Οθόνη-Διαχείριση ενέργειας...

kostasp | Τετ, 05/14/2008 - 01:10 | 1' | 14

Χαιρετώ....

Έχω παρατηρήσει ότι όποτε αποεπιλέγω την ενεργοποίηση διαχείριση ενέργειας στις ρυθμίσεις συστήματος στην κατηγορία Περιφερειακά->Οθόνη & Εμφάνιση και στην καρτέλα Διαχείριση ενέργειας είτε σαν απλός χρήστης είτε σαν administrator πάντα μετά από μία επανεκκίνηση του συστήματος ενεργοποιείται ξανά...Πως μπορώ να το απενεργοποιήσω μόνιμα?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

δοκιμασε να σταματήσεις το service acpid που 99% τρέχει στο συστημα σου,οταν ξεκινάει ο Η/Υ

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

slackware]

δοκιμασε να σταματήσεις το service acpid που 99% τρέχει στο συστημα σου,οταν ξεκινάει ο Η/Υ

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

Ποια διαδρομή πρέπει να ακολουθήσω για να το σταματήσω?

δεν ειμαι 100% συγουρος γιατι δουλευω περισσοτερο με κονσολα.

κοιτα μηπως εχει στο system->administration το services εκει πρεπει να το βρεις.

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

slackware]

δεν ειμαι 100% συγουρος γιατι δουλευω περισσοτερο με κονσολα.
κοιτα μηπως εχει στο system->administration το services εκει πρεπει να το βρεις.

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

Όντως είναι στην διαδρομή που έγραψες...το σταμάτησα και αργότερα που θα κάνω επανεκκίνηση θα ενημερώσω αν λύθηκε...

slackware]

δοκιμασε να σταματήσεις το service acpid που 99% τρέχει στο συστημα σου,οταν ξεκινάει ο Η/Υ

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

Έκανα επανεκκίνηση και η διαχείρηση ενέργειας εξακολουθεί να είναι ενεργοποιημένη...

Μπορείς να δοκιμάσεις να απεγκαταστήσεις τα πακέτα που έχουν σχέση με acpi, ιδίως κάτι daemon κλπ. Ουδεμία ευθύνη φέρνω αν κάτι πάει στραβά στο σύστημα μετά.. ;) :)

mitsaras77]Μπορείς να δοκιμάσεις να απεγκαταστήσεις τα πακέτα που έχουν σχέση με acpi, ιδίως κάτι daemon κλπ. Ουδεμία ευθύνη φέρνω αν κάτι πάει στραβά στο σύστημα μετά.. ;) :)

Μόλις παρατήρησα ότι ενώ είχα σταματήσει την υπηρεσία acpdi συνεχίζει να είναι ενεργοποιημένη κατά την εκκίνηση....

εχεις βγαλει τον screensaver που εχει by default?

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

slackware]

εχεις βγαλει τον screensaver που εχει by default?

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

Ναι το έχω βγάλει...

Είναι τόσο δύσκολο αυτό το θέμα που έθεσα ώστε να μην υπάρχει κάποια λύση?

kostasp]

mitsaras77]Μπορείς να δοκιμάσεις να απεγκαταστήσεις τα πακέτα που έχουν σχέση με acpi, ιδίως κάτι daemon κλπ. Ουδεμία ευθύνη φέρνω αν κάτι πάει στραβά στο σύστημα μετά.. ;) :)

Μόλις παρατήρησα ότι ενώ είχα σταματήσει την υπηρεσία acpdi συνεχίζει να είναι ενεργοποιημένη κατά την εκκίνηση....

Δεν είμαι σίγουρος για το ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα. Αν πάντως το ερώτημα σου είναι για το πως να απενεργοποιησεις μια υπηρεσία οριστικά, δοκίμασε το sysv-rc-conf (apt-get install). Αυτό σου βγάζει ένα πίνακα όπου επιλέγεις runlevel και υπηρεσίες. Ίσως σου λύσει το πρόβλημα.

Αυτό ακριβώς είναι το "πρόβλημα"...να απενεργοποιηθεί η συγκεκριμένη υπηρεσία της διαχείρισης ενέργειας μόνιμα...θα δοκιμάσω και αυτό που πρότεινες και θα ενημερώσω....