Από που προκύπτουν τα ονόματα των εκδόσεων του Debian;

gnu_labis | Τρί, 11/18/2008 - 07:00 | 2' | 10

Μα φυσικά από τη διάσημη ταινία κινουμένων σχεδίων "Toy Story"!

Ορίστε μια σύντομη ανασκόπηση στις σχετικά πρόσφατες εκδόσεις του Debian project κ τους αντίστοιχους ήρωες/παιχνίδια της ταινίας:

1) Potato (2000-2002), η πρώτη μου επαφή με το Debian:

2) Woody (2002-2005):

3) Sarge (2005-2007):

4) Etch (2007-σήμερα):

5) Lenny (η επόμενη έκδοση):

Άφησα το καλύτερο για το τέλος.... Όλες οι εκδόσεις έχουν το όνομα τους. Ώς γνωστόν όμως το Debian χωρίζεται σε stable (οι εκδόσεις που έδειξα παραπάνω), testing (η επόμενη stable, δηλαδή η "lenny"), κ unstable.

Στην unstable μπαίνει κάθε καινούργια έκδοση προγράμματος που κυκλοφορεί κ αν φανεί αρκετά σταθερή τότε μεταφέρεται στην testing.

Η unstable έχει πάντα το ίδιο όνομα, όσα χρόνια κ αν περάσουν: SID

Στη ταινία, o Sid είναι το παιδάκι των γειτόνων το οποίο καταστρέφει όλα του τα παιχνίδια κ γενικά του αρέσει να προκαλεί χάος κ αναστάτωση!!! Τα άλλα παιχνίδια τον τρέμουν φυσικά.

Για την ακρίβεια, ο Sid καταστρέφει τα παιχνίδια του κ τα ξαναφτιάχνει σε μεταλλαγμένη έκδοση, χρησιμοποιώντας κομμάτια από αυτά που κατέστρεψε. Ταιριαστό, δε βρίσκετε; :)

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ομολογώ ότι δεν το ήξερα μπράβο καλό ποστ

================

www.sidux.gr           =

sidux-gr.blogspot.gr  =

================

...και η μεθεπόμενη έκδοση (η επόμενη testing δηλαδή) θα λέγεται Squeeze.

ditsikts]δε θα τελειώσουν κάποια στιγμή?

Η αλήθεια είναι πως ναι. Αν κ αν λάβεις υπόψη κάτι παρακμιακούς ήρωες όπως ο Etch κ ο Lenny, που εμφανίζονται σε μια-δύο σκηνές μόνο, έχει πολύ ψωμί ακόμα.

θελω να μαθω πος κατεβαζω? μεταγλοτιση στησ τενιες κινουμενον σχεδειον?????...........help

 

Πολύ καλό post, gnu! One point από μένα!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Χμμμ, θέλω να ενημερώσω τη λίστα (με εκδόσεις πριν το 2000 κ επίσης με τις πιο πρόσφατες lenny, squeeze κ wheezy), αλλά ενώ μπορώ να επέμβω σε όλα τα σχόλια, δεν μπορώ να πειράξω το αρχικό άρθρο καθόλου (δεν έχει καρτέλα για "Επεξεργασία" πάνω-πάνω, βλέπω μόνο τις καρτέλες "Προβολή" κ "Διάρθρωση").

Μου είχε συμβεί κ σε άλλες σελίδες στο παρελθόν. Ξέρει κανείς γιατί; Πώς διορθώνεται;

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

για κάποιο λόγο τα συγκεκριμένα μόνο admins μπορούν να τα κάνουν edit...
στείλε pm στον dimitris
http://www.linuxinsider.gr/node/3418/edit

<- http://oliveoil.homedns.org ->

Δε νομίζω πάντως κάποιος να επέλεξε συνειδητά να το κλειδώσει το άρθρο. Άσε που είμαι κ ο αρχικός συγγραφέας! Οπότε κάτι παίζει με το φόρουμ, το είδα κ σε μερικά άλλα threads, για κάποιο λόγο γυρίζουν από μόνα τους σε read-only ή κάτι τέτοιο.

"It's not a bug, it's a feature" που λέμε :)

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

μα αυτό σου λέω και εγώ, το ίδιο παθαίνω και εγώ, πιθανολογώ ότι πρόκειται για bug...

<- http://oliveoil.homedns.org ->