BOHTHIA ME PROBLIMA SE WINDOW MANAGER

skep | Δευ, 06/30/2008 - 17:18 | 1' | 3

SYGNOMI GIA TA GREEGLISH ALLA META APO ANABAUMISH SE PAKETA TOY MINT 5 MOY BGAZEI PROBLHMATA ME TO GNOME KAI GENIKA THN EMFANISI. EKTOS APO  KAPIES EXTRA BIBLIOTHIKES CAIRO POY EBALA ME TO XERI APO TO SYNAPTIC GIA TA ALLA EKANA UPGRADE KAI UPDATE APO THN KONSOLA KAI TVRA MOY BGAZEI AYTA TA PARATHRA KAI DEN BORO OYTE TO BACKGROUND NA ALLAXO . EPISIS THMAME OTI KAPOIA PAKETA MOY EBGALAN MYNHMA OTI DEN HTAN EPIBEBAIOMENA KAI EGV EGKATESTISA KAPOIA THEMES GIA PARATHRA KAI METACITY KAI EMERALD

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ανέβασε καμια pic να καταλάβουμε τι γίνετε και αν μπορείς μην γράφεις κεφαλαία όσο για τα ελληνικά άνοιξε το terminal και δώσε

cat /etc/X11/xorg.conf

και ανέβασε εδώ ότι σου βγάλει.

Αν είναι δυνατόν πες μας τι προβλήματα σου βγάζει γιατί έτσι όπως μας τα λες εδώ δεν καταλάβαμε και πολλά πράγματα.

1/ Ποια παράθυρα σου βγάζει;; Σε ποια παράθυρα αναφέρεσαι; Κάνε μας μία αναλυτική περιγραφή εδώ
2/ Λες ότι δεν σου αλλάζει ούτε το background. Μήπως απλά λείπει η εφαρμογή appearance που αλλάζει τα θέματα και τα background;
3/ Ποιος windows manager έχεις ενεργοποιήσει; Μπορείς να το δεις αυτό;
4/ Ο metacity είναι εγκατεστημένος; Αν ναι και τον βλέπεις στον Synaptic για πάτα του μία να στον ξανα εγκαταστήσει.

Τώρα ... οι ερωτήσεις είναι ενδεικτικές για να καταλάβουμε και εμείς περίπου τι συμβαίνει. Αν μπορείς να μας πεις με περισσότερες λεπτομέρειες το τι τρέχει τότε βάλε τα δυνατά σου και γράψε μας εδώ όσο πιο αναλυτικά μπορείς το πρόβλημα που υπάρχει.

Τα ελληνικά δεν είναι της παρούσης απλά μην γράφεις με κεφαλαία γιατί greeklish και κεφαλαία μαζί δεν είναι για τα φτωχά μου ματάκια ( το γήρας γαρ!!! :P ).

Έστω και καθυστεριμένα είδα τα μυνηματα και ευχαριστώ. Το πρόβλημα μου ήταν οτι κάτι σπο την διαχείρηση παραθύρων είχε σπάσει κατα την αναβάθμίση και όσο και αν παιδέυτίκα δεν το βρήκα. Κατα την είσοδο με εβγαζε σε gnome που δεν μπορούσα να δουλέψω αλλά και απο την μπάρα εργασιών δεν μπορούσα να ανοίξω οποιοδήποτε πρόγραμμα. Δουλευε μόνο η κονσόλα οπου και upgrade,και update και fix δοκίμασα αλλά τζίφος. Απο την κονσόλα με apt-get install fluxbox εγκατέστησα τον πιο πάνω wm αλλά το συστημά μου δεν ήταν όπως ήθελα. Το φορμάτ τα έφτιαξε όλα ομώς καιεγώ πρέπει να ξαναρυθμίσω το mint και να περάσω τα προγραμματά που θέλω.Θα ήθελα μια τελευταία συμβουλή . Η παλιά μου εγκατάσταση είχε 2 διαμερίσματα το root και το home Εγώ την νέα εγκαττάασταση την έκανα στην πρωην ρούτ τωρα πώς προσαρτώ το παλίο home χωρίς να φορμαριστεί εκ νέου και χάσω τα αρχεία.