MONOMAXOΣ Live DVD 2009

emcpn | Παρ, 03/20/2009 - 16:48 | 1' | 286

ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ Live DVD 2009

www.monomaxos.gr

Δείτε το σας παρακαλώ και πείτε μου τις εντυπώσεις σας για την προσπάθεια που έχω κάνει...

Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μπα μάλλον δε χρειάζεται ... Μου αρκεί που βρέθηκαν και μερικοί ( που δοκίμασαν Linux πρώτη φορά σε μερικές περιπτώσεις !!! ) και τους κράξανε ...

Πάντως τραβάει μεγάλο ζόρι ο κόσμος ... Μου έκανε εντύπωση είναι η αλήθεια.

Κάποιος εδώ στο forum σε προηγούμενο post είπε ότι να μην περιμένω και αναγνώριση στην τελική , αλλά μπορώ να πω πως έχει λίγο άδικο γιατί όταν έλαβα κάποια mail που μου έγραφαν άγνωστοι ότι εξαιτίας μου παράτησαν τα xp για να βάλλουν ΜΟΝΟΜΑΧΟ το καταχάρηκα είναι η αλήθεια !!! Εμένα μου λέει πολλά αυτό ...Επίσης μου λέει πολλά το ότι ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ έχει ήδη πάνω από 1100 downloads ( όσα μπορώ να ξέρω τουλάχιστον ) ... Εννοείται ότι το direct download link Που είχα τα έχει ήδη παίξει και πρέπει να βρώ τρόπο να ανεβάσω αλλού ολόκληρο το ISO ... Αν έχετε να προτείνετε κανένα αξιόπιστο free server με αρκετό δωρεάν bandwidth ( το direct έδινε γύρω στα 15 downloads τη μέρα μέχρι τη στιγμή που ταπαιξε !!! ) γιατί είναι απαγορευτικό για μένα να πληρώσω για τέτοιο πακέτο host που χρειάζεται .... Ευτυχώς που το torrent δουλεύει πολύ καλά ... (και φυσικά το rapidshare που είναι σταθερά αξιόπιστο , αλλά όχι προσιτό σε όλους όμως)

 

Σίγουρα δεν μπορείς να βρεις πόσοι το χρησιμοποιούν αφού δεν είναι μόνο τα downloads που το δείχνουν. Στην περίπτωσή μου το έχω ήδη δώσει σε τέσσερις φίλους που όταν τους μιλούσες για linux νόμιζαν ότι είναι κάποιο .... καινούργιο φάρμακο (για να κάνουμε και λίγο πλάκα) και ενθουσιάστηκαν (με το live dvd, τώρα τι θα γίνει στην πορεία είναι άλλο θέμα).

πολύ καλή δουλειά πάντως, το έχω καταχαρεί και το παλαιολιθικό μουλτιράμα λαπτοπ είναι πιο ωραίο από ποτέ

το media center τρώει σκαλώματα αλλά εντάξει.

μπραβίσιμο!

Χμ, για να πούμε και του στραβού το δίκιο, τα μέλη του insomnia (το φόρουμ για το οποίο ο λόγος) δεν είχαν και άδικο. Το μόνο που είπαν είναι ότι στο ελεύθερο λογισμικό είναι υποχρεωμένος όποιος αναδιανέμει κώδικα να διανέμει και τον πηγαίο (source) κώδικα σύμφωνα με την GPL, και ότι για τους κλειστούς drivers/codecs πρέπει να έχεις την άδεια του ιδιοκτήτη. Αν ισχύει όντως ότι δεν τα κάνεις αυτά, τότε το λειτουργικό σου δεν είναι στην ουσία πιο "ελεύθερο λογισμικό" από μια χακαρισμένη κόπια των windows. Καλά θα κάνεις να ακούς όσα σου λένε όταν έχουν βάση και να κοιτάς να τα διορθώσεις και όχι να... γκρινιάζεις σε άλλα φόρουμ επειδή σε μάλωσαν που δεν ακολουθείς τη GPL. Καλά έκαναν.

Το feedback μου για τη διανομή: Διόρθωσε τα παραπάνω. Και άλλαξε όνομα. Υποκειμενικό το τελευταίο, και σίγουρα σε πολλούς θα αρέσει, αλλά αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη. Εγώ δε θα έβαζα λειτουργικό με τέτοιο όνομα, πείτε με κολλημένο, θα προτιμούσα να πάρω το ubuntu και να φάω δέκα μέρες να μάθω πώς θα το φέρω στα μέτρα μου παρά να έχω λειτουργικό ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ. Μου χαλάει το κάρμα.

GRIGRIS]

Δεν μας κάνεις λινκ και τα φορα που σε μιλήσανε έτσι να τους περιποιηθούμε εμείς ;

==========

www.sidux.gr

==========

 

Καρφί δεν ειμαι αλλά ... www.adslgr.com .Τυχαινει να είμαι μέλος εκεί και απο οτι είδα βγάλανε τα "σπαθιά τους"  οι "ειδήμονες" ..

Συγχαρητήρια και απο εμένα φίλε emcpn.

 

" Hellas United " team

www.worldcommunitygrid.com  , help change the world.

 

Μμμμ ... πλάκα έχει που μου βάζουν χέρι άνθρωποι που με μεγάλη χαρά κατεβάζουν κάθε φορά την νέα έκδοση του Ubuntu ultimate !!! (όπου τα μισά πραγματάκια δεν δουλεύουν με χρήση Live DVD παρεπιπτόντως ...) κάτι που δεν συμβαίνει στο ΜΟΝΟΜΑΧΟ και εκτός αυτού τους κακοφαίνεται που ανοίγοντας το ΜΟΝΟΜΑΧΟ βλέπουν Ελληνικά !!! Και αυτό να ενοχλεί ??? Μόνο εθνικιστή δεν με είπανε ακόμη για το Ελληνικό σημαιάκι στο logo !!! Tι να πω ... Σίγουρα απολαμβάνουν όλοι αυτοί το Felicia με τους κλειστούς οδηγούς για κάρτες γραφικών , αλλά εγώ είμαι γραφικός και πατριώτης κατά τα άλλα ...

Καλά κρασιά. Το felicia έχει κλειστούς οδηγούς, έχει όμως και τη γραπτή άδεια των κατόχων των πνευματικών δικαιωμάτων αυτών. Μπράβο για την προσπάθειά σου, αλλά πρώτον πρέπει να τη διορθώσεις σύμφωνα με τη gpl και να πάρεις άδεια για το κλειστό λογισμικό που παράνομα αναδιανέμεις, και δεύτερον καλό θα είναι να κόψεις τη "γκρίνια" για το πόσο σε χτυπά η κακούργα κενωνία του ανοιχτού λογισμικού όταν ξέρεις καλά ότι έχουν βάση κάποια από αυτά που λέγονται, αλλά επιλέγεις να μην απαντήσεις επί της ουσίας... Είναι κρίμα να σπιλώνεις την ίδια σου την προσπάθεια με αυτή την ασοβαρότητα που δείχνεις. Όταν δεν έχεις την άδεια να αναδιανέμεις κώδικα (και αν δε δίνεις τον πηγαίο κώδικα μαζί δεν έχεις την άδεια από τους δημιουργούς να αναδιανέμεις ούτε το ανοιχτό ούτε το κλειστό λογισμικό που απαρτίζει τη διανομή σου) τότε δε διαφέρει η προσπάθειά σου ουσιαστικά από το να πάρω κι εγώ ένα windows xp cd, να προσθέσω wallpaper και 2-3 προγράμματα και να το παρουσιάσω ως δικό μου λειτουργικό... και τα δύο παράνομα είναι. Μακάρι να φτιάξεις ένα αξιοπρεπές ελληνικό λειτουργικό σύστημα, αλλά πρέπει να το κάνεις νόμιμα και με την άδεια των ανθρώπων που έγραψαν το λογισμικό που χρησιμοποιείς.

Σε αυτο που λεει ο Dragonlord εχει ενα δικιο. Αλλωστε δεν χανεις τιποτα να στειλεις ενα mail, εξηγωντας γιατι βαζεις τους κλειστους οδηγους ( δεν νομιζω να σου που μην τους χρησιμοποιεις ), διαφορετικα μπορεις να βαλεις ενα link στο site που ειναι οι οδηγοι ωστε να τους κανει download καποιος.

 

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

 

  Στην επόμενη έκδοση θα έχει και full support για HD video αναπαραγωγή ... Βαράτε από τώρα με τις ευχές μου !!!

Θα προσπαθήσω να διορθώσω τα παραπάνω που σωστά αναφέρετε , αλλά θα πάρει χρόνο είναι η αλήθεια καθώς θέλει σοβαρή έρευνα από πλευράς μου πάντως ...

"Με χτυπάνε γιατί το λειτουργικό μου ΓΑ..ΕΙ". Ωριμότης μηδέν, λυπάμαι. Και δεν είναι μόνο οι κλειστοί drivers, αν έχω καταλάβει καλά δε διανέμεις και τον πηγαίο κώδικα, το οποίο είναι αντίθετο με τη GPL. Όση "σοβαρή έρευνα" και χρόνο κι αν χρειάζεται, πρώτα κάνεις αυτά ώστε να έχεις το δικαίωμα να κυκλοφορήσεις το λειτουργικό σου όπως το θες και μετά το κυκλοφορείς. Το να βάζεις features χωρίς να έχεις την άδεια των ανθρώπων που τα έγραψαν, έτσι, για να έρχεσαι και να λες "το λειτουργικό μου έχει κι αυτό! έχει κι εκείνο! υποστηρίζει τα πάντα out-of-the-box! θα έχει και HD αναπαραγωγή! σκάστε από τη ζήλεια σας!" σε κάνει, δυστυχώς, απλώς "τσάμπα μάγκα".

Όχι ειλικρινά το είπα ότι θέλω να  το ερευνήσω και να μάθω μέχρι που μπορώ να φτάσω (ή μάλλον πρέπει) και θέλω να μάθω και τις υποχρεώσεις που έχω...

Και όντως θα επικοινωνήσω να δω αν μπορώ να εξασφαλίσω και άδεια για τη χρήση κάποιων προγραμμάτων τουλάχιστον (αφού κλειστούς drivers δεν χρησιμοποιώ , θα το έχετε προσέξει υποθέτω όσοι γνωρίζετε από αυτά) τουλάχιστον για να δω τι διάθεση υπάρχει από την πλευρά των δημιουργών.Εξάλλου προγράμματα όπως το adobe reader 8 δεν πρόκειται να λείψουν από κανέναν αφού υπάρχουν και καλύτερα για τον ίδιο σκοπό χωρίς να είναι εμπορικά ... 

Λίγο περίεργη υπόθεση. Γενικά κάνε οτι είναι "νόμιμο".

Παρόλα αυτά έχω μια απορία: Σε liveCD ή σε διανομή είσαι υποχρεωμένος να δίνεις τον πηγαίο κώδικα? Όχι απο οτι ξέρω, αρκεί ο χρήστης να μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτόν κάπου, εύκολα. Και απο οτι κατάλαβα, η διανομή δεν χρησιμοποιεί αλλαγμένα πακέτα, οπότε απο εκεί και πέρα εξαρτάται καθαρά απο το ubuntu.

Τώρα όσον αφορά τα σήματα και τις ρυθμίσεις που χρησιμοποιείς, νομίζω οτι ο χρήστης μπορεί να τα βρεί. Δεν νομίζω να τα έχει σε binary ρε παιδιά.

Όσον αφορά το κλειστό λογισμικό διανέμεται, ίσως πρέπει να το κοιτάξεις λίγο. Πάρε μια συγκατάθεση απο την opera, τον flash (μπορεί να ξεχνάω κάτι) και άσε τα υπόλοιπα στην απ'έξω, αφού έτσι κι αλλιώς όπως προείπες συνήθως οι εναλλακτικές είναι καλύτερα προγράμματα.

 

αξιος!!!  αυτο θα πει "ελευθερο λογισμικο" το εγκαθιστα και κάνεις τα παντα στην ικη σου γλωσσα, και ολοι οι κωδικοποιητες έτοιμοι!!!!

hellaspc1]

αξιος!!!  αυτο θα πει "ελευθερο λογισμικο" το εγκαθιστα και κάνεις τα παντα στην ικη σου γλωσσα, και ολοι οι κωδικοποιητες έτοιμοι!!!!

 

Δύο πουλάκια κάθονταν.  Δεν κατάλαβες τίποτα. Τόσα ε'ιπανε για τον κώδικα και για τα δικαιώματα χρήσης στους codecs κι εσύ κατάλαβες πως αυτό θα πει ελευθερο λογισμικό.  Ούτε καν λειτουργικό δεν το είπες.  

 

Φίλε emcpn, κάνε καλύτερη έρευνα τι παίζει με τις άδειες χρήσης πρώτα, γιατί έδειξες άγνοια και είναι πάρα πολύ κακό γιά  αυτό που κάνεις και είναι κρίμα γι ατον κόπο σου.   Μπορείς όταν πάει να ξεκινήσει πρώτη φορά το πρόγραμμα να γίνεται αυτομάτα το λινκ στην σελίδα που είναι για κατέβασμα ώστε να φαίνεται πως ο χρήστης το κατεβάζει μόνος του και δεν του το παρέχει έτοιμο η διανομή.  Έτσι δεν θα έχεις παρατράγουδα σε καμμία περίπτωση ή βάλε με κάποιον τρόπο να βγαίνει η αποδοχή της άδειας που προτίστως θα έχεις εξασφαλίσει .

 

Σαν περιβάλλον μου άρεσε , καλή χρηστικότητα , όσο όπως είπανε το όνομα ,  άστο καλύτερα.

 

φιλικα

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

Αυτό που σου ανεφερα πριν, άν φαίνεται πως το κατεβάζει μόνος του ο χρήστης , εσύ δεν θα έχεις θέματα.  Είναι ένα   παραθυράκι   της άδειας.

 

~~~~~~~~~~~~~~


Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

Dragonlord]

Και δεν είναι μόνο οι κλειστοί drivers, αν έχω καταλάβει καλά δε διανέμεις και τον πηγαίο κώδικα, το οποίο είναι αντίθετο με τη GPL.

 

  1. Δεν είναι υποχρεωμένος να φορτώσει στο DVD του binary+source. Αυτό γινόταν παλιότερα στις διανομές όταν το internet ήταν PSTN, τώρα απλά βάζεις στα Source list το repository με τις source και είσαι νόμιμος. Όλες οι διανομές το κάνουν αυτό. Εφόσον ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ είναι Ubuntu, τότε αυτό γίνεται αυτόματα.
  2. Για τα freeware (non-GPL) software θα την δώσουν την άδεια αμέσως, αφου το download για τα update αυτών των software γίνεται απο εγκεκριμένα αποθετήρια (της Canonical).

Απλά πράγματα.... η διανομή αν δεν απαιτεί απο τον χρήστη να κάνει πολλά κλικ... θα πετύχει... καλή επιτυχία λοιπόν.

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

CORTEXlinux64]

(...)τώρα απλά βάζεις στα Source list το repository με τις source και είσαι νόμιμος. Όλες οι διανομές το κάνουν αυτό.

Δεν αρκεί... πρέπει να διανέμει ο ίδιος τον κώδικα για τα προγράμματα που διαθέτει στο "κυρίως" cd. Ψάξε λίγο για την σχετική υπόθεση του Mepis...

mobinmob]

Δεν αρκεί... πρέπει να διανέμει ο ίδιος τον κώδικα για τα προγράμματα που διαθέτει στο "κυρίως" cd. Ψάξε λίγο για την σχετική υπόθεση του Mepis...

Mobinmob καλωσήρθες και απο μένα ... RPM master.. 

Περίεργο αυτό που λες... επειδή η διανομή είναι derived απο Ubuntu, δεν χρειάζεται να το κάνει αυτό. Δε θυμάμαι π.χ. το cd του Mint να έχει source αρχεία...

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

Δεν χρειάζεται να είναι στο ίδιο cd... Απλά από την στιγμή που διανέμει binaries θα πρέπει να διανέμει και source γι αυτά (για όσα προγράμματα καλυπτονται από την gpl). H gpl παρέχει συγκεκριμένους τρόπους με τους οποίους μπορεί κάποιος να καλύπτει αυτή την υποχρέωση. Ο πιο βολικός (τον προτείνω στον δημιουργό του spin) είναι μια προσφορά στην σελίδα του project για αποστολή -με το παραδοσιακό ταχυδρομείο- του dvd με τα source packages. Η προσφορά θα πρέπει να έχει ισχύ για 3 χρόνια. Τα έξοδα αποστολής και αγοράς του dvd επιβαρύνουν τον παραλήπτη. Μπορεί να φαίνεται υπερβολική η απαίτηση από τη στιγμή που η Canonical διαθέτει τα source packages, στην υπόθεση του Mepis όμως ήταν η επίσημη θέση του FSF...

Από το κείμενο της  gpl v.2:

 

3. You may copy and distribute the Program (or a work based on it,
under Section 2) in object code or executable form under the terms of
Sections 1 and 2 above provided that you also do one of the following:

    a) Accompany it with the complete corresponding machine-readable
    source code, which must be distributed under the terms of Sections
    1 and 2 above on a medium customarily used for software interchange; or,

b) Accompany it with a written offer, valid for at least three
years, to give any third party, for a charge no more than your
cost of physically performing source distribution, a complete
machine-readable copy of the corresponding source code, to be
distributed under the terms of Sections 1 and 2 above on a medium
customarily used for software interchange
; or, c) Accompany it with the information you received as to the offer to distribute corresponding source code. (This alternative is allowed only for noncommercial distribution and only if you received the program in object code or executable form with such an offer, in accord with Subsection b above.)

 

offtopic

Δεν είμαι master βρε -απλός χρήστης είμαι...

Καλώς σας βρήκα.

Νομίζω ότι τα νομικά θέματα που προκύπτουν από την "κλωνοποίηση" του Ubuntu, καλύπτονται σε μεγάλο βαθμό στην παρακάτω σελίδα:

https://wiki.edubuntu.org/DerivativeDistroHowto

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

 

Νομίζω η συζήτηση αυτή δεν θα μπορούσε να είναι πιο εποικοδομητική αν γινόταν αλλού !

 

Μπράβο στον Gnu_Labis και Mobinmod για τα link, πραγματικά απαραίτητα αναγνώσματα για όποιον θέλει να φτιάξει μια derived διανομή.

Το σημαντικότερο από όλα είναι η διαπίστωση (αν και το κείμενο είναι του 2006) οτι 450 απο τις 500 διανομές τρώνε κίτρινη κάρτα !

Πιστεύω οτι αυτό που πρέπει να κάνει ο δημιουργός του MONOMAXOS είναι

1. Να κατασταλάξει στην "ταυτότητα" της διανομής,
2. Σε ποίους απευθύνεται
3. Τι θα βγεί και τι θα μπει στην default διανομή του DVD

Αφού τελειώσει με αυτά (και δεν κουραστεί) ας ασχοληθεί με το θέμα των Source πακέτων (άντε ενα link ακόμα με DVD source πακέτα) και freeware (non-GPL) (μερικά mail υπόθεση). Με άλλα λόγια τα νομικά θέματα ας τα αφήσει για το τέλος.... δεν θα πάει και φυλακή ο άνθρωπος... :P

P.S. Και κάποιος άλλος εδω μεσα δεν δίνει source πακέτα.... Alfi που είσαι.... οεω ??   

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

 </

Χμμ... έχω έναν ξεχασμένο λογαριασμό στο Filesavr. Μπορώ να "στεγάσω" cd/dvd images με source packages αν ενδιαφέρεται κάποιος.

CORTEXlinux64]

Το σημαντικότερο από όλα είναι η διαπίστωση (αν και το κείμενο είναι του 2006) οτι 450 απο τις 500 διανομές τρώνε κίτρινη κάρτα !

..........

P.S. Και κάποιος άλλος εδω μεσα δεν δίνει source πακέτα.... Alfi που είσαι.... οεω ??

Το θέμα είναι οτι όλοι αυτοί που τον κράξανε τον άνθρωπο δεν μιλάνε για τις υπόλοιπες 450 διανομές. Τέλοσπάντων σίγουρα όμως παρόλο που αρκετές παρόμοιες προσπάθειες δεν τηρούνε τα τυπικά σίγουρα δεν πρέπει να τους βλέπουμε σαν εχθρούς μας. Περισσότερο πρακτικό είναι το πρόβλημα. Ας θυμηθούμε όλοι, πόσες φορές έχουν αλλάξει τα link για το puppy και πως κάθε φορά ψάχνει για το που θα το ανεβάσει ο Alfisti... Σκεφτείτε αυτοί οι άνθρωποι μην έχουν να κάνουν με ένα, αλλά με δύο ISO. Αυτά για τους έξυπνους που ρίξανε το κράξιμο στα άλλα φορουμ.

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο του ανθρώπου και δίνει μια καλή εικόνα για το τι μπλέξιμο επικρατεί σχετικά με το καθεστώς του GPL.Και πάνω απ όλα σε ευχαριστώ γιατι ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ !!!

Δεν φαίνεται να διάβασες ολόκληρο το κείμενο που περιέχει και σχολιασμό πάνω σε όλα αυτά όπου και φαίνεται ξεκάθαρα ότι αν κάποιος μου απαιτήσει να του προσφέρω τον source code όλων των πακέτων που χρησημοποιώ στη διανομή μου ( κάτι το οποίο είμαι και υποχρεωμένος να κάνω για να είμαι εντάξει σύμφωνα με το GPL) ε'ιτε αυτά είναι αυτούσια , έιτε κατα αποιοδήποτε τρόπο αλλοιωμένα η μεταλλαγμένα από μένα , εφόσον είμαι ιδιώτης και δεν 'εχω τη δυνατότητα εκ των πραγμάτων να τα έχω διαθέσιμασε online δωρεάν server για να τα κατεβάσει και να τα χρησημοποιήσει και αυτός ανα πάσα στιγμή , έχω το δικαίωμα να τα αποστείλω σε αποθηκευτικό μέσο CD/DVD και να αξιώσω χρήματα για να κάνω κάτι τέτοιο ( είτε αυτός που τα ζητήσει είναι ιδιώτης είτε η ίδια η canonical !!! ) όπου το ποσό που ορίζεται είναι ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΕΓΩΩΩΩ (ας πούμε 1,000 euro για κάθε κλικ που έχω κάνει τα τελευταία 10 χρόνια) με την προυπόθεση πάντα οτι είμαι ιδιώτης και δεν υπάρχει από πίσω έννομο συμφέρον ... (κάποια εταιρία ίσως που θα θησαυρίσει εξαιτίας μου).

Λοιπόν το καθεστώς των αδειών χρήσης όπως πιστεύω πως έχεις καταλάβει είναι απολύτως ασαφές και υπάρχουν πάντα παραθυράκια για να κάνει ο καθένας ότι θέλει με το  open source.To ότι υπάρχουν πρόσωπα ή ακόμα και εταιρίες που και καλά διαθέτουν ελεύθερο λογισμικό για εμάς τους κοινούς θνητούς είναι μεγάλη παραμύθα και κρύβει πολλά συμφέροντα από πίσω $$$$$$$ , και το κάνουν μόνο για λόγους προβολής και δωρεάν διαφήμισης και τίποτα παραπάνω ( έχει κονομήσει η canonical από t-shirts και τέτοια τόσα που δεν θα έβγαζε αν πουλούσε το ubuntu 100$ to cd ).

Πρόσεξε λίγο τι πόσο ''σφικτή'' είναι εκεί που λέει πως σου απαγορέυει να τυπώνεις μπλουζάκια ubuntu και πόσο ελαστική είναι στο αν στο Logo του kubuntu κάποιος αντί για γραναζάκια βάλει πεταλούδες !!! 

Λοιπόν ο καθένας (ειδικά ένας ιδιώτης όπως εγώ) που χρησημοποιεί σαν βάση το ubuntu και κάθε διανομή σαν βάση και την φορτώνει με κάθε είδους ελεύθερα πακέτα λογισμικού ( κάτι που αν κάνει η εταιρία θα μπει σε πάρα πολλά έξοδα γιατί αυτομάτως γίνεται εμπορική η χρήση -- ακόμα και με πλάγιους τρόπους-- / θα πρέπει να πουλάει και γούνες ubuntu !!! ) της κάνει δωρεάν διαφήμιση που την ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ και την ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ όσο τίποτα άλλο !!! Γιαυτό και φυσικά δεν ενοχλεί κανέναν και κυκλοφορούν ανά τον κόσμο 100αδες διανομές τύπου ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ φιλαράκι μου ....  ( εδώ και χρόνια !!! )

Και φυσικά να είσαι σίγουρος πως αν είχε και το υπόβαθρο ( $$$$$$$$$$$$$$$ ) θα αγόραζε τους πάντες και τα πάντα ( πακέτα ανοικτού λογισμικού από τους δημιουργούς) όπως έκανε και ο γνωστός σε όλους μας ο Βασίλης ο Gates !!! και θα έφτιαχνε και αυτή την δική της αυτοκρατορία του ιδίου ύφους ( να κυκλοφορεί το κρακ της ενεργοποίησης του λειτουργικού 2 μήνες πριν φτασει το λειτουργικό στα μαγαζιά και τέτοια !!! / χρήστες ΝΤ να τρέχουν παράλληλα με σένα και να ενημερώνουν διαρκώς την εταιρία για τις προτιμήσεις σου σε software ώστε να αγοράσει όποιον άλλο έχει απομείνει etc etc )

Για αυτό όσο μπορούμε ας επωφεληθούμε από το ανοικτό λογισμικό και πίστεψε με με την ελύθερη διάδοση του θα επωφεληθεί και αυτό... Και πάνω από όλα όσο υπάρχουν μα....κες σαν και μένα και πολλούς άλλους ακόμη (όπως τα παιδιά εδώ μέσα που κάνουν προσπάθειες με δικά τους projects) δεν θα σταματήσει να βελτιώνεται .... Παράπλευρα και αναπόφεκτα θα έχουν κέρδη (η canonical πχ) και κάποιοι άλλοι με πλάγιους τρόπους ( οι γούνες που λέγαμε πριν) αλλά είναι και αυτό ένα τίμημα για να κατεβάζεις ελεύθερα και να εγκαθιστάς στον υπολογιστή σου software που έφτιαξε κάποιος στην Πολωνία για παράδειγμα και έχει τη θέληση να μοιραστεί τον κόπο του με όποιον μπορεί να τον εκτιμήσει .....

 

#### ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ στην επόμενη έκδοση θα έχει και full HD support και AIRCRACK-NG με GUI !!! ###

 * Θα ακολουθήσουν και repos με έτοιμα dictionaries (στα greeklish) για brute επιθέσεις σε wpa/wpa2 ( δωρεάν λογισμικό σε όλη του τη διάσταση !!! )  

 

 

emcpn]

#### ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ στην επόμενη έκδοση θα έχει και full HD support και AIRCRACK-NG με GUI !!! ###

 * Θα ακολουθήσουν και repos με έτοιμα dictionaries (στα greeklish) για brute επιθέσεις σε wpa/wpa2 ( δωρεάν λογισμικό σε όλη του τη διάσταση !!! )   

 

emcpn Ποιος ειναι ο στοχος της διανομης σου? Security, network security and prenentetion tests, αλλο ενα παρακλαδι του Ubuntu που προσφερει τα παντα ή απλα μια διανομη που θα μπορεί ο καθε πιτσιρικας να μπορει να κανει μια brute-force attack για να μπει για πλακα στον Η/Υ καποιου απλου χρηστη???

Αφου ξεκαθαρισεις τι θα προσφερει η διανομη σου τοτε ενημερωνε σε ποιους απευθυνεται και γιατι ειτε απο το site ειτε μεσω της διανομης.

 

 

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

 

@emcpn:

Όντως δεν έχεις καταλάβει τίποτα ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις; Έλεος...

Όχι, δεν είναι μπερδεμένη η GPL, ούτε υπάρχουν παραθυράκια και μπορεί να κάνει ο καθένας ότι θέλει, ούτε μπορείς να απαιτήσεις οποιοδήποτε ποσό για διανομή source, ούτε μπορεί να εξαγοράσει τα πάντα ο Bill... ούτε.... ούτε...

Για να τα κάνω πιο λιανά: Αυτή τη στιγμή το image που δίνεις, χωρίς να διαθέτεις κώδικα όπως ορίζει η GPL και χωρίς να έχεις την άδεια των εταιρειών στις οποίες ανήκει το proprietary λογισμικό που διανέμεις, δεν διαφέρει νομικά σε τίποτα από μια "πειραγμένη" παράνομη κόπια των windows.

Ηθικά διαφέρει όμως... είναι πολύ χειρότερο.

 

 

emcpn]### ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ στην επόμενη έκδοση θα έχει και full HD support και AIRCRACK-NG με GUI !!! ###

 * Θα ακολουθήσουν και repos με έτοιμα dictionaries (στα greeklish) για brute επιθέσεις σε wpa/wpa2 ( δωρεάν λογισμικό σε όλη του τη διάσταση !!! )  

 

 

Free Software

 

Edit: Αφαίρεση φράσης - πρέπει να είναι διαθέσιμος ο κώδικας όταν ζητηθεί, δεν πρέπει να ζητηθεί για να  είναι διαθέσιμος...

 

Από την αρχή ήμουν σαφής σε τι κοινό απευθύνεται ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ και δεν πρόκειται να αλλάξω αυτή την κατέυθυνση ...

 Απευθύνεται κυρίως σε αρχάριους χρήστες ( που θα καταστρέψουν την windows σε δυό εβδομάδες λόγο άγνοιας) - σε ανθρώπους που οι γνώσεις του στις ξένες γλώσσες είναι περιορισμένες - σε ανθρώπους που έχουν δοκιμάσει linux κατά καιρούς και τρόμαξαν για διάφορους λόγους - σε ανθρώπους που δεν έχουν σύγχρονο υπολογιστή αλλά θέλουν να έχουν σύγχρονο λειτουργικό σύστημα - σε ανθρώπους που θέλουν να έχουν πλήρες σύστημα με δυνατότητες χωρίς να χρειάζεται πολύπλοκες ρυθμίσεις από ειδικό (30euro στοιχίζει να έρθει ο τεχνικός να σου βάλλει το skype ή codecs για βίντεο και ήχο) - και όλα αυτά χωρίς να πρέπει να πληρώσουν τη microsoft ή να χρησημοποιούν πειρατικά windows ή office - με τη φιλοδοξία αφού πάρουν το έναυσμα να συνεχίσουν να ασχολούνται με το linux

Αυτό που έχω κάνει με τον ΜΟΝΟΜΑΧΟ μπορεί να το κάνει ο καθένας αν μπορεί να αφιερώσει χρόνο και έχει και την όρεξη και φυσικά θα το λάνει αφού θα έχει υποψιαστεί τις δυνατότητες ... Αν όχι θα μείνει κάπου εκεί ....

Τώρα γιατί ενοχλεί τόσο πολύ κάποιους τη στιγμή που κυκλοφορούν διανομές που περιέχουν παπάδες ( επικίνδυνους κιόλας βλέπε backtrack και άλλα) δεν μπορώ να το καταλάβω ...

Αστειευόμενος αναφέρθηκα σε aircrack με gui , εννοώντας πως υπάρχουν πολλές και ανεξάντλητες πτυχές στο ανοικτό λογισμικό ..... και δεν θα ζημιωθεί και κανένας επι της ουσίας αν με τον ΜΟΝΟΜΑΧΟ μπορεί κάποιος να δει flash video ....

* O φίλος μου επιτέλους ας καταλάβει ότι δεν ζούμε σε ρομαντικό κόσμο και ότι ο Βασίλης μπορεί να αγοράσει οτιδήποτε με τα λεφτά του / και ότι υπάρχουν για όλα στη ζωή παράθυρα / και ότι ακόμα και το gpl υπάρχει για να κονομάνε εμμέσως κάποιοι άλλοι και όχι αυτοί που διαθέτουν το μεράκι και τις ιδέες τους / ... (και το GPL μαζί !!!) απλά υπάρχουν ρομαντικοί μονομάχοι ακόμα που με το μεράκι τους και χωρίς κανένα κέρδος ( βάζουν και από την τσέπη τους καμμιά φορά κάτι ψιλά ) φτιάχνουν κάτι και το δίνουν σε όλους όπως ακριβώς και οι ίδιοι το πήραν από τους προηγούμενους ....

 

Είναι καλό να καταλάβεις οτι σε αυτό τον κόσμο υπάρχει κάτι που λέγεται copyright/δικαίωμα του δημιουργού. Η GPL που βασίζεται σε αυτό είναι ο ακρογωνιαίος λίθος του ελεύθερου λογισμικού. Περιφρονώντας και τα δύο απλά περιφρονείς και θεωρείς ηλιθίους τους εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους που έχουν προσφέρει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έργο σε projects ελεύθερου λογισμικού και τις εταιρείες που έχουν επενδύσει μυθικά ποσά για την ανάπτυξή του... Η ισχύς της GPL έχει αποδειχθεί στις δικαστικές αίθουσες αλλά και με εξωδικαστικούς συμβιβασμούς στους οποίους αναγκάστηκαν πολύ ισχυρές επιχειρήσεις. Δεν είναι λοιπόν ρομαντισμός να επιμένεις στην τήρησή της. Λυπάμαι, αλλά δεν σε θεωρώ φίλο μου... η συμπεριφορά σου -η οποία δυστυχώς είναι πια συνηθισμένη- είναι συμπεριφορά παράσιτου στην κοινότητα του ελεύθερου λογισμικού.

 

 Το γράφω ξανά μπας και το καταλάβεις:

Δεν είναι ΔΩΡΕΑΝ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ, ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΕΙΝΑΙ....

 

Καλά κρασιά , αν συννενοηθούμε εμείς ποτέ .....  ( μόνο αν πιούμε τα κρασιά πρώτα μπορεί να γίνει κάτι !!! )

Να σου γράψω και γω τι ισχύει στη ζωή στις μέρες μας :

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ !!!

* Μην με κάνεις παρέα αφού δεν κάνω για φίλος σου

** Έχω να σου πω και για το παράσιτο κάτι αλλά σέβομαι το φόρουμ που το συντηρούν με μεράκι κάποιοι άνθρωποι ... (αν και το avatar σου δεν πρέπει να είναι τελείως τυχαίο !!! )

μήπως ήρθε η ώρα, αυτή η εποικοδομητική (όντως) συζήτηση να κλείσει, πριν αρχίσουν οί παρεκτροπές?

ή αλλοιώς

ακούστηκαν όλες οί απόψεις, ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

επί της ουσίας (τού thread).

θα συμφωνήσω με τον slack ότι πρέπει η διανομή να αποκτήσει μία ταυτότητα -ακόμη κι αν αυτό σημαίνει ότι θα χάσει κάποιους από τούς φίλους της.

====

the hamster's is out there

emcpn]* O φίλος μου επιτέλους ας καταλάβει ότι δεν ζούμε σε ρομαντικό κόσμο και ότι ο Βασίλης μπορεί να αγοράσει οτιδήποτε με τα λεφτά του / και ότι υπάρχουν για όλα στη ζωή παράθυρα / και ότι ακόμα και το gpl υπάρχει για να κονομάνε εμμέσως κάποιοι άλλοι και όχι αυτοί που διαθέτουν το μεράκι και τις ιδέες τους / ... (και το GPL μαζί !!!) απλά υπάρχουν ρομαντικοί μονομάχοι ακόμα που με το μεράκι τους και χωρίς κανένα κέρδος ( βάζουν και από την τσέπη τους καμμιά φορά κάτι ψιλά ) φτιάχνουν κάτι και το δίνουν σε όλους όπως ακριβώς και οι ίδιοι το πήραν από τους προηγούμενους ....

Δίνεις την εντύπωση ότι δεν ξέρεις καν τι είναι η gpl... οι "ρομαντικοί μονομάχοι" είναι αυτοί που γράφουν όλα αυτά τα προγράμματα και τα διαθέτουν υπό τη gpl. Και όχι, ούτε ζητούν κάτι παράλογο, ούτε έχουν κάποιο κέρδος. Δε μιλάω για τις εταιρείες, μιλάω για τους ανεξάρτητους προγραμματιστές, των οποίων τη δουλειά χρησιμοποιείς χωρίς να σέβεσαι όμως την άδεια κάτω από την οποία επέλεξαν να την κυκλοφορήσουν. Επίσης λίγος σεβασμός στον άνθρωπο που έγραψε τη gpl δε βλάπτει, ειδικά από τη στιγμή που είναι πιο "ρομαντικός μονομάχος" από όλους μας μαζί. Τα μεγάλα λόγια εύκολα ξεστομίζονται...

Δεν πρόκειται να καθίσω να μαλώσω με κανέναν.Είναι λογικό ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ σε κάποιους να άρεσε πολύ και σε κάποιους καθόλου.Απόλυτα φυσιολογικό θαλεγα. Και σίγουρα δεν νιώθω σαν ''ρομαντικός μονομάχος'' με όλα αυτά που έχω ακούσει τις τελευταίες μέρες !!! (μάλλον ρομαντικός κάτι άλλο από μ........)

Anyway ένα μεγάλο ευχαριστώ σε αυτούς που προσφέρονται να βοηθήσουν να συνεχίσω , ο καθένας με τον τρόπο του .... (από σχεδίαση γραφικών μέχρι προτάσεις για hosting)

Το διαλογο τον καταλαβαινω. Τον αντιλογο, επισης. Καταλαβαινω ακομα & το να "ενοχλησει" (στον εγωισμο) κατι που εκανε καποιος αλλος & οχι εμεις.
Δε θα παω μακρυα, μη σας κουραζω με λινκς, μα δε το βρισκετε λιγακι υποκριτικο το ολο θεμα?
Τι διαφορετικο εχει κανει το παλληκαρι απ' οτι εχει κανει π.χ ο Alfisti (δεν υπαρχουν πια Hamsters, υποθετω)???
Οκ εχει κανει μια πολυ πιο μεγαλη διανομη, εχει δουλεψει με recompile & με διαφορους αλλους τροπους τοσο πανω της οσο & σε πακετα. Εχουν γινει μεταφρασεις σε σημεια που ΔΕΝ εχει το ubuntu.
Εχει σαφως παααρα πολλα downloads. Εχει γινει κατι ρε γμτ!!
& ομως... εδω παιζαμε με τις λεξεις.
Δηλαδη αλλοι μπορουν να χρησιμοποιουν οτι θελουν & να μη λεει κανεις κατι (το αντιθετο, μαλιστα) & αλλοι (που προφανως κανουν διαφορετικη μεν-πιο σοβαρη δε- δουλεια να καουν στη πυρα??
Στα Ταρταρα τοτε & το Pupel & η διανομη του ilug, κλπ...κλπ......
ΑΝ καποιος ξερει λοιπον, μπορει να κανει το εξης απλο, ωστε να βοηθηθει & οποιος τυχον το αποφασισει μελλοντικα:
Ας γραψει με απλα Ελληνικα (& χωρις συνεχεις παραπομπες σε ξενογλωσσα sites), πως γινεται ωραια & σωστα η δουλεια αυτη.
Κατ' εμε ελαχιστα απο τα παραπανω ισχυουν.
Ας μεινουμε λοιπον εκει & ας δειξουμε τη αξια της συμμετοχης & της Κοινοτητας.
Η δουλεια που εχει γινει, αρεσει δεν αρεσει σε καποιους ειναι πολυ καλη.
Τωρα γενικοτητες του στυλ: "που απευθυνεται η διανομη",'βαλε στοχους" κλπ.... αρλουμπες μου φαινονται...
Κραυγαλεο, κραυγαλεοτατο, με το που θα μπουταρει η διανομη, το που απευθυνεται.
Σερ ολους μας. Που κανουμε ολα αυτα τα λιγα η πολλα καθημερινα; στον υπολογιστη μας. Ειναι ενα συγχρονο Linux distro, για ολο το κοσμο. Το νεο, το μεσο, τον προχωρημενο.
Κραυγαλεο ΚΑΙ αυτο!!
Δηλαδη το ubuntu & ενα σωρο αλλες διανομες που σου εχουν ετοιμα διαφορα προγραμματακια στυλ: Orphcrack, Johny the rip (καλοοοοοο), απαυθυνονται σε αυριανους κρακερς????
Τι να πω???
Ο καθενας φυσικα δικαουται να εχει γνωμη, απο τη στιγμη μαλιστα που η διανομη & ο δημιουργος της "εκτιθενται" δημοσια, μα ας υπαρχει μια σοβαροτητα & ΟΧΙ δυο μετρα & δυο σταθμα.
Αυτο ειναι ΑΔΙΚΟ & η αδικια μου τη δινει στο κρανιο!!
Μακαρι να υπαρξουν & αλλοι που να κανουν τετοιες ομορφιες αφιερωνοντας πραγματικα χρονο & κανοντας & κοματακι βρωμικη δουλεια (κωδικας). Ειλικρινα εχω βαρεθει να βλεπω διανομες based καπου, οπου αλλαζουν wallpaper, εικονιδια, θεμα, προσθετουν αφαιρουν καποια πακετα, αντε & καποια μεταφρασουλα &οι δημιουργοι να εμφανιζονται ως νεοι Linus (υπαρχουν & οι σεμνοι, φυσικα) & η διανομη να μην εχει στην ουσια να προσφερει κατι νεο.
Δε λεω... χειροκροτω & αυτες τις προσπαθειες μα κοιτω & λιγο στην ουσια.
Εχετε λοιπον ναπειτε κατι ουσιαστικο? Θετικο η αρνητικο? Καντε το. Αν οχι & ειναι να παραμεινουμε στο παραπανω υφος, τοτε σας παρακαλω να πατε να ποσταρετε & στα αντιστοιχα φορουμ των αλλων "παρανομων" & παρανομων (το πρωτο με"", το δευτερο χωρις) διανομων.
Δεν εγραψα κατι που ν' απευθυνεται προσωπικα σε κανενα. Απλα τη ... γευση που μου αφησαν συνολικα τα σχολια & επειδη οπως ειπα, σιχαινομαι την αδικια & αυτο που λεμε: δυο μετρα & δυο σταθμα...

Α, προσωπικά πάντως αυτά που έγραψα ισχύουν για όλους. Αν ο alfisti κυκλοφορεί το puppel χωρίς να σέβεται την gpl ή βάζοντας κλειστό λογισμικό χωρίς άδεια, είναι εξίσου κατακριτέος. Όμως από το λίγο που ξέρω τον alfisti από εδώ μέσα, δε νομίζω αν του τα έλεγε κάποιος αυτά να απαντούσε με αυτό το ύφος, αντίθετα είμαι σίγουρος ότι η συζήτηση θα έληγε στο "έχεις δίκιο, είναι το επόμενο πράγμα που θα κάνω". Και σίγουρα δε θα έλεγε ότι... ο Stallman έγραψε την GPL "για να τα κονομάνε κάποιοι".

εγώ πάλι λέω ότι από την στηγμή που έγεινε τόσος λόγος για το ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ σήμένει ότι έγεινε δημοφυλές άρα...........

συμένει ότι απέκτισε οπαδούς άρα προχώρα και να έχεις καλή συνέχεια.

==========

www.sidux.gr

==========

constantinos]Το διαλογο τον καταλαβαινω. Τον αντιλογο, επισης. Καταλαβαινω ακομα & το να "ενοχλησει" (στον εγωισμο) κατι που εκανε καποιος αλλος & οχι εμεις. Δε θα παω μακρυα, μη σας κουραζω με λινκς, μα δε το βρισκετε λιγακι υποκριτικο το ολο θεμα? Τι διαφορετικο εχει κανει το παλληκαρι απ' οτι εχει κανει π.χ ο Alfisti (δεν υπαρχουν πια Hamsters, υποθετω)??? Οκ εχει κανει μια πολυ πιο μεγαλη διανομη, εχει δουλεψει με recompile & με διαφορους αλλους τροπους τοσο πανω της οσο & σε πακετα. Εχουν γινει μεταφρασεις σε σημεια που ΔΕΝ εχει το ubuntu. Εχει σαφως παααρα πολλα downloads. Εχει γινει κατι ρε γμτ!! & ομως... εδω παιζαμε με τις λεξεις. Δηλαδη αλλοι μπορουν να χρησιμοποιουν οτι θελουν & να μη λεει κανεις κατι (το αντιθετο, μαλιστα) & αλλοι (που προφανως κανουν διαφορετικη μεν-πιο σοβαρη δε- δουλεια να καουν στη πυρα?? Στα Ταρταρα τοτε & το Pupel & η διανομη του ilug, κλπ...κλπ...... ΑΝ καποιος ξερει λοιπον, μπορει να κανει το εξης απλο, ωστε να βοηθηθει & οποιος τυχον το αποφασισει μελλοντικα: Ας γραψει με απλα Ελληνικα (& χωρις συνεχεις παραπομπες σε ξενογλωσσα sites), πως γινεται ωραια & σωστα η δουλεια αυτη. Κατ' εμε ελαχιστα απο τα παραπανω ισχυουν. Ας μεινουμε λοιπον εκει & ας δειξουμε τη αξια της συμμετοχης & της Κοινοτητας. Η δουλεια που εχει γινει, αρεσει δεν αρεσει σε καποιους ειναι πολυ καλη. Τωρα γενικοτητες του στυλ: "που απευθυνεται η διανομη",'βαλε στοχους" κλπ.... αρλουμπες μου φαινονται... Κραυγαλεο, κραυγαλεοτατο, με το που θα μπουταρει η διανομη, το που απευθυνεται. Σερ ολους μας. Που κανουμε ολα αυτα τα λιγα η πολλα καθημερινα; στον υπολογιστη μας. Ειναι ενα συγχρονο Linux distro, για ολο το κοσμο. Το νεο, το μεσο, τον προχωρημενο. Κραυγαλεο ΚΑΙ αυτο!! Δηλαδη το ubuntu & ενα σωρο αλλες διανομες που σου εχουν ετοιμα διαφορα προγραμματακια στυλ: Orphcrack, Johny the rip (καλοοοοοο), απαυθυνονται σε αυριανους κρακερς???? Τι να πω??? Ο καθενας φυσικα δικαουται να εχει γνωμη, απο τη στιγμη μαλιστα που η διανομη & ο δημιουργος της "εκτιθενται" δημοσια, μα ας υπαρχει μια σοβαροτητα & ΟΧΙ δυο μετρα & δυο σταθμα. Αυτο ειναι ΑΔΙΚΟ & η αδικια μου τη δινει στο κρανιο!! Μακαρι να υπαρξουν & αλλοι που να κανουν τετοιες ομορφιες αφιερωνοντας πραγματικα χρονο & κανοντας & κοματακι βρωμικη δουλεια (κωδικας). Ειλικρινα εχω βαρεθει να βλεπω διανομες based καπου, οπου αλλαζουν wallpaper, εικονιδια, θεμα, προσθετουν αφαιρουν καποια πακετα, αντε & καποια μεταφρασουλα &οι δημιουργοι να εμφανιζονται ως νεοι Linus (υπαρχουν & οι σεμνοι, φυσικα) & η διανομη να μην εχει στην ουσια να προσφερει κατι νεο. Δε λεω... χειροκροτω & αυτες τις προσπαθειες μα κοιτω & λιγο στην ουσια. Εχετε λοιπον ναπειτε κατι ουσιαστικο? Θετικο η αρνητικο? Καντε το. Αν οχι & ειναι να παραμεινουμε στο παραπανω υφος, τοτε σας παρακαλω να πατε να ποσταρετε & στα αντιστοιχα φορουμ των αλλων "παρανομων" & παρανομων (το πρωτο με"", το δευτερο χωρις) διανομων. Δεν εγραψα κατι που ν' απευθυνεται προσωπικα σε κανενα. Απλα τη ... γευση που μου αφησαν συνολικα τα σχολια & επειδη οπως ειπα, σιχαινομαι την αδικια & αυτο που λεμε: δυο μετρα & δυο σταθμα...

 

Συμφωνώ απόλυτα!!

Εγώ προτείνω να βοηθήσουμε όλοι όσο μπορούμε. Διαβάστε και το σχόλιό μου εδώ. τους κανόνισα

Μα δε λεμε συγκεκριμενα για καποιον η καποια διανομη. Μιλαμε τοτε για ολους τους κλωνους η based καπου, ασχετως αν εχουν κανει σοβαρη δουλεια η οχι.....
Στη πυρα ολες!!! (??)
Με καθε βεβαιοτητα σας λεω οτι τα παραπανω -σχετικα με GPL- δεν ειναι ακριβως ετσι oπως εχουν γραφει.
Αυτο το οποιο ισχυει ΑΠΟΛΥΤΑ ειναι η αμεση διαθεσιμοτητα του κωδικα & ΟΧΙ αν ζητηθει.
Ισχυει & το να ζητησει καποιος τον κωδικα να του αποσταλει σε αποθηκευτικο μεσο & δημιουργος να το κανει κοστολογοντας το (λογικο, ε?)
Απο εκει & περα ρε παιδια, εχετε αναλογιστει οτι ο αλλος για ν' απανταει ενιοτε κοματακι επιθετικα (αν θελετε), καπου εχει φτασει & στα ορια του??
Μα τι κακο εκανε ο empcn, o Alfisti, ο οποιος? Πηραν μια διανομη & την επεξεργαστηκαν αναλογα τις δυνατοτητες, τις γνωσεις, το χρονο του καθενος.
Δηλαδη εχετε την αισθηση οτι το Mint, το PCLOS (τυχαια παραδειγματα), ξεκινησαν αλλιως???
Πιστευετε οτι ο ανθρωπος, οι ανθρωποι, που ξενυχτησαν ξοδεψαν χρονο για κατι τετοιο να μη θελουν το καλυτερο???
Υπαρχει ξερετε & ο ενθουσιασμος & η αγνοια & τα δυο μαζι....
Εγω προτεινω σε αντιστοιχες δουλειες να δινεται σε αυτο το portal βημα (φορουμ) σε ολες τις (αξιολογες) προσπαθειες & ελατε οσοι γνωριζετε να φτιαξουμε μια ΣΑΦΗ λιστα τι πρεπει να κανει ο καθενας που θα πραξει κατι τετοιο, ωστε να ειναι οκ....

"αντιπαθώ" την "παράθεση", γιατί μόνο μακρινάρια φτιάχνει, επιτρέψτε μου λοιπόν.

1ον. οί hamsters υπάρχουν, καί τα ονόματα αναφέρονται εδώ (http://thehamsters.synthasite.com/ , http://hamster-linux.blogspot.com/)καί ο καθένας προσφέρει σύμφωνα με τον χρόνο του, την διάθεσή του, τις ικανότητές του.

 

2ον. όχι δεν θα έλεγα "έχεις δίκιο, είναι το επόμενο πράγμα που θα κάνω". ξέρετε τι θα έλεγα? ότι δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο γιά τέτοιες διαδικασίες. καί θα σταμάταγε η όποια προσπάθεια εκεί.

όσο λοιπόν με αφορά, το Puppel είναι ένα Puppy με ελληνικές μεταφράσεις στο οποίο δεν έχει προστεθεί ΤΙΠΟΤΑ άλλο, εκτός τού firefox.

η μόνη κίνηση πού θεώρησα επιβεβλημένη, ήταν το να γίνει γνωστή η προσπάθεια στο επίσημο forum τού Puppy.

(αλήθεια, υπάρχουν πάνω από 50 pupplets. από απλές μεταφράσεις μέχρι με open office καί compiz. να τα καταργήσουμε όλα? διότι προσπάθειες ενός ατόμου είναι - η κάθε μία βέβαια- πού κάτι πού έφτιαξε γιά την πλάκα του, το έβγαλε καί λίγο παραέξω γιά όποιον το χρειάζεται).

Δεν ξέρω. Με μπλέξατε λιγάκι.

Δεν αφήνουμε λέω εγώ, "όλα τα λουλούδια να ανθίσουν"?

(καί αν ανθίσουν καί αποδώσουν καρπούς, βλέπουμε την συνέχεια.)

====

the hamster's is out there

Γιατί δε μένουμε στην ουσία της υπόθεσης και να αφήσουμε τα νομικά για τους γνωρίζοντες και τους έχοντες συμφέρον ή όχι από τη διανομή.

Είναι μια εύκολη, προσιτή διανομή που μπορεί να μυήσει κάθε αρχάριο στο μαγικό κόσμο του linux.

Ένας φίλος, που κατά καιρούς του έδινα καμιά διανομή να δοκιμάσει μου έστειλε το παρακάτω email και το παραθέτω αυτούσιο:

"O MONOMAΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΦΑΣΗ

ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΗΝ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΑΝΟΜΗ. Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ".

Προσωπικά δεν έχω άποψη για το "νομικό" του θέματος.

alfisti]

"αντιπαθώ" τιην "παράθεση", γιατί μόνο μακρινάρια φτιάχνει, επιτρέψτε μου λοιπόν.

1ον. οί hamsters υπάρχουν, καί τα ονόματα αναφέρονται εδώ (http://thehamsters.synthasite.com/ , http://hamster-linux.blogspot.com/)καί ο καθένας προσφέρει σύμφωνα με τον χρόνο του, την διάθεσή του, τις ικανότητές του.

Ποια αντιπαραθεση βρε Δημητρη?

Λυπαμαι αν απο ολα οσα ειπα συγκρατησες μονο την ερωτηση μου για το αν οι Hamsters υπαρχουν ακομα σαν ομαδα εννοοντας. Και ο λογος που το ρωτησα ειναι επειδη εδω & καιρο βλεπω μ' αναφερεσαι στο πρωτο ενικο οταν μιλας για τη διανομη & πιστευα οτι το συνεχιζεις μονος.

 

alfisti]Δεν ξέρω. Με μπλέξατε λιγάκι.

Δεν αφήνουμε λέω εγώ, "όλα τα λουλούδια να ανθίσουν"?

(καί αν ανθίσουν καί αποδώσουν καρπούς, βλέπουμε την συνέχεια.)

Σε τι? Τι διαφορετικο εχει ειπωθει??? Αυτο δε λενε/λεμε ολοι?

Εγω μαζι σου ειμαι & μαζι με οσους κανουν διαφορα προζεκτακια.

δεν είπα για αντιπαράθεση βρε Κώστα. Για την "παράθεση" είπα. το κουμπάκι κάτω δεξιά. 

σε πληροφορώ ότι τα συγκράτησα όλα, απλά έκρινα ότι αυτό έπρεπε να διευκρινιστεί.

γιά τα υπόλοιπα δεν αναφέρω κάτι διότι ... με πιάνεται αδιάβαστο (έως άσχετο επί τού θέματος).

δεν ξεκινάς ένα θρεντάκι με το γιατί καί πως της gpl με απλά λογάκια?

(καί εννοείτε ότι είσαι μαζί. εγώ ξέρω ότι αν δεν ήσουν εσύ, δεν θα υπήρχαν ούτε hamsters -καί είσαι καί ο ... νονός- καί μάλλον ούτε puppel.)

====

the hamster's is out there

alfisti]2ον. όχι δεν θα έλεγα "έχεις δίκιο, είναι το επόμενο πράγμα που θα κάνω". ξέρετε τι θα έλεγα? ότι δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο γιά τέτοιες διαδικασίες. καί θα σταμάταγε η όποια προσπάθεια εκεί.

όσο λοιπόν με αφορά, το Puppel είναι ένα Puppy με ελληνικές μεταφράσεις στο οποίο δεν έχει προστεθεί ΤΙΠΟΤΑ άλλο, εκτός τού firefox.

Καταλαβαίνεις πόσο διαφορετικό είναι όμως αυτό από το να βάζεις κλειστούς drivers και codecs χωρίς άδεια. Και θέλω να πιστεύω ότι, ΑΝ το είχες κάνει (που φαντάζομαι ότι δεν), τότε αυτή θα ήταν η απάντησή σου - ή το να τους αφαιρέσεις. Τέσπα, πολύ το ψειρίζουμε, απλά επειδή απάντησες πάνω σε αυτό που είπα.

alfisti]

δεν είπα για αντιπαράθεση βρε Κώστα. Για την "παράθεση" είπα. το κουμπάκι κάτω δεξιά. 

σε πληροφορώ ότι τα συγκράτησα όλα, απλά έκρινα ότι αυτό έπρεπε να διευκρινιστεί.

γιά τα υπόλοιπα δεν αναφέρω κάτι διότι ... με πιάνεται αδιάβαστο (έως άσχετο επί τού θέματος).

δεν ξεκινάς ένα θρεντάκι με το γιατί καί πως της gpl με απλά λογάκια?

(καί εννοείτε ότι είσαι μαζί. εγώ ξέρω ότι αν δεν ήσουν εσύ, δεν θα υπήρχαν ούτε hamsters -καί είσαι καί ο ... νονός- καί μάλλον ούτε puppel.)

====

the hamster's is out there

 

Τώρα την θές την  παράθεση.   Κι εγώ πάντως αντιπαράθεση κατάλαβα .

 

~~~~~~~~~~~~~~~


Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

Αγαπητέ emcpn, η αλήθεια είναι ότι έμαθα για το project που δουλεύεις, από κάποιον γνωστό μου και μάλιστα υπό τύπον ειρωνίας!  Κι αυτό, γιατί το συγκεκριμένο άτομο δεν παραδέχεται καμιά διανομή, πλην των επισήμων εκδόσεων του Ubuntu.  Εγώ όμως, ως χρήστης του Ubuntu Ultimate από την έκδοση 1.5 έως και την 1.9 (που κρατάω ακόμα), βρήκα άκρως ενδιαφέρουσα την διανομή σου.  Θα πρέπει να ομολογήσω ότι το όνομα "Μονομάχος" για Linux διανομή, το βρίσκω αστείο, αλλά η ουσία είναι ότι είναι μια αξιόλογη προσπάθεια που θα πρέπει να στηρίξουμε.

Κατεβάζω λοιπόν το ISO με torrent, ελπίζοντας (γιατί όχι?) να αντικαταστήσει την Ultimate μου επάξια στο κύριο PC μου, αν είναι έτσι όπως τα γράφουν παραπάνω οι προηγούμενοι "δοκιμαστές".

Να'σαι καλά και να συνεχίσεις την προσπάθεια.  Μην κολλάς σε λογότυπα και χαζομάρες της Canonical (έχω τσακωθεί με κόσμο γι' αυτό το θέμα, με αφορμή την κόντρα Canonical-Ubuntu Ultimate).  Αν μπορείς, άλλαξε το όνομα σε κάτι πιο tech, αν θες την γνώμη μου.  Μην κολλάς και χρησιμοποίησε και το συνθετικό -buntu (πχ. gUbuntu, U(ltimate)G(reek)untu, κλπ).

Καλή δύναμη.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Η αλήθεια είναι ότι ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ δεν είναι και τόσο φορτωμένος όπως οι ultimate εκδόσεις ( τουλάχιστον από γραφικά ) αλλά είναι αρκετά πιό ελαφρύ από αυτές και πολύ πιό λειτουργικό (στην ultimate 2 που είδα πρόσφατα υπάρχουν πολλά προβλήματα και πολλά πράγματα δεν είναι λειτουργικά) και σταθερό σε σύγκριση με αυτές.Τώρα το όνομα μπορεί να μην είναι ''πιασάρικο''  αλλά έχει νόημα και σέρνει σοβαρή προιστορία στο Ελληνικό ίντερνετ (δες τις αναφορές για τον μονομάχο στην αρχή του thread).Τώρα ίσως να μην ενθουσιαστείς με ορισμένα πράγματα που έχουν γίνει εξαιρετικά απλοικά καθώς , απευθύνεται κυρίως σε κόσμο που δεν έχει καμμία σχέση με το linux και θέλει να χρησημοποιήσει ένα πλήρες λειτουργικό με τη χρήση μόνο του Live DVD ( μπαίνει κατευθείαν σε root χωρίς login και τέτοια ... ) έχοντας τη δυνατότητα να κάνει ότι και με ένα καλοστημένο περιβάλλον windows. Εφόσον έχεις εμπειρία από τις ultimate εκδόσεις θα με ενδιέφεραν οι όποιες συμβουλές σου πολύ ....

 

Πολύ ευχαρίστως, αν βέβαια καταφέρω να το κατεβάσω!  Κατεβαίνει πάρα πολύ αργά (0,5 - 1,0) δυστυχώς...

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

alfisti]δεν είπα για αντιπαράθεση βρε Κώστα. Για την "παράθεση" είπα. το κουμπάκι κάτω δεξιά.

Eτοιμοι για ...Linuxoμαχιες!!! :P

alfisti]γιά τα υπόλοιπα δεν αναφέρω κάτι διότι ... με πιάνεται αδιάβαστο (έως άσχετο επί τού θέματος).
δεν ξεκινάς ένα θρεντάκι με το γιατί καί πως της gpl με απλά λογάκια?

Καλη ιδεα. Στις αμεσες μερες θελω να πιστευω & το συμπληρωνουμε ολοι σιγα-σιγα...

alfisti](καί εννοείτε ότι είσαι μαζί. εγώ ξέρω ότι αν δεν ήσουν εσύ, δεν θα υπήρχαν ούτε hamsters -καί είσαι καί ο ... νονός- καί μάλλον ούτε puppel.)

Εγω ειμαι βεβαιος οτι θα υπηρχαν...
Πλακα-πλακα ακομα εχω εκεινα τα cd's ( εγω πηγα στον courier & oxi το αντιθετο!! :P )
Eπισης ακομα εχω & εγκατεστημενη, σα το μοναδικο λειτουργικο στο γερασμενο & ταλαιπωρημενο μου laptop εκεινη την ultimate εκδοση pclos based, που λεγαμε να κανουμε.
Η οποια βασιζεται σε κατι... μαγικα του Γιαννη (xekarfwtos) που ειχε κανει στον -τοτε- πυρηνα, σε κατι αλλα κολπακια ;) του Τασου (lynx), σε κατι σκορπιες, της πολυσυνθετης, τοτε, ομαδας, σε κατι αλλες δικες μου, σε καμποσα σκριπτακια τα οποια αρκετα μου δωσαν απο τη Κοινοτητα του PCLOS.....
Τεσπα, για ολα υπαρχει το πρωτο βημα. ΟΛΟΙ εχουν δικαιωμα στη γνωση, στη πληροφοροση, στην ενημερωση & μαλιστα ΕΛΕΥΘΕΡΑ.
Συμφωνω με το παραπανω, οτι ολα τα λουλουδια εχουν διακαιωμα ν' ανθισουν..... :)

μπορει κανεις να βοηθησει να ενεργοποιησω το wifi στο netbook acer aspire one 110   8gb SSD????