Προβλημα ηχου και οθονης στο linux mint5

pinacolada | Κυρ, 09/14/2008 - 15:03 | 1' | 7

Γεια σας
Ειμαι ενας νεος χρηστης (οπως θα καταλαβετε) και αντιμετωπιζω , οπως και πολυ αλλοι , προβλημα μιας και τοοοοοσα χρονια ημουν με τα windows.
Προβλημα Νο1:Η οθονη μου "ξεφευγει λιγο αριστερα οποτε εχω κανα μισο εκατοστο κενο απο τα δεξια.
(Δεν ειναι κομμουνιστρια και εχω βαλει τα drivers για τα nvidia)
Προβλημα Νο2:Στο amsn θελω να κανω συνομιλια μεσω webcam.Την βλεπει αλλα ηχο δεν εχω και δεν μ'ακουνε. Στην εκκινηση του βοηθου μου βγαζει οτι εχω firewall - το εκανα disable (μεσω ΙΡ) αλλα ηχο παλι δεν εχω.

Αυτα εχω να ρωτησω.
Ευχαριστω

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Desktop ή laptop;;
Αν είναι desktop δεν φταίει το λειτουργικό αλλά η οθόνη ( μάλλον). Κάπου θα έχει κάποιο κουμπάκι πάνω της, (η οθόνη) που θα καλιμπράρει αυτά που βλέπεις. Για ψάξε να βρεις που βρίσκεται και βάλε την να κάνει αυτόματα ρύθμιση.
Ήχος τώρα.
Τώρα για τον ήχο είτε είναι laptop είτε desktop μάλλον δεν έχεις ανοίξει το μικρόφωνο και το κανάλι που σου δίνει ήχο στο amsn. Άνοιξε μία κονσόλα και γράψε alsamixer και με τα βελάκια (δεξί και αριστερό) και το M πήγαινε και άνοιξε όλα τα κανάλια ώστε να έχουν ήχο ενώ θα έχεις ανοιχτό το amsn και κοίταξε να βρεις πιο κανάλι σου δίνει μικρόφωνο και ποιο σου δίνει έξοδο στα ηχεία. Αν τρέχεις με το pulse τότε πήγαινε και κάνε το ίδιο στο pulse audio. Αυτές είναι μηχανές που χρησιμοποιεί ο υπολογιστής για να έχει ήχο. Για να δεις τι έχεις μέσα κάνε δεξί κλικ στο εικονάκι με το ηχείο πάνω στην επιφάνεια εργασίας πάτα Open volume control/file/change device να δεις τι έχεις μέσα. Ότι και να διαλέξεις θα πρέπει να πας και να του ανοίξεις τα κανάλια που αντιστοιχούν στο amsn.
Το ίδιο όμως πρέπει να κάνεις και στο γραφικό περιβάλλον. ( γιατί μπορεί να έχεις ανοίξει τον ήχο στην μηχανή ήχου αλλά πρέπει να ανοίξεις και τον ήχο στο γραφικό σου περιβάλλον. ) Δεξί κλικ στο εικονάκι με το ηχείο/edit/preferences μάρκαρε ότι έχει από faders μέσα και πήγαινε και άνοιξε τα όλα. Ψάξε μετά να βρεις ποιο αντιστοιχεί σε τι ( για να το κάνεις αυτό βάλε κάτι να παίζει αλλά κάτι που να ξέρεις ότι παίζει σίγουρα.)
Σε desktop αυτο θα σε δυσκολέψει λίγο γιατί τα desktops έχουν ένα κάρο εξόδους για τον ήχο και είναι λίγο του παιδεμού αλλά όχι και θανατερά δύσκολο να το βρεις.
Τώρα αν δεν βγάλεις άκρη ξανα πες μας εδώ ποιο αναλυτικά τα συμπτώματα. :)

το πρωτο προβλημα λυθηκε με το να ρυθμισω "απο πισω" την οθονη.
Το δευτερο συνεχιζεται να υπαρχει.Ενεργοποιηση τα mics οπως μου τα ειπες αλλα....παλι βγαζει:
ΕΠιλεξατε τις παρακατω ρυθμισεις web
Συσκευη Webcam:v4I:logitech quickcam IM/connect
Καναλι Webcam:ZC301-2
Ειστε πισω απο τειχος προστασιας (firewall) παπακαλουμε ελεγξτε τις ρυθμισεις συνδεσης σας στο παραθυρο προτιμησεων

Επιλεξατε τις παρακατω ρυθμισεις ηχου
Συσκευη Εξοδου:/dev/dsp
ΣΥσκευη εισοδου:/dev/dsp

Αυτα μου βγαζει.
Οταν λεει "ελεγξτε τις ρυθμισεις συνδεσης σας στο παραθυρο προτιμησεων" απο που τις ρυθμιζω?

Κατεβασα τα logitech quickcam drivers (qc-usb - 0.6.6) σε tar.gz.Πως τα ενεργοποιω? Αξιζει τον κοπο αυτη η οδος??

pinacolada]το πρωτο προβλημα λυθηκε με το να ρυθμισω "απο πισω" την οθονη.
Το δευτερο συνεχιζεται να υπαρχει.Ενεργοποιηση τα mics οπως μου τα ειπες αλλα....παλι βγαζει:
ΕΠιλεξατε τις παρακατω ρυθμισεις web
Συσκευη Webcam:v4I:logitech quickcam IM/connect
Καναλι Webcam:ZC301-2
Ειστε πισω απο τειχος προστασιας (firewall) παπακαλουμε ελεγξτε τις ρυθμισεις συνδεσης σας στο παραθυρο προτιμησεων

E εκεί σου λέει να πας στα preferences του amsn ή της κάμερας ( τώρα σε ποιο τα βγάζει αυτά που γράφεις εδώ; Στις ρυθμίσεις της κάμερας ή του amsn;; ). Τώρα... τι θα κάνεις με το amsn δεν ξέρω να σου πω γιατί εγώ amsn δεν έχω και δεν είχα ποτέ.. ( σε στενοχώρησα τώρα;; ) Προφανώς θα πρέπει να του δώσεις κάποια θύρα για να επικοινωνεί με τον έξω κόσμο.

pinacolada]Κατεβασα τα logitech quickcam drivers (qc-usb - 0.6.6) σε tar.gz.Πως τα ενεργοποιω? Αξιζει τον κοπο αυτη η οδος??

Δεν έχεις λόγο να του βάλεις drivers. Την βλέπει την κάμερα αφού σου λέει και τι να κάνεις. Ρε παιδιά έχει κανείς amsn να πει εδώ στον άνθρωπο τι να κάνει;

Xωρις παρεξηγηση, μα επειδη συνηθως γινεται. Εχες βαλει σωστα τα βισματακια, για το μικροφωνο & ακουστικα??
Ειναι κατι, που συμβαινει συχνα. Για κοιτα το. Εχουν τα αντιστοιχα σχεδακια επανω...

Οι ρυθμισεις ειναι του amsn για την cam.
Αυτη την θυρα πως την ανοιγουμε???
Οσο Για τα βυσματακια ειναι σωστα γιατι δοκιμασα το msn στα windows για να το δοκιμασω και δεν υπηρχε προβλημα.