mp3 και amarok

cortlinux | Δευ, 02/18/2008 - 23:13 | 1' | 2

Δουλεύω σε Ubuntu 7.10 Έχω εγκαστήσει τους codecs για mp3 κτλ. Και μέχρι στιγμής το σύστημα λειτουργούσε κανονικά. Μπορούσα να ακόυσω τις συλλογές μου , τα podcasts μου. Γενικά όλα κανονικά.

Όμως από την στιγμή που προσπάθησα να προσθέσω μια καινούριο podcast στον amarok δημιουργήθηκε πρόβλημα. O amarok από εκείνη τη στιγμή και μετά αρνείται να παίξει mp3. Σε συμπαράσταση μαζί του το ίδιο κάνει και το Totem. Με οποιοδήποτε mp3 αρχείο.

Επανεγκατέστησα και τα δύο προγράμματα καθώς και τους codecs όμως το πρόβλημα δεν έχει λύθει.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Βασικά το έλυσα με τον εξής τρόπο:

Πρώτα απεγκατέστησα το totem-xine και εγκατέστησα το totem-gstreamer (οπότε το totem άρχησε να παίζει mp3)
Μετά αντέγραψα τα αρχεία catalogue.cache config keymap από τον κρυφό φάκελο .xine αλλά από τον φάκελο του root και αντικατέστησα τα αντίστοιχα του αντίστοιχου φακέλου στο λογαριασμό του user (e.g. /home/user/.xine)

αν κάποιος έχει υπόψη του κάποιον άλλον πιο λογικό τρόπο θα τον εκτιμούσα.

η επανεγκατάσταση από ότι έχω προσέξει σε περιπτώσεις που παρουσιάζουν προβλήματα τα προγράμματα δεν δείχνει να λύνει το όποιο πρόβλημα. υπάρχει τρόπος γενικά να βρίσκουμε σε τι κολλάει ένα πρόγραμμα; μια εντολή ή ένα σύνολο εντολών έστω;

Δοκίμασε να ανοίξεις τον amarok μέσω κονσολας και τρέξε κάποιο mp3 αρχείο μήπως σου εμφανίσει τπτ.