Εναλλαγή Ethernet - Wireless [solved]

luckyb | Τετ, 05/28/2008 - 18:50 | 4' | 4

Ήμουν σε δίλημμα για το που θα αναρτήσω το thread. Εδώ ή σε κάποιο ανεξαρτήτου διανομής, δικτυακού περιεχομένου θέμα?
Παρακαλώ τους moderators εάν το κρίνουν σκόπιμο να το μεταφέρουν ανάλογα.
Χρησιμοποιώ την κλασική λύση σπιτικής δικτύωσης, με ένα router το οποίο παρέχει τόσο ενσύρματη όσο και ασύρματη επικοινωνία και ταυτόχρονα μοιράζει δίκαια την internetική σύνδεση στα λιγοστά μηχανήματα που έχω στην κατοχή μου.
Την τρέχουσα περίοδο, κατά την οποία η θερμοκρασία περιβάλλοντος επιτρέπει δραστηριότητες που εκμεταλλεύονται και τις δυο δυνατότητες σύνδεσης της ακούραστης και με πολλά λαμπάκια συσκευής, διαπίστωσα ένα ελάσσονος σημασίας (δεν παύει βέβαια να αποτελεί...) πρόβλημα.
(...και για να μην κουράσω πολύ ας μπω στο ψητό)
Συγκεκριμένα εκεί που κάθομαι στο wannabe γραφειάκι μου και είμαι συνδεδεμένος ενσύρματα, φτιάχνω μια φραπεδούμπα και λέω να συνεχίσω στο μπαλκόνι με wifi.
Σημειωτέον ότι το ceni έχει χρησιμοποιηθεί ήδη για την ρύθμιση της όποιας κάρτας μου (δουλεύει κανονικά με WEP) και τις ρυθμίσεις αυτές τις βλέπω όποτε θέλω (δεν χάνονται δηλαδή). Τραβάω λοιπόν τα καλώδια του ethernet περιμένοντας να δω το wireless να με εκπλήξει με μια σύνδεση..... τίποτα :-(
αρχίζω τα ifconfig down, up, over, under μπας και πάρει μπροστά.... τίποτα :-(
δοκιμάζω την ίδια διαδικασία με σβηστό (από το κουμπί) το wireless και να το ανάψω μετά ή ανάποδα ή τέλος πάντων έπεξα πολύ με τους συνδυασμούς άνοιξε, κλείσε hardwarικά την κάρτα wifi του pc ...... τίποτα :-(
(Παρένθεση: οι ρυθμίσεις εκεί ...παραμένουν κανονικά)
Εγκατέστησα κανα-δυο από αυτά τα fancy προγράμματα που θεωρητικά κάνουν παπάδες, έχουν όμορφα gui για ρυθμίσεις και σου δείχνουν και στην taskbar με ωραία εικονίδια τι συμβαίνει με τις κάρτες δικτύου σου (συνδέθηκε, δεν συνδέθηκε, το ψάχνει...)... τίποτα :-(
για να μην τα πολυλογώ η λύσεις είναι δυο (με τη μια από αυτές να πιάνει πάντα):
1. Τρέχω το ceni, ξανασετάρω την καρτούλα μου (με τα ίδια πράγματα δηλαδή) και μπορεί να συνδεθεί. Μπορεί και όχι. Μπορεί και να συνδεθεί και να μην βλέπω τον έξω κόσμο (web, pop mail).
2. Κάνω ένα reboot, ξανατρέχω ceni και όλα μια χαρά (το δίκτυο φυσάει).
Το ερώτημα είναι αν γνωρίζει κανείς λύση ώστε να μην χρειάζεται ούτε reboot, ούτε σετάρισμα της κάρτας από την αρχή. Θέλω να τραβάω το καλώδιο ethernet και να βλέπω ασύρματο κατευθείαν.
Το κατευθείαν συμπεριλαμβάνει και οποιεσδήποτε εντολές κονσόλας (και πολλές να είναι τις βάζω σε scriptάκι)

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για δεσ εδώ: http://www.linuxinsider.gr/forum/sidux-συμβουλές

===================

http://sidux-gr.blogspot.com/

http://linuxingreece.forummotion.com

===================

Βασικά κι εγώ όπως ανέφερα, ceni χρησιμοποιώ.
Δεν έχω πρόβλημα με τις ρυθμίσεις. Αυτές είναι εκεί ότι και να γίνει.
Έχω πρόβλημα να "ξυπνήσω" την wireless κάρτα μου.
Μόνο με reboot και τρέξιμο του ceni (και αναγκαστικά πέρασμα ρυθμίσεων από την αρχή) συνδέεται !!!

Νομίζω μου έκανε βουντού ο alfisti μπας και βάλω Gnome και βρω την υγειά μου.
:-p