εγκατάσταση debian , help

g.b | Δευ, 04/14/2008 - 19:56 | 2' | 5

καλησπέρα...

κατέβασα το iso της διανομής debian (το cd1 , ερώτηση , γιατί είναι τόσα πολλά τα .isos?)

το έκαψα και κάνοντας επανεκκίνηση βρέθηκα να απαντάω σε κάτι ερωτησούλες....

μέχρι εδώ καλά...(γλώσσα , χώρα κλπ)...

έφτασα σε μια όμως που αναφέρεται στην διαμέριση δίσκων εκεί κόλλησα...

(έχω 160gb σκληρό και το μόνο που είναι μέσα εγκατεστημένο είναι μια

διανομή ubuntu 7.10 , οπότε λέω δεν βάζω ακόμα μια έτσι για να υπάρχει)

πως μπορώ να κόψω στήν μέση τον δίσκο για να έχω και την debian μέσα?

όχι ότι την χρειάζομαι ιδιαίτερα , η ubuntu είναι η πρώτη και μάλλον από ότι

φαίνεται και η μοναδική αγάπη , αλλά έτσι για να έχω να κοιτάζω και τίποτα άλλο.

υ.γ με την διανομή Linuxmint είδα ότι μπορείς απλώς μετακινώντας μια μπάρα να

ορίσεις πόσο % θα δώσεις σε κάθε μια διανομή....

στην debian δεν έχει κάτι αντίστοιχο....

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

g.b]

καλησπέρα...

κατέβασα το iso της διανομής debian (το cd1 , ερώτηση , γιατί είναι τόσα πολλά τα .isos?)

το έκαψα και κάνοντας επανεκκίνηση βρέθηκα να απαντάω σε κάτι ερωτησούλες....

μέχρι εδώ καλά...(γλώσσα , χώρα κλπ)...

έφτασα σε μια όμως που αναφέρεται στην διαμέριση δίσκων εκεί κόλλησα...

(έχω 160gb σκληρό και το μόνο που είναι μέσα εγκατεστημένο είναι μια

διανομή ubuntu 7.10 , οπότε λέω δεν βάζω ακόμα μια έτσι για να υπάρχει)

πως μπορώ να κόψω στήν μέση τον δίσκο για να έχω και την debian μέσα?

όχι ότι την χρειάζομαι ιδιαίτερα , η ubuntu είναι η πρώτη και μάλλον από ότι

φαίνεται και η μοναδική αγάπη , αλλά έτσι για να έχω να κοιτάζω και τίποτα άλλο.

υ.γ με την διανομή Linuxmint είδα ότι μπορείς απλώς μετακινώντας μια μπάρα να

ορίσεις πόσο % θα δώσεις σε κάθε μια διανομή....

στην debian δεν έχει κάτι αντίστοιχο....

μάλλον κάτι λάθος έκανα και δεν μου απαντάει κανείς....:?

Χωρίς να είμαι σίγουρος, έριξα μια ματιά στο Debian Installation Guide (http://www.debian.org/releases/stable/i386/install.pdf.en) και απ' ότι κατάλαβα (σελ. 53-55) το Debian δεν υποστηρίζει στην εγκατάσταση αλλαγή μεγέθους σε υπάρχον partition. Μια ιδέα είναι να bootάρεις από το cd / dvd του ubuntu (που είναι live-cd) και να δημιουργήσεις από εκεί τις κατατμήσεις (θες μία για το ubuntu, μία για το debian και μία -που την έχεις ήδη- για swap) και έπειτα να βάλεις το Debian...
Αν δηλαδή τώρα έχεις (λογικά) ένα partition 159GB για το Ubuntu και ένα 1GB ή κάπου εκεί για swap για το ubuntu, θα σπάσεις το 159GB στα δύο.

Πάντως αν και προσωπικά έχω καταλήξει στο Debian δε θα σε πρότεινα να το βάλεις για να έχεις να κοιτάζεις κάτι άλλο... Το Ubuntu είναι βασικά ένα "Debian" με πιο καινούρια πακέτα (μία μίξη Debian testing / unstable), δυο τρεις αυτοματισμούς / ευκολίες (πχ εγκατάσταση drivers για κάρτες γραφικών) - και μια εταιρία με λεφτά από πίσω να το προμοτάρει :). Οπότε θα κοιτάς το ίδιο πράγμα - λίγο πιο "παλιό" - αλλά απείρως πιο σταθερό!
Ίσως καλύτερα να δοκίμαζες κάποια άλλη διανομή (πχ Mandriva / Suse / Fedora) - που όντως "διαφοροποιούνται" από το Ubuntu - αν και επί της ουσίας πάλι GNU/Linux τρέχουν.

Τέλος (εδώ όντως θα δεις διαφορές) ίσως να δοκίμαζες KDE αντί για Gnome σαν desktop στη δεύτερη διανομή.
Στο Mandriva είναι default το KDE, σε Fedora / Suse έχεις επιλογή στην εγκατάσταση.

+1

Σωστός ο shortmanikos!

--Hey you!
don't help them to burry the light
don't give in without a fight.

καλημέρα...

όντως παιδιά κατέβασα την διανομή mandriva ,

αυτό το καινούργιο το 2008.1 ,

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ...!!!

εκείνο που φοβάμαι , πάλι , είναι το install...

και όπως θα καταλάβατε το σημείο με τις κατατμήσεις..!!!

στον όδηγο που είδα εδώ μέσα στο φόρουμ (τέλειος..!!!)

το σημείο με τις καταμήσεις το περνάει λίγο γρήγορα..

(καλά εντάξει , τι να σου κάνει ο άνθρωπος αν εγώ είμαι

στουρνάρι)

οπότε .... αν κάποιος ...μπορεί να βοηθήσει

λίγο πιο αναλυτικά στο συγκεκριμένο σημείο....

για να μπορώ να συνεχίσω να έχω my UBUNTU....

...κερνάω..

\_/ \_/ \_/ <σφηνάκια εεε ,

Φαντάζομαι ότι εννοείς τον οδηγό εγκατάστασης του Mandriva που έγραψε ο alfisti:

Mandriva 2008.1 One - Εγκατάσταση & Πρώτες εντυπώσεις

Λοιπόν, κοίταξε τη 2η εικόνα της διαδικασίας εγκατάστασης, όπου σε ρωτάει τι θέλεις να κάνεις. Εξηγώ τι κάνει η κάθε επιλογή:
1) Use existing partitions: Αυτή η επιλογή είναι χρήσιμη όταν π.χ. έχεις ήδη φτιάξεις αρκετές κατατμήσεις στο δίσκο και κάποια από αυτές είναι ελεύθερη για το Mandriva. Αν την επιλέξεις, στην επόμενη οθόνη (*δεν φαίνεται*) θα βρει τις κατατμήσεις σου και θα σε ρωτήσει σε ποια θέλεις να εγκαταστήσεις το σύστημα αρχείων του Linux (root partition) με σημείο σύνδεσης το /.
2) Erase and use entire disk: Προφανώς δεν θες αυτό. Σβήνει τα πάντα - πάπαλα, γιοκ, καπουτ όλες οι υπόλοιπες διανομές.
3) Custom disk partitioning: Το αγαπημένο μου. Εδώ κάνεις ότι "custoμιές" θέλεις. Επιλέγοντάς την εμφανίζεται η αμέσως επόμενη οθόνη που έχει δημοσιεύσει ο alfisti. Σε εκείνη την οθόνη, φαίνονται με κόκκινα, μπλε και πράσινα πλαίσια όλες οι κατατμήσεις του δίσκου. Με κόκκινο όσες είναι φορμαρισμένες για Linux (με το ext3 σύστημα αρχείων), με μπλε εκείνες των Windows και με πράσινο ο swap χώρος. Όπως βλέπεις ο alfisti έχει επιλέξει για root partition το /dev/sda2 (μια και του έχει βάλει σημείο σύνδεσης το /). Εσύ τώρα, αν καταλαβαίνω καλά, θέλεις και το Ubuntu, αλλά μάλλον δεν έχεις ελεύθερη κατάτμηση ή κάποια κατάτμηση για formaρισμα. Τότε η λύση ίσως είναι το κουμπί "Resize". Π.χ. αν το Ubuntu έχει αρκετό χώρο (>15GB), κάνε κλικ στην κατάτμησή του και μετά κλικ στο Resize. Επέλεξε ένα μικρότερο μέγεθος, ώστε να μειώσεις το partition του Ubuntu και να απελευθερώσεις χώρο. Ο απελευθερωμένος χώρος θα φαίνεται με λευκό χρώμα. Κάνε κλικ σε αυτόν και μετά πάτα το κουμπί New/Format. Φορμάρισε την νέα κατάτμηση με ext3 και βάλε τις σημείο σύνδεσης (Mount Point) το /. Είσαι έτοιμος.

Προσοχή! Πάρε backup...

--Hey you!
don't help them to burry the light
don't give in without a fight.