cups-missing-filter ip4300 με Canon εκτυπωτή στο Ubuntu (Λύθηκε)

cortlinux | Παρ, 05/23/2008 - 01:59 | 2' | 3

Το πρόβλημα έχεις ως εξής. Θέλοντας να αναβαθμίσω τους οδηγούς του εκτυπωτή μου και να περάσω και τις προηγούμενες ρυθμίσεις που είχα κι απολάμβανα στο παλιόφιλο gutsy αρχικά επισκέφτηκα την ιστοσελίδα της canon κι αφού κατέβασα τους οδηγούς που έχει για linux ακολούθησα τις οδηγίες (που και πιο παλιά είχα ακολουθήσει) από εδώ.

Όμως ο εκτυπωτής από εκείνη τη στιγμή αρνείται να μου συνεργαστεί. Αρνείται την όποια επικοινωνία αγαπητοί μου (που κάθε φορά σας πρήζω με προβλήματα) και δεν ξέρω τι να κάνω. Το μόνο που μου βγάζει είναι στην κατάσταση εκτύπωσης ότι Εκτυπωτής ip4300 .... cups-missing-filter.

Ξέρει κανείς χριστιανός (ή και μουσουλμάνος ή άθεος δεν κάνω διακρίσεις) πώς μπορώ να το διορθώσω ή τι να κοιτάξω;

Ναι παρότι η HP συνεργάζεται καλύτερα με το πιγκουινάκι θα προτιμούσα να μην κάνω τώρα αυτή την αγορά γιατί όπως και να το κάνουμε ο συγκεκριμένος που έχω είναι αρκετά καλός και βολικός.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεν έχω τον ίδιο εκτυπωτή (δεν έχω καν Canon) αλλά σκέφτομαι μήπως η λύση στο πρόβλημά σου είναι πολύ απλή.

Απ' ότι βλέπω έπρεπε να κατεβάσεις δύο πακέτα "filter":

cnijfilter-common-2.60-1.i386.rpm
cnijfilter-ip4200-2.60-1.i386.rpm

Μήπως το πρόβλημα δημιουργήθηκε από λάθος ή κακό χειρισμό στην εγκατάστασή τους;

Όταν, π.χ. έκανες sudo alien στα δύο .rpm και μετά sudo dpkg -i στα δύο .deb (που δημιουργήθηκαν) μήπως πήγε κάτι στραβά και δεν το πήρες χαμπάρι;

Για δοκιμή, δώσε:

dpkg -l | grep cnij

Κάνε copy/paste τα αποτελέσματα.
Λογικά πρέπει να σου δώσει 2 αποτελέσματα (τα δύο πακέτα που εγκατέστησες).

Επίσης, δώσε

ls -l /usr/lib/libtiff.so.4

τι σου λεει;

Επίσης:

ls -l /usr/share/cups/model/canonip4200.ppd

υπάρχει το .ppd;

Γενικά τσέκαρε όλα τα links που έφτιαξες με ln -s.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Βασικά είχα κατεβάσει και το cnijfilter-common-2.70-2.src.rpm το οποίο επαναλαμβάνοντας την διαδικασία δεν το συμπεριέλαβα. Τα βήματα που αναφέρεις τα είχα κάνει στις προηγούμενες εγκαταστάσεις οπότε μετά έδειχνε ότι το αρχείο υπάρχει (στο κάθε αντίστοιχο βήμα). Αφού δεν το συμπεριέλαβα και συνεχίζοντας την διαδικασία από το τέλος όπου ψάχνουμε το αρχειο ppd (του ip4300) για να προσθέσουμε τον εκτυπωτή, όπου και φυσικά υπήρχε (βασικά και πριν υπήρχε). Ο εκτυπωτής δούλεψε μετά από αυτή τη διαδικασία ξανά.

Φυσικά αυτά (αν και δεν ξέρω πώς να εκφράσω τα παράπονά μου στην canon) είναι ολίγον τι απαράδεκτα και ημίμετρα. Δηλαδή να έχω ένα πολύ καλό εκτυπωτή και η εταιρία απλά να μου δίνει οδηγούς για να τσουλάει. Και το λέω γιατί έχω δει την αντίστοιχη ποιότητά του στα xp και είναι η μέρα με τη νύχτα , ακόμη και στην κατανάλωση μελανιού. Δεν την λέω φυσικά στο linux αλλά στην canon.

Το πρόβλημα λύθηκε - αυτό είναι το σημαντικό.

Για τα παράπονα, προτείνω απλώς να μην ξαναγοράσεις Canon. Δεν μου αρέσει που το λέω, αλλά δεν υπάρχει άλλη επιλογή (πέραν των email προς την εταιρεία).

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus