Απορία για xine plugin στον Firefox 2.012

smooth | Τετ, 03/19/2008 - 10:23 | 1' | 7

Τι κάνει και πως λειτουργεί το xine plugin στο Firefox 2.012;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

αν θελεις να ακουσεις on line ραδιοφωνο ας πουμε...............κτλ

Ναι, και πως το ξεκινάμε; Κάποια πράγματα που σας φαίνονται εύκολα ,σε άλλους δεν είναι.

μα δεν το ξεκινας.απλα οταν πας να ακουσεις ραδιοφωνο θα ανοιγει απο μονο του και θα ακους τον σταθμο.αλλοιως δεν θα ακους τπτ.

smooth]Ναι, και πως το ξεκινάμε; Κάποια πράγματα που σας φαίνονται εύκολα ,σε άλλους δεν είναι.

smooth, τίποτε δεν μας φαίνεται εύκολο. Αυτό που λέμε εδώ το εννοούμε. Ίσως ο paschalis_m να μην ήταν σαφής, αλλά μπορείς να ρωτήσεις άνετα ότι θέλεις.

Τώρα για την ερώτηση σου. Το xine-plugin (όπως λέγεται το πακέτο στο Debian μου) είναι ένα plugin για τον firefox.

Αυτό το plugin δεν το "ξεκινάς", όπως κάνεις σε κάθε άλλο πρόγραμμα, αλλά ξεκινάει μόνο του αν το έχεις εγκαταστήσει και όταν κάνεις κλικ σε ένα link που συνδέεται με κάποιο multimedia stream (ροή ήχου ή βίντεο μέσω Web).

Ουσιαστικά δηλαδή αρκεί να το εγκαταστήσεις με την εντολή

apt-get install xine-plugin

ή πιο εύκολα από το Synaptic του Hamster/PCLinuxOS (σορρυ αν έχω μείνει πίσω και λέω κάτι λάθος).

´Εχε υπόψη σου, όμως, ότι την ίδια δουλειά κάνουν και τα mozilla-plugin-vlc, mplayer-plugin, που είναι πιο δημοφιλή. Ειδικά το πρώτο παίζει τα πάντα. Δεν έχω δοκιμάσει πρόσφατα το xine-plugin για να πω τη γνώμη μου.

--
They say you're beautiful
And they'll always let you in
But doors are never open
To the child without a trace of sin

Sail away

εχω την εντυπωση (σωστη) οτι ο smooth δεν μιλα για pcloshamster αλλα για huppy.
το οποιο εχει xine και ενσωματωμενο το plugin.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

σε αυτήν την περίπτωση, sorry. Δεν το κατάλαβα.

OK. Νόμιζα στην αρχή ,πως ήταν σαν το plugin του Amarok στον Konqueror , όπου μπορείς να χειρίζεσαι τo player απ' ευθείας.(Θα ψάξω τα σχετικά για να το φτιάξω). Και έτσι είναι καλό.