openSUSE 11

alfisti | Τρί, 06/17/2008 - 21:49 | 4' | 52

Θα μπορούσα να το συνεχίσω εδώ

http://www.linuxinsider.gr/forum/opensuse-11-beta-3-rc

Προτίμησα ένα νέο post γιά πιό καθαρά πράγματα.

Οί οδηγιούλες γιά την εγκατάσταση της διανομής ή των codecs ισχύουν. Δείτε αναλυτικά βήματα στα παρακάτω σχόλια

Καί θα έχουμε όλον τον καιρό μπροστά μας να τα λέμε. Ετσι ή αλλοιώς, ΑΥΤΟ το suse ήρθε γιά να μείνει.

Το suse είναι μία από τις πιό παλιές διανομές καί είναι (είμαστε) πολλοί, αυτοί πού έκαναν με αυτό, τα πρώτα τους βήματα στο linux.
Σταθερά 2η στη λίστα τού distrowach καί έχω την αίσθηση, πως μαζί με την fedora, είναι η διανομή με τούς πιό πιστούς φίλους.
Η συνεργασία Novell-Microsoft, επέτρεψε να ακουστούν φωνές διαμαρτυρίας ή άρνησης προς το openSuse. Από την άλλη όμως, η προσφορά των ανθρώπων πίσω από την διανομή, προς το Gnome καί τον ανοικτό κώδικα γενικότερα, είναι (ίσως) η μεγαλύτερη από κάθε άλλη διανομή.

Το suse παραμένει μία διανομή με μεγάλο (ετήσιο) κύκλο ανάπτυξης .
Η λογική λοιπόν λέει ότι πρέπει καί οί απαιτήσεις μας να είναι αυξημένες.
Δικαιωνόμαστε λοιπόν?
Γιά να δούμε.

Θυμόμουνα πάντα ότι το ξεκίνημα μου είχε γίνει με fedora core 2 καί αμέσως μετά είχα περάσει σε suse (δεν θυμάμαι όμως πιό ήταν). Σε αυτό είχα κολλήσει.

Πέρυσι πού αγόρασα το πρώτο μου laptop, προσπάθησα να εγκαταστήσω το 10.
Απογοήτευση. Οθόνη με λάθος ανάλυση, καθόλου ήχος, τίποτα από internet καί... ποιός κάθεται να ασχολείται όταν δεν δουλεύει τίποτα σωστά.
Το 10.3 μπήκε στο pc, κανένα πρόβλημα, αλλά καί χωρίς κάτι πού να έδινε την διαφορά.

Καί πριν λίγο καιρό, εκεί πού χάζευα την οθόνη καί δεν είχα τι να κάνω, πέφτω πάνω στο 11 beta 3. Το κατέβασα, το έτρεξα, το εγκατέστησα, έγινε 11 rc, θα γίνει 11, βρήκε μόνιμη θέση στον σκληρό.

Το στοίχημα γιά kde 4.0.1 ... χάθηκε καί το suse θα το βρείτε με kde 4.0.4 αλλά καί kde 3.5.9.

(http://news.opensuse.org/2008/06/17/sneak-peeks-at-opensuse-110-kde-wit…)

Ομως (σε αυτό φταίει καί το ίδιο το kde 4, πού ακόμη έχει τα προβληματάκια του), γιά πραγματική εμπειρία με το suse, φορτώστε το gnome καί θα έχετε ένα desktop ... απείρου κάλους !!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

paoki72]Ειχα κανει παλια μια ερωτηση για το sled 11 και θελω περισσοτερες πληροφοριες.Με την αγορα του hp mini 5101 ειχε ενα cd system recovery sled 11.Εχω την εντυπωση οτι απο δω δεν μπορω να κανω εγκατασταση της διανομης απλα ειναι για διορθωση σφαλματων.Η διανομη αυτη διαβασα οτι ειναι εμπορικη και πρεπει να πληρωσεις.Στο φακελο πισω εχει εναν κωδικο.Πρεπει να την κατεβασω απο την ιστοσελιδα της novell και να κανω εισαγωγη αυτου του κωδικου?
Θα παρακαλεσω καποιον φιλο αν μπορει να μου δωσει ενα iso για να κατεβασω την συγκεκριμενη διανομη.

Καλησπέρα φίλε,

Τι λειτουργικό έχεις  εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου? Όταν το αγόρασες είχε προεγκατεστημένο το SLED 11? Γιατί αυτό καταλαβαίνω όταν λες ότι με την αγορά του υπολογιστή πήρες και system recovery cd, το οποίο όπως κατάλαβες δε χρησιμοποιείται για καθαρή εγκατάσταση αλλά για επαναφορά του συστήματος (σε περίπτωση βλάβης κ.λπ.) στη μορφή που ήταν όταν το αγόρασες. Το ίδιο συμβαίνει και όταν αγοράζεις laptop με windows αν δεν κάνω λάθος, δε σου δίνουν cd εγκατάστασης αλλά ένα recovery cd.
Υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για να εγκαταστήσεις την Enterprise Edition του SUSE Linux? Διότι για προσωπική χρήση υπάρχει η community edition, δηλαδή το γνωστό openSUSE το οποίο θα σε καλύψει απόλυτα.

jvarkas]

paoki72]Ειχα κανει παλια μια ερωτηση για το sled 11 και θελω περισσοτερες πληροφοριες.Με την αγορα του hp mini 5101 ειχε ενα cd system recovery sled 11.Εχω την εντυπωση οτι απο δω δεν μπορω να κανω εγκατασταση της διανομης απλα ειναι για διορθωση σφαλματων.Η διανομη αυτη διαβασα οτι ειναι εμπορικη και πρεπει να πληρωσεις.Στο φακελο πισω εχει εναν κωδικο.Πρεπει να την κατεβασω απο την ιστοσελιδα της novell και να κανω εισαγωγη αυτου του κωδικου?
Θα παρακαλεσω καποιον φιλο αν μπορει να μου δωσει ενα iso για να κατεβασω την συγκεκριμενη διανομη.

Καλησπέρα φίλε,

Τι λειτουργικό έχεις  εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου? Όταν το αγόρασες είχε προεγκατεστημένο το SLED 11? Γιατί αυτό καταλαβαίνω όταν λες ότι με την αγορά του υπολογιστή πήρες και system recovery cd, το οποίο όπως κατάλαβες δε χρησιμοποιείται για καθαρή εγκατάσταση αλλά για επαναφορά του συστήματος (σε περίπτωση βλάβης κ.λπ.) στη μορφή που ήταν όταν το αγόρασες. Το ίδιο συμβαίνει και όταν αγοράζεις laptop με windows αν δεν κάνω λάθος, δε σου δίνουν cd εγκατάστασης αλλά ένα recovery cd.
Υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για να εγκαταστήσεις την Enterprise Edition του SUSE Linux? Διότι για προσωπική χρήση υπάρχει η community edition, δηλαδή το γνωστό openSUSE το οποίο θα σε καλύψει απόλυτα.

Αυτη τη στιγμη εχω το linuxmint 10 Julia απο το οποιο ειμαι ευχαριστημενος.Απλα ηθελα να δοκιμασω και αυτη τη διανομη,η οποια απ οτι καταλαβαινω ειναι παρομοια με τη suse?Αν ειναι ετσι μπορω οντως να χρησιμοποιησω suse.Σ ευχαριστω για την απαντηση.