Ubuntu 8.04 - ATi Proprietary Drivers

apkoutsou | Παρ, 04/25/2008 - 03:14 | 2' | 108

Το Ubuntu 8.04 ήρθε με λυμένο πλέον το γνωστό πρόβλημα με την αναγνώριση των καρτών AGP της ATi!!!

Πριν από λίγες ώρες το κατέβασα και ασχολούμαι αποκλειστικά με αυτό... Το ευτυχές είναι ότι ΑΜΕΣΩΣ μετά την εγκατάσταση το λειτουργικό αναγνώριζε την κάρτα γραφικών στον "Οοδηγό Υλικού" (τέως "Διαχείρηση οδηγών κλειστού κώδικα"), οπότε εγκατέστησα το EnvyNG (το οποίο με την σειρά του εγκατέστησε του ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ παρακαλώ drivers για την ATi) και για πρώτη φορά έχω επιτελους εφε...!!!!

ΟΜΩΣ (καθότι ο γολγοθάς συνεχίζεται) όταν χρησιμοποιείται ο fglrx driver ο επεξεργαστής κτυπά κυριολεκτικά κόκκινο: σουλεύει συνεχώς στο 90-100%, με αποτέλσμα το σύστημα να είναι πολύ αργό ακόμα και για να ανοίξει το τερματικό (!!!), ενώ η παρακολούθηση συστήματος τα δείχνει όλα φυσιολογικά...Το πρόβλημα δεν υπάρχει όταν χρησιμοποιώ vesa drivers, ούτε υπήρχε όταν είχα μια σχετικά παλιά NVidia, οπότε κάτι τρέχει με τους fglrx...

Καμία ιδέα για το τι μπορεί να προκαλεί όλο αυτό τον φόρτο στον καημένο μου επεξεργαστή...???

Edit: Έχω μια μικρή αίσθηση ότι η υπερφόρτωση οφείλεται στο gDesklets...Θα το ερευνήσω, αλλά ας καταθέσει και κανείς άλλος την γνώμη του...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Λοιπον επειδη ειχα πειραξει παρα πολλα ειπα να κανω ενα συμμαζεμα ,οποτε απεγκαταστησα ντριβερσ ατι,κομπιζ,προγραμματα κομπιζ.
αφου τα ξαναβαλλα βρεθηκα μπροστα στο εξεις...να υπαρχει μονο αυτο /etc/xdg/compiz/compiz-manager.ubuntu οποτε δημιουργησα ενα αλλο /etc/xdg/compiz/compiz-manager
που και τα δυο γραφουν....
# Ubuntu specifc compiz-manager configuration file
# goes into /etc/xdg/compiz/compiz-manager
# works with git://anongit.compiz-fusion.org/fusion/misc/compiz-manager
COMPIZ_BIN_PATH="/usr/bin/"
PLUGIN_PATH="/usr/lib/compiz/"
COMPIZ_NAME="compiz.real"

τωρα στο /usr/bin/compiz αλλαξα τα εξεις...
1)COMPIZ_BIN_PATH="/usr/bin/" # For window decorators and compiz
PLUGIN_PATH="/usr/lib/compiz/"
2)COMPIZ_NAME="compiz.real" # Final name for compiz (compiz.real)
3)ηδη υπηρχε το WHITELIST="nvidia intel ati radeon i810 fglrx"

μετα απαυτα εβαλλα τερματικο COMPIZ
compiz
Checking for Xgl: not present.
Detected PCI ID for VGA: 02:00.0 0300: 1002:9586 (prog-if 00 [VGA controller])
Checking for texture_from_pixmap: not present.
Trying again with indirect rendering:
Checking for texture_from_pixmap: present.
Checking for non power of two support: present.
Checking for Composite extension: present.
Comparing resolution (1024x768) to maximum 3D texture size (8192): Passed.
Checking for nVidia: not present.
Checking for FBConfig: present.
Checking for Xgl: not present.
/usr/bin/compiz.real (video) - Warn: No 8 bit GLX pixmap format, disabling YV12 image format
GConf backend: There is an unsupported value at path /apps/compiz/plugins/scale/allscreens/options/initiate_edge. Settings from this path won't be read. Try to remove that value so that operation can continue properly.

ενω με ./compiz-check

Gathering information about your system...

Distribution: Ubuntu 8.04
Desktop environment: GNOME
Graphics chip: ATI Technologies Inc RV 630 XT AGP [Radeon HD 2600 XT AGP]
Driver in use: fglrx
Rendering method: AIGLX

Checking if it's possible to run Compiz on your system...

Checking for texture_from_pixmap... [ OK ]
Checking for non power of two support... [ OK ]
Checking for composite extension... [ OK ]
Checking for FBConfig... [ OK ]
Checking for hardware/setup problems... [ OK ]

στο /usr/bin/compiz
εχω και το εξης...
# blacklist based on the pci ids
# See http://wiki.compiz-fusion.org/Hardware/Blacklist for details
#T=" 1002:5954 1002:5854 1002:5955" # ati rs480
#T="$T 1002:4153" # ATI Rv350
#T="$T 1002:3152 1002:3150 1002:5462 1002:5653 " # ati X300 X600,X600 X700
T=""
BLACKLIST_PCIIDS="$T"
unset T

κυβο ακομα τιποτα....
σας ανεβαζω και καποιες φωτο μηπως και βρειτε κανενα λαθος....http://www.zshare.net/download/1230512661208df8/
ευχαριστω απεριοριστα και συγνωμη αν σας κουραζω....

ακουστε πως ειδα λιγο τον κυβο,πατωντας την ροδελα του ποντικιου και μετακινωντας το ποντικι ειδα κανονικα τον κυβο με τις 4 πλευρες του ενω η πανω και η κατω ειναι καφε σε χρωμα....
τωρα πως θα το κανω να τον δω πατωντας τα κουμπια και οχι την ροδελλα?και να παραμεινει ενω μολις βγαλλω το χερι απτο ποντικι εξαφανιζεται?
χιλια ευχαριστω παιδια ναστε καλα.....
γιουπι εστω και ετσι ειδα και εγω τον κυβο!!!!!!!

τελικα καταφερα να εχω αυτον τον κυβο αλλα πατωντας συνεχεια την ροδελα του ποντικιου....
http://www.zshare.net/image/12319419bf17a777/
μηπως μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να τον εχω σαν ντεσκτοπ χωρις να πρεπει να παταω το ποντικι?
ευχαριστω παρα πολυ.....

Αδύνατον να έχεις το κύβο σαν desktop. Περισσότερα για το compiz-fusion διάβασε εδώ http://www.compiz-fusion.org/

απογοητευτηκα τωρα γιατι νομιζα πως θα μπορουσα να ειχα και μετα να ανοιγα τις πλευρες του,ετσι ειναι δηλαδη σε ολους?
σευχαριστω δημητρη παντως....
:( :( :(

Yes. 'Ολοι πρέπει να πατάμε κάποια κουμπιά για να βλέπουμε τα εφέ που θέλουμε ή να χρησιμοποιούμε το mouse ή και τα δύο μαζί...

Σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες σας.....
εδω νομιζω οτι τελειωσε το προβλημμα των ντριβερς και του κομπιζ,τωρα πρεπει να ασχοληθω μαλλον με προγραμματα....
σας ευχαριστω και παλι.....:) :) :)