Αναβάθμιση από fedora 8 σε fedora 9

xpan | Σάβ, 06/07/2008 - 17:31 | 2' | 3

Καλησπέρα.

Έχω το fedora 8 με το /home σε δικό του partition. Όλα δουλεύουν άψογα.

Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσω το fedora 9 σε δικό του partition (dual boot με το f8 δηλαδή) άλλα και τα 2 να χρησιμοποιούν το /home partition που υπάρχει ήδη;

Επίσης αν εγκαταστήσω το F9 πάνω απο το F8 (στο ίδιο partition δηλάδη άλλα σβήνοντας το F8) θα δει κανονικά το /home partition, έτσι δεν είναι; Αυτό όμως σημαίνει οτι θα φέρει απο τα repos όλα τα προγράμματα που έχω ήδη εγκατεστημένα στο fedora 8 (όπως π.χ. το liferera feed reader ή το Kbasket ή ακόμα και το wine) ή μόλις τα εγκαταστήσω εγώ απο τα repos θα δουν αυτόματα το /home partition και θα φορτώσουν απο κει τα αποθηκευμένα settings και αρχεία;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεν γίνεται απλά να ορίσεις σαν repos τα repos του 9 και να γίνει αυτόματα αναβάθμιση όλων των πακέτων, ώστε πρακτικά να έχεις το fedora 9 χωρίς να το "εγκαταστήσεις". Έχω στο νου μου το Debian που πχ να περάσω από το Etch (stable) στο Lenny (testing) απλά άλλαξα στα repos το etch σε lenny και πάτησα upgrade...

ευχαριστώ. Όσον αφορά το πρώτο σκέλος, υπάρχει κάποια απάντηση, γιατί με ενδιαφέρει περισσότερο:

Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσω το fedora 9 σε δικό του partition (dual boot με το f8 δηλαδή) άλλα και τα 2 να χρησιμοποιούν το /home partition που υπάρχει ήδη;

Υπάρχει: στην εγκατάσταση του δεύτερου θα κάνεις χειροκίνητη ρύθμιση για να το εγκαταστήσεις σε δικό του partition /. Για /home θα επιλέξεις το home partition που έχει φτιάξει παλιότερα.

Ύστερα, αν φτιάξεις νέο χρήστη, καλύτερα να βάλεις ένα διαφορετικό όνομα από τον ήδη υπάρχοντα. Νομίζω μπορείς να βάλεις το ίδιο, αλλά τότε οι ρυθμίσεις του ενός μπορεί να χαλάνε του άλλου (ή μπορεί και όχι).

Εγώ γενικά αποφεύγω το κοινό home. Προτιμώ ένα κοινό partition με τα αρχεία μου και διαφορετικά home ανά διανομή.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus