Αρχάριος!

skordoss | Τετ, 02/25/2009 - 18:29 | 1' | 23

Και το εννοώ μόλις έβαλα τα Mint και από εδώ και πέρα δεν ξέρω τπτ (αν και είναι πολύ φιλική έκδοση για μετάβαση με μια γρήγορη ματιά).
Έβαλα πρόγραμμα οδήγησης για την κάρτα γραφικών αλλά δεν έχει εκείνο το ντελικάτο φινίρισμα που έχω στο ακατονόμαστο, θέλει κάτι του στυλ Directx η κάτι τέτοιο για περισσότερη "γυαλάδα και ομορφιά" ?
Παρακαλώ σε απλά Ελληνικά γιατί είμαι ΑΡΧΑΡΙΟΣ (δεν γνωρίζω ορολογία) οπότε κάτι του στυλ πάνε στο τάδε, γράψε το δείνα δεν θα μου είναι και πολύ εύκολο.
Ευχαριστώ προκαταβολικά skordoss!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γειά σου φίλε skordoss .

Τι εννοείς περισσότερη "γυαλάδα και ομορφιά" ?

Μετά την εγκατάσταση των οδηγών της κάρτας γραφικών σου πείραξες καθόλου τις ρυθμήσεις?

Καλώς τον και με γεια το σύστημα..

Nα το πάρουμε λίγο από την αρχή το θέμα; Πριν μπερδευτούμε δηλαδή για το τι παίζει κάνε ένα κόπο και δώσε μας μία φωτό από το desktop σου για να δούμε και εμείς αν υπάρχει κάποιο θέμα με την ανάλυση ή κάτι τέτοιο.
Πατάς το κουμπάκι prt sc και δημοσίευσε εδώ αυτό που θα σου βγάλει.
( για την περίπτωση που δεν ξέρεις πως γίνεται αυτό: ανεβάζεις το screenshot που θα σου βγάλει εδώ:

http://www.imageshack.gr/index.php

και αντιγράφεις το λινκ που σου δίνει με το όνομα "μικρογραφία για ιστοσελίδα").

Μία φωτογραφία λοιπόν για να δούμε αν υπάρχει πρόβλημα.

@skordoss
Επίσης δες στο http://www.linuxinsider.gr/forum/screenshots-%CE%B7-video-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B1-linux-desktop-%CF%83%CE%B1%CF%82 και πες μας ποιο σου φαίνεται όμορφο και γυαλισμένο..

Η αλήθεια είναι ότι το http://img215.imageshack.us/img215/9371/desktopeb6.png και το http://www.servimg.com/image_preview.php?i=77&u=11760120 φαίνονται πραγματικά ωραία ...
Σήμερα θα τα ξαναπεράσω σε δικό τους δίσκο και θα επανέλθω, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας + γιa το feedback!

Φίλε skordoss καλώς ήρθες και από μένα.

Προφανώς έχεις το Felicia. Δες πρώτα αν έχεις οδηγούς κλειστού τύπου για την κάρτα σου.
(menu-διαχείριση συστήματος-οδηγοί υλικού) Αν το σύστημά σου δεν είναι πολύ παλιό
μπορείς να εγκαταστήσεις το περίφημο compiz, μάλλον είναι όμως προεγκατεστημένο.
http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%81%CF%8D%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-compiz-fusion
Εδώ θα δεις πως θα το ρυθμίσεις, καλό όμως είναι να δεις στο youtube κάποια βιντεάκια
σχετικά, για να πάρεις μια ιδέα.

Έχε όμως πάντα στο μυαλό σου ότι το Linux δεν είναι τα εφέ και η ομορφιά, αν και ψάχνοντας
θα βρείς μπόλικα και απ' τα δύο. Είναι η σταθερότητα, η ασφάλεια, η αμέριστη βοήθεια
από την κοινότητα 24 ώρες το 24ώρο, η βαθύτερη γνώση που θα αποκτήσεις, και βεβαίως η
ελευθερία του Ανοιχτού Λογισμικού η οποία είναι το μεγαλύτερο όπλο του.
Μην σταματάς να ρωτάς και να ψάχνεις. :)

Best thinks in life are free!

Καλησπέρα Άλεξ!
Τώρα έχω μεγαλύτερο πρόβλημα!
Ας τα πάρουμε ένα ένα ...
Η πρώτη εγκατάσταση που έκανα ήταν μέσα απο τα ακατανόμαστα (για δοκιμή). Κατά καιρούς έχω δοκιμάσει και Madriva & Ubuntu.
Τα Μιντ ήταν ότι πιο προσιτό σε μένα και έτσι αποφάσισα να τα
εγκαταστήσω μόνιμα. Έχω έναν 70άρι σκληρό κομένο σε 2 partition και έκανα ακόμα ένα μικρότερο (15Gb) σε Εχτ2 & Εχτ3
(τα δοκίμασα και τα 2) με το partition magic, για να έχουν τον χώρο που τους αρμόζει μέχρις ότου τα μάθω πολύ καλά και απογαλακτιστώ. Και νάσου ο ουρανός σφοντίλι τα ΧΡ φυσικά και δεν "βλέπουν" το καινούριο pertition σαν αυτό που είναι δλδ. 15Gb Εχτ2 με αποτέλεσμα με το reboot να μην μπορώ να κάνω απολύτος τπτ. Περνάω σε εγκατάσταση και το δισκάκι διαβάζει είς αϊ χωρίς να κάνει τπτ. Δοκίμασα να τα ξαναπεράσω μέσα απο τα ακατανόμαστα και πάλι τπτ στο τέλος με γειώνει και μου λέει να συγουρευτώ οτι δεν τρέχει καμία εφαρμογή και τούμπαλιν. Εχω απο τις 12 το βράδυ πεδαίυομαι και τπτ Μέχρι και με ultrex λούστικα τι άλλο να κάνω ο άνθρωπος ???

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=756&start=0
Αυτός είναι ένας οδηγός για dual boot σύστημα από το 0. Εσύ όμως που έχεις ήδη
τα window$ θα χρησιμοποιήσεις τον οδηγό από εκεί που ξεκινάει την εγκατάσταση
του Ubuntu.(εσύ βάλε Mint, η εγκατάσταση είναι η ίδια)
Κάτι τελευταίο: όταν ξεκινάει ο υπολογιστής σου δίνει δυνατότητα επιλογής λογισμικού
ή σε βγάζει κατευθείαν σε κάποιο από τα δύο?

Best thinks in life are free!

Κάποιο λάθος έκανα με το κάψημο των cd γιατί τα έκανα mount και τρέξανε κανονικά μέσα απο τα wind%#Qs. Δεν μου δίνει επιλογή όπως στα ακατανόμαστα "να γίνει instal, σε ποιό δίσκο και τέτοια (αγνωεί την ύπαρξη του 14Gb ούτε γράμα δίσκου δεν του έχει δώσει. Bootάρει απο τα Mint και μετά τπτ διαβάζει για πάντα. Όσο αφορά το internet ολυτε εκεί μπορώβ να συνδεθώ και μπαίνω απο τα &%^$^%$(*&

Πρέπει πρώτα να βάλω τα linux και μετά τα &^%&^$ γιατί τα θέλω να περάσω μόνο το Mint σε άλλο partition.Μπορώ να το κάνω μέσα απο το wubi ?

Sorry που στα λέω λίγο ανάκατα αλλά τα έχω χαμένα, μεχρι το 1) βήμα 3 έφτασα έκανα και δοκιμή και εγκατάσταση
και τπτ. Θα το ξαναπροσπαθήσω τώρα με τον οδηγό και επανέρχομαι!

Καλησπέρα..
Έχεις πάρει φόρα τώρα και δεν σταματάς.
Θα σου γράψω τι πρέπει να κάνεις εδώ και σε παρακαλώ να ακολουθήσεις αυτά που σου λέω ακριβώς. ( διαφορετικά δεν φέρω καμία ευθύνη).

Καταρχάς υποθέτουμε ότι έχεις εγκατεστημένα τα windows σε έναν δίσκο ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ πάνω στον υπολογιστή. (Θα σε συμβούλευα για την ώρα να μην δοκιμάσεις να κάνεις διπλό boot με λίνουξ από εξωτερικό σκληρό).

1/ Πάρε backup τα αρχεία των windows. ( για να μην κλαίμε μετά)
2/ Άνοιξε τον υπολογιστή και βάλε μέσα το live cd ( το οποίο θεωρώ ότι το έχεις κάψει σωστά και το έχεις κάψεις ο iso image- έτσι δεν το έχεις κάψει;;; Βεβαιώσου πρώτα).
3/ Με το που βάζεις μέσα το cd πατάς να κάνει reboot. Ο υπολογιστής σου κατά το reboot πρέπει να διαβάσει πρώτα το cdrom. Αν δεν το κάνει αυτό πήγαινε στο bios και άλλαξε το. Πρώτα το cdrom μετά όλα τα υπόλοιπα. οκ;;
4/ Με το που θα σου διαβάσει το cd θα σου φορτώσει όλο το mint πάνω στην μνήμη του υπολογιστή.
Αυτό σημαίνει ότι το λειτουργικό θα τρέχει ζωντανά από εκεί ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ.
5/ Πάτα το εικονάκι στην επιφάνεια εργασίας που λέει install
6/ Θα σου ξεκινήσει την διαδικασία εγκατάστασης. Επιλέγεις γλώσσα ( προτίμησε αγγλικά και προσθέτεις μετά τα ελληνικά), πληκτρολόγιοα ( το ίδιο βάλε το αμερικάνικο γιατί τέτοια είναι αυτά που έχουμε εδώ), τόπο ( Ελλάδα θα σου ρυθμίσει και την ώρα)
Θα σου ζητήσει όνομα και κωδικό χρήστη - βάλε κάποιο pass δύσκολο που να το θυμάσαι όμως
και τώρα πάμε στο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.
7/ Θα ανοίξει ο partition manager.
Θα επιλέξεις manual εγκατάσταση. Αυτό θα σκανάρει τον δίσκο και θα σου δείξει τι partitions έχεις μέσα. Των windows θα είναι σε ntfs . ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ. Τα άλλα ext2 και 3 που έλεγες λογικά θα τα δεις μέσα.
8/ Χρειάζεσαι ένα partition για το σύστημα δεκάρι κατά προτίμηση ( δώσε χώρο και θα με θυμηθείς) και το υπόλοιπο θα το κρατήσεις για home. Επίσης θα χρειαστείς ένα partition για swap ( εικονική μνήμη πάνω στον δίσκο. )
Αν αυτά που έχεις δεν είναι στο κατάλληλο μέγεθος, σβήσε τα και ξανα φτιάξε ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ.
Στην περίπτωση λοιπόν αυτή σβήνεις τα παλιά, έχει τέτοιο option και φτιάχνεις καινούργια.

Πως τα φτιάχνεις λοιπόν:
Χωρίς να πειράξεις το partition των windows, όπως είπαμε, του λες add new partition στο free space ( θα σου δώσει μία τέτοια γραμμή).
Του λες τι είδος θες να είναι ( έχει επιλογή .. βάλε ext 3)
Του λες τι μέγεθος θα είναι. Το πρώτο είπαμε 10 gb ( 10 gb = 10240 mb κάθε bg είναι 1024 mb).
Tου λες σαν τι θες να στο κάνει mount . Επειδή εκεί θα βάλουμε το σύστημα σου θα επιλέξεις από το μενού το / ( έτσι θα το βρεις σαν /)
Πάτα οκ και περίμενε λίγο.

Αdd new partition για δεύτερη φορά.
Του λες τι είδος θα είναι ( ext3 πάλι)
Του λες τι μέγεθος θα είναι ( κάνε το μεγάλο και άσε περίσσευμα 2gb περίπου για να φτιάξουμε και το swap)
Του λες που θα το κάνει mount. Επιλέγεις αυτή την φορά την επιλογή /home

Add new partition για τρίτη φορά ( πάμε να φτιάξουμε το swap)
Του δίνεις όσο χώρο περίσεψε. Το κάνεις mount ως swap Μόλις του πεις έτσι δεν θα σου ζητήσει κάτι άλλο.

Πάτα ότι τέλειωσες με την διαμόρφωση των partitions και μετά θα σου βγάλει ένα πινακάκι που θα σου λέει τι θα κάνει.
Έλεγξε τι έχεις κάνει εκεί. ( μην κάνεις λάθος αν ξεκινήσει εγκατάσταση και τα έχεις κάνει λάθος, λάθος θα στα βγάλει. )
Αν όλα είναι όπως τα θες προχωράς.

Αυτό θα ξεκινήσει να εγκαθιστά. Φρόντισε να το έχεις στο δίκτυο για να πάρει και ότι χρειάζεται από πάνω.
Όταν τελειώσει θα σου πει να κάνεις restart βγάζοντας όμως το cd από το drive.

Aυτό ήταν.. Τέλειωσε. Σύνολο θα σου πάρει περίπου μισή ώρα ανάλογα με την ταχύτητα που έχει η γραμμή σου. ( αν έχεις 24άρα γραμμή θα σου πάρει περίπου ένα δεκάλεπτο).

Μόλις μπουτάρεις εκ νέου ( θα μπει στον δίσκο πλέον) θα σου δείξει τι επιλογές έχεις. Δηλαδή το linux πρώτο και τα windows από κάτω.
Όταν πας να μπεις στο linux θα πρέπει να δώσεις ακριβώς το username και το pass που έβαλες. Πρόσεξε γιατί είναι case sensitive. Τα κεφαλαία πρέπει να τα γράψεις ως κεφαλαία και τα μικρά ως μικρά ..

Αυτά για την ώρα. Μόλις το στήσεις πες μας εδώ τι έκανες και θα σου πω και την συνέχεια .

Καλή επιτυχία.. :)

Πάμε λίγο από την αρχή να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα.
Αν λέω κάτι λάθος, διόρθωσέ με.
* Έχεις χωρίσει τον σκληρό σου σε 2 partition.
To ένα τρέχει win τα οποία μπουτάρουν κανονικά.
Το δεύτερο (15GB), το έχεις φορμάρει σε ext2 με το partition magic

Όμορφα.
1.Κάνε boot από το live CD του mint και όχι από win.
2. Μόλις βρεθείς στο live περιβάλλον, άνοιξε τον partition editor (gparted)
Βεβαιώσου ότι έχεις 2 partition.
Το ένα είναι ntfs κι έχει τα win και το άλλο ext2.
Κάνε delete το ext2 και apply
Στο unallocated space που θα δημιουργηθεί κάνε δεξί κλικ και δημιουργησε ένα partition ext3 μεγέθους όσο και το unallocated space, αλλά 1GB λιγότερο.
Στο unallocated space που περίσσεψε (1GB) πάτα πάλι δεξί κλικ και φτιάξε ένα partition linux swap μεγέθους !GB
Πάτα apply και μόλις τελειώσει κλείσε το gparted.
Τώρα ο σκληρός σου είναι κάπως έτσι:
|<------------ ntfs ---------------->|<-------ext3-------->|<--swap-->|

3. Κάπου στην επιφάνεια εργασίας του Mint θα υπάρχει ένα εικονίδιο "install". Κλίκαρέ το για να ξεκινήσει η διαδικασία.
4. Βάζε στο κάθε βήμα ότι χρειάζεται (γλώσσα, τοποθεσία κτλ)
5. Όταν σε ρωτήσει ΠΟΥ θέλεις να εγκατστήσεις το mint, τίκαρε το ext3 (μάλλον είναι το sda2)
Δες και αυτόν τον οδηγό
6. Συνεχίζεις τη διαδικασία 4 - 8b από το λινκ που έδωσε ο alex

Μην ξεχάσεις να εγκατστήσεις τον Boot loader (grub) στο MBR του σκληρού σου, όταν σε ρωτήσει

Πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να μας ειδοποιεί το φόρουμ όταν γράφουμε 2 άτομα ταυτόχρονα
:?

Φίλε skordoss υπομονή, ψυχραιμία, και διάθεση για μάθηση και όλα θα γίνουν.

Τα παιδιά στα είπαν όλα, αν πάρεις backup των αρχείων σου δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
Πρόσεξε και το θέμα του partitioning και είσαι μια χαρά. Το να προσπαθήσεις μέχρι να τα
καταφέρεις έχει μεγάλο προσωπικό όφελος, θα αποκτήσεις εμπειρία η οποία δεν πληρώνεται
με τίποτα.

Έτσι κι αλλιώς εδώ είμαστε όλοι για να βοηθήσουμε. :)

Best thinks in life are free!

luckyb]Πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να μας ειδοποιεί το φόρουμ όταν γράφουμε 2 άτομα ταυτόχρονα
:?

Όντως .. :)

Λοιπόν παιδιά εδώ σταματάμε και δεν ποστάρουμε τίποτα άλλο μέχρι να μας πει ο φίλος μας ότι τέλειωσε με αυτά που του είπαμε.
Προτείνω να μην ποστάρουμε κάτι άλλο για να μην τον μπερδέψουμε. Μόλις είναι οκ με την εγκατάστασή θα του πούμε και την συνέχεια ( όλοι μαζί όπως πάντα.. καλά χορωδία είμαστε;;; :D )

Παιδιά βοήθεια φτιάχνω το τελευταίο prtition (swap) αλλά μου βγάζει επιλογές /tmp,/usr,/var,/srv,/opt,/user/local
τι να διαλέξω?
Είμαι στο τέλος της εγκατάστασης

Δηλαδή εγώ καλά κάνω και το ξενυχτάω. Προφανώς έχεις παραπάνω από 4 partitions στον δίσκο σου και πρέπει να μη σου δίνει επιλογή για swap εκτός αν το κάνεις logical.
Αν η μνήμη σου είναι πάνω από 1gb μην βάλεις swap. Και ένα gb να είναι πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα. Στην ουσία το swap είναι εικονική μνήμη οπότε δεν υπάρχει θέμα αν η φυσική μνήμη είναι αρκετή..

Λοιπόν θηρίο δεν βλέπω να απαντάς και πάω για νάνι. Όπως είπαμε.. Μην βάλεις το swap και προχώρα στα υπόλοιπα. Μόλις τελειώσεις ρίξε σύρμα να σου πως πως θα σετάρεις ότι θες στο σύστημα (να το κάνουμε και ομορφούλι και γυαλιστερό .. έτσι;; )
Λοιπόν καλό ξημέρωμα.. :)

Το swap το χρειάζεσαι όμως αν θέλεις να χρησιμοποιείς το hibernation.
Συνήθως το μέγεθος του swap που προτείνεται για hibernation είναι MB μνήμης ram + MB μνήμης κάρτας γραφικών.

___

Δίνοντας σε τερματικό cat /proc/sys/vm/swappiness βλέπουμε το swappiness του συστήματος

Έπίσης το πόσο χρησιμοποιείται το swap μπορεί να ρυθμιστει με το swappiness, δηλαδή

κάνουμε edit το αρχείο /etc/sysctl.conf

και προσθέτουμε στο τέλος πχ

vm.swappiness=5

όσο μικρότερη η τιμή τόσο λιγότερο χρησιμοποιεί το σύστημα το swap
___

Το ξαναπιάνω απο την αρχή ο σκληρός μου είναι ntfs 20gb>Ext3 15gb>Ext3 45gb>Ext3 2gb. Μνήμη 2Gb To ξαναπροσπαθώ και επανέρχομαι !

:) παιδια γεια απο Μελβουρνη, Αυστραλια. skordoss ο τροπος της marlene ειναι ο πιο σωστος, το swap δεν ειναι στο παραθυρο μαζι με τα /, /home, αλλα στο αλλο μαζι με το logical, ψαξε και θα το βρεις μην φοβασε αν κανεις λαθος δεν θα χαλασεις τιποτα σημαντικο, εγω το windows το εσβησα και εβαλα ubuntu και puppy στον ιδιο δισκο τα ιδια εχω και στο laptop κανουν τα παντα, και καλητερα !!!

Το τελευταίο partition 2G Ext3 διαμόρφωσέ το σε swap. Αν και δεν θα σου πολυχρειαστεί,
δεν θα σου λείψει κιόλας, οπότε καλύτερα να το έχεις έτοιμο.
Προσωπική άποψη είναι ότι το swap πρέπει να υπάρχει έτσι κι αλλιώς. :)

Best thinks in life are free!

alexbillans]Το τελευταίο partition 2G Ext3 διαμόρφωσέ το σε swap. Αν και δεν θα σου πολυχρειαστεί,
δεν θα σου λείψει κιόλας, οπότε καλύτερα να το έχεις έτοιμο.
Προσωπική άποψη είναι ότι το swap πρέπει να υπάρχει έτσι κι αλλιώς. :)

Best thinks in life are free!

Εγώ από την άλλη διαφωνώ γιατί αν η φυσική μνήμη είναι αρκετή είναι αχρείαστο το swap. Αν κάποιος έχει 4 παρτίσιονς ήδη και πάει να βάλει swap δεν του δίνει την δυνατότητα αυτή γιατί δεν μπορεί να σου φτιάξει 4ο primary partition. Έχω μείνει ότι αυτό είναι το πρόβλημα του Skordoss, ότι δηλαδή έχει ήδη 4 partitions για αυτό και δεν του δίνει το swap.
Αντι όμως να μπερδευτεί για να φτιάχνει logical ( αφού τον δυσκολεύει και λίγο) καλύτερα να κάνει την εγκατάσταση του χωρίς swap και μετά το φέρνουμε το πράγμα) Βασικά για την ώρα, ο στόχος του είναι να κάνει μία καλή εγκατάσταση χωρίς προβλήματα.