Archlinux - Οδηγός εγκατάστασης

Panayiotis | Τετ, 04/09/2008 - 11:50 | 21' | 79

Πριν από αρκετό χρονικό διάστημα συνάντησα εδώ στο δικό μας Forum την πρώτη αναφορά για τη διανομή ArchLinux. Λίγο ψάξιμο απέδωσε κάμποσες αναφορές για την διανομή και πάντα από θετικές έως ενθουσιώδεις. Η εντύπωση που σχημάτισα ήταν ότι πρόκειται περί μιας εξαιρετικής διανομής, ρέουσας - άρα πάντα ενημερωμένης, γρήγορης, με πολύ δυνατό σύστημα διαχείρισης. Αρχικά εγκαθιστά μόνο τα βασικά αρχεία της και στην συνέχεια χωρίς παραθυρικό περιβάλλον χρησιμοποιώντας μια γρήγορη σύνδεση και τον pacman (package manager) κατεβάζει και φορτώνει το επιθυμητό περιβάλλον. Οι ρυθμίσεις του γίνονται με το χέρι.

Σκέφτηκα ότι όλα αυτά είναι πολύ καλά, έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον ... αλλά είναι μάλλον για δυνατούς λύτες, μέχρι που συνειδητοποίησα ότι δεν είχα να χάσω τίποτε από μια απόπειρα εγκατάστασης. Αντίθετα νομίζω ότι μάλλον κέρδισα.

Ο παρακάτω σύντομος οδηγός για να εγκαταστήσουμε το ArchLinux στον υπολογιστή μας είναι το αποτέλεσμα “δανείου” οδηγών που βρήκα στον δρόμο μου. Ελπίζω να φανεί χρήσιμος σε όποιον από εσάς αποφασίσει να δοκιμάσει το ArchLinux. Παρακαλώ να συγχωρήσετε τις όποιες ατέλειες του δεδομένου ότι είναι η πρώτη προσπάθεια μου να συντάξω έναν οδηγό. Καλή διαδρομή λοιπόν ...

Αρχικά πρέπει να κατεβάσουμε το αρχείο iso του Arch που χρειαζόμαστε για την αρχιτεκτονική μας (είτε i686 είτε x86_64) από εδώ και να ρυθμίσουμε τον υπολογιστή μας ώστε να εκκινεί από το cdrom. Τοποθετούμε το δισκάκι εγκατάστασης του Arch και στην πρώτη οθόνη πατάμε enter. Αφού φορτωθεί ο πυρήνας του cd μας προτρέπει να πατήσουμε enter και στην συνέχεια για να ξεκινήσει η εγκατάσταση πληκτρολογούμε την εντολή

arch/setup

Καθώς ξεκινά ο installer μας ενημερώνει ότι η εγκατάσταση πρέπει να γίνει με συγκεκριμένη σειρά. Χρειάζεται λίγη προσοχή λοιπόν ώστε πάντα να πηγαίνουμε με τα βελάκια σε κάθε μία επιλογή με την σειρά από πάνω προς τα κάτω. Όταν τελειώνουμε με μία επιλογή πατάμε done για να ξαναβρεθούμε στο κεντρικό μενού και στην συνέχεια πηγαίνουμε μία επιλογή πιο κάτω γιατί ο κέρσορας θα είναι ακόμα σε αυτήν που είμαστε πριν. Πατάμε ok και στην συνέχεια επιλέγουμε τον τύπο της «πηγής» που υπάρχουν τα αρχεία εγκατάστασης του Arch ανάλογα με το iso που έχουμε κατεβάσει.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε είναι να προετοιμάσουμε τον σκληρό δίσκο να δεχτεί το νέο λειτουργικό. Για τον λόγο αυτό επιλέγουμε από το μενού Prepare Hard Drive. Εδώ έχουμε δύο επιλογές την Auto-Prepare που τα κάνει όλα μόνη της αλλά θα μας καταστρέψει τυχόν υπάρχοντα partition και την Partition Hard Drives. Με την δεύτερη οδηγούμαστε στο πρόγραμμα cfdisk. Δημιουργούμε τα partition που θα φιλοξενήσουν την διανομή μας (υποχρεωτικά το /, swap αν δεν υπάρχει ήδη και home ανάλογα με τις συνήθειες μας). Επιλέγουμε Quit και Done. Από το μενού Set Filesystem Mountpoints θα επιλέξουμε κατά σειρά πρώτα το swap partition και στη συνέχεια το / partition του συστήματός μας. Εάν έχουμε επιλέξει να φορτώνουμε οποιοδήποτε άλλο partition στην ερώτηση Select any additional partitions to mount … επιλέγουμε το partition που θέλουμε, το file system που θα έχει και μετά ορίζουμε που θα το να κάνει mount. Προσοχή χρειάζεται για τα υπάρχοντα partitions που περιέχουν αρχεία να επιλέξουμε το σωστό file system και για την διατήρησή τους να μην κάνει format τον συγκεκριμένο τομέα. Επιλέγουμε OK και μετά Return to Main Menu.

Επιλέγουμε διαδοχικά Select Packages, Mount the CD-ROM and install from there, OK. Θα ερωτηθούμε σε ποιο CD-ROM βρίσκονται τα αρχεία το επιλέγουμε και πατάμε OK (αν δεν επιλεγεί αυτόματα το σωστό ξαναδοκιμάζουμε). Επιλέγουμε διαδοχικά OK, OK έχοντας επιλεγμένο το base μόνο Yes και OK. Επιλέγουμε Install Packages και OK. Θα ερωτηθούμε αν θέλουμε να κρατήσουμε τα αρχεία εγκατάστασης στην cache του pacman, συνήθως επιλέγουμε No για να μην μας πιάνουν χώρο. Αφού τελειώσει η εγκατάσταση επιλέγουμε Continue.

Επιλέγουμε διαδοχικά Configure System, απαντάμε στις ερωτήσεις αναλόγως με τις ανάγκες του συστήματός μας. Όταν μας ζητήσει να επιλέξουμε editor μεταξύ των Nano ή Vim επιλέγουμε τον Nano που είναι απλούστερος (αποθηκεύει το αρχείο με Ctrl + O και Enter κλείνει με Ctrl + X).

Από την λίστα των αρχείων που μας παρουσιάζει αρχικά επιλέγουμε το αρχείο /etc/rc.conf και στον τομέα LOCALIZATION εντοπίζουμε τις παρακάτω γραμμές και τις διορθώνουμε όπως παρακάτω :

LOCALE="el_GR.utf8"

HARDWARECLOCK="localtime"

TIMEZONE="Europe/Athens"

KEYMAP="gr"

CONSOLEFONT=

CONSOLEMAP=

USECOLOR="yes"

Στον τομέα NETWORKING κάνουμε μερικές αλλαγές ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι το παρακάτω :

lo="lo 127.0.0.1"

#eth0="eth0 192.168.0.2 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168$

eth0="dhcp"

INTERFACES=(lo eth0)

Πατάμε Ctrl + o & Enter και Ctrl + x.
Στην συνέχεια επιλέγουμε το αρχείο /etc/locale.gen και εντοπίζουμε τα σημεία και αφαιρούμε τη δίεση (#) από τις παρακάτω γραμμές και προσθέτουμε επίσης την γραμμή el_GR@euro ISO-8859-7 :

el_GR.UTF-8     UTF-8

el_GR ISO-8859-7

el_GR@euro ISO-8859-7

en_US.UTF-8 UTF-8

en_US ISO-8859-1

Πατάμε Ctrl + O & Enter και Ctrl + X.

Επιλέγουμε root-Password και δίνουμε τον κωδικό που επιθυμούμε να έχει ο super user root. Return to Main Menu και OK.

Επιλέγουμε Pacman-Mirror και από την λίστα που θα εμφανιστεί επιλέγουμε με enter τον mirror που θα χρησιμοποιούμε για την ενημέρωση του συστήματος μας (υπάρχει και το ntua που είναι πάντα καλά ενημερωμένο), OK και Return to Main Menu.

Στην συνέχεια θα ερωτηθούμε αν θέλουμε να φτιάξουμε ένα fallback image σύμφωνα με το hdwdetect. Επιλέγουμε Yes. Στο αρχείο που ανοίγει δεν πειράζουμε τίποτε και πατάμε Crtl + X για να βγούμε.

Επιλέγουμε Install Bootloader μετά GRUB και OK. Στο αρχείο που ανοίγει αν δεν έχουμε άλλο λειτουργικό σύστημα δεν αλλάζουμε τίποτε. Πατάμε Ctrl + x για να το κλείσουμε. Στην περίπτωση που έχουμε ένα λειτουργικό σύστημα στον δίσκο μας προσθέτουμε στο αρχείο τις ανάλογες γραμμές κώδικα. Πατάμε Ctrl + o και Ctrl + x. Επιλέγουμε που θέλουμε να εγκαταστήσουμε τον Grub, OK και μετά Exit Install.

Δίνουμε τώρα

reboot

για επανεκκίνηση και αφαιρούμε το cd εγκατάστασης.

Κάνουμε το πρώτο μας login ως root με το root password που έχουμε επιλέξει. Τώρα θα αναβαθμίσουμε ότι έχει εγκατασταθεί μέχρι στιγμής με την εντολή :

pacman -Syu

Στα μηνύματα που θα πάρουμε απαντάμε με y. Αν βρεί νεότερη έκδοση του pacman θα εγκαταστήσει πρώτα αυτήν και αφού του ξαναδώσουμε την εντολή θα κάνει τις όποιες αναβαθμίσεις.

Δημιουργούμε τον χρήστη μας (μόνο μικρά λατινικά γράμματα χωρίς κενά), έστω neosxristis :

useradd -m -G users,wheel,audio,video,optical,storage,camera,floppy,lp -s /bin/bash neosxristis

Αν η δημιουργία του χρήστη διακοπεί και μας επιστρέψει ένα μήνυμα ότι κάποια από τις παραπάνω ομάδες δεν υπάρχει, ζητάμε εκ νέου την δημιουργία του χρήστη αφαιρώντας από την εντολή την ομάδα που μας έχει υποδείξει.

Ορίζουμε το password του χρήστη μας :

passwd neosxristis

Ρυθμίζουμε τον ήχο :

pacman -S alsa-lib alsa-utils alsa-oss

Για να ξεκινήσει το πρόγραμμα που ανιχνεύει αυτόματα τι κάρτα ήχου έχει το σύστημα μας δίνουμε :

alsaconf

Εμείς απαντάμε σε όλες τις απλές ερωτήσεις και ύστερα από λίγο θα μας βγάλει τα αποτελέσματα σε 2-5 γραμμές όπου θα μας λέει να πάει να ενημερώσει ένα αρχείο. Του λέμε Yes να το ενημερώσει. Στην συνέχεια πρέπει να προσθέσουμε τον alsa στους Deamons. Δίνουμε λοιπόν :

nano /etc/rc.conf

και εντοπίζουμε τον τομέα DAEMONS=(syslog-ng !hotplug ...) και στο τέλος της γραμμής προσθέτουμε τον alsa :

DAEMONS=(syslog-ng !hotplug hwd !pcmcia network netfs crond dbus alsa)

Σημείωση: Σε κάθε δημιουργία νέου χρήστη δεν πρέπει να ξεχάσουμε να τον εντάξουμε στο group audio.

Εγκαθιστούμε τον X-server που είναι υπεύθυνος για τα γραφικά και μερικά άλλα χρήσιμα προγράμματα :

pacman -S xorg-server xorg-xkb-utils xorg-xauth xorg-server-utils xorg-xinit

pacman -S xf86-video-vesa xf86-input-mouse xf86-input-keyboard

pacman -S ttf-ms-fonts font-bh-ttf ttf-dejavu ttf-bitstream-vera hwd mesa xterm sudo

Εγκαθιστούμε τους οδηγούς της κάρτας γραφικών και ρυθμίζουμε τον X-server :

Για ATI με οδηγούς ανοικτού κώδικα (open source drivers) :

pacman -S xf86-video-ati libgl-dri driconf

hwd -xa

Για κάρτες ATI με τους Proprietary οδηγούς (fglrx) της ATI :

pacman -S catalyst  catalyst-utils

xorg -configure

aticonfig --initial --input=/etc/X11/xorg.conf

Για κάρτες Nvidia :

pacman -S nvidia nvidia-utils nvclock

nvidia-xconfig

Σημείωση: Για παλιές κάρτες υπάρχει τα πακέτα nvidia-71xx και το nvidia-96xx.

Για κάρτες Intel :

pacman -S xf86-video-intel


hwd -xa

Σημείωση: Το πακέτο xf86-video-intel είναι για chipsets i810/i830/i9xx για το 740 υπάρχει το xf86-video-i740.

Τέλος θα χρειαστεί να ρυθμίσουμε το αρχείο /etc/X11/xorg.conf. Αναλυτικές λεπτομέρειες για την ρύθμιση του αρχείου ανάλογα με την κάρτα γραφικών σας θα βρείτε στους εκτεταμένους οδηγούς που αναφέρονται στο τέλος. (Σε εγκατάσταση που έκανα με ATI και οδηγούς ανοικτού κώδικα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, ενώ με τους proprietary σε άλλη εγκατάσταση χρησιμοποίησα το αρχείο xorg.conf από εγκατάσταση άλλης διανομής).

Εγκατάσταση Gnome desktop :

pacman -S gnome gnome-extra hardware-monitor gdm kdebase deskbar-applet mesa

Εγκατάσταση KDE desktop :

pacman -S kde gtk-qt-engine ksensors knemo kbiff mesa

Για την αυτόματη εκκίνηση του Gnome ή του KDE δίνουμε :

nano /etc/inittab

και εντοπίζουμε τις παρακάτω σειρές και τις κάνουμε ως εξής για περιβάλλον gnome, (για περιβάλλον kde πρέπει να σχολιάσουμε την προτελευταία γραμμή και να ξεσχολιάσουμε την τελευταία γραμμή).

.....

#id:3:initdefault:

id:5:initdefault:<

.....

#x:5:respawn:/usr/bin/xdm -nodaemon

x:5:respawn:/usr/sbin/gdm -nodaemon<

#x:5:respawn:/opt/kde/bin/kdm -nodaemon

.....

Στην συνέχεια δίνουμε :

nano /etc/rc.conf

και εντοπίζουμε τον τομέα DAEMONS=(syslog-ng !hotplug ...) και στο τέλος της γραμμής προσθέτουμε τους hal , fam.

DAEMONS=(syslog-ng !hotplug hwd !pcmcia network netfs crond dbus alsa hal fam)

Η εγκατάσταση μας ολοκληρώθηκε. Μπορούμε πλέον να επανεκκινήσουμε δίνοντας

reboot

και να μπούμε πλέον στο σύστημα μας με τον κωδικό χρήστη που έχουμε δημιουργήσει. Μοναδικό μέλημα για τη συντήρηση του συστήματος μας πλέον είναι σε τακτά χρονικά διαστήματα από κονσόλα και με δικαιώματα root να δίνουμε την εντολή

pacman -Syu

ώστε να έχουμε πάντα ένα ενημερωμένο σύστημα.

Μερικά χρήσιμα προγράμματα : Από εδώ και πέρα μπορούμε να εγκαθιστούμε όποια πακέτα θέλουμε ανά ομάδες. Για όσα από αυτά μας λέει ο Pacman ότι υπάρχει ήδη εγκατεστημένη η τελευταία έκδοση, απλά θα του λέμε να μην την ξαναβάλει. Ανοίγουμε κονσόλα και αποκτάμε δικαιώματα root δίνοντας

su

και πληκτρολογώντας το root password

pacman -S make automake csup wget patch subversion git fakeroot
Pacman -S codecs gstreamer0.010-bad gsreamer0.10-ugly gstreamer0.10-ffmpeg gstreamer0.10-mad
Pacman -S gstreamer0.10-mpeg2dec audacious-player audacious-plugins vlc dvdrip
Pacman -S openoffice-base openoffice-spell-en openoffice-el aspell-en aspell-el
pacman -S blender inkscape digikam numlockx  jre jdk mc-utf8
pacman -S firefox firefox-i18n flashplugin mplayer mplayer-plugin codecs thunderbird thunderbird-i18n
pacman -S subversion git lha unzip aufs aufs-utils acpid htop lsof chkrootkit
pacman -S cups samba openssh ntp openntpd smartmontools net-snmp tcptraceroute netkit-ftp
pacman -S libdvdcss libdvdnav libdvdread libdts libmodplug timidity++ xvidcore x264
pacman -S mplayer smplayer kplayer ogmtools audacity
pacman -S gimageview gimp gimp-devel gutenprint gphoto2 gtkam f-spot comix evince
pacman -S d4x gftp kftpgrabber xchat pidgin amsn amule

Για να δούμε αν το πρόγραμμα που μας ενδιαφέρει υπάρχει διαθέσιμο στα αποθετήρια μας δίνουμε την εντολή:

pacman -Ss <όνομα προγράμματος>

και για να το εγκαταστήσουμε :

pacman -S <όνομα προγράμματος>

Τέλος πρέπει να έχουμε υπ' όψη μας ότι εκτός τον επισήμων αποθετηρίων της διανομής(core, community, extra, testing και unstable) αρκετά προγράμματα φιλοξενούνται και στο AUR (ArchLinux User-community Repository). Για να έχουμε την δυνατότητα να εγκαθιστούμε απ' ευθείας προγράμματα και από το AUR μπορούμε να εγκαταστήσουμε το yaourt (Yet AnOther User Repository Tool). Και αυτό γιατί ενώ ο pacman ψάχνει να βρει προγράμματα μόνο από τα αποθετήρια που έχουμε ενεργοποιημένα στο αρχείο /etc/pacman.conf, ο yaourt ψάχνει επιπλέον και το AUR (το οποίο ο pacman αγνοεί). Δίνουμε λοιπόν :

nano/etc/pacman.conf

και στο τέλος των repositories ανάλογα με την αρχιτεκτονική μας προσθέτουμε τις παρακάτω γραμμές :

για i686

[archlinuxfr]

Server = http://repo.archlinux.fr/i686

για x86-64

[archlinuxfr]

Server = http://repo.archlinux.fr/x86_64

Πατάμε Ctrl + O & Enter και Ctrl + X, για να αποκτήσουμε δικαιώματα root δίνουμε :

su

μας ζητά και δίνουμε το root-password και εγκαθιστούμε το yaourt με την εντολή

pacman -Sy yaourt

Αφού εγκατασταθεί ο yaourt καλό θα ήταν να αφαιρέσουμε τις γραμμές που μόλις προσθέσαμε από το αρχείο /etc/pacman/conf.

Τώρα μπορούμε να εγκαταστήσουμε και το openoffice-spell-el που δεν υπάρχει στα επίσημα αποθετήρια της διανομής αλλά μπορούμε να το βρούμε στο AUR δίνουμε λοιπόν :

yaourt -S openoffice-spell-el

για να ξεκινήσει η διαδικασία εγκατάστασης του πακέτου.

Για να εγκαταστήσουμε το compiz-fusion δίνουμε την εντολή :

pacman -S compiz-fusion compiz-fusion-plugins-main compiz-fusion-plugins-extra

Για να εγκαταστήσουμε το Avant Window Navigator δίνουμε την εντολή :

pacman -S avant-window-navigator

και για να εγκαταστήσουμε το awn-extras-applets που υπάρχει μόνο στο AUR

yaourt -S awn-extras-applets

* Το awn-extras-applets ισχύει μόνο σε περιβάλλον εργασίας Gnome.

Με την ελπίδα ότι αυτός ο οδηγός να γίνει αφορμή για ένα κύκλο συζήτησης γύρω από το Archlinux, σαν τελική εντύπωση θα ήθελα να συμφωνήσω με κάποια άποψη που έχω διαβάσει και δηλώνει ότι διανομές όπως το Archlinux, που χτίζονται βήμα βήμα από τον χρήστη, αφήνουν στο τέλος μια αίσθηση ικανοποίησης...

Πηγές για τον σύντομο αυτό οδηγό αυτό αποτέλεσαν οι παρακάτω οδηγοί :

Ο επίσημος οδηγός του Arch για αρχάριους που μπορείτε να δείτε εδώ.

Ο οδηγός από το forum του insomnia που μπορείτε να δείτε εδώ.

Ο οδηγός από το Forum του adslgr που μπορείτε να δείτε εδώ.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Παιδια δεν παιζει θα τρελαθω ούτε με καλώδιο δουλεψε τι να κανω δηλαδη πς γινεται στο Ubuntu να είναι out-of-the-box καιεδώ όχι πως και συμβαινει τιποτα νεκρα θέλω βοηθεια και ασαπ δεν γινεται αλλο θελω να μπω :P

ArchLinux, Keep it Simple

Με καλώδιο και δεν μπόρεσες να συνδεθείς παράξενο ακούγεται.Μήπως έγινε κάποιο λάθος εκεί στο αρχείο(;),γιατί και εγώ δεν είχα βάλει ένα κενό και ψαχνόμουνα να δω τι φταίει.Να φανταστώ στο ρόυτερ έχει ενεργοποιημένο το dhcp που δίνει αυτόματα ip κ.λπ.Για ξαναδέστο και το πολύ πολύ κάνε ένα reboot για να ξεκινήσει το network.

Α και κάτι άλλο μπας και φταίει ο σερβερ που διάλεξες για τα updates ??? Τι διάλεξες (πάντως εμένα ποτέ δε δούλεψε ο ntua).

Κατεβάστε το Happy Linux

καλησπέρα ....
διαβάζοντας το καινούργιο τεύχος Linuxformat 22 , έπεσα πάνω στον οδηγό για το arch...επείδη μου αρέσει να βλέπω και νέα πράγματα είπα να το δοκιμάσω..(καθαρή εγκατάσταση σε σχετικά καλό pc , )
ακολούθησα κατά βήμα τον οδηγό σου (από το περιοδικό)...
όλα καλά και όμορφα ,
έδωσα reboot και με έβγαλε στην οθόνη εκκίνησης
Arch linux
Arch linux fellback ή fullback (σόρρυ δεν το συγκράτησα)
ε , εδώ είμαστε , λέω , διαλέγω το πρώτο και με βγάζει σε κονσόλα...
εκεί , ο οδηγός λέει να δώσουμε την εντολή
pacman -Syu
ε , αυτό ήταν
το έδωσα και δεν έγινε τίποτα , εδώ θα πρέπει να το αναλύσω λίγο ...όχι ότι δεν μου έβγαζε τίποτα ..απλώς μου πετούσε μια οθόνη με κάτι κατεβατά  , ότι λέει δήθεν και καλά το arch δεν αναγνώρισε μια σειρά πραγμάτων  , (ταοποία αν ήμουν λίγο πιο ψύχραιμος θα τα είχα αντιγράψει και τα βλέπαμε τώρα
το ξαναέδωσα , το ξανέδωσα ....τίποτα πατάω το reset και ξανά στην οθόνη εκκίνησης
διαλέγω Arch linux και πάλι στην κονσόλα και πάλι pacman -Syu , τζίφος...τίποτα...
είχα γίνει εν τω μεταξύ μούσκεμα γιατί είχε και ζέστη και πάνω στην φάση να βάλω το arch είχα ξεχάσει να ανάψω το κλιματιστικό....!!!
τι έκανα λάθος...???
δεν κατάλαβα , να πω την αλήθεια , αλλά την έκανα την διαδικασία 4 φορές...ναι ...ναι..και αν δεν χτυπούσε το κινητό
να πάω για κάτι ψωνάκια στο σούπερ μάρκετ ακόμα εκεί θα ήμουν...
το ρίχνω λιγάκι στην πλάκα γιατί με το linux δεν πρέπει να τσαντίζεσαι...
ερώτηση <σε pc με ubuntu μέσα , έχω χώρο να δώσω στο arch , πως στο @#$#$@#$@ θα καταφέρω και εγώ επιτέλους να κάνω ένα partition...???
σας διαβάζω με πόση άνεση φτιάχνεται partitions (swap , map , ksepap , ext , mext...) και λέω τι στο διάολο , ανάπηρος είμαι και δεν μπορώ ..???
πλακίτσα ε..

g.b]

ο οδηγός λέει να δώσουμε την εντολή pacman -Syu ε , αυτό ήταν το έδωσα και δεν έγινε τίποτα , εδώ θα πρέπει να το αναλύσω λίγο ...όχι ότι δεν μου έβγαζε τίποτα ..απλώς μου πετούσε μια οθόνη με κάτι κατεβατά  , ότι λέει δήθεν και καλά το arch δεν αναγνώρισε μια σειρά πραγμάτων,(τα οποία αν ήμουν λίγο πιο ψύχραιμος θα τα είχα αντιγράψει και τα βλέπαμε τώρα το ξαναέδωσα , το ξανέδωσα ....τίποτα πατάω το reset και ξανά στην οθόνη εκκίνησης
διαλέγω Arch linux και πάλι στην κονσόλα και πάλι pacman -Syu , τζίφος...τίποτα...

Φίλε g.d. όπως μάλλον σωστά μάντεψες η ενεργοποίηση του κλιματιστικού πριν την εγκατάσταση είναι απαραίτητη και αναγνωρίζω ότι είναι παράληψη του άρθρου.

Με την σειρά σου όμως πρέπει να αναγνωρίσεις ότι χωρίς ακριβές μήνυμα λάθους, ελάχιστη έως καθόλου βοήθεια μπορούμε να σου προσφέρουμε. Μέχρι στιγμής το μοναδικό πρόβλημα που έχω συναντήσει μετά το reboote είναι να μήν αναγνωρίζει το δίκτυο οπότε να μην μπορείς να κάνεις βήμα. Δεν κατάλαβα να συμβαίνει αυτό στην δική σου περίπτωση, παρακαλώ δώσε μας περισσότερες πληροφορίες.

g.b]

ερώτηση σε pc με ubuntu μέσα , έχω χώρο να δώσω στο arch , πως στο @#$#$@#$@ θα καταφέρω και εγώ επιτέλους να κάνω ένα partition...???
σας διαβάζω με πόση άνεση φτιάχνεται partitions (swap , map , ksepap , ext , mext...) και λέω τι στο διάολο , ανάπηρος είμαι και δεν μπορώ ..??? πλακίτσα ε..

Αφού έχεις ubuntu έχεις στην διάθεση σου και gparted από το οποίο πέρα του ότι μπορείς να διαχειριστείς τις κατατμήσεις σου μπορείς και να έχεις μια εικόνα του πώς είναι χωρισμένος ο δίσκος σου. Θα βοηθούσε πολύ να μας έδινες αυτήν την εικόνα προκειμένου να σε οδηγήσουμε στο πώς θα δαμάσεις το θηρίο.

Σε αναμονή απάντησης σου και μην ξεχνάς πως με κλιματισμό και καλή διάθεση όλα τα προβληματάκια λύνονται.

Arch Linux, Keep It Simple

καλησπέρα παναγιώτη ,
θα προσπαθήσω να το γράψω όσο γίνεται πιο αναλυτικά (γιατί αν πάω να στο δείξω με φώτο πάει χάθηκε...)
ο δίσκος μου είναι 160 gb ,
έχω εγκαταστήσει ubuntu 8,04 (καθαρή εγκατάσταση , χρήση ολόκληρου του δίσκου)
τώρα ο δίσκος είναι χωρισμένος ως εξής
/dev/sda1 ext3 / 143.25 gb (σε χρήση 8,15 gb)
/dev/sda2 extended 5.80 gb
/dev/sda5 linux-swap 5.80 gb
έτσι μου δείχνει τον δίσκο το gparted.
από εδώ τώρα τι κάνω...?
πάντως αν το κατάλαβα καλά αυτό που πρέπει να γίνει είναι το εξής
επιλέγουμε το μεγάλο κομμάτι και πατάμε την επιλογή νέο , σωστά..?
αν είναι να γίνει αυτό κομματάκι δύσκολο το κόβω διότι δεν μου δίνει την επιλογή να πατήσω το νέο , αλλά δεν συνεχίζω περιμένω να δω τι θα μου πεις..

Αν καταλαβαίνω σωστά τα όσα γράφεις έχεις ήδη εξαντλήσει όλο τον χώρο στον δίσκο σου διότι 143,25+5,8+5,8=154,85.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τι περιέχει το sda1 , τι το sda2 και γιατί έδωσες στο swap 5.8 gb (υπερβολικό).

Αν και το συγκεκριμένο topic δεν είναι το αρμόδιο για σε βοηθήσει για την ορθή διαμόρφωση του δίσκου σου, παρακαλώ ρίξε μια ματιά στα μηνύματα από το 10 έως το 23 που το έχουμε ξανασυζητήσει.

Το πρόβλημα στην δική σου περίπτωση είναι ότι τα πολλά gd τα έχεις δώσει στο sda1 που σαν primary δεν μπορεί να σπάσει σε μικρότερα κομμάτια, ενώ το sda2 που έχει την δυνατότητα να σπάει γιατί είναι extended είναι πολύ μικρό. Μια λύση (σχετικά χρονοβόρα - θέλει οπωσδήποτε κλιματισμό) είναι να μπείς με live cd και χρησιμοποιώντας το gparted μέσω της επιλογής αλλαγή μεγέθους-μετακίνηση να μειώσεις το μέγεθος της sda1 και ότι κερδίσεις να το δώσεις στην sda2 οπότε θα αποκτήσεις ελεύθερο χώρο για νέες κατατμήσεις.

Ελπίζω να βοήθησα, για ότι άλλο εδώ συχνάζουμε όλοι.

Arch Linux, Keep It Simple

Και εγώ προσπάθησα να εγκαταστήσω το καινούριο arch 2008.06 με τη βοήθεια του πρώτου μηνύματος του παρόντος θέματος και είχα πρόβλημα. Συγκεκριμένα, μόλις έκανα reboot μου έβγαζε ότι έχει προσαρτήσει το / σε read only mode. Και ο pacman δε λειτουργούσε. Μου έβγαζε (μάλλον και στον φίλο που είχε πρόβλημα παραπάνω transient resolver failure).
Και έκανα το εξής: προσπάθησα να εγκαταστήσω το παλιότερο arch core που είχα και ο pacman λειτουργούσε μια χαρά. Κάνει και εγκατάσταση του νέου kernel και με το που κάνω reboot με τον καινούριο kernel μου έβγαλε ό,τι περιέγραψα παραπάνω. Άρα πιστεύω ότι είναι ζήτημα kernel.
Και να σκεφτείτε ότι το Arch το είχα εγκατεστημένο κανονικά και με όλες τις ενημερώσεις. Έλα όμως που μου αρέσει να εγκαθιστώ διανομές και έκανα επανεγκατάσταση από την αρχή!!!
Τέλος πάντων, οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Σύμφωνα με το λινκ http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=33255 ένας άλλος φίλος έχει το ίδιο πρόβλημα.Αυτού που του προτείνουν είναι να αλλάξει τον σερβερ από όπου κατεβάζει τα πακέτα πειράζοντας το /etc/pacman.d/mirrorlist,και τσουπ λύθηκε :).

Άλλαξα και mirror και τίποτα δε γίνεται. Αλλά αυτό δεν είναι λογικό να μου κάνει τις πρώτες αναβαθμίσεις, να περνάει τον κέρνελ και στην επανεκκίνηση να μη μου λειτουργεί ο pacman. Εκτός αυτού είναι και το άλλο που το / προσαρτόνταν σε read mode και όχι σε reas-write.

Δεν νομίζω να είναι το πρόβλημα στο ότι το / γίνεται mount ως read only.Αυτό το κάνει περισσότερο για ασφάλεια και αν το αλλάξεις νομίζω κατά την εκκίνηση πάλι θα γίνει read.

Αλλά γιατί να γίνεται το πρόβλημα πριν λίγες μέρες το έκανα εγκατάσταση σε ένα πισι και δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα.Μήπως επανεγκατάσταση του pacman να βοήθαγε ??? Δε ξέρω τι άλλο να πω :S.

καλησπέρα...

εγώ να πω την ταπεινή μου άποψη , το παράτησα το arch , με δυσκόλεψε τόσο πολύ

σαραντατέσσερις χιλιάδες οκτασιες είκοσι έξι φορές έκανα την διαδικασία από τον φοβερό οδηγό του παναγιώτη , δεν θέλει να

δουλέψει , πάει και τελείωσε ...αν με ρωτάτε θα έλεγα ότι το arch μάλλον δεν έβλεπε το ρούτερ , δεν μπορούσε να καταλάβει ότι

ήταν συνδεδεμένο ... βρε όλους τους mirrors έβαλα , τίποτα....μάλλον το ρούτερ δεν ξέρω τι άλλο να πω...

Λογικά μπορεί να σου ξέφυγε κάποιο κενό ή καμιά παρένθεση στο αρχείο rc.conf εκεί στο network,μήπως ξέχασες να σχολιάσεις μια γραμμή με # και να βάλεις dhcp,το λέω γιατί την είχα πατήσει και γω μια φορά και ψαχνόμουν να δω τι έφταιγε,τελικά κολλούσε στην λεπτομέρεια... :)

γεια σας παιδιά. είδα ότι είχαν και άλλοι πρόβλημα με το network του arch. και εγώ σήμερα προσπάθησα να εγκαταστήσω το arch και όλα πήγαν μια χαρά εκτός από τον τομέα network. και σε αντίθεση με το φιλαράκι παραπάνω τα δικά μου νεύρα δεν έχουν αρκετές αντοχές και δεν ξέρω πόσο θα κρατηθώ για να αφήσω τον υπολογιστή μου να πειραματιστεί με τη βαρύτητα. Είμαι σίγουρος πως τα έχω σκ@@@@σει με το αρχειάκι rc.conf. Αυτή τη στιγμή έχω δύο υπολογιστές. Ο ένας έχει windows και είναι συνδεδεμένος με το modem/router της conn-x με καλώδιο ethernet. Ο άλλος (αυτός που προσπάθησα να εγκαταστήσω arch) είναι συνδεδεμένος με το ίδιο modem/router με καλώδιο usb. Δεν έχω ιδέα πως θα έπρεπε να μοιάζει το αρχειάκι rc.conf αλλά αν μπορεί κάποιος να μου πει ποιες θα πρεπε να είναι οι σωστές ρυθμίσεις θα το εκτιμούσα. Α! και δε φταίνε οι mirrors αφού ping που έκανα στο www.google.com, unknown host μου έβγαζε. και κάτι τελευταιο άσχετο. ta greeklish apagoruontai se auto to forum? giati einai apisteuta ekneuristiko na pataw alt shift kathe fora pou anaferomai se kapoio texnologiko oro... tespa. help guys...

Χμμμ,με την σύνδεση usb 8α δυσκολευτείς λίγο να έχεις ίντερνετ.Δεν μπορείς να κάνεις το αντί8ετο,να συνδέσεις το linux με το το ethernet και το usb με τα windows,λιγότερος κόπος ;) .Το λέω αυτό γιατί θα αναγνωριστεί αμέσως το ρουτεράκι και 8α έχεις και ίντερνετ.

Για το αρχείο /etc/rc.conf αν ακολουθήσεις τον οδηγό 8α έχεις μια χαρά ίντερνετ,βέβαια με συνδεδεμένο στο ρούτερ με ethernet.Αν δεν βολεύει ο παραπάνως τρόπος δεν μας λες τι ρούτερ δίνει το conn-x μπας και σε βοηθήσουμε...

Για τα ελληνικά αν δεν υπάρχει κάποιος σημαντικός ρόλος να μην γράφει κάποιος,τότε ναι "απαγορεύονται".Άλλωστε σε ελληνικό φόρουμ είμαστε :) .Νομίζω μόνο στην κατηγορία "αόριστα" επιτρέπονται

--------------------
happy_linux_downloads

μμμμ.... μαλλον θα υπαρξει ενα προβλημα να το κανω αυτο από τη στιγμή που ο άλλος υπολογιστής δεν έχει θύρα ethernet. Τώρα τι? Α! μήπως ξέρει κανείς αν με την conn-x έχω DHCP ή pppoe γιατί στο επίσημο forum του arch αυτό φαίνεται να είναι το κύριο πρόβλημά τους...

thanos δε με πειράζει ο κόπος. αν με πείραζε δε θα ασχολιόμουν με Linux από την αρχή. το θέμα είναι αν υπάρχει καποιος τρόπος για να επιτευχθεί αυτό που ζητάω...

Γεια σας παιδιά, ειπα να δοκιμάσω και εγω να ασχοληθώ με το arch... Εχω φτάσει στην εγκατάσταση του γραφικού περιβαλλον και αποφάσισα οτι θέλω να βάλω fluxbox ποια πακέτα πρέπει να εγκαταστήσω;
Ευχαριστω!

Μετά από αρκετό καιρό είπα μιας και όντας περισσότερο όριμοs είπα να ξαναδικιμάsω το Αrch, αυτή τι φορά έβγαλα το πρόβλημα το Ιντερνετ και πάω να βάλω τους δριβερς της nvidia (8800gt) παντόντας pacman -s nvidia το πρόβλημα που δημιουργήτε είναι ο εξής...

resolving dependencies...
looking for inter-conflicts...
::nvidia-utils conflicts with libgl. Remove libgl? Y
error: failed to prepare transaction (could not satisfy dependencies)
::ipw3945: requireskernel26<2.6.26
::madwifi: requireskernel26<2.6.26
::ndiswrapper:requireskernel26<2.6.26
::rt2500:requireskernel26<2.6.26
::tiacx:requireskernel26<2.6.26
::wlan-ng26:requireskernel26<2.6.26

Πρώτο πρόβλημα...

δευτερο.

exec openbox-session:
pola pola pola kai telos

OpenBox-message: couldn't set locale from enviroment.
OpenBox-message: failed to open the display from the Display enviroment variable.

Ayta...

thanks in advance,
george

< stong>ArchLinux, Keep it Simple

Λοιπόν, καιρό τώρα νιώθω υπερβολικά το συναίσθημα της μη ικανοποίησης από το Ubuntu, καθώς βλέπω (το τελευταίο ένα χρόνο που ασχολούμαι αποκλειστικά με linux) ότι ό,τι είχε να μου προσφέρει μου το έδωσε... Ψάνω τώρα για μια διονομή, την οποία θα έκτιζα μόνος μου, ώστε να κάνω το "επόμενο βήμα"...

Τώρα που βλέπω το τόσο ενεργό αυτό μέρος της κοινότητάς μας να επενδύει χρόνο και ψηφιακό χώρο (στο forum και στο περιοδικό) στην Arch λέω να κάνω μια μικρή δοκιμή...

Επειδή, όμως δεν θέλω να μπλέξω ιδιαίτερα πολύ -μιας και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος- λέω να την περάσω πρώτα από το VirtualBox, ώστε να πάρω μια πρώτη γεύση...

Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι το μέγεθος που χρειάζεται μια τυπική εγκατάσταση του Arch, ώστε να δεσμεύσω τον κατάλληλο χώρο για εικονικό δίσκο...

Πάνω από 6-7gb (πολλά λέω) δεν θα χρειαστείς,αφού έτσι και αλλιώς για δοκιμή θα το βάλεις στο vbox.Μετά βλέπεις αν θα το κάνεις και κανονική εγκατάσταση και δίνεις περισσότερο χώρο :)

--------------------
happy_linux_downloads

καλησπέρα και από εμένα...
ναι , γράφω από arch...!!!

και με alt+shift για αλλαγή γλώσσας...

μέχρι τώρα καλά τα έχω πάει...

κατέβασα το ftp iso και από εκεί έγινε όλη η δουλειά (το γεγονός ότι μόνο του αναγνωρίζει το δύκτιο είναι μεγάλη ευκολία)...

τώρα για αρχή κάνα δυο ερωτησούλες , έτσι για να μην ξεχνιόμαστε:

1)στον οδηγό του παναγιώτη (τεύχος 22 linuxformat) σε κάποιο σημείο αναφέρει ότι για να εγκαταστήσεις το yaourt θα πρέπει να προσθέσεις ένα αποθετήριο στα αποθετήρια...
συγκeκριμένα στο /etc/pacman.conf πρέπει να προσθέσεις το : server = http://repo.archlinux.fr/x86_64 ...
το προσθέτω και δεν μου το αναγνωρίζει , αν το έχει κάνει κάποιος και αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα θα χαρώ να μοιραστεί μαζί μας την λύση...

το εικονίδιο του firefox είναι διαφορετικό...
(τον είχα εγκαταστήσει 3 φορές διότι δεν το αναγνώριζα)

kde 4 , αλλά αν ρωτήσετε την άποψή μου , θα πω ότι είναι πολύ όμορφο...

Για το yaourt,τώρα που το έκανα κανονικά μπαίνει...αλλά πρόσθεσα το


[archlinuxfr]

Server = http://repo.archlinux.fr/i686

αυτό που έχει και ο οδηγός και όλα οκ.αν έχεις 64αρι άλλαξε το...Για τον firefox αφού κάνεις εγκατάσταση το yaourt,βάλε τον κανονικό με yaourt -S firefox-branded

:)

--------------------
happy_linux_downloads

καλημέρα θάνο....εντάξει με το αποθετήριο τα κατάφερα...εγκατέστησα και το yaourt , αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα μου βγάζει αυτό:

yaourt -S firefox-branded

==> Downloading firefox-branded PKGBUILD from AUR...

First Submitted: Wed, 25 Jun 2008 06:41:54 +0000
firefox-branded 3.0.6-1 (Unsupported): Standalone web browser from mozilla.org
==> Edit the PKGBUILD (recommended) ? [Y/n]("A" to abort)
==> ----------------------------------------------
==>

και η λέξη unsupported αναβοσβήνει...

ξέρεις πως προχωράω?

Γεια σου g.b,

Κανονικά προχωράς με enter...θα κάνει μερικά πραγματάκια compile και είσαι οκ.

Λογικά μετά θα βγάλει μήνυμα ότι κάνει conflict με τον firefox που έχεις,τότε πρέπει να τον βγάλεις με pacman -Rs firefox πήγαινε στον tmp cd /tmp όπου θα μείνει το πακέτο από το AUR και κάνε εγκατάσταση τον firefox με pacman -U firefox-branded-3.0.6-1.pkg (ή ότι άλλο θα σου γράψει δεν θυμάμαι ακριβώς)

Για να καταλάβεις το AUR είναι σαν αποθετήριο.Εκεί μπορεί ο καθένας να ανεβάσει ένα-δύο... PKGBUILDs,και είναι στο χέρι του αν θα υποστηρίξει ή όχι(συνήθως υποστηρίζονται).Γι αυτό το λόγο μαρκάρονται και ως unsupported,αλλά τα περισσότερα είναι οκ.

Τώρα το PKGBUILD με λίγα λόγια είναι βασικές πληροφορίες(τρόπος εγκατάστασης,dependencies κλπ κλπ) για το κάθε πακέτο.

--------------------
happy_linux_downloads

aloha!

thnx για τον οδηγό, πολλά μπράβο στην υπέροχη προσπάθεια.

Είμαι ένας ευτυχισμένος χρήστης του arch εδώ και 4 εβδομάδες, και είναι μακράν η αγαπημένη μου διανομή, μετά από ένα χρόνο δοκιμών

((x)ubuntu, opensuse, debian στις διάφορες εκδόσεις τους).

Λοιπόν, ιδού το πρόβλημα: στο pc στο σπίτι όλα οκ, η διανομή δουλεύει υπέροχα και είμαι πολύ ευχαριστημένος (αν και είχα μικροπροβλήματα στο boot

λόγω των pata δίσκων. Στο pc στην δουλειά, ο μόνος τρόπος για πρόσβαση στο ιντερνετ είναι μέσω ενός TL-WN322G/WN322G+.Αναγκάστηκα να ξεκινήσω

το install μέσω του core live cd αντί του ftp (που σημειοτέων θα βόλευε τρελά λόγω της σύνδεσης στην δουλειά), όλα καλά όλα ανθηρά εκτός του ιντερνετ. αρνείται

το ρημάδι πεισματικά να κάνει οτιδήποτε από όσα έχω διαβάσει στους οδηγούς που κυκλοφορούν στο νετ χωρίς καμμία λύση. Το πρόβλημα φυσικά είναι ότι

οι περισσότεροι από αυτούς τους οδηγούς σου λένε να συνδεθείς πρώτα μέσω wired net και να το ρυθμίσεις, αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν γίνεται. Το μόνο που

γίνεται είναι ιντερνετ μέσω windows (μήπως υπάρχει καμμία λύση με αυτή την προοπτική???).

Δοκίμασες τις οδηγίες στο wiki του arch; (http://wiki.archlinux.org/index.php/Wireless#If_you_have_only_wireless_internet_available)

Μπορεί να χρειάζεται να εγκαταστήσεις το firmware της κάρτας δικτύου σου. Κατέβασε το πακέτο με το firmware από ένα άλλο pc, με ένα usb stick μετέφερε το αρχείο και με την εντολή pacman -U <όνομα πακέτου> μπορείς να το κάνεις εγκατάσταση.

ναι τις δοκίμασα. στο core cd υπάρχει το πακέτο με το firmware προς εγκατάσταση (zd1211rw νομίζω λέγεται, not 100% sure though), αλλά δεν έλυσε το πρόβλημα...

οι οδηγίες του wiki δεν δουλεύουν για κάποιο λόγο, είναι σαν να είναι νεκρό το stick ενώ σε windows δουλεύει κανονικά.

 

+ ένα προβληματάκι που προέκυψε τον τελευταίο καιρό στο desktop. το krdc δεν συνδέεται στο ubuntu box μου (ένα pc με σταθερή ip σε ένα πανεπιστήμιο) ενώ από

windows με tightvnc συνδέεται κανονικά. μερικές φορές η διαδικασία σύνδεσης φτάνει μέχρι το σημείο που δίνω τον κωδικό για το vnc (επιλογή του vnc server στο ubuntu)

και σταματάει εκεί (δεν με αφήνει να εισάγω τον κωδικό, λες και δεν δέχεται input, ενώ αμέσως μετά crash-άρει το krdc). και οι δύο διανομές είναι πλήρως updated.

 

thnx για τον χρόνο σας.