XServer keyboarb settings & GParted [ΛΥΘΗΚΕ]

apkoutsou | Τρί, 03/25/2008 - 12:45 | 2' | 7

Λοιπόν, αντιμετωπίζω τα εξής δύο προβλήματα:

1. Μετά την τελευταία (αποτυχημένη) προσπάθεια να εγκαταστήσω τους Catalyst 8.3 κάτι άλλαξε στις ρυθμίσεις του xserver και λαμβάνω το παρακάτω μήνυμα κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή:

Το θέμα είναι ότι όποιο κουμπί και αν επιλέξω, οι ρυθμίσεις είναι τελικά οι ίδιες...Πώς μπορώ να το λύσω αυτό?

2. Θέλω να εγκαταστήσω παράλληλα και XP (δυστυχώς δεν είναι εύκολο να το αποφύγεις...) και εγκατέστησα το GParted για να μειώσω το μέγεθος της μεγάλης μου κατάτμησης που μετράει ~250GB, ώστε να χωρέσουν και τα XP, αλλά το GParted δεν με αφήνει να αυξομειώσω τα μεγέθη των κατατμήσεων:

Τι γίνεται στις περιπτώσεις αυτές?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για το (2.) GParted δεν σε αφήνει να το κάνεις unmount γιατί χρησιμοποιείτε από το σύστημα.Μπορείς να το κάνεις ένα bootable usb (καλύτερα) και 8α είσαι οκ ή να το γράψεις σε cd και να γίνει lived cd ( :P ) και μετά να κάνεις ο,τι 8ες.

-------------------

Η ΔΕΗ σας εύχεται Καλές Διακοπές !!!!

thanos]

GParted δεν σε αφήνει να το κάνεις unmount γιατί χρησιμοποιείτε από το σύστημα

τι χαζός που είμαι...έχεις δίκιο... ^^ LoL

Για το (1) κανείς καμία ιδέα?Είναι πολύ εκνευριστικό με το που ανοίγεις τον υπολογιστή, να πετάγεται ένα παράθυρο που δεν έχει καμία χρησιμότητα...

Για το 1. κάνε copy/paste το σχετικό τμήμα (InputDevice) του αρχείου /etc/X11/xorg.conf για να το δούμε παρέα.

Ορίστε:

Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "CoreKeyboard"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us,gr"
Option "XkbVariant" ","
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
EndSection

Υ.Γ.: Μια που είπες και για παρέα, θα κανονίσει το περιοδικό καμία συνάντηση??

Εντωμεταξύ, η πλάκα είναι ότι το xorg.conf το αλλάζω πάντα χειροκίνητα κατά την εγκατάσταση των Catalyst, ακριβώς ώστε να αποφύγω τέτοια προβλήματα...!!! Ποιός ξέρει τώρα τι έγινε...???

Ασχετο: Αν σας πω οτι καποιο διαστημα τωρα, σκεφτομαι περι συναντησης, θα το πιστεψετε?

Σχετικό: Εχω την εντύπωση (ο dimitris θα επιβεβαιώσει ή όχι) ότι πρέπει να αλλαξεις

το option 4 καί να αναφέρει μόνο us.

τις αναφορές κάτω από αυτό, να τις σβήσεις.

Είσαι έτσι δηλαδή:

Section "InputDevice"
Identifier    "Generic Keyboard"
Driver        "kbd"
Option        "CoreKeyboard"
Option        "XkbRules"    "xorg"
Option        "XkbModel"    "pc105"
Option        "XkbLayout"    "us"
EndSection

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Εντάξει, λύθηκε... Πήγα στις ρυθμίσεις του gnome για το πληκτρολόγιο και είδα ότι είχε αλλάξει το ...πληκτρολόγιο και αντί για αυτό που έχω έδειχνα άλλο...