Εγκατάσταση yaourt μου κατέστρεψε τον pacman - [ Λύθηκε ]

plicatilis | Παρ, 05/16/2008 - 18:02 | 2' | 9

Ρε παίδες έχω πελαγώσει!

αφού έβαλα το repo.archlinux.fr/i686 στο pacman.conf εγκατέστησα τον yaourt.... και από κει και πέρα μου βγάζει σφάλμα ο pacman... δλδ όταν κάνω pacman -Sy

error: config file /etc/pacman.d/core could not be read

error: config file /etc/pacman.d/extra could not be read

error: config file /etc/pacman.d/community could not be read

:: Sychronize package database....

error: faild to synchronize core

error: faild to synchronize extra

error: faild to synchronize community

archlinuxfr is up to date

local database is up to date

και θέλω π.χ. να εγκαταστήσω κάποια εφαρμογή πάλι τα ίδια θα μου βγάλει!

να σημειώσω ότι όταν τελείωνε η εγκατάσταση του yaourt μου λέει να τρέξω pacman -Su, το έκανα και δίλαξα yes στα ερωτήματα και έσβησε κάποια αχρείαστα (όπως έλεγε αρχεία) και στο τέλος μου έβγαλε πως το abs πρέπει να εγκατασταθεί πάλι γιατί χάθηκε και πως πρέπει να γίνει edit το /etc/abs/abs.conf για να μπορέσουν να ενεργοποιηθούν πάλι τα repos....

δεν μπορώ να το εγκαταστήσω με το pacman και στο yaourt λέει πως δεν υπάρχει...

κάποια βοήθεια?

ευχαριστώ

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Σου είναι εύκολο να κάνεις paste εδώ τα περιεχόμενα του etc/pacman.conf αρχείου σου;

Arch Linux, Keep It Simple

δεν βλέπω να υπάρχει κάποια αλλαγή (paste δεν μπορώ να κάνω μιας και το pc τώρα το έστησα και δεν μπρόλαβα να βάλω X καν)....

λοιπόν

[options]

LogFile = /var/log/pacman.log

HoldPkg = pacman glibc

[core]

Include = /etc/pacman.d/core

[extra]

Include = /etc/pacman.d/extra

[community]

Include = /etc/pacman.d/community

και αυτό που είχα προσθέσει εγώ

[archlinuxfr]

Server = http://repo.archlinux.fr/i686

εν το μεταξύ εκεί που το πέρασα βιαστικά και έκανα pacman -Su μου έλεγε πως έχουν πετακινηθεί τα ερχεία του pacman (μη με ρωτήσεις που...)

και ότι μπορείς να σβήσεις με το -Su τα παλιότερα (core, extra, community) που είναι άχριστα .... κάτι τέτοιο....

και εκεί που έλεγε για το abs λέει πως άλλαξε ή δεν χρησιμοποιείτε η mirrorlist... βρίσκεται στο /etc/pacman.d/mirrorlist και είναι το μόνο αρχείο μέσα σε αυτό το φάκελο ... δεν θάπρεπε νάνε και οι αντίσοιχοι core, extra, community? ή κάνω λάθος?....

Τσέκαρε αν μέσα στον κατάλογο etc/pacman.d/ υπάρχουν τα αρχεία core, extra, community και mirrorlist και απάντησε μας πιό από αυτά βρίσκεις;

Arch Linux, Keep It Simple

Σε αυτή τη περίπτωση διόρθωσε όλες τις γραμμές στα core, extra,community να λένε

Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

και φρόντισε στο mirrorlist αρχείο σου να έχεις σχολιάσει (έχεις βάλει #) σε όλους τους server εκτός από αυτόν που θέλεις να ενημερώνει το σύστημα σου.
Παρακαλώ απάντησε μας αν διορθώθηκε ή όχι το πρόβλημα.

Arch Linux, Keep It Simple

Ναι ρε μεγάλε! είσαι ωραίος!αυτό είναι! όντως τωρα που το λες έτσι πρέπει να ήτανε πριν ε? είσαι ωραίος!

σε ευχαρτιστώ πολύ για τη βοήθειά σου και για το χρόνο που διέθεσες!  :-)

Κάτι άλλο όταν κάνεις καθαρισμό της cache και σε ρωτάει αν θες να διαγράψεις τα άχρηστα repos,καλύτερα να επιλέγεις "Νο" μην γίνει πάλι το ίδιο πρόβλημα :).

Κατεβάστε το Happy Linux

Σε παρακαλώ όμως αφού λύθηκε το πρόβλημα να το δηλώσεις και σαν λυμένο. Καλά να περνάς.

Arch Linux, Keep It Simple

Panayiotis οκ done! θαχουμε και άλλα ευτράπελα πάντως μην απομακρύνεσαι! :-D

οκ thanos θα προσπαθήσω να το θυμάμαι ... όταν βιαζόμαστε να τι χαζομάρες κάνουμε....