Debian Lenny - χρόνος εκκίνησης (boot time)

shortmanikos | Τρί, 02/03/2009 - 22:37 | 3' | 27

Είχαν πάρει και αλλού τα αυτιά μου κάτι τρελούς χρόνους εκκίνησης για το Debian (κάτω των 30sec) αλλά το ξαναθυμήθηκα με βάση το:

marlene]Άντε δείτε και αυτό που έφτιαξα.. Σας έχω βάλει και φωτογραφία το system monitor σε φάση τρελής χρήσης του συστήματος ( αν δείτε προσεκτικά είχα πάθει κρίση download ) για να δείτε πως τα πάει..
Έκανα και μία χακιά και το έκανα να ξεκινάει σε 35 δευτερόλεπτα. ( είναι καλό σκορ αυτό; )

από το thread debian-lenny-rc-εγκατάσταση
Κάνω κάτι λάθος;;;;;
Εγώ σε καινούριο laptop έχω boot-time περίπου 2 λεπτά (περίπου όσο και στα Vista) και το καλύτερο που έχω δει είναι στο Sidux 1 λεπτό...
Δε λέω είναι γενικά φορτωμένο το σύστημα... αλλά πως πιάνετε 35sec;

Έβαλα πάλι από περιέργεια το lenny σε ένα περίσσιο partition χωρίς καν desktop environment και πάλι ήθελε πάνω από μισό λεπτό να δω το login prompt... Δεν κάνω και συχνά reboot αλλά όσο να 'ναι... έχει κανείς καμιά πρόταση;

ls /etc/rc2.d/

S05loadcpufreq
S05vbesave
S10sysklogd
S11klogd
S12acpid
S12dbus
S13capiutils
S17mysql-ndb-mgm
S17portmap
S18mysql-ndb
S19cpufrequtils
S19mysql
S20apmd
S20boinc-client
S20cups
S20fancontrol
S20festival
S20freevo_encodingserver
S20freevo_recordserver
S20freevo_rssserver
S20freevo_webserver
S20freevo_xserver
S20guidance-backends
S20hddtemp
S20hotkey-setup
S20isdnutils
S20libchipcard-tools
S20nethack-common
S20nfs-common
S20nullmailer
S20nvidia-glx
S20nvidia-kernel
S20openbsd-inetd
S20policycoreutils
S20privoxy
S20rsync
S20saned
S20speech-dispatcher
S20tor
S20virtualbox-ose
S21asterisk
S21fam
S24avahi-daemon
S24dhcdbd
S24hal
S25bluetooth
S26network-manager
S26network-manager-dispatcher
S30gdm
S30system-tools-backends
S50alsa-utils
S50lm-sensors
S89anacron
S89atd
S89cron
S90binfmt-support
S91apache2
S95preload
S99acpi-support
S99rc.local
S99rmnologin
S99stop-bootlogd
S99timidity

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μήπως έχεις όλα τα partition σε reiserfs; Το reiserfs θέλει περισσότερη ώρα για να γίνει mount απ 'οτι το ext3, τουλάχιστον έτσι γίνεται στο δικό μου σύστημα.

*edit*

ls /etc/rc2.d/

K20clamav-freshclam
K20rsync
S10rsyslog
S12acpid
S12dbus
S14avahi-daemon
S20cups
S20libchipcard-tools
S20nvidia-glx
S20nvidia-kernel
S20policycoreutils
S20saned
S24hal
S30gdm
S30system-tools-backends
S89anacron
S89cron
S90binfmt-support
S99rc.local
S99rmnologin
S99stop-bootlogd

το μόνο πού μπορώ να δώσω -μιά καί τέτοια πειράματα δεν έχω κάνει- είναι οί χρόνοι μου:

στο laptop με (2ετίας πλέον σχεδόν με 1,7 coreduo)
ubuntu καί mint ακριβώς λεπτό

debian κάτι λιγότερο (50 δεύτερα)
sidux 45

αλλά μιά καί τόφερε η κουβέντα:

64άρι pc στο .......παιδο τον γιό μου καί το 64άρι sidux ρε παιδιά από το enter στον grub μέχρι την login οθόνη, λιγότερο από 25".
(με ethernet όμως καί όχι ασύρματο).

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Εγώ έκανα το εξής.

Πήγα στο αρχείο /etc/int.d/rc

και το έκανα edit στο σημείο που λέει

CONCURRENCY=none

Αυτό το άλλαξα και το έκανα

CONCURRENCY=shell.

Σύμφωνα με αυτά που έλεγε ένα φόρουμ που διάβαζα ( και που νόμιζα ότι το είχα κρατήσει αλλά τελικά δεν το κράτησα το λινκ για να σας το δώσω εδώ) αυτό φορτώνει τα modules πιο γρήγορα.
Εν πάση περιπτώσει αυτό το πράγμα δουλεύει και φορτώνει πιο γρήγορα το σύστημα.

Άμα θέλετε δοκιμάστε το να μου πείτε αν κάνει το ίδιο και στο δικό σας.
Αν δεν δείτε προκοπή απλά το αλλάζετε..

alfisti]
64άρι pc στο .......παιδο τον γιό μου καί το 64άρι sidux ρε παιδιά από το enter στον grub μέχρι την login οθόνη, λιγότερο από 25".
(με ethernet όμως καί όχι ασύρματο).

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Όντως, κι έγω σε debian 64bit είδα μεγάλες διαφορές στο boot time. Περίπου 21sec απο grub έως login.

Να και εδώ το δικό μου

ls /etc/rc2.d/
K09apache2 S20apmd S26network-manager
K19samba S20cups S26network-manager-dispatcher
K74bluetooth S20exim4 S30gdm
README S20fglrx-driver S30system-tools-backends
S05loadcpufreq S20kerneloops S50netatalk
S05vbesave S20nfs-common S89anacron
S10rsyslog S20nfs-kernel-server S89atd
S12acpid S20openbsd-inetd S89cron
S12dbus S20smartmontools S90binfmt-support
S14avahi-daemon S20wifi-radar S99acpi-support
S19cpufrequtils S20winbind S99rc.local
S19postgresql-8.3 S21fam S99rmnologin
S19spamassassin S24dhcdbd S99stop-bootlogd
S19tpconfig S24hal S99timidity

marlene με κατέστρεψες. το deb δεν ξαναξεκίνησε ποτέ.

σε βρίζω από sidux τώρα.

:)

πλάκα.

τα άλλαξες όλα? έχει 5-6 τέτοιες εγγραφές.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Eγώ μία άλλαξα ( έχει και άλλες;;;) και βελτιώθηκε η κατάσταση ορατά. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται για τις υπόλοιπες. Δοκίμασε το και πες μου.. ( λες άμα το κάνεις σε όλα να μην ξεκινάει να bootάρει γιατί θα έχει bootάρει ήδη;;; :P )

Άντε πάρτε και το λινκ.. ( με βάλατε να ψάχνω βραδιάτικα) :P

http://www.debian-administration.org/articles/199#comment_24

Να κάνω μια ερώτηση ;;; Από που μέχρι που μετράτε τον χρόνο ;;; Μετά τον grub μέχρι να μπείτε "μέσα",μετά από grub μέχρι να εμφανιστεί το login;;;Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα προγραμματάκι γι αυτόν τον σκοπό,θα το βρω και 8α σας πω :).

χαχ το βρήκαααα http://www.bootchart.org/ δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ μου,θα το δω αύριο :D :D

--------------------
happy_linux_downloads

Aν η διαφορά είναι εμφανής το βλέπεις έτσι και αλλιώς .. Για 2 και για 5 δευτερόλεπτα έτσι και αλλιώς δεν θα άξιζε τον κόπο να μπεις στην διαδικασία..

Να πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει και τόσο κατά πόσο γρήγορα κάνει στην εκκίνηση...Θα προτιμήσω να έχω ένα σταθερό και αποκρίσιμο(κάπως έτσι γράφεται :P) σύστημα παρά να έχει γρήγορο boot και να σέρνεται μετά.

--------------------
happy_linux_downloads

Το bootchart πάντως έχει πλάκα κ είναι κ (σχετικά) χρήσιμο, δοκιμάστε το...

Από προσωπική εμπειρία πάντως, κ ατελείωτες ώρες προσπαθειών για πιο γρήγορα boot, ο πιο αποδοτικός τρόπος για να βελτιώσεις το χρόνο εκκίνησης είναι να κάνεις compile δικό σου πυρήνα. Το είχα γράψει κ αλλού, με αυτό τον τρόπο, ένα μηχανάκι Pentium@550MHz κάνει boot (από τον grub μέχρι το login του γραφικού περιβάλλοντος) σε ~30 δευτερόλεπτα.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Πάντως όποιος έχει γυρίσει όλα τα concurrency σε shell ας κάνει ένα κόπο να μας πει τι ακριβώς κάνει το σύστημα..
Εμένα πάντως το σύστημα μου μόνο με το πρώτο το είδα να έχει διαφορά.

gnu_labis]Το bootchart πάντως έχει πλάκα κ είναι κ (σχετικά) χρήσιμο, δοκιμάστε το...

Από προσωπική εμπειρία πάντως, κ ατελείωτες ώρες προσπαθειών για πιο γρήγορα boot, ο πιο αποδοτικός τρόπος για να βελτιώσεις το χρόνο εκκίνησης είναι να κάνεις compile δικό σου πυρήνα. Το είχα γράψει κ αλλού, με αυτό τον τρόπο, ένα μηχανάκι Pentium@550MHz κάνει boot (από τον grub μέχρι το login του γραφικού περιβάλλοντος) σε ~30 δευτερόλεπτα.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Ωραία τον εγκατέστησα αυτόν τον διάβολο το bootchart. Πως βλέπω τώρα τα logs που κρατάει; ( πως δουλεύει το σκασμένο; )

Ειι .. έβγαλε κανείς άκρη με το concurrency; Alfisti τελικά τα άλλαξες όλα ή μόνο το πρώτο; Και τι έγινε; Είδες διαφορά ή όχι;

Η εγγραφή για το concurrency νομίζω είναι μία, η πάνω πάνω. Εκεί παίρνει τιμή η μεταβλητή. Όλα τα άλλα είναι αναφορές στη μεταβλητή. Από και και πέρα μεταβολές τρελές δεν είδα, αλλά το δουλεύω ακόμα (έτσι κι αλλιώς όντως reboot πλέον κάνω κυρίως για να δω πόση ώρα κάνει)
Και παιδιά συγνώμη αλλά εγώ όταν μετράω boot time μετράω από το enter του GRUB μέχρι να ανοίξει ένας file-browser στο home...Όλα τα άλλα τα θεωρώ παραπλανητικά.... και με Vista σε 1 λεπτό και κάτι βλέπω desktop αλλά μέχρι να αποκριθεί εφαρμογή περνάει άλλο 1,5.

MathGr - θέματα εξετάσεων μαθηματικών, ασκήσεις και άλλα χρήσιμα

YouReka - Γρίφοι, προβλήματα και σπαζοκεφαλιές

βρε marlene, το έκανα -καί έχει δίκιο ο shortmanikos γιά τις εγγραφές- αλλά δεν είδα διαφορά.
τα επανέφερα καί παραιτήθηκα. :)

====

the hamster's is out there

Προσωπικά προτιμώ να μετράω μέχρι την οθόνη login, γιατί από εκεί κ πέρα άλλο χρόνο θέλει το KDE, άλλο το GNOME, άλλο το XFCE, κ άλλο το fluxbox/blackbox/openbox κ δεν συμμαζεύεται. Επίσης η οθόνη login είναι άμεση, άμα την δεις, έχει φορτώσει, δεν έχει έξτρα περίμενε ενώ τη βλέπεις.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Eγώ μετράω από τον grub μέχρι την login screen.. Και εκεί έχει διαφορά.Τώρα από την login screen μέχρι να τα ετοιμάσει όλα μέσα είναι άλλη υπόθεση γιατί έχει να κάνει και τι εφαρμογές του έχεις πει να φορτώνει σε κάθε session. Έτσι και αλλιώς μέχρι να γράψω το pass και να μπει μπορεί να περάσει και άλλη ώρα οπότε δεν μετράει.. ( κάτι πρωινά που νυστάζω μάλιστα δεν το πετυχαίνω με τίποτα αυτό το pass.. νύστα λέμε τώρα οπότε άκυρο το μέτρημα!! )

Tίποτα.. Ξαναπέρασα kernel, directFB, έψαξα αρχεία ρυθμίσεων, όλα φαίνονται οκ. Επίσης δεν είναι η επιλογή που περιμένει confirm για το τι θα φορτώσει, το δοκιμασα και αυτό και το βγάζει σε διάλογο (y/n), αφου εννοείται πατούσα κουμπί πρώτα.
Καλά, δεν είναι και τόσο τραγικό απο την άποψη οτι την δουλειά μου την κάνω.. Είναι όμως, όπως και να το κάνουμε, αστείο

Κοίτα να δεις τις θα κάνεις. Θα πάρεις μία γάτα. Τώρα τον χειμώνα οι γάτες που είναι κρυουλιάρες έχουν μία τάση να βάζουν τους πισινούς τους πάνω στα πληκτρολόγια των υπολογιστών γιατί εκεί έχει ζέστη. Θα πάρεις λοιπόν μία γάτα και θα την βάζεις να κάθεται στον υπολογιστή μέχρι να μπουτάρει το μηχάνημα. Αν δεν βρεις καμία να σου κάνει έτσι όπως πρέπει την δουλειά σου τότε θα σου δανείσω την δική μου που όπως είπαμε είναι διαβόητη..

Να κάπως έτσι !!!!

Cat use Linux

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

http://cerebrux.synthasite.com/

Χα χα χα χα ..( το δικό σου παιδί είναι αυτό cortex ;;; )...χα χα χα η δική μου είναι χειρότερη γιατί κάθεται με την πλάτη στην οθόνη και όλη ξάπλα πάνω στον υπολογιστή.. Μόνο που δεν έχω καταφέρει να την βγάλω φωτογραφία γιατί η πουτάνα ξέρει ότι κάνει μαλακία και μόλις με δει να σκάω μύτη γίνεται καπνός...