Κubuntu Ηurdy: Πρόβλημα με το Internet

aggelos7 | Σάβ, 05/10/2008 - 17:36 | 1' | 10

Παιδιά μόλις εγκατέστησα τα kubuntu 8.04 και με έκπληξη ανακάλυψα πως δεν έχω internet, ενώ χρησιμοποιώ router. Θέλω να ρωτήσω μήπως η συγκεκριμένη έκδοση χρειάζεται κάποια ρύθμιση, γιατί στις προηγούμενες δεν χρειαζόταν κάποια.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ανοιξε ένα τερματικό και δώσε
sudo ifconfig

Πρέπει να δεις κάτι σαν κι αυτό:

eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:17:31:12:8d:48
          inet addr:192.168.1.66  Bcast:192.168.1.255  Mask:255.255.255.0
          inet6 addr: fe80::217:31ff:fe12:8d48/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:2604 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:2135 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:2946981 (2.8 MiB)  TX bytes:318217 (310.7 KiB)
          Interrupt:18

Τσέκαρε αν υπάρχει διεύθυνση (inet addr), όπως έχω μαρκάρει με έντονα γράμματα.

Αν δεν υπάρχει σημαίνει ότι δεν έχεις πάρει κάν IP διεύθυνση από τον router. Σε αυτήν την περίπτωση, παίζει να είναι ασυμβατότητα με hardware ή κάποια λάθος ρύθμιση της Ethernet από το Kubuntu.

Αν υπάρχει IP inet addr, τότε το πρόβλημα είναι στις ρυθμίσεις του λογισμικού (Firefox;).

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Δημήτρη πατώντας την εντολή που μου έδωσες είδα ότι έχω inet address. Οπότε το πρόβλημα μου μάλλον ειναι με το λογισμικό όπως είπες. Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση?

Επίσης σε ενημερώνω πως χρησιμοποιώ τον konqueror για το internet καθώς δεν μπορώ να κατεβάσω και να εγκαταστήσω κανένα πρόγραμμα.

Εχεις μια inet addr της μορφής 192.168.1.κάτι ή ότι άλλο χρησιμοποιεί ο router σου;

Μπορείς να κάνεις ping στον router;
Εγώ π.χ. δίνω
ping 10.1.2.1
και μου απαντάει

PING 10.1.2.1 () 56(84) bytes of data.
64 bytes from 10.1.2.1: icmp_seq=1 ttl=128 time=0.145 ms

Αν σου κάνει Ping, τότε μήπως έχεις προβλήματα με DNS; Δηλαδή μπορεί να έχεις σύνδεση με το διαδίκτυο, αλλά για κάποιον λόγο να μην μπορεί ο Konqueror να μεταφράσει μια διεύθυνση (π.χ. www.linuxinsider.gr) στην αντίστοιχη IP (στην περίπτωσή μας 85.234.157.115). Αυτή τη μετάφραση την κάνει κάποιος DNS server, η διεύθυνση του οποίου ορίζεται στο αρχείο /etc/resolv.conf. Π.χ. αν δώσεις στον

http://85.234.157.115

και βλέπεις κάποια σελίδα της Guru-host, τότε 99% αυτό είναι το πρόβλημά σου.

Κοίτα λοιπόν, το αρχείο /etc/resolv.conf. Πρέπει να το ανοίξεις ως root. Πατα Alt+F2 και γράψε:

kdesu kwrite /etc/resolv.conf

Τι nameservers ορίζονται εκεί; Αυτό το αρχείο πρέπει να έχει αυτήν την μορφή:

nameserver 85.196.25.2
nameserver 194.219.227.1
nameserver 10.1.2.20

Σημείωση: μπορείς να κάνεις copy/paste τις δύο πρώτους nameservers στο δικό σου αρχείο ;) Σώσε και κάνε reboot.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Λοιπόν Δημήτρη, άνοιξα το resolv.conf και ήταν κενό.
Βάζοντας τους nameservers που μου είπες δεν άλλαξε κάτι.
Βέβαια θέλω να σου πω κάτι που με έχει προβληματίσει.
Στο connection status στα addresses που μπήκα και κοίταξα τα ip,mask,bcast είναι μηδενισμένα.
Ping στο router δε μπορώ να κάνω γιατί δεν γνωρίζω την ip του και δε θυμάμαι πως την βλέπω :(
Τέλος το inet addr είναι της μορφής που λες παραπάνω.

dimitris]Τι nameservers ορίζονται εκεί; Αυτό το αρχείο πρέπει να έχει αυτήν την μορφή:

nameserver 85.196.25.2
nameserver 194.219.227.1
nameserver 10.1.2.20

Σημείωση: μπορείς να κάνεις copy/paste τις δύο πρώτους nameservers στο δικό σου αρχείο Eye-wink Σώσε και κάνε reboot.

Δημήτρη μ'έσωσες.
Ενώ με καλώδιο το δικτυάκι μου πήγαινε σφαίρα,
...με wireless, άλλα έβλεπε, άλλα όχι, άλλα το σκεφτότανε....!!

Πρόσθεσα τους 2 πρώτους nameservers και όλα ok

thank u thank u
:-)

Κλείσε το network manager να βρεις την υγειά σου, είναι buggy και σου σακατεύει τις ρυθμίσεις σου.

Κλείσε από το ρούτερ κάθε ίχνος dhcp

Και δώσε καρφωτές διευθύνσεις. Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι η σύνδεση ονομάζεται eth1 , η εσωτερική δική σου ip  είναι η 192.168.1.254, και το gateway του ρούτερ είναι το 192.168.1.1

Τότε σαν root εκτελείς από terminal

ifconfig eth1 192.168.1.254 netmask 255.255.255.0 up

και δηλώνεις το gateway με

route add default gw 192.168.1.1 eth1

Τα παραπάνω τα βρίσκεις με εντολές όπως το ifconfig και την route

Ολα τα παραπάνω αφού εκτελέσεις στα 5 βήματα το προβληματοφόρο network manager

LinuxNeophyte]

Κλείσε το network manager να βρεις την υγειά σου, είναι buggy και σου σακατεύει τις ρυθμίσεις σου.

Κλείσε από το ρούτερ κάθε ίχνος dhcp

Με ευχαρίστηση να το κάνω αλλα πως?

aggelos7]

LinuxNeophyte]

Κλείσε το network manager να βρεις την υγειά σου, είναι buggy και σου σακατεύει τις ρυθμίσεις σου.

Κλείσε από το ρούτερ κάθε ίχνος dhcp

Με ευχαρίστηση να το κάνω αλλα πως?

για τον network manager ψάξε στο ubuntu forum για το dhcp στις ρυθμίσεις του ρούτερ σου.

Δεν έχω εδώ και πολύ καιρό ubuntu

ArchLinux User

Τελικά από ότι έχω καταλάβει το πρόβλημα είναι ίσως κάποιο bug που υπάρχει στην έκδοση 8,04. Αυτό το λέω γιατί βαζοντας την 7,10 το προβλημα δεν υφίσταται. Το router παιρνει κανονικά ip και όλα είναι οκ.

aggelos7]Παράθεση από LinuxNeophyte:

Κλείσε το network manager να βρεις την υγειά σου, είναι buggy και σου σακατεύει τις ρυθμίσεις σου.

Κλείσε από το ρούτερ κάθε ίχνος dhcp

Με ευχαρίστηση να το κάνω αλλα πως?

To network-manager μπορείς να το βγάλεις από το synaptic. Κάνε ολοκληρωτική απεγκατάσταση. Μετά κοίτα και τι πακέτα απεγκαθίστανται αυτόματα και βγάλτα και αυτά. 'Ολα αυτά μέσα από το synaptic φυσικά. Κάνε επαννεκκίση και δες αν δουλεύει το δίκτυο.