Πώς Μπορώ να ρυθμίσω το πόσο μνήμη θα πέρνει η vga? Sony vaio vgn n31z

geobad | Τρί, 07/22/2008 - 01:02 | 1' | 4

Καλησπέρα. Έχω ένα sony vaio με κάρτα γραφικών intel 945 μόνο που που πέρνει μνήμη απο το σύστημα.

Μπορεί λέει να πάρει μεχρι 256 και εμένα δεν με νοιάζει γιατί το laptop έχει πολύ. Μόνο που κάτι μου λέει

ότι ενώ πλέον με το suse 11 και όχι με το 10.3 έχω 3d γραφικά(θέλω να πιστέυω βασικά).. κανένα απο τα παιχνίδια

που είχα στο desktop pc μου δεν παίζουν.. και φαντάζομαι ότι δέν είναι και πολύ αυτόματο στο open suse το πόσο μνήμη

θα πέρνει η κάρτα γραφικών σκέφτηκα μήπως μπορείται να μου πείτε αν αλλάζει όντως απο κάπου και απο που.?

Ευχαριστώ προκαταβολικά....

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Νομίζω ότι αυτό που θέλεις να κάνεις δεν είναι θέμα λειτουργικού,αλλά θα το κάνεις από το BIOS.Όλο και κάποια ρύθμιση θα έχει για να "μοιράσεις" τη μνήμη για την vga σου.Οπότε ψάξε λίγο στο BIOS σου όλο και κάτι 8α βρεις :) .

--------------------
happy_linux_downloads

Το bios μου δεν έχει καμία επαφή με το περιβάλον. Μου λέει μεν πόση μνήμη συστήματος έχω αλλά δεν λέει αν την μοιράζεται με την κάρτα γραφικών. Βασικά καμία αναφορά στην κάρτα γραφικών μέσα απο το bios. Καμία άλλη ιδέα σας παρακαλώ?
εν το μεταξή άν ήταν απλά ρύθμιση bios τότε γιατί στα vista όλα παίζουν οκ?
Δεν ξέρω μια λύση είναι το bios update ελπίζοντας ότι μια άλλη έκδοση θα έχει περισσότερες επιλογές αλλά που μπορώ να βρώ σίγουρα αυτο που ψάχνω?

Μπορείς να εξηγήσεις καλύτερα το πρόβλημα; Ίσως να μην είναι πρόβλημα μνήμης
Παρ' όλα αυτά, δεν νομίζω να μπορείς. Μάλλον τόση μνήμη μπορεί να διευθυνσιοδοτήσει η κάρτα σου.

Εγώ τρέχω compiz με 32ΜΒ

Μιά καλύτερη περιγραφή του προβλήματος τώρα που το έζησα και πιό πολύ καιρό είναι βασικά ότι το κάνει μόνο σε παιχνίδια.
Άλλα με το που ξεκινήσουν να παίξεις μέτα τα εισαγωγηκά δηλαδή ή μετά που παίξεις λίγη ώρα οποιοδήποτε 3d παιχνίδι.
Το πρόβλημα παρουσιάζεται με τον εξής τρόπο.
Μαυρίζει η οθώνη και εμφανίζονται δυό τρείς γραμμές πάχους δύο εκατοστών περίπου παράληλα και το χρώμα τους είναι τελείως
άκυρο κυριαρχή συνήθως το μπέζ με το εκρού και αρκετο μόβ. όλα αυτό όμως είναι σε μορφή pixel.
Δέν θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα. Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι κάποια βοήθεια ίσως με τους οδηγούς αυτό λέει ότι την έχει βρεί κανονικά υπάρχει περίπτωση να θέλει άλλος οδηγούς? αν ναι που μπορώ να τους βρώ? όσο και να έχω ψάξει βρήκα αυτούς που έχω αλλά όχι σε rpm και κάποιουςι810. καμία πρόταση?