compiz-fusion Arch

slackware | Κυρ, 02/17/2008 - 16:10 | 1' | 4

Hello guys,

Έκανα isntall χθες το Arch σε παλίο μηχάνημα και έβαλα το compiz-fusion.

Δουλεύουν όλα εκτός ότι δεν μου εμφανίζει το title bar.

Δεν έχω βρει κατί που να με βοηθάει. Κάποια ιδέα?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Φίλε slackware γεια σου και πάλι.

Κατά τα φαινόμενα είμαστε οι μοναδικοί που χρησιμοποιούμε Arch σε αυτό το Forum.

Λυπάμαι αλλά σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις δεν έχω κάτι να προτείνω, στην δική μου εγκατάσταση σε gnome δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα. (Με ένα σύντομο ψάξιμο είδα κάποια προβλήματα με το compiz-fusion και το kde). Με ποιό τρόπο το εγκατέστησες ; Ρίξε μια ματιά στο σχετικό wiki μήπως δεις κάτι διαφορετικό http://wiki.archlinux.org/index.php/Compiz-Fusion

Θα με ενδιέφερε όμως πολύ να διαβάσω τις εντυπώσεις σου από τον Arch.

καλημέρα

Τελικά κατάφερα και το έλυσα το πρόβλημα. Δεν είχα περάσει τα παρακάτω

πακέτα

compiz-fusion-kde compiz-fusion-kde 

και στην συνέχεια πρόσθεσα μια γραμμή στο xorg.cong

Συγκερκιμένα στο σημείο που αναφέρετε για την κάρτα γραφικών

(NVIDIA 5500) πρόσθεσα

<pre> Option "AddARGBGLXVisuals" "True" </pre>

με αποτέλεσμα να μπορέσει να μου ενφανίσει το titlebar όταν τρέχω το 3D.

To Arch μοιάζει με το Slackware αν εξαιρέσεις ότι έχουν διαφορετικό /etc/ και ότι το

ένα έχει packet manager ενω το άλλο όχι.

Κατά τα αλλά δεν διαφέρουν πολύ.

"Choose your weapon time to play... Forget about the second day.... Choose you weapon time to go"

Aloha παιδιά,έκανα εγκατασταση το fusion αλλά πάω να το τρέξω και κάνει restart o x server.Λογικό μιας και η κάρτα παίζει να είναι στο blacklist του fusion.Ενιγουέι δίνοντας

lspci | grep VGA βγάζει το αποτέλεσμα:

01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS480 [Radeon Xpress 200G Series]

δίνοντας glxinfo | grep render βγάζει:

Warning, xpress200 detected.
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 20060815 x86/MMX+/3DNow!+/SSE2 NO-TCL

με glxgears βγάζει κανονικά τα γρανάζια αλλά και ένα μήνυμα Warning, xpress200 detected.

και με lspci | grep Display (δεν ξέρω αν χρειάζεται) βγάζει:

01:05.1 Display controller: ATI Technologies Inc Unknown device 5854

Drivers έχω τους opensource της ΑΤΙ και αφού έχω και 3D επιτάχυνση γιατί δεν έχω 3D δεν μπορώ να καταλάβω.Νομίζω υπάρχει μια εντολή που απενεργοποιεί το μπλοκ στις blacklist κάρτες αλλά δεν την θυμάμαι ^-^.Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με το θέμα ας με διαφωτίσει :).

Αααααααα,επιτέλους fusion στο desktop με την παλιοκάρτα ΑΤΙ.Απλά έβγαλα τους opensource drivers έβαλα τους κλειστούς(από τον οδηγό) και τώρα είμαι οκ.Το καλό ήταν ότι δεν πείραξα τίποτα από το xorg.