Εκτυπωση σε εκτυπωτη δικτυου

onime | Παρ, 05/02/2008 - 14:11 | 1' | 3

Καλησπερα σας

Προσπερνωντας τα τετριμμένα προχωρώ στο ψητο

Εχω εγκαταστησει τα 8.04 σε λαπτοπ Hp Dv9000series το οποιο συνδεω στην δουλεια σε δικτυο που αποτελείται απο υπολογιστές αποκλειστικά με ΧΡ.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης

Πως μπορω να εκτυπωνω σε εκτυπωτη ο οποιος ειναι συνδεδεμενος σε εναν απο τους υπολογιστες του δικτυου

Το συστημα μου τον βλεπει αλλα δεν μπορεσα να κανω εκτυπωση με τιποτα

Ευχαριστω για την βοηθεια

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καταρχήν πρέπει ο δικτυακός εκτυπωτής να σου δίνει διακαιώματα για εκτύπωση. Ας το αφήσουμε αυτό προς το παρόν υποθέτοντας ότι είναι αλήθεια.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον μπούσουλα του cups.
Αν έχεις kde πας στο control centre -> peripherals -> printers, πατάς το κουμπί "administrator mode" (μπορείς και χωρίς αυτό αλλά είναι μπέρδεμα μετά) και μετά add -> printer/class. Επιλέγεις αυτό που σου ταιριάζει πχ Network Printer (TCP) και συνεχίζεις δίνοντας τα απαραίτητα στοιχεία (Ελπίζω να βρεις drivers στις επόμενες σελίδες του wizard).

Αν ο εκτυπωτής δεν είναι δικτυακός αλλά είναι συνδεδεμένος σε υπολογιστή με xp ο οποίος απλά τον κάνει share, τότε θα επιλέξεις SMB shared printer (Windows). Βέβαια θα χρειαστούν κι άλλες ρυθμίσεις (του SAMBA), αλλά ας το αφήσουμε προς το παρόν.

Αν έχεις Gnome δεν έχω ιδέα για τον wizard του cups

Πάντως ότι και να'χεις ανοίγεις έναν browser και δίνεις τη διεύθυνση
http://localhost:631/
Αυτό θα σε πάει στο web administration interface του cups. Πήγαινε στο tab administration και πάτα "find new printers" ή "add printer" κι ακολούθα αυτά που προαναφέρθηκαν ανωτέρω

Υπάρχει και μια σειρά στιγμιοτύπων στο FAQ με την εγκατάσταση εκτυπωτή στο Web interface του CUPS:

http://www.linuxinsider.gr/node/1922

Μπορεί να σε βοηθήσει.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

problem solved

Οταν βρισκει τον εκτυπωτη στο local printers εκει βγαζει το device URI με το ονομα που δινουν τα m$ (ενα τεραστιο ονομα με %%% και αλλα καλαμπαλικια)

Εκει απλα γραφεις το ονομα (την διαδρομη στην ουσια) του εκτυπωτη οπως αυτη ειναι κανονικα

δλδ καπως ετσι

smb://WORKGROUP/USER/HP5940

Αυτο βεβαια αφου εχει σεταριστει ο υπολογιστης ετσι ωστε να "βλεπει" το δικτυο

Ευχαριστω για τις απαντησεις