Πρόβλημα μετά από DU

luckyb | Πέμ, 03/06/2008 - 23:54 | 1' | 9

Εδώ και μερικές μέρες μετά από ένα dist upgrade παρουσιάστηκαν 2 προβληματάκια.

1. Δεν κάνει αρχικοποίηση το alsa με αποτέλεσμα να μην έχω ήχο. Τρέχω το alsaconf κι όλα καλά μέχρι το επόμενο reboot.

2. Στα τερματικά (Ctrl+Alt+F1,2,3,4) δεν βλέπω τίποτα πια. Είναι τόσο αχνά που πρέπει να κάνω συσκότιση στο δωμάτιο ή να κολήσω τη μούρη μου στο μονιτορ για να βγάλω άκρη.

Δοκίμασα αρκετά, μέχρι που σήμερα τα εγκατέστησα όλα απ'την αρχή. Κάνω πάλι D.U. και ...τα ίδια :-(

Αντιμετωπίζει κανείς κάτι παρόμοιο ή έχει ιδέα πως να το φτιάξω (ιδιαίτερα αυτό στα τερματικά) ??

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για το 1. φαντάζομαι ότι πρέπει να κάνεις κάποια ρύθμιση στο /etc/modprobe.d/alsa-base
Για το 2. το ίδιο παρατηρώ κι εγώ, που έχω κάνει dist-upgrade πριν λίγες μέρες. Είναι αχνά μεν αλλά διαβάζονται. Μάλλον λάθος εκτίμηση από τον developer μου μυρίζει :)

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Αρχίζεις και μου δίνεις στα νεύρα παλιοεπιδειξία-τα-ξέρω-όλα :-p

Κάτι γίνεται και μου αναγνωρίζει το modem ή την usb-cam σαν κύρια κάρτα ήχου
...και θέλει πείραγμα το alsa-base. Θα το κοιτάξω αύριο γιατί πέρασε η ώρα.

Dimitris, (υποθέτω εκφράζοντας την άποψη των περισσοτέρων σε τούτο εδώ το φορουμ) θα ήθελα να σ'ευχαριστήσω και να εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου για τον χρόνο που σπαταλάς παρέχοντας άμεση και αποτελεσματική βοήθεια σ'ολους μας (σαν πολιτική δήλωση ακούστηκε αυτό)

χα! Δεν είμαι μόνος! Είναι και ο alfisti, και ο lynx, και ο chek2fire, και ο arkara, και ο thanos και η marlene και ο slack και όσοι άλλοι ξεχνάω... Και σύμφωνα με αυτό το εξαίρετο κείμενο θα είναι κι άλλοι, εσύ, ο ένας, ο άλλος...

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Λοιπόν, το πρόβλημα με τον ήχο έφτιαξε.
Υπήρχε κάποιο conflict μετξύ της κάρτας ήχου και του modem (το οποίο έβλεπε σαν 2η κάρτα ήχου και το όριζε σαν κύρια)
Μετά από πολύ ψάξιμο πείραγμα αρχείων και ουδέν αποτέλεσμα αποφάσισα να κάνω απλά comment στο alsa-base τα options που αφορούν το modem ως εξής:

# Prevent abnormal drivers from grabbing index 0
options bt87x index=-2
options cx88_alsa index=-2
#options snd-atiixp-modem index=-2
options snd-intel8x0m index=-2
#options snd-via82xx-modem index=-2

και δούλεψε !!
Έχω ήχο όσα reboot κι αν κάνω
Thank you again :-)

...ααα
μάλον τώρα δεν πρόκειται να βγάζει ήχο το modem όσο κι αν χτυπιέμαι, αλλά ποσώς μ'ενδιαφέρει.

Πάντως θα έπρεπε να υπήρχε μια απλή επιλογή για το ποιά κάρτα ήχου θα θέλαμε να χρησιμοποιήσουμε

Έφτιαξε και το δεύτερο πρόβλημα.
Με μια (μικρή) αλλαγή στο menu.1st (/boot/grub/menu.1st)

Αντί για VGA=791 στις περαμέτρους του kernel έβαλα VGA=773

Βέβαια τα χρώματα τώρα είναι μόνο 256 αλλά η ανάλυση είναι ίδια και όλα είναι ωραία και ευανάγνωστα.

Αν κάποιος έχεις αντίστοιχο πρόβλημα μπορεί να δοκιμάσει ποιό από τα παρακάτω VGA modes του κάνει:

Color depth      | 640x480  800x600  1024x768 1280x1024
-----------------+-------------------------------------
256        (8bit)|  769      771       773      775
32000     (15bit)|  784      787       790      793
65000     (16bit)|  785      788       791      794
16.7 Mill.(24bit)|  786      789       792      795

επίσης μπορεί να πειραματιστεί με VGA=ASK ή VGA=0

μπορούμε νομίζω να θεωρήσουμε το thread [solved]

βάζε
το tag pre πριν και μετά τον κώδικα που θες να εμφανίζεται όπως τον βλέπεις. Στο φτιαξα...