Envy graphic driver installer σε sidux (γίνεται);

virianart | Κυρ, 04/06/2008 - 21:35 | 1' | 12

θα ήθελα να εγκαταστήσω τους drivers της κάρτας γραφικών μου (nvidia 7600 gt) μέσω του envy (άν δεν υπάρχει κάποιο άλλο tool βεβαίως)... γίνεται;

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Υπάρχει (άλλο εργαλείο). Είναι το Sidux Control Panel. Κλικ στο Display > Install Graphics-drivers.

Μπορείς να χρισιμοποιήσεις και το smxi script
Μπορεί να μη δουλεύει με γραφικό περιβάλλον αλλά αυτοματοποιεί πολλές διαδικασίες όπως εγκατάσταση kernel, dist-upgrade, services, εγκατάσταση non-free προγραμμάτων, διάφορα fixes, εγκατάσταση drivers κάρτας γραφικών και άλλα πολλά.

Διαδικασία:
1. Κάνουμε πρώτα end current session --> μας βγάζει στην οθόνη που κάνουμε logon στο σύστημα.
2. Πατάμε ctrl+alt+F1 gγια να πάμε στην οθόνη του τερματικού 1.
3. Κάνουμε logon ως root
4. Δίνουμε:

#init 3

για να κλείσουμε τελείως το γραφικό περιβάλλον (και να μην δώσουμε αυτή την εντολή δεν πειράζει. Θα μας ρωτήσει παρακάτω).
5. Δίνουμε την εντολή

#smxi

6. Μετά την εγκατάσταση kernel και το dist-upgrade, επιλέγουμε από το μενού "8. Continue to graphics" για εγκατάσταση drivers κάρτας γραφικών

ευχαριστώ luckyb,δεν νομίζω να έχει καμια διαφορά με το graphic installer ε;

"Imagination is more important than knowledge.” , Albert Einstein.

Γενικά σε sid διανομή αποφεύγω τη χρήση γραφικού περιβάλλοντος για οποιοδήποτε σοβαρό upgrade συστήματος.

Από την άλλη, ο dimitris (που έχει πάντα δίκιο :-p) προτείνει siduxcc οπότε σίγουρα δεν θα'χει πρόβλημα. Ούτως ή άλλως εργαλείο του Sidux είνα κι αυτό.

Απλά έδωσα μια εναλλακτική λύση για να πάρεις μια γεύση από το smxi - τον ελβετικό σουγιά του Sidux, όπως το χαρακτηρίζουν.

θα το δοκιμάσω το smxi στην επόμενη έκδοσυ (lyx) του sidux:P

"Imagination is more important than knowledge.” , Albert Einstein.

Φαντάζομαι ότι τα ίδια σκριπτάκια θα είναι. Δεν τα έχω αντιπαραβάλλει αλλά δεν νομίζω να κάθισαν να φτιάξουν ξεχωριστό σκριπτ για το Control Center και ξεχωριστό για το smxi.

μπορεί, απλά το γραφικό, θα τρέχει απο πίσω τον ίδιο κώδικα...:P

"Imagination is more important than knowledge.” , Albert Einstein.

Η αλήθεια είναι ότι έχω τρομοκρατηθεί με οποιαδήποτε upgrade σε γραφικό περιβάλλον (λόγω άγνοιας).

Για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι ότι dist-upgrade κάνουμε μόνο σε init 3.

Η απορία μου είναι :
Τι από τα παρακάτω μπορούμε να κάνουμε σε γραφικό περιβάλλον χωρίς κινδύνους??

1. σκέτο apt-get upgrade
2. kernel install (μέσω siduxcc)
3. Εγκατάσταση προγραμμάτων (όλων ή για μερικά που σχετίζονται με πχ τον X.server επιβάλεται init 3?)
4. Εγκατάσταση drivers

'Ολα αυτά που αναφέρεις γίνονται σε γραφικό περιβάλλον.. Γιατί να μη γίνονται? Εγω τουλάχιστον αυτό κάνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα(τουλάχιστον όχι εξαιτίας του γραφικού περιβάλλοντος..). Αυτά στο debian sid(καθαρόαιμο :) ). Το sidux δεν έιναι βασισμένο στο sid? 'H είναι κάτι σαν ubuntu? Αμα είναι το δευτερο και έχει δικά του αποθετήρια κλπ, αλλάζει το πράμα...

Θα σε πιστέψω

...ούτως ή άλλως γιαυτό επιλέξαμε Unstable διανομή.
Όχι για να τρέμουμε μη μας πάθει κάτι
thank u
:-)

PS τα repos του sidux είναι ίδια με του debian, αλλά έχει και κανα δυο δικά του

Βασικά, όλα όσα αναφέρει ο luckyb γίνονται με τη διαφορά ότι το 2. και το 4. θέλουν και reboot ή restart στο X.
Απλά, οι developers του Sidux λένε, βγείτε στο init 3 για να έχετε άποψη του τι γίνεται (και να μην φωνάζετε μετά) :P