Απορία-Πρόταση...

kostasp | Κυρ, 03/09/2008 - 17:21 | 1' | 28

Σας χαιρετώ...Έχω μια απορία-πρόταση να κάνω...Γιατί δεν δημιουργούμε μία κατηγορία αποκλειστικά για την διανομή LinuxMint όπως έχουμε κάνει και με άλλες διανομές?Ευχαριστώ....

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Υπάρχουν αρκετοί που θέλουν κάτι τέτοιο; Αν υπάρχουν, μετά χαράς.

--
They say you're beautiful
And they'll always let you in
But doors are never open
To the child without a trace of sin

Sail away

Ας ρωτήσουμε και τους υπόλοιπους εδώ μέσα και αν υπάρχει ενδιαφέρον ας δημιουργήσουμε αυτή την κατηγορία για την συγκεκριμένη διανομή...

ε οπως και να το κανουμε το mint πρεπει να λογιζεται πλεον ως μεγαλη διανομη μιας και την χρησιμοποιουν πολλοι (σε αντιθεση με καποιες διανομες που φαινεται να χανουν κοσμο (π.χ. mandriva).
συμφωνω να ανοιξει νεα κατηγορια αν και πολλα προβληματα στο mint καλυπτονται απο το ubuntu.

Ωραία λοιπόν ας κάνουμε κάτι για να δημιουργηθεί αυτή η κατηγορία και αν δεν υπάρχει άλλος γρήγορος τρόπος για να μάθουμε αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι εδώ μέσα,ίσως μια λύση για να το επισπεύσουμε να ήταν να το θέσουμε με μορφή ψηφοφορίας...

Προτείνω, αν απαντήσουν αρκετά άτομα εδώ (π.χ. >4), τότε να ανοίξουμε νέο forum...

Χμ...μέχρι τώρα είμαστε 3 μαζί με εμένα!Πρέπει να δωροδοκήσουμε άλλον ένα υποθέτω!...Πως θα καταφέρουμε κάτι τέτοιο???

Υπάρχουν πολλοί τρόποι paypal,ταχυδρομική επιταγή,λογαριασμός τράπεζας,αντικαταβολή και πολλά άλλα για μέσο δωροδοκίας :P .

Ενιγουέι εγώ προτείνω να μην γίνει νέο υποφόρουμ (σόρυ) γιατί οι μισές και απαντήσεις απαντιούνται από το *ubuntu φόρουμ.Μπορεί αντί για αυτό να δημιουργηθεί ένα υποφόρουμ για όλες τις "μικρές" διανομές που κυκλοφορούν (λέω εγώ).

Αχαχαχαχαχα....καλό!"κακιασμένε"...Είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν και άλλοι πιιο θετικοί σχετικά με αυτό που πρότεινα...φιλικά μιλάω πάντα....ωραίο το αστειάκι σου και η πρόταση σου επίσης....

dimitri γιατί?
η δική σου ψήφος? (η απλώς... προεδρεύεις?) :)

thano, γιατι και mandriva & pclos?
και debian και sidux? :)

(και μην ξεχνατε οτι σε λιγο το mint αφηνει χρονους στα repos του ubuntu και περναει σε αυτα του debian).

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Μα... μέτρησα 3-1 με εμένα μέσα...Για να δώ: kostasp, paschalis_m κι εγώ. Τρεις δεν είμαστε;

Μόνο αυτός ο αντιρρησίας ο thanos είπε όχι! :P

Συγνώμη! δείρτε με.

λοιπόν, αν καί μου αρέσουν τα μαζεμένα πράγματα, πιστεύω πως ΝΑΙ!!!

το mint αξίζει να είναι σε μιά δικιά του κατηγορία (εξάλλου όταν προτείνω κάποια διανομή σε γνωστό πού θέλει μία πρώτη επαφή με linux αυτή είναι το mint -γιά να μην μπλέξει πουθενά ο άνθρωπος.)

δεν ξεχνάω επίσης πως όταν έγραψα το review τού mint πρίν κάτι μήνες, αναρωτιόμουνα πού να το κάνω post.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Ωραία.
Τώρα θα περιμένουμε να φανεί η marlene :) :) :)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

το mint μαλλον θα παψει να ειναι βασισμενο στο ubuntu στις επομενες εκδοσεις του κα θα επιστρεψει στις debian ριζες του

βασικα ειμαι κατα για αλλο ενα debian υποφορουμ (χωρις πολυ μεγαλη flame διαθεση)

always look on the Tux side of life

για το mint και τα debian repos το ιδιο λεω παραπανω.
απο κει και περα, και επειδη ειναι μια διανομη που συνηθως εχουν νεοι χρηστες (συνηθως εγραψα -μην διαμαρτυρηθει κανενας -εξαλλου δεν ειναι κακο), καλο ειναι να εχουν βοηθεια χωρις να μπλεκουν με debian, ubuntu. Εξαλλου το mint εχει τις διαφορουλες του -αυτες που το κανουν να ξεχωριζει.

τα debian υποφορουμ ακολουθουν απλως τις διανομες (ποσες ειναι οι debian based?) :)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Καλά καλά υποχωρώ κάντε ότι θέλετε αφού ετσι και αλλιώς θα γίνει.Δεν πειράζει lynx....Βάλτε και +2 από marlene,ippokrati στάνταρ και παίζει και chek2fire οπότε ανοίξτε από τώρα το φόρουμ. :P

-------------------

alfisti

ουπς...τωρα το ειδα...

παντως το pclos (βασισμενο στο mandriva 2007.0) ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο το mandriva 2008 με ασυμβατοτητα των rpms και διαφορετικα bugs, αποθετηρια και (ορισμενα) εργαλεια (πχ synaptik vs rpmdrake).

δεν ξερω αν τα παραπανω μπορουν να ειπωθουν για debian based διανομες οπως το sidux
(οι όποιες διαφορες μεγενθυνονται βεβαια αναλογα με το πληθος των χρηστων)

always look on the Tux side of life

Πολύ ευχάριστα αυτά που διαβάζω παραπάνω,οπότε βλέπω η ζυγαριά να τείνει να γύρει προς αυτό που πρότεινα...για να δούμε πόσο σύντομα θα γίνει πράξη...!

Paidia eimai kai ego edo.Sygnomh gia ta greeklish alla molis exo sthsei to neo LinuxMint-4.0-miniKDE kai to palevo sta isia san protarhs poy eimai. Loipon synfono me ton filo KOSTASP kai psifizo YES gia thn kathgoria pou legame . Posoi eimaste twra ?

εντάξει, φτάσαμε (μα 4 μόνο? δεν ζητήθηκε καί κανα κατόρθωμα)

φίλε nigronz, αν δεν το έχεις δεί, ξεκίνα από δω

http://www.linuxinsider.gr/content/%CE%A0%CF%89%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CF%89-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%BF-linux

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Οπότε η απορία του nigronz είναι ένα ακόμη λόγος για να δημιουργήσουμε την ξεχωριστή κατηγορία που λέμε!...

thanos]

Καλά καλά υποχωρώ κάντε ότι θέλετε αφού ετσι και αλλιώς θα γίνει.Δεν πειράζει lynx....Βάλτε και +2 από marlene,ippokrati στάνταρ και παίζει και chek2fire οπότε ανοίξτε από τώρα το φόρουμ. :P

-------------------

Καλά υπέθεσες καλέ μου Θάνο, αφού πρόσφατα εγκατέστησα το Mint Fluxbox και έχω ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ!  Όσο για τη Marlene, θα χοροπηδάει απ' τη χαρά της!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο Alfisti για τις πολύ κατατοπιστικές οδηγίες του για την αλλαγή γλώσσας . Η φάση είναι πως το
είχα βρει και πιο πριν αλλά είχα προσπαθήσει να κάνω τις αλλαγές από τον λογαριασμό του χρήστη και όχι του root . Οπότε σκεφτόμουν . Γιατί δεν δουλεύει άραγε........ Αυτή την φορά όμως voila . Όλα καλά .
Όσο για το LinuxMint έχω εγκαταστήσει το LinuxMint-4.0-miniKDE-CE πριν μερικές ημέρες . Φοβερό .

Επειδη εδω & καμποσο καιρο χρησιμοποιω το Mint, σα βασικο desktop για ολες μου τις δουλειες στο σπιτι, ειναι το μονο μετα το PCLOS, που με ευχαριστει να κανω , σχεδον τα παντα, απο το γραφικο του περιβαλλον.
Με το ομορφο & λειτουργικο μενου του & την απλοτητα του. Τελικα ειναι εξισου ωραιο να δουλευεις σε πανεμορφα & λειτουργικοτατα γραφικα.
Πιστευω πως ειναι μια διανομη, που θα σπασει ..ταμεια (ηδη εχει αρχισει). Ο νεοσ χρηστης ΔΕ μπορει να ξερει Debian η μη καταγωγες κλπ για να ξερει που να ψαξει.
Ουτε & πιστευω, οτι θα ηταν & τοσο τραγικο μια γραμουλα ακομα στο φορουμ, με μια διανομη, που απευθυνεται σε νεους χρηστες & που θα αντικαταστησει πολλα windows desktops.
Αλλωστε ξερω καλα, ποσο συνεβαλε αυτο το φορουμ, στη διαδοση του αψογοτατου, για νεοεισερχομενους στο Linux,PCLOS.
Αν λοιπον ο σκοπος μας ειναι να μπει το Linux & σε αλλα τοσα pc, τοτε ναι, ας μπει sub-forum για το ΠΟΛΥ καλο Mint.
Δωστε μεντες, στο λαο!!!

Η ψηφοφορία έκλεισε, και η πρόταση εγκρίθηκε κατά πλειοψηφία.

Εγένετο Linux Mint forum, λοιπόν.

:)