openSUSE 11: Διαφορα προβληματα,εντυπωσεις και καλοπροαιρετες παρατηρησεις.

Souiters | Τετ, 06/25/2008 - 19:36 | 3' | 13

Καλησπερα απο Γερμανια,

μετα απο 3/4 ημερες μαζοχισμου με το Κουμπουντου 8.04 οπως περιγραφεται στο παρακατω αρθρο

http://www.linuxinsider.gr/forum/kubuntu-804%CE%B1%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE…

με την βοηθεια του γκουρου καταφερα να μπω στο ιντερνετ με openSUSE 11. Ο μαστορας με ειδικοτητα στην λειτουργια δικτύων ΔΕΝ καταφερε μετα απο μια ωρα να κανει συνδεση με στατικη ΙΡ και διαλεξε HPCT η κατι παρομοιο.

Οι ελαχιστες απαιτησεις που εχω απο ενα λειτουργικο συστημα-οπως και στο ΧΡ-ειναι φιλικοτητα προς τον χρηστη πανω απο ολα και ιντερνετ, ζωντανο ραδιοφωνο,μεσεντζερ,προσθαφαιρεση προγγραματων....Δηλαδη δεν μιλαμε για τιποτα σοβαρα πραγματα.

Χωρις ιχνος προκαταληψης τολμω να πω οτι ειναι απαραδεκτο εν ετη 2008 να μιλανε ολοι για λινουξ  τι καλο που ειναι κλπ και κανοντας μεχρι τωρα ολες τις ανανεωσεις και ανοιγωντας 5/6 ταμπς στον Φαιαρεφοχ να πεφτει συνεχεια.Ανοιγωντας .pps αρχεια με τον Τοτεμ και το VLC να ακουω σπανια ραδιοφωνο επειδη τις περισσοτερες φορες βγαζει λαθος.

Φτανεις να σκεφτεις οτι οι ανθρωποι κανουν εκ προθεσεως οτι ειναι δυνατον για να τρομοκρατησουν οποιον τολμησει να βγει απο το μαντρι του ακατονομαστου. Εγκληματα....

Καταφερα να ενεργοποιησω το τοιχος προστασιας,κατεβασα ευκολα Φλας Πλευερ και VLC, κατεβασα ευκολα απο την επισημη σελιδα της openSUSE το KDE 4 αλλα δεν καταφερα ακομα να το ενεργοποιησω ουτε με το startx kde4. Για Ελληνικους χαρακτηρες στο πληκτρολογιο ουτε για αστειο.

Και μενουν τα παραθυρα που περιστρεφονται και τρεμουν για το εφε της υποθεσης.....

Κριμα....

Υ.Γ.Ο αγωνας συνεχιζεται αρχες Ιουλιου οποτε θα κυκλοφορησει το EasyLinux Starter Kit 15 Open Suse 11.0 με απλες οδηγιες προς ναυτιλομενους.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ΘΑΥΜΑ!Πηγα στα Ρεποζιτορες εκανα ανανεωση απο την κοινοτητα και ακουω ζωντανα ραδιοφωνο απο τον VLC media player.
Το πληκτρολογιο συνεχιζει να αντιστεκεται αν και καταφερα 2 φορες να παω απο τα Γερμανικα στα Ελληνικα.Το αντιστροφο δεν γινεται.

Για τα ελληνικά για ρίξε μια ματιά http://www.linuxinsider.gr/content/%CE%A0%CF%89%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CF%89-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%BF-linux

βρε souiters μην απογοητεύεσαι έτσι. Για τον Firefox αυτό που αναφέρεις είναι περίεργο. Σε εμένα π.χ. δεν συμβαίνει να κρασάρει με την σταθερή 3.0 έκδοση, ακόμα και με 15 καρτέλες. Μου συνέβαινε όμως πολύ τακτικά με την beta 5. Μπορείς να μας πεις σε ποια sites μπαίνεις και σου πέφτει για να αναπαράγουμε την κατάσταση σου;

Για τα PPS και τα radio streams, όμως έχεις άδικο, γιατί εκεί δεν φταίει κανένα Linux, αλλά το γεγονός ότι τα PowerPoint και τα .asp/.wma streams είναι κλειστά formats, δηλαδή εταιρείες σαν την Microsoft κρατάνε τις προδιαγραφές τους σαν επτασφράγιστο μυστικό... Επομένως, είναι λογικό που το Linux δεν τα υποστηρίζει, και ούτε θέλει να τα υποστηρίζει.

Επίσης, μην μπερδεύεις τη διανομή ή το Linux σαν λειτουργικό σύστημα με τις μεμονωμένες εφαρμογές όπως το OpenOffice ή το VLC που χρησιμοποιείς για τη δουλειά σου.

Για το KDE 4, δεν καταλαβαίνω που κολλάς γιατί το openSUSE 11.0 (από το DVD) το περιλαμβάνει. Αν εσύ έχεις εγκαταστήσει την Gnome έκδοση, και θες και το KDE 4, είναι πραγματικά πολύ απλό. Απλά κάνε κλικ εδώ:

Δώσε τον κωδικό σου και απάντησε καταφατικά σε όλες τις πιθανές ερωτήσεις για προσθήκη αποθετηρίων. Η εγκατάσταση θα γίνει αυτόματα, και μετά μπορείς να επιλέξεις το KDE4 από την οθόνη σύνδεσης με κλικ στο Sessions. Αν θες, δες περισσότερα εδώ
http://en.opensuse.org/KDE4

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Επί τη ευκαιρία, δεν υπάρχει πλέον καμία διανομή με όνομα SUSE, εκτός κι αν εννοείς το εμπορικό Novell SUSE Linux. Παλιά υπήρχε, αλλά άλλαξε όνομα και τρόπο ανάπτυξης. Η διανομή που έχεις εγκαταστήσει, και η κοινότητα που την αναπτύσσει, λέγεται openSUSE. ;)

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Πατριδα η κατασταση ειναι απελπιστικη εως τραγικη θα ελεγα.

Σαν να προσπαθουμε 5 ατομα να ανεβουμε τον βραχο σκαβωντας σκαλοπατια με το σφυροκαλεμο ενω οι υπολοιποι 95 ανεβαινουν στον βραχο με το ελικοπτερο.Τεσπα.... τουλαχιστον κατορθωσα να εγκαταστησω το πακετο με τα κοντεκς και εχω παρεα το ραδιοφωνο.

Τωρα εβγαλε αλλη ανωμαλια.Στο KDE4 δεν ξεκιναει με τιποτα το Yast.Ενας φιλος,πεπειραμενος χρηστης Suse που το παλαψε με την κονσολα δεν εβγαλε ακρη.Απο μια ματια στα Γερμανικα φορουμ καποιος προτεινει σε αναλογο προβλημα επιδιορθωση του λειτουργικου απο το DVD....

Υ.Γ.Μπορείς να μας πεις σε ποια sites μπαίνεις και σου πέφτει για να αναπαράγουμε την κατάσταση σου;

Σελιδες που ανανεωνονται συνεχεια...Πανω δεξια η ουρα της Αλεπους βγαζει ενα μπουτον που ακυρωνει την απαγορευση της ανανεωσης και μαλλον φερνει την κατασταση σε ανεκτα επιπεδα.

Με τις οδηγειες του φιλου thanos και το κολπακι Alt+Strg

αλλαζω αμεσως την γλωσσα στο πληκτρολογιο...Ευχαριστω

Το livestream απο το ραδιοφωνο συνεχιζει να κανει διαφορα και παιζει οταν αυτο θελει.

Που μπορω να βρω Media Player Firefox Plugin συμβατο με Linux για να παιζω εφαρμογες livestream;

Εφυγα τρεχοντας απο το KDE4 και ειμαι στο GNOME γιατι το βρισκω πιο φιλικο.

Πως γινεται να σταματησω αυτο το βασανο με το να ζηταει καθε τρεις και λιγο root;

Αισθανομαι αρκετα ασφαλης και δεν χρειαζομαι αλλη ασφαλεια.

Για τον ήχο και γενικά για τα βίντεο μέσα από τον browser ψάξε για το mplayer-plugin.Αυτό πάντως που λες για τον κωδικό δεν νομίζω να γίνεται να απενεργοποιηθεί,άλλωστε έτσι είναι από τη φύση του το linux εφαρμογές που θέλουν δικαιώματα root να ζητάει κωδικό.

Γιατι κρασαρει συνεχεια το Λειτουργικο?

Εκανα φορματ και εγκατασταση απο το ντι βι ντι του περιοδικου που ανεφερα παραπανω.

Εχω ολες τις πιθανες και απιθανες ανανεωσεις που υπαρχουν στο νετ.Ισως μεσα στο γενικο χαμο αλλαξε και ο πυρηνας...

Η οριστικη λυση στο ζωντανο ραδοοφωνο ειναι μαλλον ο ΣΜΠλαυερ.

Για μεσσεντζερ το κοπετε δειχνει πιο ευχριστο.

Χτες νομιζα οτι τα κρασαρισματα εχουν σχεση με τις ατελειωτες ανανεωσεις.Αλλα συνεχιζονται και σημερα.

Παιδικες αρρωστιες τις εκδοσης 11 που θα λυθουν σε 1/2 βδομαδες η κανω παλι φορματ?

Ο Φαιερφοχ ανοιγει 6/7 καρτελες ταυτοχρονα αλλα στην κινηση πανω/κατω με την ροδελα του ποντικιου σταματαει σε ρυθμο ρεπλευ η στην αρχη η στο τελος.Δεν δουλευει οπως στα ΧΠ.

Ευχαριστω.

Υ.Γ.Πως ελεγχω το αυτοματο ανοιγμα διαφορων προγγραματων?

Υ.Γ.2 Μετα το φορματ και την νεα εγκατασταση μπηκε αυτοματα στο ιντερνετ!!!

Souiters, μην κάνεις συνέχεια format. Δεν χρειάζεται.
Όταν λες "κρασαρίσματα", δηλαδή σου κόλλαει τελείως το σύστημα στα καλά καθούμενα; Για να σε βοηθήσουμε πρέπει να περιγράψεις πότε συμβαίνει αυτό...

Για αυτόματη εκκίνηση εφαρμογών δες εδώ:
Πως κάνω μια εφαρμογή να ξεκινά αυτόματα;

Γενικά στο FAQ θα βρείς πολλές απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις...

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Το προβλημα με τις εφαρμογες που ανοιγαν κατα βουληση λυθηκε.

Ισως η σωστη λεξη δεν ειναι κρασαρισμα αλλα επανεκινηση.

Δηλαδη πεφτει και σε 10/15 δευτερολεπτα χωρις να κανω εγω κατι ειναι ολα οκ.

Ενας φιλος που εχει εμπειρια απο σουζε λεει οτι κατι τρεχει με την καρτα γραφικων.

Δεν εχω ξεχωριστη καρτα γραφικων.Το μηχανημα ειναι διπλοπυρηνο αλλα στην κατηγορια κατω απο 400 ευρω πριν ενα χρονο.

Νομιζω οτι εχει σχεση με τις ανανεωσεις γιατι το προβλημα παρουσιαζεται συνηθως στη διαρκεια των ανανεωσεων που εναι ειναι πολυ συχνες.Θα δοκιμασω να αλλαξω την αναλογη ρυθμιση σε μια φορα την βδομαδα απο ημερησια.

dimitris ενα μεγαλο ευχαριστω για τον χρονο σου.

Μεσα στην απελπισια μου με τα ψιλοκρασαρισματα σκεφτικα το Ουμπουντου.

Ως δια μαγιας συνδεθηκε και αυτο μονο του στο Ιντερνετ,
βρηκε μονο του τα κοντεκ που λειπανε απο το Τοτεμ για την αναπαραγωγη του .pls αρχειου,
εκανε αυτοματα και σβελτα ανανεωση και μετα απο 2 ωρες λειτουργειας ολα δουλεουν οπως πρεπει.

Σημαντικο:H συμπεριφορα του Firefox ειναι οπως στο ΧΠ.