MONOMAXOΣ Live DVD 2009

emcpn | Παρ, 03/20/2009 - 16:48 | 1' | 286

ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ Live DVD 2009

www.monomaxos.gr

Δείτε το σας παρακαλώ και πείτε μου τις εντυπώσεις σας για την προσπάθεια που έχω κάνει...

Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Επισης να προσθεσω οτι εχω εκτελεσει και το Κtorrent που εχει ο Μονομαχος στην προσθαφαιρεση προγραμματων αλλα δεν εχω ασχοληθει με αυτο μπορει

καποιος να μου πει οταν μου ανοιγει το παραθυρο στο Μοzzila να επιλεξω "ανοιγμα με" δεν βρισκω το Κτοrrent για να το επιλεξω.

καλημέρα και από εμένα...

 

μετά από πολύ κόπο και πολύ υπομονή κατέβασα τον μονομαχο  (ο κόπος πήγαινε στο ότι τώρα τελευταία μετακόμισα και δεν έχω ακόμα σύνδεση dsl , μου το κατέβασε άλλος άσχετος με λινουξ και δεν μπορώ να τον κάνω καλά τώρα ...έπαθε πλάκα με τους σελιδοδείκτες...!!! που έχει μαζεμένους....και εγώ μαζί ..)

το είχα κατεβάσει και όταν λεγόταν ultimate ubuntu greek ή κάπως έτσι....τότε μου είχε αρέσει και τώρα μου άρεσε...

 

δεν μπαίνω στις λεπτομέρειες τεχνικού περιεχομένου , γιατί είμαι άσχετος από αυτά τα θέματα , αλλα από εμφάνιση σκίζει....

πάντως το pc που το κατέβασε από το τορρεντ της mininova σεντάρει και θα σεντάρει για λίγο ακόμα ....(τον έχωσα και θέλει δεν θέλει θα πήξει ο νεος....:)

το ειδα και γω. λοιπον, ειναι πολυ καλο και πιστευω οτι θελεις και συ καποιες παρατηρησεις:

1.δεν μου εμφανιζεται η bootsplash (ειτε λογω ati ειτε λογω αναλυσης). εχω δει ομως πως ειναι......εγω θα εβαζα μια απλη σαν το ubuntu φυσικα με το λογοτυπο του μονομαχου

2.δεν εχεις στο ναυτιλο τα openasroot, open terminal here, sent to κλπ.

3.τι τα ηθελες τα konqueror, thunar? το μεν δευτερο δεν προσθετει πολλα πακετα, αλλα το πρωτο προσθετει ενα καρο βιβλιοθηκες χωρις να προσφερει τπτ παραπανω.

4.δεν εχεις βαλει το compizconfig-settings-manager

5.το cairo dock απαιτει compositing κατι που δημιουργει προβληματα σε συστηματα χωρις intel καρτες. εγω θα εβαζα το wbar, αν το βρισκεις απαραιτητο.καλυτεα να μην υπηρχε απο default ενεργοποιημενο.

6.γενικα ολο το artwork ειναι πολυ "εντονο". εγω θα προτειμουσα κατι πιο ουδετερο, κατι πιο "επαγγελματικο" αν θελεις. τα icons ειναι πολυ "δευτερα".

7.το gnomenu ειναι απαραδεκτο (αλλα αυτο ειναι πολυ προοσωπικη γνωμη). θα προτειμουσα το slab menu το suse.

8.εχεις ο openoffice, το abiword τι δουλεια εχει?

9.το panel-applet με τον καιρο.....δεν δειχνει τπτ παραμονο 2 γραμμες.

10.αν θυμαμαι καλα δεν εχεις συμπεριλαβει τα screenlets

11.η γραμματοσειρα ειναι μαπα. θα προτειμουσα droid fonts ή καποια απο τα mgopen (τα οποια και συμπεριλαμβανεις).

12.το λογοτυπο του μονομαχου επισης δεν μου αρεσε. κατι πιο λιτο και απερριτο.

13.το ονομα της διανομης ειναι επισης καπως, ΟΜΩΣ αυτο το "καπως" μαλλον την κανει ιδιαιτερα αναγνωρισιμη αρα στην τελικη κανει καλο.

14.πιασε δουλεια και μετεφερε τον μονομαχο στο ubuntu 9.04. προσφερει το ext4 που ειναι τελειο, και γενικα ειναι πολυ καλυτερη απο το 8.10

15.μελετησε το linuxmint, μπορεις να παρεις πολλες ιδεες απο εκει.

16.αλλαξε τα default ονοματα και κωδικους σε κατι πιο απλο π.χ. user, root κλπ

 

αν ποτε χρειαστεις βοηθεια ευχαριστως να σε βοηθησω.

ολα τα παραπανω ειναι καλοπροαιρετα.

εχω διαβασει σε αλλα forums οτι δεν εχει λογω υπαρξης η διανομη και λειπες μπουρδες. κυκλοφορουν ενα καρο μλκιες βασισμενες στο ubuntu και εχουν λογω υπαρξης και δεν εχει αυτη?οριστε ποσα παλικαρια το χρησιμοποιησαν σαν πρωτη διανομη τους.αλλα βλεπεις ειναι πολυ δυσκολο να πεις μια καλη κουβεντα. πολυ ελιτιστες εχουμε γινει μου φαινεται.

Γεια και απο μένα

Η προσπάθεια που εγινε με την διανομή αυτή εγώ λέω ότι είναι φοβερή , βασικά δεν έχω λόγια ...

Συνέχισε ακάθεκτος με το ελύθερο λογισμικό και κάποτε θα καταλάβουν όλοι ότι πρέπει να λένε ευχαριστώ για αυτό που προσφέρεις δωρεάν.

Αν μπορείς πρόσθεσε και ένα πρόγραμμα logbook για ραδιοερασιτέχνες όπως το jlog για παράδειγμα η κάποιο άλλο που είναι ελεύθερο και θα έχουμε και πολούς άλλους στην παρέα. 

 

ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΠΡΟΧΩΡΑ!!!

   Καλησπερα και από μένα. Αρχικά κατέβασα τον Μονομάχο για να δω τι είναι. Η πρώτη μου εντύπωση ήταν: "τι ΓΑΜ....ΤΟ. Να το στους γνωστούς μου που φοβούνται να αφήσουν τα ΧΡ." Στη συνέχεια διάβασα όλα αυτά τα σχόλια που έχουν γραφτεί τόσο από αυτούς που λένε για την νομιμότητα όσο και τις απαντήσεις. Το συμπέρασμα είναι ότι απογοητέυτικα ΤΕΛΕΙΩΣ. Από την μία ενώ έχουμε μία γαμ...τη διανομή που είναι ότι πρέπει για αρχάριους και τις κοπέλες πολλών από εμάς, που φοβούνται να φύγουν από την πεπατημένη των windows, από την άλλη έχουμε μία αντυπαράθεση άνευ λόγου και αιτείας. Τόσο όλοι αυτοί που κατακρίνουν την διανομή, θα έπρεπε να βοηθήσουν εμπράκτος να γίνει καθόλα νόμιμη η διανομή, από την άλλη ο δημιουργός της δεν χρειάζετε να κάνει πικρόχολα σχόλια και να λέει πράγματα που μετά πρέπει να τα μαζευει με την δικαιολογία του χαβαλέ (aircrack!!!). Ψυχραιμια. Διαβασα τα σχόλια εδω, στο adslgr και στο insomnia και κατά την προσωπική μου γνώμη η οξυτητα δημιουργήθηκε από τον emcpn. Στην αρχή τα σχολια ξεκινούσαν σαν απλές παρατηρήσεις και εσύ τις όξυνες. Όσο και να νιώθεις αδικημένος ίσως οι άλλοι να θέλουν να σου πουν κάτι που δεν είδες ή δεν θεώρησες συμαντική. Πολύ καλή προσπαθεια. Καλή συνέχεια.

Τεσπα. Την έχω εγκαταστήσει ήδη σε usb για μένα, στην κοπέλα μου μπας και την πείσω να αφήσει τα windows (πρώτες εντυπώσεις τις παρα πολυ καλες) και σε δύο αρχάριους φίλους μου. Νομίζω ότι τους έπεισα να συνεχίσουν στo LINUX.

emcpn

Υπέροχη προσπάθεια !

Συνέχισε και σίγουρα θα αντικαταστήσει το λειτουργικό σε πολλά PC.

Αρκετα από αυτά που αναφέρει ο paschalis_m   έχουν ήδη διορθωθεί στην Αγγλική έκδοση του ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ (ιντερνάσιοναλ ΓΚΛΑΝΤΙΕΙΤΟΡ )-(μέγεθος γραμματοσειρών/τα default ονόματα και κωδικοί -- πλέον user/root --- και κάποια άλλα πραγματάκια   - google earth ver5/open office 3.01 κτλ). Το Ubuntu 9.04 είναι πολύ νωρίς ακόμη να χρησιμοποιηθεί σαν βάση για τον ΜΟΝΟΜΑΧΟ. Χρειάζεται αρκετός καιρός και πολύ μελέτη προτού προχωρήσει κάτι τέτοιο (αν φυσικά είναι να γίνει σωστά) ¨Ηδη πάντως ψάχνομαι αρκετά μαζί του (και πολύ κακώς δεν έχω μεταφέρει εντυπώσεις και παρατηρήσεις στα αντίστοιχα topic του forum , αλλά έλλειψη χρόνου τον τελευταίο καιρό βλέπετε).

Φίλε empcn παραπάνω σε έχω ήδη συγχαρεί για την προσπάθεια. Τελευταία τρέχω από live usb την έκδοση 2 και έχω τα εξής προβλήματα : Δεν έχω ήχο
και ενώ ενεργοποιώ το compiz και έχω κάνει τις συνηθισμένες ρυθμίσεις, δεν γίνεται τίποτα. Τη διανομή την τρέχω σε έναν acer laptop Aspire 8930 που έχει ηχεία 5.1

Κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να τρέχει; δεν μπαίνω και σαν root αλλά αυτό φτιάχνεται.

 

Αυτό στο κάνει μόνο από το usb ή και με το dvd ? Με την πρώτη έκδοση σου δούλευαν όλα αυτά κανονικά και τώρα όχι ????

 

Μια απλή ερώτηση από μένα.

Εχω ήδη εκφέρει την καλύτερη γνώμη για το project του Μονομάχου,και έχω ήδη την πρώτη έκδοση σε dvd.

Υπάρχει κάτι το οποίο να έχει αλλάξει τόσο στη δεύτερη έκδοση,ώστε να πρέπει να κατεβάσω το καινούργιο .iso;

 

 

 

 

 

 

 

 

MB:Asus P5L-MX / HD1:320 GB-->WinXP SP2 / HD2:250 GB-->Linux Mint 6 CPU:3.00 GHz / RAM:2,0 GB / VGA:Asus NVidia GeForce 8500 GT

Έχεις πολύ δίκιο που ρωτάς για τις αλλαγές που υπάρχουν στην μετάβαση στην δεύτερη έκδοση , και ζητώ συγγνώμη που δεν ενημέρωσα με λεπτομέρειες εξαρχής αλλά λόγω υποχρεώσεων δεν είχα το χρόνο ...

Στο blog του MONOMAXOY αναφέρω με κάθε λεπτομέρεια τι έχει αλλάξει και γιατί , τι έχει προστεθεί κτλ κτλ 

http://monomaxos-linux.blogspot.com/2009/05/2.html

Ελπίζω να σε καλύπτω πλήρως ...

Ήχο είχα στην πρώτη έκδοση και από το dvd και απ' το usb. Το compiz όμως δε δούλεψε ούτε στην πρώτη έκδοση, ούτε και σε άλλο υπολογιστή. Δεν το πάλε ψα πολύ είναι η αλήθεια πάντως, μπορεί να μην κάνω εγώ κάτι σωστά. Μήπως έχει να κάνει με το ότι δεν μπορώ να ρυθμίσω το xorg config αφού δεν μπαίνω σαν root?

Επίσης δεν τρέχει το xb media center και στην αναζήτηση με τον εγκαταστάτη δεν το βρίσκει ούτε υπάρχει λέει φάκελος empcn/xbmc.

Καλ'ο είναι. Ίσως λίγο πιο ευδιάκριτα ξίφη ή και με τσεκουράκι κάτι... Σοβαρά το λέω. Spartan Warrior θα μου κόλλαγε καλλίτερα πάντως η και Μυρμηδών...Στην Αρχαία Ελλάδα δεν υπήρχαν μονομάχοι αν δεν κάνω λάθος.

nikolaosx1]

Μονομάχος OK, άργησα λίγο για το Logo της διανομής, αλλά δεν πειράζει. Τι λέτε λοιπόν γι αυτό;

----------------------------------------------------------

http://nikolaosx1.22web.net/

 

Πολύ καλύτερο, το πρώτο είναι για σήμα παιδικου σταθμού και όχι διανομής λίνουξ. Είναι αυτό το όνομα που τα χαλάει όλα.  Άποψή μου πάντα έτσι?

 

~~~~~~~~~~~~~~~~


Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

evalatsos

Δεν θα μακρυγορησω...

Θα απονειμω τα ευσημα σε ολους αυτους που μας προσφερουν και θα αναφερω

αυτο που μου μετεφερε ο πατερας μου: Ο Χριστος τους συγχωρησε ολους εκτος απο τους αχαριστους...

εγω καμαρι μου Χριστος δεν ειμαι!

Καλημερα σε ολους...και σ´αυτους!

Empcn Προσπάθησα να βοηθήσω ελάχιστα βέβαια, έβαλα τους δεσμούς για το   site σου στο facebook ελπίζω να συμφωνείς και αν έχεις να προτείνεις και κάτι άλλο ευπρόσδεκτο.

http://www.facebook.com/photo.php?pid=11187&l=2c194dad53&id=1720523287

Γεια χαρα σε ολους,λογο του οτι ειμαι νεος στα LINUX χρησιμοποιω τον ΜΟΝΟΜΑΧΟ και ειμαι πολυ ενθουσιασμενος απο την συγκεκριμενη διανομη!Η ερωτηση μου

ειναι αν υπαρχει καποιο προγραμμα αντιστοιχο με το CCLEANER η το Tune Up Utilities των windows για Linux??

Βεβαίως και υπάρχει και πιστεύω πως το καλλύτερο στο Linux είναι το Bleachbit (δες εδώ λεπτομέρειες bleachbit.sourceforge.net/) το οποίο υπάρχει εγκατεστημένο στο ΜΟΝΟΜΑΧΟ και θα το βρεις στα Εργαλεία συστήματος με την ονομασία PC Cleaner.

Το ISO του ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ είναι πλέον διαθέσιμο για Direct Download από το ftp του Ε.Μ.Π. με πολύ καλές ταχύτητες ...

(Ελληνική και Αγγλική έκδοση)

ftp.ntua.gr/pub/linux/monomaxos/

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους αρμόδιους του ιδρύματος, αφού έψαχνα αρκετό καιρό για δωρεάν αξιόπιστο hosting ...

Ο μονομάχος ήταν και ενα απο τα αγαπημενα μου site πριν απο μερικα χρονια που και  μονο για συναισθηματικους λόγους λογω του επαγγeλματος μου (στρατιωτικος)  θα επρεπε ηδη να την εχω δοκιμασει. Τι με κραταει  απο αυτο? Μονο το νεο filesystem ext4 που πιστευω οτι θα βρω στην επομενη εκδοση. Απο την μερια μου συνεχισε την δουλεια σου και να εισαι σιγουρος οτι θα ανταμειφθεις. Keep LINUXING

 

Η ΑΕΚ ειναι κυρίως ιδέα και οι ιδέες δεν αποθνήσκουν

emcpn, πήρα τον υπολογιστή μιας φίλης μου για να της βάλω λίνουξ. Είναι ένας Toshiba Satellite l300-1EF. Δοκίμασα τον Μονομάχο 2, αλλά δεν λειτουργούσε το WiFi και κάτι άλλα. Στο Ubuntu 9.04 δούλευαν όλα (σχεδόν). Το περίεργο όμως είναι ότι στον Μονομάχο δούλευε η αναμονή στην RAM ενώ στο Ubuntu 9.04 όχι (κλασσικά δεν ενεργοποιείται το σύστημα γραφικών). Πώς γίνεται αυτό, τι έχεις βάλει; Υποθέτω ότι αν είχες βάλει το toshiba-acpi module θα δούλευε και το WiFi και τα FN.

Tι εννοείς όταν λες ''αναμονή στη RAM'' ??? (κάτι μου διαφεύγει ή δεν καταλαβαίνω !!! ) . Τι wifi έχει αυτό το pc ???

emcpn]

Tι εννοείς όταν λες ''αναμονή στη RAM'' ??? (κάτι μου διαφεύγει ή δεν καταλαβαίνω !!! ) . Τι wifi έχει αυτό το pc ???

Suspend to RAM;;; Αναστολή; S3; Όταν κάνεις αναμονή και κλείνει όλος ο υπολογιστής εκτός απ' την ram.

To wifi είναι atheros και δεν έχει να κάνει με το toshiba-acpi module. Άρα έχεις βάλει στον μονομάχο το module

Suspend to RAM;;; Αναστολή; S3; // Πω πωωω κάηκα !!! Είναι αυτό που λένε πως στους υπολογιστές δεν πρέπει να τα Εξελληνίζουμε όλα ( δίκιο έχουν τελικά !!! ). module για atheros chipset όντως υπάρχει .... Δεν βλέπω το λόγο να μην λειτουργεί το ασύρματο εκτός κια αν χρειάζεται κάθε φορά που ανοίγεις τον υπολογιστή εκκίνηση από το τερματικό ...

emcpn]

Suspend to RAM;;; Αναστολή; S3; // Πω πωωω κάηκα !!! Είναι αυτό που λένε πως στους υπολογιστές δεν πρέπει να τα Εξελληνίζουμε όλα ( δίκιο έχουν τελικά !!! ). module για atheros chipset όντως υπάρχει .... Δεν βλέπω το λόγο να μην λειτουργεί το ασύρματο εκτός κια αν χρειάζεται κάθε φορά που ανοίγεις τον υπολογιστή εκκίνηση από το τερματικό ...

Γιατί;; Ολα στα ελληνικά!

Εννοείς το toshiba-support module; Ναι, λογικά υπάρχει.

Στις προηγούμενες εκδόσεις του Ubuntu και στον ΜΟΝΟΜΑΧΟ το atheros wifi δουλεύει μόνο με τον madwifi driver. Στο 9.04 μάλλον υπάρχει υποστήριξη απ´ τον πηρήνα ή κάποιος ανοιχτός οδηγός (driver

όλα αυτά εδώ είναι καινούριες διανομές που πρόκειται να μπουν στο distrowatch;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Πολλές δεν είναι;;;;;;

ΔΙΟΡΘΩΣΗ

βλέπω κάποιες έχουν δηλωθεί απ' το 2004 και δεν τις έχουν βάλει. Γιατί;;

Δεν σας είπα τα νέα ... Δεν είμαι πλέον Μονομάχος !!! Υπάρχει  team  πλέον !!! Είμαστε τρείς και η κοπέλλα που έφτιαξε το γραφικό με τον Μονομάχο πιγκουίνο. Η καταχώρηση στο distrowatch κια στο Livedistro είναι δουλειά που έκαναν τα δύο νέα μέλη.Ήδη έχει αρχίσει δουλειά με δοκιμές πάνω στη 9.04 του Ubuntu αν και έχουμε καταλήξει ότι ο επόμενος ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ θα βασιστεί στην 9.10 αφού τη δούμε πρώτα πως πάει. Θα βγει και κάτι πάνω στην 9.04 αλλά μόνο για να δοκιμαστεί από πιο πολύ κόσμο μέχρι να βγει το οριστικό ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ 3. Ελπίζω να έχουμε γίνει πιο πολλοί μέχρι τότε !!! Εγώ δουλεύω ακόμη το pdf με τους οδηγούς στα Ελληνικά (έχει γίνει πολύ δουλειά , αλλά θέλει ακόμη αρκετή οφείλω να ομολογήσω αφού συνεχώς θυμάμαι ότι πρέπει να προσθέσω όλο και κάτι ακόμα !!! ). Μια παράκληση , όσοι μπορείτε να κατεβάζετε τα ISO είτε από torrent είτε από rapidshare προτιμήστε τα (κυρίως το torrent για να βοηθήσετε και τους άλλους που το χρησιμοποιούν) γιατί έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα στο ftp του Πολυτεχνείου και κυρίως κατά την διάρκεια της ημέρας η ταχύτητα περιορίζεται αρκετά.Προσπαθήστε λοιπόν να βοηθήσετε λιγάκι αυτούς που δεν έχουν rapidshare ή που νομίζουν ότι η λέξη torrent είναι κάποιο μπινελίκι !!! (κυρίως τέτοιοι βρίσκουν τον ΜΟΝΟΜΑΧΟ χρήσιμο και τον κατεβάζουν , οπότε ας βοηθήσουμε λιγάκι). Αααα και λίγα λόγια για το που θα προσανατολίζεται ο επόμενος ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ. Αυτά που κοιτάζουμε τώρα είναι κυρίως: 1)Εκμετάλευση του ext4 2)Mικρότερο μέγεθος στο ISO χωρίς να λιγοστέψουν τα προγράμματα που περιέχονται ή οι οδηγοί 3) Χρήση λιγότερης RAM κατά την λειτουργία 4)Ταχύτερη εκκίνηση του Live DVD 5)Tαυτόχρονη ανάπτυξη Ελληνικής και Αγγλικής έκδοσης 6)Καλύτερη ακόμη υποστήριξη για τα Ελληνικά 7) Να ζητείται από τον χρήστη κάθε φορά στην πρώτη εκκίνηση ενός προγράμματος (στο Live DVD) να αποδέχεται τους όρους χρήσης της άδειας του, πριν το ανοίξει (αυτό ήδη χρησιμοποιείται σε αρκετά προγράμματα της Αγγλικής έκδοσης) καθώς και να τηρείται αρχείο με τα source πακέτα που χρησιμοποιούνται για το οτιδήποτε ... Και φυσικά ότι άλλο προκύψει στην πορεία. Για τα γραφικά ίσως να έχουμε ευχάριστες εκπλήξεις αφού έχει βρεθεί και γραφίστας (Έλληνας/κορυφαίος/ φτιάχνει γραφικά για γνωστούς τίτλους παιχνιδιών/ δεν βρίσκεται Ελλάδα όμως ...<< γιατί άραγε ? >> / δουλεύει πολύ με open source/ και υποσχέθηκε να βοηθήσει). Είδωμεν... 

OFFTOPIC]

emcpn](Έλληνας/κορυφαίος/ φτιάχνει γραφικά για γνωστούς τίτλους παιχνιδιών/ δεν βρίσκεται Ελλάδα όμως ...<< γιατί άραγε ? >> / δουλεύει πολύ με open source/ και υποσχέθηκε να βοηθήσει).

Έλα ντε, τόσες εταιρείες του κλάδου έχουν αναπτυχθεί στην Ελλάδα, γιατί πήγε στο εξωτερικό;;; (και μετά προσγειώθηκα)

Aπ όσο ξέρω δουλεύει πολύ με 3d γραφικά/rendering και τέτοια ακαταλαβίστικα (για μένα τουλάχιστον !!!) και εδώ στην Ελλάδα κάνει κατά καιρούς δουλειές για ένα-δυό συγκεκριμένα περιοδικά ...

φιλε.εχω να σου πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ για τη δουλεια σου.εχω βαλει μονο ubuntu και ειμαι πολυ απειρος χρηστης του linux αλλα με το μονομαχος ενθουσιαστικα πραγματικα.ευχαριστω. αμα εχω αποριες και τετια θα σου πω

Επειδή στο σχολείο την ώρα των ιαπωνικών εγώ κοιμόμουνα, μπορεί κανείς να μου πει τι λέει??? 

Ακόμα μια απόδειξη ότι ο μονομάχος αξίζει να πάει παραπάνω. Μην σταματάς (-άτε) την προσπάθεια!

nikolaosx1]

Μονομάχος OK, άργησα λίγο για το Logo της διανομής, αλλά δεν πειράζει. Τι λέτε λοιπόν γι αυτό;

----------------------------------------------------------

http://nikolaosx1.22web.net/

 

Φίλε ωραίο ειναι , απλά γνώμη μου είναι οτι πρέπει να χωρέσεις στο σήμα το αστέρι της βεργίνας,(που υπήρχε στην ασπίδα) το οποιο μου άρεσε πολύ.

Επίσης ο tux , πάντα κατα την ταπεινή μου γνώμη να ήταν "βαμμένος " μπλε-ασπρος. Αυτά.

 

 

 

+ ======================= +

georgal]

Επειδή στο σχολείο την ώρα των ιαπωνικών εγώ κοιμόμουνα, μπορεί κανείς να μου πει τι λέει??? 

Ακόμα μια απόδειξη ότι ο μονομάχος αξίζει να πάει παραπάνω. Μην σταματάς (-άτε) την προσπάθεια!

μεταφρασμένο στ' αγγλικά εδώ

και εδώ

  Είδα κι εγώ τον Μονομάχο στο Distro Watch και αισθάνθηκα υπερήφανος που επιτέλους μια Ελληνική διανομή με αξιώσεις ,

είναι στην διάθεση του παγκόσμιου κοινού.

  Στην 2η έκδοση σε μένα δούλεψαν όλα άψογα , εκτός από μια κάμερα MS VX 1000 , αλλά βρήκα τον Driver και τον εγκατέστησα και όλα καλά.

 Ειλικρινά πιστεύω ότι αν ο emcpn προσέξει λίγο το Look της διανομής, ο Μονομάχος σε λίγο καιρό θα έχει την επιτυχία του Mint....

  Mπράβο και πάλι και καλή συνέχεια!!!!!

 

με το θέμα τις Βεργίνας , αφου οι φίλοι μας οι Σκοπιανοι δεν παραπονέθικαν ακόμα πάλι καλα χεχεχε

==========

www.sidux.gr

==========

τώρα πού πάει γιά διεθνοποίηση, να επαναφέρω κάτι πού έχω γράψει από την αρχή?

πρέπει να υπάρξει, νομίζω, μία ας πούμε "light" έκδοση.

====

the hamster's is out there

Η όλη ιδέα μιας πιο lite έκδοσης είναι καλή και έχω πειραματιστεί αρκετα κατά καιρούς. Βέβαια εξαρτάται το πως νοείται η πιο ελαφριά εκδοχή .... Όσο έχει να κάνει με το μέγεθος του ISO μπορεί να υπάρξει δραματική βελτίωση (όχι λιγότερο όμως από 1,3 GByte). Όσο αφορά τους πόρους συστήματος ακόμη και τώρα τα πάει πολύ καλά (δεν το έχω δει να χρειάζεται πάνω από 400ΜΒ RAM ακόμα και full load   --- σε pc με 1024MB ram είναι απλά εξαιρετικό --- ).Ο χρόνος εκκίνησης που είναι περίπου δυο λεπτά σε ένα σύγχρονο υπολογιστή τώρα που μιλάμε επίσης μπορεί να περιοριστεί (εως και ένα λεπτό απ όσο έχω δει) . Βέβαια καλά όλα αυτά αλλά το πραγματικά ιδανικό έχει ως εξής : Μικρό ISO (600MB) με γρήγορο boot και όλα τα εμφανισιακά χαρακτηριστικά που παραπέμπουν σε ΜΟΝΟΜΑΧΟ και από κει και πέρα δικές του αναβαθμίσεις (μέσω internet) από δικά του repos ή έστω στην πιο απλή των περιπτώσεων από ιστοσελίδα με λίστα από έτοιμα .deb αρχεία που να περιγράφουν με σαφήνεια το τι δυνατότητες προσθέτει το καθένα (είτε drivers είτε software) για να μην χάνει την ''μπάλλα'' ο απλός χρήστης και να περιλαμβάνει μόνο αυτά που θέλει ...   Επί του παρόντος αυτό που τρέχει είναι η Ισπανική εκδοχή του ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ (το έριξε σαν ιδέα κάποιος απ το forum και θα βοηθήσει και με την μετάφραση )...

Ορίστε βγάλατε και είδηση !!!

Τώρα για ''πολύ'' lite έκδοση όσο στηρίζεται σε ubuntu δεν υπάρχουν σοβαρές ελπίδες ... Για την ιστορία οι πρώτοι μου πειραματισμοί ήταν σε Slackware αλλά μάλλον δεν θα είχε μέλλον με τους αρχάριους  χρήστες και εγκαταλείφθηκε .....

σου ξαναλεω οτι πρεπει να επιταχυνεις την μεταβαση σε 9.04. οι διαφορες ειναι τεραστιες σε καποια πραγματα (π.χ. boot, compatibility).

και προσπαθησε να αυτοματοποιησεις καπως την δουλεια σου ωστε να μην κανεις καθε φορα ολα τα βηματα απο την αρχη.

Kαλησπερα σε ολους,εχω εγκαταστησει τον Μονομαχο περιπου 2 μηνες τελευταια πηγα να παρω κατι ενημερωσεις και μου βγαζεi οτι καποια πακετα δεν εχουν πιστοποιηση "cairo-dock plugin".Ti κανω σ'αυτη την περιπτωση?Εχω την πρωτη εκδοση του  Μονομαχου.Επισης πως μπορω να κανω το Αzureus Vuze ως προεπιλογη για να κατεβαζω torrent? 

Για να περάσει στην 9. ++ του Ubuntu θα χρειαστεί αρκετή και σοβαρή δουλειά ... Το καλό είναι ότο όσο πάμε και πληθαίνουμε ( η ομάδα έχει πάρει τα πάνω της !!! ) και ο καθένας ασχολείται και με κάτι διαφορετικό ... Όπως έγραψα και πιο πάνω ήδη έχει γίνει αρκετή δουλειά και με την 9.04 και θα δείτε και κάτι ''beta'' σύντομα πιστεύω ... Ο σκοπός είναι ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ 3 όταν θα βγεί να περιέχει και αρκετές σοβαρές βελτιώσεις ( εξετάζονται πολλά από αυτά που αναφέρω παραπάνω για πιο ελαφριά έκδοση ) και θα έχει δοκιμαστεί διεξοδικά από όλο το team και από χρήστες εδώ στο linuxformat όπως έγινε και με την έκδοση2 ... Πάντως από ένα δοκιμαστικό live που έχουμε κάνει 9.04 μέχρι τώρα και το είδα στα γρήγορα δεν ξετρελλάθηκα να πω την αλήθεια , μάλλον δεν κάνει την διαφορά που περιμέναμε ... Υπομονή ... 

διευκρίνηση: όταν λέω light δεν εννοώ 500-600 mb.

τα 1.3 πού αναφέρεις -καί πού θεωρώ σίγουρο πως μπορούν να γίνουν 1.1 ή 1.2- είναι πολύ καλά.

cd με ελληνική υποστήριξη εξαρχής, εγκατεστημένους codecs, rar κλπ καί φτάνει.

τα υπόλοιπα, boot time, πόροι κλπ, μην νομίζεις πως έχουν καί πολύ σημασία. εντάξει όλοι μπαίνουμε στον πειρασμό να μετρήσουμε το πι σι μας πού καί πού αλλά όχι ότι τρέχει καί τίποτα.

(αναγνωρίζω πως έτσι θα ξεφύγεις από την πρωταρχική ιδέα, όμως γιατί κάποιος να "φορτωθεί" ντε καί καλά το skype, το google earth ή picasa κλπ, αν δεν τα θέλει?)

καί νομίζω πως αν θες -καί δικαίως- περισσότερη "αναγνώριση" γιά τον ΜΟΝΟΜΑΧΟ σου, πρέπει να στραφείς καί προς τα εκεί.

====

the hamster's is out there

Κοίτα η ιδέα που υπάρχει είναι να διατηρηθεί η ''φορτωμένη'' έκδοση που δεν θα χρειάζεται internet ή επιπλέον αναβαθμίσεις , και να υπάρξει και ''base cd''  με τα απαραίτητα και κατόπιν ο χρήστης είτε με τη χρήση διαφορετικού package manager από το synaptic να επιλέγει και να εγκαθιστά μόνο αυτά που θέλει επιπλέον ή απλά να μπαίνει στην ιστοσελίδα για τις αναβαθμίσεις και να βλέπει τι είναι διαθέσιμο και να κάνει εγκατάσταση από εκεί έτοιμα ''meta packages'' που θα έχουμε βάλει για κάποιες εφαρμογές ή και πακέτα εφαρμογών χωρίς να χρειάζεται να μπλέξει με ''τρίτες πηγές repos'' ή ακόμα και με κονσόλα ... ΄Ολα αυτά ακόμα στη θεωρία όμως αφού θα χρειαστεί πολύ δουλειά και καλός ΔΩΡΕΑΝ server !!! Ίσως αν τα τυπάκια απ το ΕΜΠ βοηθήσουν σε αυτό πολύ πιθανό να το δούμε στην πράξη ...

Normal
0

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Κανονικός πίνακας";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";}

Και με τον ήλιο της Βεργίνας

----------------------------------------------------------

http://nikolaosx1.22web.net/

Πολύ πιο καλό θεωρώ παιδιά !  Μπράβο και καλή συνέχεια ευχομαι !

 

 

+ ======================= +

 

Normal
0

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Κανονικός πίνακας";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";}

Ευχαριστώ, αν και μάλλον είναι αργά για να αλλάξει το λογότυπο της διανομής.

 

----------------------------------------------------------

http://nikolaosx1.22web.net/