Huawei E172 modem πρόβλημα

blackcoatman | Σάβ, 08/02/2008 - 14:42 | 2' | 4

Καλησπέρα σε όλους

Προσπαθώ να συνδεθώ στο Internet με το HUAWEI E172 usb modem που παρέχει η Vodafone για 3G. Είναι ο μόνος τρόπος να συνδεθώ σε γρήγορο internet από το σπίτι μου μιας και στην περιοχή μου δεν μπορώ να βάλω ADSL. Και όλοι ξέρουμε πόσο εκνευριστικά μπορούν να γίνουν τα πράγματα σε Linux χωρίς internet :P

Έχει κανείς καταφέρει να συνδεθεί με αυτό το Modem? Παλαιότερα είχα καταφέρει να συνδεθώ σχετικά έυκολα με το Kppp χρησιμοποιόντας άλλο huawei modem, το E220. Αυτή τη φορά όμως, όλο προβλήματα έχω :P Επίσης η επίσημη εφαρμογή Vodafone Mobile Connect έχει ακόμα απ΄οτι φαίνεται πολλά bugs και δεν ξεκινάει καν σε μένα (σε Ubuntu Hardy την πάλευε καλύτερα όμως).

Όποιος έχει καταφέρει να συνδεθεί με huawei usb modem σε Sidux ή γενικά με Kppp θα του φίλαγα τα πόδια αν μοιραζόταν τις ρυθμίσεις του :P :P

Thanks guys (and gals??)

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Χμ για ρίξε μια ματιά [1] λέει για το Ε272 αλλά μπορεί να βοηθήσει.Επίσης ρίξε και μια ματιά στο Vodafone Mobile Connect Card Driver for Linux .Επίσης μπορείς να τρέξεις την εφαρμογή που βγάζει προβλήματα από κονσόλα,για να δούμε τι μηνύματα βγάζει.

[1] Vodafone Mobile broadband (Huawei E272)
--------------------
happy_linux_downloads

Ευχαριστώ :) Θα δοκιμάσω ελπίζω σύντομα την έκδοση 1.99 του VMC για Linux, καθώς η έκδοση που δοκιμάζω και μου δημιουργεί προβλήματα είναι η 2.0 beta 3... Never trust betas :P

Τελικά ανακάλυψα μία εφαρμογή που υποστηρίζει πολλά usb 3G modems και δουλεύει πολύ καλά! Λέγεται UMTSmon και λειτουργεί όπως το Vodafone Mobile Connect για Windows (υποστηρίζοντας πάμπολα modem και φυσικά οποιοδήποτε άλλο 3G δίκτυο είναι διαθέσιμο - cosmote, wind κλπ. !). Μπορείς να το τρέξεις γράφοντας: >umtsmon --force-autodetect, για να εντοπίσει μόνο του το modem (ο τρόπος που έπρεπε να το δηλώνεις μόνος σου με μπέρδεψε λίγο). Το μόνο bug που συνάντησα είναι με το όνομα του profile που θα φτιάξεις (κόλλαγε όταν έδινα "Vodafone GR" αλλά δεν ξέρω αν έφταιγε το μήκος του ονόματος ή το κενό, πάντω το vodafonegr το κράτησε!).

Αυτά, ευχαριστώ για to feedback :)