Firefox 3.0b5

costisnet | Παρ, 04/11/2008 - 19:35 | 1' | 8

Γειά,

κατέβασα και χρησιμοποιώ τον firefox3b5 στα XP και είναι εντυπωσιακά πιό γρήγορος από τον παλιό.

Θέλω να τον εγκαταστήσω και στο pclos2007 μου, αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω, μια και δεν υπάρχει στα repositories.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Ευχαριστώ :)

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Στο minime γιατί υπάρχει σαν επιλογή στο synaptic?
Δεν πατάς ένα reload?

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

καλησπέρα...

με την ευκαιρία θα ρωτήσω κάτι

πήγα να κατεβάσω τον firefox αλλά συνάντησα μια δυσκολία

(που την έχω συναντήσει και αλλού)

αυτά τα αρχεία .tar τι πρέπει να τα κάνουμε...?

αυτά είναι , μάλλον συμπιεσμένα αρχεία , (zip?)

πως μπορώ να τα χειριστώ..?

ρίξε μια ματιά εδώ http://www.linuxinsider.gr/content/%CE%A0%CF%89%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8E-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-linux-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1-%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%BB%CF%80

g.b]

πήγα να κατεβάσω τον firefox αλλά συνάντησα μια δυσκολία

(που την έχω συναντήσει και αλλού)

αυτά τα αρχεία .tar τι πρέπει να τα κάνουμε...?

αυτά είναι , μάλλον συμπιεσμένα αρχεία , (zip?)

πως μπορώ να τα χειριστώ..?

Απλά κάνεις δεξί κλικ στο αρχείο tar.gz και επιλέγεις από το μενού που θα εμφανιστεί "Αποσυμπίεση εδώ". Θα δημιουργηθεί ένας καινούριος φάκελος (το ίδιο γίνεται με όλα τα tar.gz αρχεία). Μπαίνεις στο νέο φάκελο και κάνεις διπλό κλικ στο αρχείο firefox ή firefox-bin για να το τρέξεις. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο, επειδή το συμπιεσμένο αρχείο του Firefox περιλαμβάνει εκτελέσιμα (ή binary όπως λέγονται) αρχεία. Δεν χρειάζεται καν εγκατάσταση. Απλά θα το τρέχεις από το φάκελο που δημιουργήθηκε.

Αν προτιμάς, το έχεις στο προσωπικό φάκελο σου (το λεγόμενο 'home') και φτιάχνεις και μια συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας για να μην πηγαίνεις κάθε φορά εκεί.

--
They say you're beautiful
And they'll always let you in
But doors are never open
To the child without a trace of sin

Sail away

Ακολούθησα την διαδικασία του dimitris αλλά περιέργως (; ) το firefox δεν έτρεχε με διπλό κλικ (PCLinuxOS). Έτρεχε με δεξί κλικ/actions/run as root ή στην κονσόλα μέσα στο κατάλληλο directory με ./firefox
Για να αποφύγω αυτά τα προκαταρκτικά, μετά από ψάξιμο έκανα τα εξής:
- απεγκατάσταση του παλιού firefox μέσω synaptic
- αντιγραφή του φακέλλου firefox που προκύπτει από την αποσυμπίεση του firefox-3.0b5.tar.bz2, στο /usr/local/bin με ένα file browser
- σαν root από KDEControlCenter/Desktop/Panels/Menus έκανα ένα νέο menu item με όνομα firefox3.0b5, command '/usr/local/bin/firefox/firefox' και το τρέχω από το menu
Γενικά στο linux το b5 δεν μου μοιάζει και τόσο πιό γρήγορο από το παλιό. Σημειωτέον ότι πολλά plugins δεν δουλεύουν. Ξέρει κανείς πως να κάνω χειροκίνητη εγκατάσταση του (adobe)flash plugin στον b5; ευχαριστώ.

Τα παλιά plugins σου είναι στο /usr/lib/mozilla/plugins

Μπορεις να κάνεις συμβολικό δεσμό των plugins στον αντίστοιχο firefox/plugins υποφάκελο της b5. Aπ' ότι κατάλαβα αντέγραψες όλο το firefox/ μέσα στο /usr/bin (κακώς, imho, αρκεί να το έχεις στο ~ home σου). Για το flash plugin, π.χ. θα έδινα κάτι σαν κι αυτό (αν έχω καταλάβει καλά τα paths σου!):

cd /usr/bin/firefox/plugins
sudo ln -s /usr/lib/mozilla/plugins/libflashplayer.so .
sudo ln -s /usr/lib/mozilla/plugins/libvlcplugin.so .
sudo ln -s /usr/lib/mozilla/plugins/libjavaplugin.so .

Η δεύτερη ln -s είναι για το VLC, το έβαλα για παράδειγμα, η τρίτη για Java.

Προσοχή στην τελεία.

--Hey you!
don't help them to burry the light
don't give in without a fight.

Ευχαριστώ για την απάντηση :) Δεν έχω βρεί τον χρόνο να ασχοληθώ με το plugin απλά ήθελα να διευκρινίσω ότι αντέγραψα όλο το firefox/ στο /usr/local/bin/ όχι στο /usr/bin και το έκανα για να φύγει από το desktop μου (το έχω default download dir του firefox). Γιατί να το έχω στο home; όπως είχες γράψει παραπάνω, το firefox/ περιέχει τα binaries και τρέχει ουσιαστικά από οπουδήποτε κι αν το έχει κανείς, με τις κατάλληλες εντολές.