βοηθεια με grub

g.b | Σάβ, 04/05/2008 - 01:18 | 1' | 14

βοηθεια παιδια σωστε με

σε λαπ τοπ που δεν ειναι δικο μου πηγα να εγκαταστησω λινουξ pclinuxos2008 κατι πηγε στραβα και

τα @#@$#@....!!!

μου βγαζει μηνυμα

grub loadind stage 1.5

grub loading , please wait ...

μετα κολλαει.....

παιδια το λαπ τοπ εχει μεσα windows vista premium....

τι πρεπει να κανω για να εχει ξανα τα windows...????

υ.γ βαζω μεσα dvd επαναφορας και ουτε με αυτο κανω τιποτα

τι γινεται βρε παιδια.....????

βοηθεια.......

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.linuxinsider.gr/forum/grub-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1

...κι αν κολήσεις κάπου εδώ είμαστε

καλησπερα...

μαλλον το δικο μου προβλημα ειναι μεγαλο

δεν με αφηνει να δω κανενα λειτουργικο

δεν προχωραει , κολλαει εκει στο grub 21 και τελος

που ειναι τα vista μου?

δεν μου δινει καμια επιλογη

αμεσως κολλαει

εχω αλλαξει το boot 10φορες

τα δοκιμασα ολα οσα ειχε

τι κανω.../.???

ενταξει να κανω ξανα εγκατασταση τα vista , αλλα απο που???

οπως εγραψα το μονο που εχω ειναι δυο δισκακια που δημιουργησε

το λαπτοπ οταν το αγορασα και εκανα την πρωτη πρωτη εγκατασταση

που ειναι τα vista MOY...????

μπορει να με βοηθησει καποιος??????

οταν βαζεις dvd επαναφορας δεν σου δινει επιλογη επιδιορθωσης ;

---

always look on the Tux side of life

Γιατί να επανεγκαταστήσεις τα Vista; Τα έσβησες; Αν όχι, δε χρειάζεται. Χρησιμοποίησε το CD του Gparted (υπάρχουν και άλλα αξιόλογα προγράμματα/διανομές), βρες το partition του Linux και κάνε delete partition. Καθάρισες, χωρίς να χρειαστεί να πειράξεις τα (S)Vista!
Αλλά γιατί τόση πρεμούρα με τα παντζούρια; Τα θέλει ο κάτοχος του laptop; Κι αν ναι, κάνε του μια ενημέρωση περί linux μπας και αλλάξει γνώμη... ;)

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Και το παρτισον του λινουξ να σβήσει πάλι ο grub δεν θα μείνει;;;Κάνε μια προσπάθεια πρώτα με το "Super Grub" και αν δεν γίνει πάλι τίποτα κάνε αυτά που λέει στο λινκ που έδωσε ο luckyb.Μπες με lived cd μπλα μπλα δώσε στην αρχή

cat /boot/grub/menu.lst

και κάνε paste εδώ τι θα σου βγάλει. (καλύτερα από εκεί και κάτω που λέει ### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST ).Μετά δώσε και

sudo fdisk -l

κάνε πάλι paste εδώ στο φόρουμ τι θα βγάλει για να σε βοηθήσουμε. :)

Μια μικρή διευκρίνηση μόνο.
Όταν κάνεις boot με το live CD ο υποκατάλογος /boot/grub/ που βρίσκεται το menu.lst είναι αυτός του live Cd κι όχι αυτός του PClinuxOS που έχεις εγκατεστημένο.

1. Μπαίνεις λοιπόν με το PClinuxOS live CD
2. Πας (με konqueror) στα storage media για να βρεις τον σκληρό/partition που έκανες εγκατάσταση το PClinuxOS (πχ το media/sda3)
3. Μπαίνεις στο boot/grub (δηλ. στο system:/media/sda3/boot/grub)
4. Κι εκεί πειράζεις πράγματα - ή μας το κάνεις paste εδώ όπως λέει ο thanos

Δεν είναι και τόσο μεγάλο το πρόβλημά σου.
Απλά όταν πατάς το ON του pc σου, ξεκινάει και τρέχει το grub το οποίο σου δίνει επιλογές από ποιο εγκατεστημένο λειτουργικό - σε κάποιο partition) να κάνει boot. Αν έχει πάθει κάτι αυτό, τότε δεν υπάρχει κάτι να του πει ξεκίνα τα Vista (τα οποία είναι εκεί και δουλεύουν).

Στην τελική ξανακάνε εγκατάσταση το PClinuxOS για να σου ξαναγράψει το grub μόνο του.

g.b., απ' ότι καταλαβαίνω σε ενδιαφέρουν τα Vista και όχι το Linux.

Άρα πρέπει να κάνεις κάτι για να διαγράψεις το boot manager του Linux, δηλαδή εκείνο το GRUB που εμφανίζεται στην αρχή, αντί των Windows.

Για να το κάνεις αυτό, πρέπει να κάνεις boot με ένα CD/DVD των Windows, να βγεις σε recovery mode και εκεί να δώσεις την εντολή

fixmbr

Αν δεν έχεις τέτοιο CD, ή δεν ξέρεις πως να το κάνεις, η μόνη σου λύση είναι η τεθλασμένη (για να μπουτάρεις ξανά Windows) αλλά λίγο πιο δύσκολη. Δηλαδή, θα πάρεις το Live CD μιας άλλης διανομής Linux, π.χ. Ubuntu από το τεύχος 19, και θα την εγκαταστήσεις πάνω στο PCLinuxOS με την ελπίδα ότι εκείνη η δεύτερη διανομή που θα μπεί πάνω από το PCLinuxΟS θα ρυθμίσει σωστά το διαχειριστή εκκίνησης. Προσοχή, όμως: με αυτήν τη λύση πρέπει στην δημιουργία κατατμήσεων να μην αφήσεις το Linux να κάνει ότι θέλει, αλλά να κάνεις χειροκίνητη διαμέριση. Εκεί απ' όλα τα partition που θα σου δείξει, εσύ πρέπει να επιλέξεις εκείνο που είναι formaρισμένο με ext3. Το επιλέγεις για φορμάρισμα, του λές σημείο σύνδεσης το / και συνεχίζεις.

Η δεύτερη λύση μπορεί να φαίνεται πιο δύσκολη, αλλά ουσιαστικά είναι το μόνο πράγμα που μπορείς να κάνεις αν δεν έχεις τη δυνατότητα να διορθώσεις το boot manager των Windows από κάποιο CD/DVD των Windows, με την εντολή fixmbr.

fixmbr μπορεις να κανεις και με το live cd http://www.linuxinsider.gr/forum/super-grub-how-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%BB%CE%AD%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9-boot-%CF%84%CE%BF-linux

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διαθέτετε για μένα

είλικρινα ....

τώρα για το λαπτοπ ,

πρόκειται για το λαπτοπ του (άλλου μου μισού)...οπότε καταλαβαίνετε

τι παντόφλα έπεσε που το άναψε και δεν δούλεψε...

(σημ.όταν το είδε το pclinuxos2008 της άρεσε πολύ) , αλλά

μάλλον ήταν μέχρι εκεί...

τέλικα αυτό που έγινε ήταν να εγκαταστήσουμε πάλι από

την αρχή τα vista και να την ησυχάσω , (έτσι θέλω να πιστεύω)

̔̔̓̓̔̔<στο δικό σου το μηχάνημα να κάνεις ότι θες....το δικό μου το θέλω έτσι>

αυτά ήταν τα τελευταία της λόγια .....

και στους ανύπαντρους λέω να τα τυπώσουν καλά .....

στους παντρεμένους ότι και να πω δεν έχει νόημα ....

το χάσαμε το παιχνίδι....

εμ ειναι ασχετες, εμ εχουν και αποψη......
"ειναι πιο ωραια τα vista, ειναι πιο σικ!"
γυναικες.......τι να πεις?

Ωχ, κατάλαβα... Καημένο παιδί... :jawdrop:

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Λοιπόν, υπάρχει ολόκληρο HowTo στο tldp για το πως να ενθαρρύνεις τις γυναίκες στο Linux:

http://tldp.org/HOWTO/Encourage-Women-Linux-HOWTO/index.html

Είναι λίγο μεγάλο βέβαια αλλά αναφέρει πράγματα που ούτε καν περνάν απ'το μυαλό μας (απ'το δικό μου τουλάχιστον)

Πολύ καλό το howto αλλά συνάμα και μεγάλο!! Διάβασα μόνο τις 2 πρώτες σελίδες.. :) Μετά βαρέθηκα..