Ελληνικά στο Erevos

marlene | Τρί, 07/08/2008 - 13:58 | 1' | 18

Mipws mporei na mou pei kapoios pws tha perasw to elliniko extented pliktrologio kathws kai to polytoniko sto Erevos xfce? Tin elliniki ypostirixi glwssas tin perasa ( aspell, ellinika gia browser ktl ktl ktl ) alla apo pou rythmizei to pliktrologio afto to skasmeno? A kai apo pou mporw na rythmisw tin allagi pliktrologiou..

Thanks in advance ( afto skotwse twra! ;) )

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

σε xfce εεεε ?? :?

αν πειράξεις το xorg.conf πιστεύω θα γίνει δουλειά:

Section "InputDevice"
        Identifier      "keyboard"
        Driver          "kbd"
........μπλα μπλα μπλα
        Option          "XkbModel"      "pc105"
        Option          "XkbLayout"     "us,gr"
        Option          "XkbVariant"    ",extended"
        Option          "XkbOptions"    "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"

το ανωτέρω το έκλεψα από post του dimitris

:jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: η marlene γράφει greeklish :P }:)

για το 1ο με 'πρόλαβε' το τυχερόΒ ;) .σφαζόμαστε για σένα :P .

Πέρα από την πλάκα και γιατί δεν θα αντέξεις με greeklish αντιγράφω από το FAQ:Πως γράφω Ελληνικά στο Linux; (στο τέλος)

.....ανοίξτε το αρχείο /etc/X11/xorg.conf ως root. 

Στο αρχείο αυτό βρείτε το Section InputDevice (keyboard).
Θα πρέπει να το κάνετε να είναι κάπως έτσι:

Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us,gr(extended)"
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll,compose:rwin"
EndSection

Οι σημαντικές γραμμές είναι οι XkbLayout και XkbOptions.

Για τα πολυτονικά δεν παίρνω και όρκο αλλά κάτι βρήκα Πως γράφω πολυτονικά στο Linux;.Δυστυχώς δε το έχω δοκιμάσει για να σου πω :(.

Sidux, marlene; Όμορφα....

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Πάπαλα.. Όμως εγώ θέλω να αλλάζει γραμματοσειρά με δεξί alt μόνο.. Οπότε τώρα έχω κάνει λαλακία γιατί αλλάζει τα αγγλικά/ ελληνικά με alt/shift....
Θα του φτιάξω λίγο και τα γραμματάκια του τώρα ( έχω εκεί καμιά χιλιάδα γραμματοσειρές- θέλει κανείς καμιά γραμματοσειρά;;;) και έτοιμο..
Μου κάνει όμως και ένα άλλο κουλό εδώ.. Όταν του ζητάω να μου κατεβάσει μία φωτογραφία από το νετ και να μου την σώσει στο desktop αυτό δεν μου σώζει την φωτογραφία μου την σώζει σαν λινκ και πάει και μου την ανοίγει στον browser. Τρέχει τον iceweasel τον 3. Μήπως είναι κανένα bug αυτό;;;

dimitris]Sidux, marlene; Όμορφα....

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Σιγά ρε Δημήτρη ... Πάνω από Debian το έριξα για αλλαγή και είπα να βάλω το xfce γιατί μου σερνόταν ο ΗP με το gnome ... ( grrrrrrrrrrrr)

Για να αλλάζει μόνο με το Alt άλλαξε το grp:alt_shift_toggle με grp:alt_toggle.

Από γραμματοσειρές έχεις καμιά περίεργη και έτσι :) ??

Από γραμματοσειρές έχω ότι παίζει από ΜS ότι έχει μέσα η κάθε διανομή συν κάποιες που έχω κατεβάσει από το νετ. Είναι πάρα πολλές. Στείλε μου με πμ mail να σου πω που να πας να τις πάρεις ( μόλις αλλάξω υπολογιστή όμως γιατί σε αυτόν δεν έχω τίποτα.. τώρα τον στήνω)
Ευχαριστώ βρε θηρία για τις πληροφορίες :)

Eεε... με την φάση με τις φωτογραφίες ... ξέρει κανείς τίποτα;;

thanos]Για να αλλάζει μόνο με το Alt άλλαξε το grp:alt_shift_toggle με grp:alt_toggle.
Από γραμματοσειρές έχεις καμιά περίεργη και έτσι :) ??

Tzifos... den mou allazei me aristero alt to pliktrologio.

Eisai vevaios Thano oti etsi kanei tin allagi?

Kala aftos o diavolos den exei na epilexeis apo kapou ta tou pliktrologiou? ( ta nevra mou kai kanei kai zesti... grrrrrrrr)

I'm really sorry marlene... :) .

Τελικά το σωστό είναι το grp:lalt_toggle για το αριστερό Alt.Αν 8ες το δεξί Αlt βάλε grp:toggle.

Κάνε και ένα restart στον Χ server και θα είσαι οκ.

Για τον browser δεν έχω ιδέα !!!

Eimai se xfce tora (sorry gia ta greeklish :-p) me iceweasel 3
kano deksi klik sto avatar tis marlene kai Save Image as
...kai sonetai kanonika - oxi san link !!!

με xfce το έτρεχα την περασμένη βδομάδα καί ήταν εντάξει, όπως λέει ο luckyb.
άρα...

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Εγώ τέτοια χαρά δεν είδα. Οτι του είπα να σώσει με save image as μου το σώζει στο desktop σαν link.
Thano θα το φτιάξω σε λιγάκι αυτό με το αριστερό alt ευχαριστώ πολύ πολύ .. για την ώρα είμαι μέσα με τον peppe.

Και τώρα μιας και μιλήσαμε για το αριστερό alt έχω να σας πω ότι αν δακτυλογραφείτε με τυφλό σύστημα το αριστερό alt είναι η πιο απλή και εύκολη συντόμευση αλλαγής πληκτρολογίου για να μην σηκώνετε καθόλου θα χέρια σας από το πληκτρολόγιο.
Δοκιμάστε το και θα δείτε πόσο θα κερδίσετε σε ταχύτητα.
Και θα σας πω τώρα και μία άλλη. Για να ανοίγω τον φάκελο home έχω κάνει συντόμευση πάνω στο win key ( αυτό με το σήμα της ακατανόμαστης). Οπότε με ένα δάχτυλο έχετε αλλαγή πληκτρολογίου και το home να ανοίγει ακαριαία για την άγνωστο ζήτηση.
Όσο για το κουμπάκι που βρίσκεται δίπλα στο δεξί alt... Αυτό το έχω βάλει να μου ανοίγει την κονσόλα μου. Οπότε δεξιός παράμεσος ανοίγει την κονσόλα, αριστερός αλλάζει πληκτρολόγιο και ανοίγει το home. ( στα κουμπάκια που σας είπα).
Κάντε το και θα με θυμηθείτε .. ;)

Μόνο που στο sidux, δεν έχει επιλογή για να στείλουμε το άνοιγμα της κονσόλας στο δεξί κουμπάκι μετά το alt gr.. ( αυτό δεν μου αρέσει).

Τα άλλα μια χαρά δουλεύουν! Συμπαθητική διανομούλα, ωραίο και το xfce ...

Όποιος θέλει γραμματοσειρές να πάει να τις πάρει από εδώ

http://www.esnips.com/web/Psychofsky/

Κατεβάζετε το αρχείο gramotoseires το αποσυμπιέζετε στο desktop, το μετονομάζετε σε .fonts ( προσοχή στην τελίτσα μπροστά... μην την ξεχάσετε) και το βάζετε μέσα στο home σας. Αν σας ρωτήσει να αντικαταστήσει τον υπάρχοντα φάκελο του λέτε ναι σε όλα.
Αυτό εγκαθιστά τις γραμματοσειρές locally, κάτι το οποίο το προτιμώ γιατί στην περίπτωση που γίνει φορμάρισμα στο σύστημα δεν τις χάνεις. Ενίοτε κρατήστε το συγκεκριμένο αρχείο κάπου για να το έχετε.
Εγώ κρατάω σε backup και το .icons και το .themes και ( η κοπρίτισσα!!) το .mozilla, έτσι κάθε φορά που φορμάρω έναν νέο υπολογιστή δεν κάθομαι να του ξανα περνάω από την αρχή θέματα, γράμματα, εικόνες και ρυθμίσεις του mozilla.
Πετάω τα φακελάκια αυτά μέσα στο home και τα παίρνει κατευθείαν . (φορμάρω όμως συνήθως debian οειδή της ίδιας έκδοσης. Το .mozilla δεν ισχύει αν περάσετε στον firefox 3, αλλά για την ώρα δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η περίπτωση του γιατί είναι η αποθέωση του bug και δεν είναι ακόμα συμβατός με όλα τα προηγούμενα addons. )

Βάζω από το configure που εμφανίζετε με δεξί κλικ πάνω στη σημαία, να αλλάζει γλώσσα το πληκτρολόγιο με alt-shift αλλά δε δουλεύει.
δοκίμασα να ανοίξω το xorg.conf για να το φτιάξω όπως λέτε παραπάνω αλλα μου το εμφανίζει κενό.

Στον home υποκατάλογο σου, πήγαινε ~/kde/share/config ** και άνοιξε το αρχείο kdeglobals (ως απλός χρήστης) μ' έναν editor για επεξεργασία.
Βρες τη γραμμή που λέει "Switch to Next Keyboard Layout" και άλλαξέ την ως εξής:

Switch to Next Keyboard Layout=Alt+Shift_L

**edit: ~/.kde/share/config

Μόνο κ μόνο για πληρότητα, κ για να μην νομίζει κάποιος ότι όλα αυτά τα grp:alt_shift κλπ κλπ προκύπτουν μαγικά, η πλήρης λίστα με επιλογές για το πληκτρολόγιο στα X windows είναι διαθέσιμη αν ανοίξετε με τον αγαπημένο σας editor (gedit, kedit, kate, emacs, vi, κλπ) το αρχείο:

/usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst

Κάπου στα 2/3 του αρχείου εμφανίζονται κ τα "grp:", αλλά υπάρχουν κ πολλά άλλα ενδιαφέροντα να δείτε κ να δοκιμάσετε.