MONOMAXOΣ Live DVD 2009

emcpn | Παρ, 03/20/2009 - 16:48 | 1' | 286

ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ Live DVD 2009

www.monomaxos.gr

Δείτε το σας παρακαλώ και πείτε μου τις εντυπώσεις σας για την προσπάθεια που έχω κάνει...

Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μπορούμε να δούμε δειγματάκι σε πιο υψηλή ανάλυση ??? Είναι αρκετά μικρό το συγκεκριμένο και όχι και τόσο καθαρό ... Η τελική  έκδοση 3 θα μας πάρει πολύ καιρό μέχρι να βγεί (τώρα που γίναμε πολλοί βαρύναμε και λιγάκι !!! αλλά κυκλοφορούν πολλές καλές ιδέες και υπάρχει και καταμερισμός σε αρκετά πράγματα) και αν υπάρξει κάποια εξαιρετική πρόταση για logo δεν αποκλείεται να την χρησιμοποιήσουμε ...

Ααα και μερικά νέα τώρα ... Διαθέσιμα από σήμερα από το Blog του ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ το πρώτο σετάκι με αναλυτικά tutorials στα Ελληνικά ...

monomaxos-linux.blogspot.com/2009/05/tutorials.html

Να δούμε πως θα πάει η ιδέα γιατί υπάρχει πολύ πράμα ακόμα έτοιμο ...

 

στο πρώτο καλύτερα να αναφέρεις το imgburn που είναι δωρεάν και ανοιχτού κωδικα. Κατα τ' άλλα είναι πολύ καλά

Για να είμαι ειλικρινής , σύμφωνα με το κοινό στο οποίο κυρίως απευθύνεται ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ μάλλον με NERO έπρεπε να τους το κάνω !!!

ΥΣ¨: Όταν θα αρχίσουμε να μιλάμε για κονσόλα να δεις σουξέ !!! (σιγά σιγά πρέπει να τους τη φέρω ... )

Επιτέλους.... Greek project. Εμείς οι έλληνες ξυπνάμε αλλά αργά.. Λέω να βάλω την διανομή σου σε 2-3 greek trackers. Σε πειράζει??

Kανένα πρόβλημα ... Καλό είναι βέβαια να χρησιμοποιήσεις τα ήδη υπάρχοντα torrents για να διατηρηθούν στα ίδια καλά επίπεδα seeding ...

MONOMAXOS II Greek edition torrent         www.mininova.org/get/2495216

MONOMAXOS II English edition torrent       www.mininova.org/get/2539864

MONOMAXOS II Spanish edition torrent      www.mininova.org/get/2598753

 Και για την πρώτη έκδοση του ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ

MONOMAXOS Greek edition torrent            www.mininova.org/get/2399469

Kαλησπερα σε ολους,ειμαι νεος στα linux και ψαχνομαι λιγο,εχω κολλησει εδω και καιρο να βαλω ως επιλογη του firefox το Αzureus Vuse για να

κατεβαζω torrent.Exω κανει εγκατασταση του Vuse απο προσθαφαιρεση προγραμματων αλλα οταν παω να κατεβασω κατι στις επιλογες δεν μου

το βγαζει.Βγαζει μονο το transmission torrent.Οταν παω σε επιλογη αλλης εφαρμογης δεν βρισκω το vuse.Μηπως καποιος μπορει να με βοηθησει?

Εχω εγκατεστημενη την πρωτη εκδοση του  ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ.

MAN MANOUSAK]

Kαλησπερα σε ολους,ειμαι νεος στα linux και ψαχνομαι λιγο,εχω κολλησει εδω και καιρο να βαλω ως επιλογη του firefox το Αzureus Vuse για να

κατεβαζω torrent.Exω κανει εγκατασταση του Vuse απο προσθαφαιρεση προγραμματων αλλα οταν παω να κατεβασω κατι στις επιλογες δεν μου

το βγαζει.Βγαζει μονο το transmission torrent.Οταν παω σε επιλογη αλλης εφαρμογης δεν βρισκω το vuse.Μηπως καποιος μπορει να με βοηθησει?

Εχω εγκατεστημενη την πρωτη εκδοση του  ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ.

Δες το βίντεο εδώ. Βρίσκεις το εκτελέσιμο του Αzureus Vuse. Μπορεί να είναι είτε στο /usr/bin ή στο /usr/share/bin. Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις την νέα έκδοση του ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ

 

 

Ευχαριστω για την βοηθεια τελικα το βρηκα οπως ειπες στο /usr/bin.Ναι κατεβαζω απο mininiva τον νεο Μονομαχο,μολις βρω χρονο θα τον εγκαταστησω.

Ερωτηση νεου παλι,πως θα απεγκαταστησω τον παλιο Μονομαχο για να περασω τον καινουριο?Α να πω οτι ειναι dual boot το μηχανακι μου δηλαδη εχω

και τα windows xp περασμενα.

MAN MANOUSAK]

Ευχαριστω για την βοηθεια τελικα το βρηκα οπως ειπες στο /usr/bin.Ναι κατεβαζω απο mininiva τον νεο Μονομαχο,μολις βρω χρονο θα τον εγκαταστησω.

Ερωτηση νεου παλι,πως θα απεγκαταστησω τον παλιο Μονομαχο για να περασω τον καινουριο?Α να πω οτι ειναι dual boot το μηχανακι μου δηλαδη εχω και τα windows xp περασμενα.

Απλά θα το εγκαταστήσεις στην κατάτμηση όπου έχεις το παλιό, προφανώς αυτή που είναι ext3.

O MONOMAXOΣ πλέον έχει το δικό του group στο Facebook.

http://www.facebook.com/groups.php#/group.php?gid=106865077138

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Απόστολο Τουλουπάκη που ασχολήθηκε με τη δημιουργία του group μιας και εγώ δεν έχω και την καλύτερη σχέση με το social networking !!!

Θα γραφτώ βέβαια και γω (αφού φτιάξω λογαριασμό) γιατί δεν είναι καλό να λείπει ο ίδιος ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ.

Γεια χαρα σας και παλι,μαθενω πολυ αργα αλλα σταθερα και θελω να μου πει καποιος γνωστης το εξης εστω οτι θελω να φτιαξω ενα shell script ξεκιναω με

#!/bin/bash ακολουθουν

#comments ακολουθουν

code

code κτλ

στο τελος μετα απο τους code πως το κανω εκτελεσιμο?????δηλαδη να του δωσω ενα ονομα και μολις το πληκτρολογω στην κονσολα να τρεχει το script???

Βασικα ελπιζω να μην λεω μαλ@@ τοση ωρα,αν ξερει καποιος να με διαφωτησει???

στην κονσολα δινεις chmod +x <onoma_arxeioy>

το εκτελεις ./<onoma_arxeioy>

 

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

 

Όπως σας είχα υποσχεθεί ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ σε έκδοση 2.4 πλέον με βάση το Ubuntu 9.04. Είναι ακριβώς όπως ο Ελληνικός ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ της δεύτερης έκδοσης με ελάχιστες διαφορές (Google earth 5/Οpen Office 3.1,Firefox 3.10) ,αλλά πλέον με δυνατότητες εγκατάστασης σε σκληρό με ext4 και τις επιδόσεις που συνεπάγονται από αυτό.Είναι γιαυτούς που ήθελαν την αναβάθμιση στη 9.04 έκδοση με διορθωμένα όλα τα προβλήματα που παρουσιάζονται αν την κάνετε μέσω internet.Προτείνεται ανεπιφύλακτα για καθαρή εγκατάσταση αφού έχει δοκιμαστεί διεξοδικά από το team του ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ.Διαθέσιμη προς το παρόν μόνο μέσω torrent. Το μέγεθος του ISO έχει περιοριστεί στα 1,9GB χωρίς να λείπει τίποτα από την έκδοση 2.

http://img195.imageshack.us/img195/838/screenshot24n.jpg

http://www.monomaxos.gr/downloads/MONOMAXOS Greek Linux Operating System 2009 Ver2.4 based on ubuntu 9.04 [mininova].torrent

root user=user & root pass=root πλέον...

* Τα προγράμματα με περιορισμένες άδειες χρήσης πλέον ζητούν να αποδεχθείτε την άδεια χρήσης τους με popup window

πριν τρέξουν (την πρώτη φορά στο Live DVD)

Πώς μπορώ να εγκαταστήσω την έκδοση 2.4 πάνω από την 2.0 (παραμένοντας στο ext3) αλλά να παραμείνουν οι ρυθμίσεις και τα έγγραφα της προηγούμενης εγκατάστασης?

Και γενικότερα υπάρχει εύκολος τρόποςνα γίνεται αυτό κάθε εγκατάσταση καινούριας έκδοσης στις διάφορες διανομες ή ακόμα πιο πέρα, στις διανομές μεταξύ τους?

 

ageorgal]

Πώς μπορώ να εγκαταστήσω την έκδοση 2.4 πάνω από την 2.0 (παραμένοντας στο ext3) αλλά να παραμείνουν οι ρυθμίσεις και τα έγγραφα της προηγούμενης εγκατάστασης?

Και γενικότερα υπάρχει εύκολος τρόποςνα γίνεται αυτό κάθε εγκατάσταση καινούριας έκδοσης στις διάφορες διανομες ή ακόμα πιο πέρα, στις διανομές μεταξύ τους?

 

Φυσικά. Σε πολλές διανομές μπορείς να κάνεις αναβάθμιση. Για άλλες μπορείς να κρατάς λίστα των εγκατεστημένων πακέτων και backup των ρυθμίσεων απ' τους κρυφούς φακέλους στον φάκελο του χρήστη σου

 Πάλι σε δουλειές μας έβαλε ο μονομάχος! Μπράβο παιδιά, θα το κατεβάσω απόψε και θα φτιάξω και το απαραίτητο στικάκι και σύντομα εντυπώσεις. Σε λίγο ανοίγω το φορητό με το  fedora και πιάνω δουλειά...Ρε γαμ...τ. είμαι στον i mac τώρα και με τρώει... έχει βάλει κανείς μονομάχο  ή linux γενικά σε μακ, να μου πει εμπειρίες;

desperado]

 Πάλι σε δουλειές μας έβαλε ο μονομάχος! Μπράβο παιδιά, θα το κατεβάσω απόψε και θα φτιάξω και το απαραίτητο στικάκι και σύντομα εντυπώσεις. Σε λίγο ανοίγω το φορητό με το  fedora και πιάνω δουλειά...Ρε γαμ...τ. είμαι στον i mac τώρα και με τρώει... έχει βάλει κανείς μονομάχο  ή linux γενικά σε μακ, να μου πει εμπειρίες;

Πολλές διανομές υποστηρίζουν το EFI. Γενικά όποια διανομή έχει έναν φάκελο EFI στο cd/dvd της (π.χ. η fedora) θα δουλέψει

Θα το προσπαθήσω κάποια στιγμή λοιπόν... κατεβάζω τώρα τη 2.4 αλλά σέρνεται...λέτε να ναι από τη ζήτηση; μακάρι..

Έχεις δίκιο γίνεται χαμός αυτή τη στιγμή με το torrent (το κατεβάζουν πάνω από 60 άτομα).Όσοι καταφέρατε να το κατεβάσετε ολόκληρο αφήστε λίγο τον υπολογιστή σας να κάνει seed ώστε να βοηθήσετε και τους υπόλοιπους σας παρακαλώ ... Όσοι έχετε την δυνατότητα κατεβάστε το από Rapidshare (μόλις τώρα το ανέβασα) ...

http://rapidshare.com/users/EXDOX3

 

Ναι δεν υπάρχει πουθενά. Παιδιά απ' το live dvd  που έφτιαξα, ξεκινάει μεν αλλά δεν υπάρχει το gnome menu.... λέει ότι κατέρρευσε... θα το δοκιμάσω βέβαια και σε άλλους υπολογιστές αλλά να δεν είχα το md5sum να τσεκάρω. Μήπως να ξανακατεβάσω ; παίδες όλη νύχτα κατέβαζε, το μεσημέρι τέλειωσε...

μην βιαζεσαι γιατι και σε μενα κανει κατι κουλα. δεν μπουταρει με τπτ.

να δουμε πρωτα το md5sum και μετα (emcpn ειναι σοβαρη παραληψη αυτη.....παντα με το iso βαζουμε και το md5sum).

Στην τρίτη-τέταρτη φορά δούλεψε το μενού αλλά στο ασύρματο  έχουμε πρόβλημα.. ενώ η προηγούμενη έκδοση έβλεπε τα πάντα, μέχρι τώρα τίποτα.. μπορεί να στρώσει βέβαια μόνο του πάλι....

¨Αρχισα να ανησυχώ !!! Δεν παίζει σε κανέναν καλά η 2.4 έκδοση ??? Έχουμε κάνει δοκιμές για περισσότερες από 10 μέρες πριν το ανεβάσουμε και λειτουργεί μια χαρά αν εξαιρεθεί φυσικά η όχι τόσο καλή υποστήριξη σε drivers για ασύρματες κάρτες και κάρτες γραφικών λόγο του αρκετά φρέσκου Ubuntu 9.04 πάνω στο οποίο βασίζεται ....

Με όλη την εκτίμηση και την αγάπη για το μονομάχο και την προσπάθειά σας, νομίζω ότι είναι λογικό να μην δουλεύουν όλα σε μια φρέσκια διανομή. Δέκα μέρες είναι απίστευτα μικρό διάστημα ελέγχου για μια διανομή. Δες πόσο καιρό οι μεγάλες διανομές βγάζουν beta εκδόσεις και rc και μετά ανεβάζουν την επίσημη. Σχεδόν μόλις βγήκε το 10 fedora είχαν αρχίσει να ετοιμάζουν την 11. Γι αυτό κι εσύ την είπες 2.4 και όχι 3 φαντάζομαι..... Το live του ubuntu πάντως είδε το ασύρματο, στο μεγάλο μου φορητό η σσύρμστη κάρτα είναι intel wireless wi fi link 5100. Μην ανησυχείς, θα μαζευτούν τα όποια προβλήματα και βγάζεις την 2.5 με το καλό. Για την δε 3 άντε και με kde.....

κανένα πρόβλημα με την νέα έκδοση και πιο γρήγορη !!!!!

Μπράβο στην Ομάδα !!!!

FWIW το pardus των παιδιών από την Τουρκία δεν είναι διανομή βασισμένη σε ubuntu.

Είναι "πρωτογενής διανομή" δηλαδή έχουν το δικό τους package manager κλπ. Βέβαια

πρωτογενής δε σημαίνει και καλύτερη (XML format για το packaging δεν είναι και πολύ

καλή ιδέα) αλλά πάντως δεν μπορούμε να τους αφαιρέσουμε την πρωτοτυπία :)

Ο στρατός δεν ξέρω αν ασχολείται, είχα την εντύπωση ότι ένα πανεπιστήμιο βρίσκεται

πίσω από αυτή τη δουλειά.

 

Μια αναφορά που βρήκα για τον Μονομάχο στο PCW Ιουνίου

img268.imageshack.us/img268/9595/pcwmonomaxosscan.jpg

Όσο για το Pardus που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω και τους δημιουργούς του , σίγουρα δεν είναι παιδιά και ο Τουρκικός στρατός εμπλέκεται τόσο όσο δεν φαντάζεσαι !!!

(κάτι ξέρω παραπάνω ... )

Προσωπικά δεν έχω καμμία εκ των έσω πληροφορία οπότε σε πιστεύω.

Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι ο οργανισμός που οργάνωσε το project

είναι αυτός:

http://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_and_Technological_Research_Council_of_Turkey

Το οποίο φαίνεται να αντιστοιχεί στο δικό μας ΕΔΕΤ, αλλά με αρκετά μεγαλύτερη

δύναμη αφού φαίνεται ότι συντονίζει τα ερευνητικά προγράμματα σε εθνικό επίπεδο.

Το τμήμα ηλεκτρονικών και κρυπτογραφίας (κάπως έτσι) του παραπάνω λογικά

κάποια σχέση θα έχει και με το στρατό με την ίδια λογική που και στην αμερική

το μεγαλύτερο ποσοστό των χρημάτων για τα ερευνητικά projects τα δίνει ο στρατός ;)

Μακάρι πάντως να πλήρωνε και το ΕΔΕΤ την κατασκευή ελληνικής διανομής και

ας ήταν και μάπα (που το pardus δεν είναι, απλά δεν έχει πολύ κόσμο και

αυτό φαίνεται).

 

 

 

 

 

 

 

 

Εδώ και κάμποσο καιρό κάνω τροποποιήσεις στον wubi installer για windows ώστε να μπορεί ο Μονομάχος είτε η έκδοση πάνω σε 8.10 είτε αυτή πάνω στο 9.04 να μπορούν να εγκατασταθούν μέσα από windows (στην δεύτερη περίπτωση ειδικά υπάρχει πρόβλημα ---wubi 9.04--- ακόμη και με την επίσημη έκδοση του ubuntu τώρα που μιλάμε και δεν ολοκληρώνεται η εγκατάσταση).Ολη η ιστορία με το compile της εφαρμογής από τον πηγαίο κώδικα και τις παρεμβασεις που πρέπει να γίνουν σε αυτόν καθώς και στην δομή του Live DVD η οποία και θα πρέπει να αλλάξει είναι γενικώς περίεργη φάση και θέλει αρκετή δουλίτσα ακόμα.

Το ζουμί όλων των παραπάνω όμως είναι ότι σε όλη αυτή την ιστορία με βοηθάει πάρα πολύ ένας Γάλλος ο οποίος από ότι έχω καταλάβει είχε ασχοληθεί αρκετά με το συγκεκριμένο project (wubi) γιατί είχε φτιάξει ένα remaster του ubuntu με κάποια  προγράμματα ειδικής χρήσης (πρωτότυπα να υποθέσω ) το οποίο προοριζόταν για ενδοεταιρική χρήση , εκεί που δουλεύει ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε Linux περιβάλλον χωρίς να πειραχθούν τα εγκατεστημένα windows σε υπολογιστές της εταιρίας (για την ιστορία η εταιρία του δεν υιοθέτησε ποτέ την όλη ιδέα και απλά σταμάτησε να ασχολείται παραπέρα). Τον εντόπισα στο ubuntuforums και του είπα για τον μονομάχο και τι θέλω να κάνω για τις δύο εκδόσεις και το πρόβλημα που υπάρχει και με το wubi του 9.04 και ο άνθρωπος κυριολεκτικά με έχει ''σκλαβώσει'' αφού δουλεύουμε πλέον παράλληλα και μου στέλνει σε καθημερινή βάση ολόκληρες σελίδες με κώδικα για δοκιμή ανάλογα με τα αποτελέσματα κάθε φορά σε διαφορετικές εκδόσεις των windows όπου προσπαθώ να δω πως πάει η εγκατάσταση ....

- Εδώ είναι το σημείο που θα τα παρω στο κρανίο ....

Ο άνθρωπος μιλάει απελπιστικά Αγγλικά (χωρίς πλάκα) και προθυμοποιήθηκε να βοηθήσει γιατί του άρεσε πάρα πολύ η ιδέα του Μονομάχου (μάλλον θα αναλάβει και μια Γαλλική εκδοχή) και από τα πρώτα πράγματα που μου έπε οτι του άρεσαν πολύ ήταν ο ήλιος της Βεργίνας στην ασπίδα του tux ... Aν αναλογιστείτε λοιπόν τα αντίστοιχα σχόλια από τους δικούς μας Ελληνάρες ειδήμονες σε άλλα forum  (μέχρι και ότι είναι κιτς τα default Ελληνικά διάβασα κάπου !!!) και τη μηδενική φυσικά προσφορά (τις περισσότερες φορές) σε προτάσεις ως προς την βελτίωση τουλάχιστον  πείτε μου ένα λόγο να μην εκνευρίζομαι βραδιάτικα με την προέκταση της Ελληνικής μας μ@λ@κο-νωοτροπίας σε κάθε πτυχή της κοινωνίας μας (ακόμη και σε αγνούς τομείς ---κατ εμέ--- όπως η διάδοση του Linux) !!!

Και φυσικά αυτό αποτελεί άλλο ένα τρανό παράδειγμα για το που βρισκόμαστε εμείς και που οι ξένοι , και σε νωοτροπία και πολιτισμό και πολλά ακόμα !!!

Τα είπα και ξεθύμανα ...

 

emcpn]

Εδώ και κάμποσο καιρό κάνω τροποποιήσεις στον wubi installer για windows ώστε να μπορεί ο Μονομάχος είτε η έκδοση πάνω σε 8.10 είτε αυτή πάνω στο 9.04 να μπορούν να εγκατασταθούν μέσα από windows (στην δεύτερη περίπτωση ειδικά υπάρχει πρόβλημα ---wubi 9.04--- ακόμη και με την επίσημη έκδοση του ubuntu τώρα που μιλάμε και δεν ολοκληρώνεται η εγκατάσταση).Ολη η ιστορία με το compile της εφαρμογής από τον πηγαίο κώδικα και τις παρεμβασεις που πρέπει να γίνουν σε αυτόν καθώς και στην δομή του Live DVD η οποία και θα πρέπει να αλλάξει είναι γενικώς περίεργη φάση και θέλει αρκετή δουλίτσα ακόμα.

Το ζουμί όλων των παραπάνω όμως είναι ότι σε όλη αυτή την ιστορία με βοηθάει πάρα πολύ ένας Γάλλος ο οποίος από ότι έχω καταλάβει είχε ασχοληθεί αρκετά με το συγκεκριμένο project (wubi) γιατί είχε φτιάξει ένα remaster του ubuntu με κάποια  προγράμματα ειδικής χρήσης (πρωτότυπα να υποθέσω ) το οποίο προοριζόταν για ενδοεταιρική χρήση , εκεί που δουλεύει ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε Linux περιβάλλον χωρίς να πειραχθούν τα εγκατεστημένα windows σε υπολογιστές της εταιρίας (για την ιστορία η εταιρία του δεν υιοθέτησε ποτέ την όλη ιδέα και απλά σταμάτησε να ασχολείται παραπέρα). Τον εντόπισα στο ubuntuforums και του είπα για τον μονομάχο και τι θέλω να κάνω για τις δύο εκδόσεις και το πρόβλημα που υπάρχει και με το wubi του 9.04 και ο άνθρωπος κυριολεκτικά με έχει ''σκλαβώσει'' αφού δουλεύουμε πλέον παράλληλα και μου στέλνει σε καθημερινή βάση ολόκληρες σελίδες με κώδικα για δοκιμή ανάλογα με τα αποτελέσματα κάθε φορά σε διαφορετικές εκδόσεις των windows όπου προσπαθώ να δω πως πάει η εγκατάσταση ....

- Εδώ είναι το σημείο που θα τα παρω στο κρανίο ....

Ο άνθρωπος μιλάει απελπιστικά Αγγλικά (χωρίς πλάκα) και προθυμοποιήθηκε να βοηθήσει γιατί του άρεσε πάρα πολύ η ιδέα του Μονομάχου (μάλλον θα αναλάβει και μια Γαλλική εκδοχή) και από τα πρώτα πράγματα που μου έπε οτι του άρεσαν πολύ ήταν ο ήλιος της Βεργίνας στην ασπίδα του tux ... Aν αναλογιστείτε λοιπόν τα αντίστοιχα σχόλια από τους δικούς μας Ελληνάρες ειδήμονες σε άλλα forum  (μέχρι και ότι είναι κιτς τα default Ελληνικά διάβασα κάπου !!!) και τη μηδενική φυσικά προσφορά (τις περισσότερες φορές) σε προτάσεις ως προς την βελτίωση τουλάχιστον  πείτε μου ένα λόγο να μην εκνευρίζομαι βραδιάτικα με την προέκταση της Ελληνικής μας μ@λ@κο-νωοτροπίας σε κάθε πτυχή της κοινωνίας μας (ακόμη και σε αγνούς τομείς ---κατ εμέ--- όπως η διάδοση του Linux) !!!

Και φυσικά αυτό αποτελεί άλλο ένα τρανό παράδειγμα για το που βρισκόμαστε εμείς και που οι ξένοι , και σε νωοτροπία και πολιτισμό και πολλά ακόμα !!!

Τα είπα και ξεθύμανα ...

 

  Γιατί ...περίμενες τίποτε καλύτερο από ανθρώπους που είναι προοδευτικοί μόνο στα λόγια ενώ στην πράξη είναι

περισσότερο συντηρητικοί κι από απολίθωμα δεινοσαύρου;;;;

  Συνέχισε φίλε emcpn την πολύ ωραία δουλειά σου γιατί (ευτυχώς...) υπάρχουν πολλοί που την εκτιμάνε και την χρησιμοποιούν...

Αγαπητέ emcpn,

κατ'αρχην πολλά μπράβο για το MONOMAXO !!!

Πες μου κ'ατι, η εκδοση 2 αλλά και η 2.4 εχει προβλημα στο να εγκατασταθεί σε κανονικό εσωτερικό σκληρό δισκο; Το ρωτάω αυτο γιατι εκανα δοκιμαστική εγκατασταση και τα δυο και παρατήρησα οτι στο εγκατεστημενο συστημα ΔΕΝ υπηρχε ο user που ειχα ορίσει (mikekgr) αλλα καποιος user (αυτο ηταν το user name του). Εκανα κάτι λάθος???

Σε ευχαριστώ απο πρίν.

Ο μονομάχος στο λίγο διάστημα που τον κοίταξα φαίνεται σίγουρα μία αξιόλογη προσπάθεια

στην οποία έχει γίνει αρκετή δουλειά. Σχόλια του τύπου "τα ελληνικά είναι κιτς" μου φαίνονται εξίσου

arbitrary όπως και το "ο λόγος που χρησιμοποιώ τη διανομή είναι γιατί μου αρέσει ο ήλιος της

βεργίνας" δηλαδή εκφράζουν μόνο τα άτομα που τα είπαν και κανέναν άλλον.

Η δουλειά και η δική σου και του Γάλλου στο wubi είναι αξιέπαινη σίγουρα και ελπίζω θα είναι

χρήσιμη γενικότερα στο ubuntu και ubuntu-based διανομές.

 

Please μη δίνεις καμία σημασία σε οποιουσδήποτε "ειδήμονες". Εφόσον η δουλειά σου έχει

χρήστες σημαίνει εξ ορισμού ότι είναι χρήσιμη :)

 

Η έλλειψη προσφοράς σε ένα customized version του Ubuntu είναι ίσως αναμενόμενη σε

ένα βαθμό με τη λογική ότι οι χρήστες μίας τέτοιας διανομής συνήθως δεν έχουν το υπόβαθρο

ώστε να μπορούν να συμμετέχουν και στην ανάπτυξή της. Αντίστοιχη είναι ως τώρα και η εμπειρία

μου από αντίστοιχες διανομές (ευχαριστημένοι χρήστες αλλά μηδέν προσφορά).

 

Προσωπικά μπορώ ίσως να βοηθήσω από την άποψη της δοκιμής στο δικό μου hardware

και να σου στείλω π.χ., τα firmware files που λείπουν προκειμένου να δουλεύουν οι συσκευές

μου "out of the box". Στα χανιά έχουμε τη δική μας live διανομή για χρήση στα διάφορα

install fests (βασισμένη επίσης σε ubuntu αλλά φτιάχνεται με χρήση των live-helper scripts

της debian αντί για π.χ., remastersys) και υπάρχει μία προσπάθεια να συγκεντρώσουμε

όλο το χρήσιμο firmware ακόμα και ανεξάρτητα από άδεια χρήσης.  (Η πιθανότητα να σε

μηνύσει κάποιος για firmware είναι εξαιρετικά μικρή αφού κερδίζει χρήματα από αυτή τη

διαδικασία αντί να χάνει).

 

Για πιο απαιτητικά projects, αν έχεις ελεύθερο χρόνο μπορείς να έρθεις στο coding camp

που οργανώνουμε στα χανιά (παλαιόχωρα) στις 4-7 Ιουλίου όπου θα είμαστε εμείς καθώς

και παιδιά από το fedora project και όποιος άλλος θέλει και να φτιάξουμε κάτι μαζί επιτόπου.

 

 

 

 

 

 

Το firmware που έχουμε συγκεντρώσει ως τώρα είναι εδώ: ftp://ftp.chania-lug.gr/public/firmware/firmware-all-1.tar.bz2

Μπορείς απλά να το βάλεις στο /lib/firmware και σε συνδυασμό με ένα σύγχρονο πυρήνα πολλές επιπλέον συσκευές

θα δουλεύουν "out of the box".

 

Btw, αν κάποιος χρειάζεται firmware  που δεν υπάρχει σε αυτό το πακέτο παρακαλώ στείλτε mail στο pktoss παπάκι

gmail τελεία com.

 

pkt]

Το firmware που έχουμε συγκεντρώσει ως τώρα είναι εδώ: ftp://ftp.chania-lug.gr/public/firmware/firmware-all-1.tar.bz2

Μπορείς απλά να το βάλεις στο /lib/firmware και σε συνδυασμό με ένα σύγχρονο πυρήνα πολλές επιπλέον συσκευές

θα δουλεύουν "out of the box".

 

Btw, αν κάποιος χρειάζεται firmware  που δεν υπάρχει σε αυτό το πακέτο παρακαλώ στείλτε mail στο pktoss παπάκι

gmail τελεία com.

 

Τρομερή δουλειά αυτό! Πάρα πολύ χρήσιμο. Το ubuntu δηλαδή που έχει την καλύτερη υποστήριξη σε συσκευές, δεν είναι τόσο πλήρες;

Δυστυχώς όχι. Λείπει το firmware για διάφορες συσκευές, κυρίως όταν δε συνοδεύεται από κάποιο

ρητό license ώστε να είναι εύκολη η αναδιανομή του από ένα mainstream / εμπορικό distro.

Ίσως είναι δυνατόν το πρόβλημα να λυθεί πιο ορθόδοξα με ένα συνδυασμό του jockey (εφαρμογή

διαχείρισης proprietary drivers του ubuntu) + ένα metapackage all-firmware για χρήση στο livecd

αλλά ως τότε ένα απλό tarball κάνει την ίδια δουλειά πολύ πιο εύκολα ;)

 

Προσωπικός μου στόχος για το δικό μας livecd είναι να δουλεύουν όλες οι συσκευές για τις οποίες

υπάρχει driver στον πυρήνα "out of the box" συμπεριλαμβανομένων καρτών τηλεόρασης, dvb,

καρτών ασυρμάτου δικτύου, USB ADSL modems, καρτών ήχου όπως η echo indigo κλπ κλπ.

 

Εννοείται ότι η δουλειά μας είναι και θα είναι διαθέσιμη και σε όποιον άλλο θέλει να τη χρησιμοποιήσει

στο δικό του livecd (βασισμένο σε οποιαδήποτε διανομή αφού όλοι χρησιμοποιούν το /lib/firmware)

γι αυτό το σκοπό το πρότεινα και για το "μονομάχο" :)

 

pkt]

Ο μονομάχος στο λίγο διάστημα που τον κοίταξα φαίνεται σίγουρα μία αξιόλογη προσπάθεια

στην οποία έχει γίνει αρκετή δουλειά.

Αρκετή δεν λες τίποτα !!! (ειδικά κατά την περίοδο της μονομαχίας !!! )

pkt]

Η έλλειψη προσφοράς σε ένα customized version του Ubuntu είναι ίσως αναμενόμενη σε

ένα βαθμό με τη λογική ότι οι χρήστες μίας τέτοιας διανομής συνήθως δεν έχουν το υπόβαθρο

ώστε να μπορούν να συμμετέχουν και στην ανάπτυξή της. Αντίστοιχη είναι ως τώρα και η εμπειρία

μου από αντίστοιχες διανομές (ευχαριστημένοι χρήστες αλλά μηδέν προσφορά).

  Δεν έχεις καθόλου άδικο...

pkt]

Για πιο απαιτητικά projects, αν έχεις ελεύθερο χρόνο μπορείς να έρθεις στο coding camp

που οργανώνουμε στα χανιά (παλαιόχωρα) στις 4-7 Ιουλίου όπου θα είμαστε εμείς καθώς

και παιδιά από το fedora project και όποιος άλλος θέλει και να φτιάξουμε κάτι μαζί επιτόπου.

  Ψοφάω για τέτοια , δεν το κρύβω αλλά από Κρήτη έχω χορτάσει !!! ( Ακόμα δεν έχω κλείσει χρόνο που γύρισα Αθήνα --- ήμουν Κρήτη με μετάθεση πολύ καιρό --- άσε που αν προτείνω στη γυναίκα να κατεβούμε Παλιόχωρα για μερικές μερούλες , μάλλον θα ξαναρχίσουν οι μονομαχίες !!! ) Αλήθεια γιατί δεν σας πήρα χαμπάρι τόσο καιρό ??? Τον καιρό που ήμουν Χανιά μου μπήκε η ιδέα και άρχισα να ασχολούμαι με remastering καταστάσεις ...

pkt]Εννοείται ότι η δουλειά μας είναι και θα είναι διαθέσιμη και σε όποιον άλλο θέλει να τη χρησιμοποιήσει

στο δικό του livecd (βασισμένο σε οποιαδήποτε διανομή αφού όλοι χρησιμοποιούν το /lib/firmware)

γι αυτό το σκοπό το πρότεινα και για το "μονομάχο" Smiling

Έχεις ρίζες από Γαλλία ???

 

Χεχε, καμμία σχέση με Γαλλία (μισός Θεσσαλός και μισός Χανιώτης)

Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ ... Το να συλλέξεις firmware για συσκευές που δεν μπορείς να δοκιμάσεις μόνος σου ( γιατί απλά δεν τις έχεις για να δεις την συμπεριφορά τους στην πράξη) , ούτε με 10 άτομα που αχολούμαστε με τον Μονομάχο , είναι κάτι που χρειάζεται συμμετοχή από πολύ κόσμο ( μια οργανωμένη κοινότητα ίσως -- κάτι που φαίνεται να το έχετε εκεί στα Χανιά ---) και είναι μια σημαντική προσφορά ... Αλήθεια με το Μητροπολιτικό στα Χανιά τι γίνεται ??? Όσο ήμουν κάτω είχα σκεφτεί να ασχοληθώ και γω λιγάκι ( παρόλο που έμενα σε '' λακούβα '' κυριολεκτικά) αλλά είδα ότι υπήρχε στασιμότητα , με εξαίρεση ένα δυο τυπάκια που ασχολιόντουσαν αρκετά ...

Δυστυχώς για το μητροπολητικό των Χανίων δε γνωρίζω σχεδόν τίποτα. Είχα κι εγώ την ίδια ιδέα ότι είναι σχετικά στάσιμο. Ελπίζω κάποια στιγμή να

συνεργαστούμε και με αυτή την ομάδα, ειδικά τώρα που έχουμε και 1-2 σοβαρούς ηλεκτρονικούς στις τάξεις μας οπότε έχουμε αυξημένες δυνατότητες

παρέμβασης και στο hardware :)

mikekgr]

Αγαπητέ emcpn,

κατ'αρχην πολλά μπράβο για το MONOMAXO !!!

Πες μου κ'ατι, η εκδοση 2 αλλά και η 2.4 εχει προβλημα στο να εγκατασταθεί σε κανονικό εσωτερικό σκληρό δισκο; Το ρωτάω αυτο γιατι εκανα δοκιμαστική εγκατασταση και τα δυο και παρατήρησα οτι στο εγκατεστημενο συστημα ΔΕΝ υπηρχε ο user που ειχα ορίσει (mikekgr) αλλα καποιος user (αυτο ηταν το user name του). Εκανα κάτι λάθος???

Σε ευχαριστώ απο πρίν.

Ξαναπροσπάθησες; Είναι περίεργο αυτό που λές

Ακόμα κι έτσι, δε μπορείς να συνδεθείς σ' αυτόν τον user και να φτιάξεις έναν νέο χρήστη;

Παιδιά Great News !!!

Monomaxos ver. 3.0 is out !!!

 O Monomaxos όπως τον γνωρίζετε έφτασε στην έκδοση 3.0 πλέον η οποία θα είναι και η τελευταία που είναι βασισμένη στο Ubuntu intrepid.Σημαντική προσθήκη (κάτι που το είχαμε συζητήσει αρκετά) είναι η προσθήκη Wubi-installer για εγκατάσταση μέσα από τα Windows.Με τις συντονισμένες προσπάθειες της ΟΜΑΔΑΣ πλέον του Μονομάχου είναι επίσης γεγονός η ταυτόχρονη παρουσίαση της Ελληνικής και της Αγγλικής έκδοσης 3.0 ταυτόχρονα.Επίσης το ISO size έφτασε τα 1,7GB πλέον χωρίς να λείπει κάτι από ότι υπήρχε στην προηγούμενη έκδοση.

Aαααα και μια έκπληξη !!! Μια νέα έκδοση, μια εκδοχή του Μονομάχου για χρήση γραφείου (ιδέα stampantazopoulos !!!).Το μπουκέτο των προγραμμάτων που περιλαμβάνεται στο Μonomaxos Office edition μπορεί να καλύψει από τις βασικές ανάγκες ενός υπολογιστή γραφείου (σύνδεση σε τοπικό δίκτυο/σκαναρίσματα/εκτυπώσεις/αποστολή-λήψη fax/ τηλεφωνία voip/ internet κτλ) ως και πιο εξεζητημένα πράγματα (desktop publishing/ στατιστική / επεξεργασία φωτογραφίας / μηχανολογικό – ηλεκτρολογικό – ηλεκτρονικό σχέδιο / 3D- γραφικά) και πολλά άλλα ακόμα … (Ελληνικά - Αγγλικά + Wubi επίσης)...

Οι λεπτομέρειες και για όλα τα παραπάνω όπως και οι τρόποι για download στο www.monomaxos.gr/ φυσικά !!!

Όσοι προλάβετε να τα δείτε πείτε εντυπώσεις γιατί από την άλλη εβδομάδα την κάνω για διακοπές ...

 

Τέλεια! Η office edition είναι όλα ταλεφτά! Ξεκίνησα να την κατεβάζω με τορεντ και οι ταχύτητες με το καλημέρα κυμαίνονται στα 500Κ! Θα δοκιμάσω εκτενώς και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

************************

www.postokano.gr

Στο stampantazopoulos να δώσεις τα εύσημα που είχε την ιδέα .. (Είναι και αρκετά πιο lite ως τον Μονομάχο καθ΄αυτού). Φιλαράκι μου πάντως μηχανικός που του έδωσα το DVD να ρίξει μια ματιά (καμμία σχέση με Linux ο άνθρωπος όμως) μου είπε καλά λόγια και πως μπορεί να έχει θέση σε κάθε γραφείο έστω και για emergency καταστάσεις...

Εννοείται! Θα κάνω κι εγώ crash test με ένα φίλο πολιτικό μηχανικό. Κάτι έλειπε όμως στην εγκατάσταση...Που είναι το luckybackup??? Οεο?

Φοβερή δουλειά θα το προωθήσω όσω μπορώ. Άσχετο: Επειδή κατά λάθος στο ubuntu tweak άλλαξα το εικονίδιο του κυρίως μενού θέλω να επαναφέρω το εικονίδιο του μονομάχου. Πού είναι?

************************

www.postokano.gr