*SLACKWARE(EL):Ρωτηστε εδω!

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:05 | 1' | 5

Γεια σας παιδιά εγκατέστησα το slackware και όταν ανοίγει στην αρχή στην μαύρη οθόνη μου βγάζει client mac addr κάτι αριθμούς και γράμματα και από κάτω dhcp...και φορτώνει ύστερα μου λέει να αλλάξω device γιατί δεν μπουτάρει...τι κάνω?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

για γίνε λίγο πιο σαφής. τι μήνυμα σου βγάζει το dhcp?

πάντως αν μπορείς να κάνεις κάνεις login, τότε τρέξε το netconfig (σαν root). προφανώς το setup δεν βρήκε την κάρτα δικτύου σου.

γενικώς ποια είναι η κατάσταση του δικτύου σου? το dhcp γιατί το χρειάζεσαι?

 λοιπον τα καταφερα.. μετά απο ubuntu αρκετο καιρο, και πειραματα με fedora.  καθως και με αποτυχημενες προπαθειες εγκαταστασης του slackware ,  το εβαλα, με τ η βοηθεια ενος

οδηγου απο το youtube. αλλα και παλι μεσω virtualbox .  - αλλα ειχα κατεβασει dvd  iso και οχι τα 3  cd του..

την 2η μπηκε.. αλλα πως σβηνει με τερματικο?εβαλα  shutdown now

 και εφυγε απο τα Χ windows,  αλλα δεν εσβησε.. σε login prompt  με εβγαλε..

 

Ως root δοκίμασε "poweroff".

------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

με poweroff  δουλευει.. κατι αλλο :  τα deb  ειναι για debian, rpm red hat,  η slackware τι εχει?? και αποθετηρια υπαρχουν???  ακουσα οτι ολα ειναι tarball

Tο Slackware πράγματι, απ' ό,τι γνωρίζω έχει .tgz πακέτα και στερείται dependency checking system.

Επίσης, φτιάχνονται και scripts που δημιουργούν πακέτα από τον πηγαίου κώδικα. Βέβαια, δεν είναι ό,τι καλύτερο να δημιουργούμε ένα SlackBuild για κάθε πακέτο που εγκαθιστούμε από πηγαίο κώδικα, γιατί όταν θα χρειαστεί αναβάθμιση ακολουθεί το ...χάος!

Περισσότερα, δεν ξέρω να σου πω, ας αναλάβει κάποιος Slack user. :)

 

------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!