε εδώ βάλτε συγκεκριμένα username/pass εγώ έβαλα τα δικά μου. Τελικά δεν τα πήρε, ή πήρε το username αλλά όχι το pass χωρίς να έχω καταλάβει ακριβώς τι γίνεται.

Πιο ειδικά προβλήματα που συνάντησα και που μάλλον γι'αυτά ευθύνεται το vbox (οπότε δεν θα απασχολήσουν τη συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών) ή οι εφαρμογές είναι: α)Το cairo-dock δεν αντιλαμβάνεται τις αλλαγές της ανάλυσης με το resize του παραθύρου του vbox β)Το Xbmc κρασάρει με segmentetion fault. 3)Στο picasa, τουλάχιστο όπως το άνοιξα την πρώτη φορά, οι ελληνικοί χαρακτήρες με τόνους εμφανίζονται ως κουτάκια.

emcpn]

Περίργο μου φαίνεται ... Το δοκίμασα αφού το είπες , ξανά σε 4 διαφορετικούς υπολογιστες και παίζει παντού (και από Live CD και από wubi-install) ...

Τι χαρακτηρισρικά έχει το pc σου ( το έχεις δοκιμάσει και σε άλλο computer ??? )

Κάποιος άλλος έχει εντοπίσει το ίδιο πρόβλημα ??? 

θα δοκιμασω σε ενα laptop  και θα δω. αν και το σκεφτηκα οτι κατι μπορει να παιζει κατι με το live cd..  

αλλα πρωτα θα δοκιμασω να δω αν εχουν μπει οδηγοι της καρτας γραφικων. αν ειναι ενεργοί δηλαδη. και μετα βλεπουμε. νομιζω οτι ειανι κατι απλο.

κατι μου ξεφευγει..

gia na doume..

λοιπον το κοιταξα. σε εναν λαπτοπ  λειτουργει αψογα. - μιλαμε για το ιδιο live  dvd.  βεβαια σ'αυτο δεν βλεπει κατευθειαν την ασυρματη δικτυωση-router. δεν με ενοχλει. εξ'αοου δεν ειναι αυτο το θεμα μας.

τέλος καλο ολα καλα. αυτο  που παρατηρησα ειναι οτι οτα επιχιερησα να γραψω dvd  με το brasero  ενω εκαν ολη τηγ διαδικασια., οταν αρχισε να γραφει, μετα απο λίγο εξαφανιστηκε το παραθυρο.  αυττο μαλλον εχει να κανει με το οτι δουλευε το προγραμμα στο παρασκήνιο ετσι? ή κανω λαθος? 

στον φορητο, ολα λειτουργουν αψογα!! ακομα και ασυρματη δικτυωση. φοβερη διανομή. ευγε.

Λογικό είναι να αντιμετωπίσει κάποιος ασυμβατότητες ή να μην λειτουργουν ορισμένα προγράμματα ανάλογα με τον υπολογιστή που θα βάλει τον ΜΟΝΟΜΑΧΟ , άλλωστε συμβαίνει σε πάρα πολλά Live CD αυτό και με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα ... Πάντως σε γενικές γραμμές το feedback που έχουμε από τους πιο πολούς ανθρώπους που δεν τους λειτουργεί κάτι σωστά περιορίζεται σε κάποιες ασύρματες κάρτες δικτύου (σε κάποια netbook) ενώ για το πρόβλημα που δεν ξεκινούσε ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ σε υπολογιστές με κάποια μοντέλα κάρτας γραφικών της ΑΤΙ μετά και την έκδοση 3.0 δεν είχαμε πληροφόρηση για κάποιο πρόβλημα.

Ξανά συγχαριτήρια για την δουλεία της ομάδας πλέον. Εχω βάλει την διανομή σαν δέυτερη σε ένα δικό μου η/υ καθώς και  σε λάπτοπ 2 φίλων. Το πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι δεν μπορώ να ρυθμίσω (εισάγω) λογαριασμό root καθώς και νεο user. Παρατήρησα οτι στον εγκαταστάτη του ubuntu έδωσα στοιχεία για τον user (δικό μου λογ/μο) και για τον root καθώς και εποεπέλεξα το αυτόματο login. Λοιπόν τίποτα απο αυτά δεν ίσχυαν μετά την εγκατάσταση μιας και γινόταν αυτόματο login ως μονομάχος και μάλιστα χωρίς προνόμια διαχειριστή su αλλά μόνο ως sudoer και αυτό μάλιστα μόνο μέσα απο κονσόλα που δεν τα πάω και καλά. Βέβαια θα μπορούσα να ψαχτώ και μέσω κονσόλας να ανοίξω λογ/μο ρουτ και να τροποποιήσω τους ήδη υπάρχοντες άλλα θα μου έτρωγε λίγο χρόνο και το bug άν όντως είναι bug δεν θα λυνόταν. Εάν υπάρχουν διευκρινήσεις γράψτε μου τί να δοκιμάσω για να διαπιστώσω την φύση του προβλήματος.

κανε μια αναζητηση και βρες το βιβλιο ubuntu toolbox πολυ καλο βιβλιο. εχει πολλες εντολες σε τερματικο. θα σε βοηθησει να παρεις μια ιδεα..

       

Έχω καλά νέα σήμερα !!! Ο Μονομάχος vre. 3.0 παρουσιάζεται και επίσημα πλέον από το Distrowatch

(η μοναδική "ενεργή" Ελληνική διανομή αυτή την στιγμή που περιέχεται στη γνωστή βάση) Δείτε  ΕΔΩ...

Να σου πω βρε, emcpn, δεν είναι καιρός να αποκτήσει η διανομή το δικό της forum; Νισάφι, τούτο δω εχει καταντήσει το μακροβιότερο thread στην ιστορία των forum  :)

Ορίστε:

http://www.linuxinsider.gr/forums/διανομές-linux/monomaxos-linux

 

Και μεταφέρω και τουτο τo thread... Καλή αρχή και καλά μυαλά, mr moderator (μην απορήσεις για το gnu που θα δεις στο προφιλ σου, ε;)

 

Προτείνω από εδώ και πέρα αυτό το thread να το αφήσουμε ως έχει και ότι καινούριο υπάρχει για τη διανομή (νέα κυκλοφορία, πρόβλημα, συζήτηση, πρόταση κοκ) να μπαίνει ως ξεχωριστό thread. Διαφορετικά, κάποιος νέος στο MONOMAXO πρέπει να διαβάζει όλο αυτό το κατεβατό για να ενημερωθεί.

 

emcpn, ίσως χρειάζεται να ενημερώσει το αρχικό post αυτού του thread (μια και το βλέπει το google) με πληροφορίες και links για όποιο νέο thread ανοίξεις εδώ.

 

Κρίμα ήθελα να μπει στο βιβλίο με τα ρεκόρ ΓΚΙΝΕΣ ....

 

Πάντως έχεις δίκιο για πολλούς πρακτικούς λόγους...

& για να σας.... πριζωσω, κλεινοντας αυτο το ομολογουμενως στα... προθυρα Gines θρεντ, πιστευω πως απο τ'ολο... σετακι λειπει η εκδοχη για notebooks...

Εκεινα τα μικρουλια της μοδος, ξερετε....

 

 

Υ.Γ: Ναι μα βρε Δημητρη, σκορπια θρεντ??. Ξερω γω? επειδη ακριβως φαινεται & στον Γουγλη & ψηλα μαλιστα στις αναζητησεις, θεματα του ELF, μη & θα' ταν πιο καλο ενα fora για τη διανομη???

Π.Σ.Π.Α

 

 

constantinos][...]Υ.Γ: Ναι μα βρε Δημητρη, σκορπια θρεντ??. Ξερω γω? επειδη ακριβως φαινεται & στον Γουγλη & ψηλα μαλιστα στις αναζητησεις, θεματα του ELF, μη & θα' ταν πιο καλο ενα fora για τη διανομη???

Ε, και; Η καλύτερη διαφήμιση!

Γεια χαρά σε όλους!

Γιατί είναι απενεργοποιημένες οι ενημερώσεις στο firefox και πως γίνεται να τις ενεργοποιήσουμε;