Gentoo Handbook: Preparing Disks (Απορία)

stavros@linux-… | Τετ, 07/30/2008 - 17:03 | 2' | 5

Καλησπέρα παιδιά,

έχω μια απορία σχετικά με τη δημιουργία partitions για την εγκατάσταση του gentoo 2008.0. Οι συγγραφείς του Gentoo Handbook προτείνουν τη δημιουργία 3 partitions, τα οποία εξετάζονται παρακάτω:

dev/sda1 -> Boot partition (32 MB)
dev/sda2 -> Swap partition (512 MB)
dev/sda3 -> Root partition (the rest of remaing space)

Ορίστε και το παράδειγμα που αναφέρουν οι συγγραφείς:

Disk /dev/sda: 30.0 GB, 30005821440 bytes
240 heads, 63 sectors/track, 3876 cylinders
Units = cylinders of 15120 * 512 = 7741440 bytes

Device Boot    Start       End    Blocks   Id  System
/dev/sda1 *        1        14    105808+  83  Linux
/dev/sda2         15        81    506520   82  Linux swap
/dev/sda3         82      3876  28690200   83  Linux

Το desktop pc μου διαθέτει HDD: 400GB και RAM: 2GB. Θέλω να του περάσω αποκλειστικά gentoo και με προβληματίζει το partitioning. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Με προβληματίζουν τα εξής:
Πόσα και ποια partitions θα δημιουργήσω;
Τι size θα έχει το καθένα;

Μα ακριβώς ό,τι σου λέει στο Handbook! Θα φτιάξεις τρία partitions, ένα boot, ένα swap και ένα / (home). Με τα μεγέθη που σου συστήνει!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

ίσως το swap να μην χρειάζεται. Και εγώ έχω 2GB και αν και σηκώνω ταυτόχρονα Windows virtual machine ποτέ δεν έχω δεί το linux να χρησιμοποιεί ολοκληρο GB μνήμης, οπότε μάλλον δεν χρειάζεται. Έγώ τουλάχιστον δεν έχω βάλει swap και δεν έχω κανένα προβλημα. Όσο για τα boot partition αυτό δεν έχει να κάνει με τις απαιτήσεις ή τις προδιαγραφές του συστήματος. Οπότε το 32MB υποθέτω είναι εμπειρικό νούμερο και δεν θα ήταν λάθος να το ακολουθήσεις.
Όλα αυτα πάντα κατά την γνώμη μου

Τα 32ΜΒ για το /boot είναι ένα νούμερο που πράγματι αρκεί. Ποτέ δεν πρόκειται να γράψει ο χρήστης κάτι εκεί, ή τουλάχιστον δε θα έπρεπε.

Εκεί γράφονται ο boot loader (lilo, grub, κλπ), ο/οι πυρήνες του linux, memtest86, κ ό,τι άλλο έχει να κάνει με την εκκίνηση του μηχανήματος. Κάθε πυρήνας είναι χοντρικά 2MB (compressed), επομένως σε 32MB χωράνε 10 διαφορετικοί πυρήνες κ μένει χώρος για άλλα πράγματα όπως splash εικόνες για το grub.

Βεβαιώσου ότι το /boot είναι το πρώτο partition στο δίσκο σου.

Όσο για το swap, δεν είναι λίγο υπερβολή να το συζητάμε για ένα δίσκο 400GB?!? Δώσε 1GB κ ας μη χρειαστεί ποτέ. Εγώ έχω επίσης 2GB μνήμης κ τα έχω δει ώρες ώρες να γεμίζουν επικίνδυνα. Άλλωστε, ένα από τα αναπόφευκτα κακά του open source είναι οι διαρροές μνήμης από προγραμματάκια που είναι ακόμα υπό ανάπτυξη. Όπως κ να έχει, δε χάνεις τίποτα (πέρα από το 0.25% του δίσκου σου...)

Για τα υπόλοιπα GB, ο μόνος που ξέρει τι να τα κάνει είσαι εσύ! Ανάλογα με τις ανάγκες σου, δώσε τα όλα στο root / (το πιο απλό), η φτιάξε το /home σε ξεχωριστό partition κ μοίρασε τα 400 (παρά κάτι) μεταξύ / κ /home, ή ό,τι άλλο πιστεύεις ότι θα σε βολέψει για τη δουλειά/διασκέδαση σου.

Καλή επιτυχία :)