Μεταναστεύω (Miggrating to Linux)

Panoss | Δευ, 02/11/2008 - 16:12 | 2' | 13

Το σύστημά μου αποτελείται από:
Μητρική: Gigabyte GA-6VA7
Επεξεργαστής: Celeron 433 MHz
Μνήμη: 192 MB
Κάρtα γραφικών: SiS 8 MB

Από το dvd που συνοδεύει το τεύχος 19,έγραψα σε cd το αρχείο

sidux-2007-04-200711210243-eros-kde-full.iso
Κάνει εκκίνηση κανονικά,
εμφανίζεται η πρώτη οθόνη με τις επιλογές(Sidux default, Sidux AIC OFF κλπ..)
εμφανίζεται η δεύτερη οθόνη (Loading, please wait..)
αλλά...σε λίγο: failed to identify filesystem type of live media image
Και τέρμα.
Πιστεύω ότι φταίει το ότι το σύστημα μου είναι παλιό.

Δοκίμασα το Puppy Linux, αλλά δε μου φάνηκε της προκοπής (κόλλαγε ο media

player, ήταν αργό, χάλια σε σχέση με τα Win2000 που έχω), και δεν ξέρω αν μπορεί να εγκατασταθεί στο σκληρό δίσκο

(το έτρεχα από CD).
Παλιότερα (2000) είχα προσπαθήσει να εγκαταστήσω το WinLinux αλλά δεν τα κατάφερα (κόλλησε κι εκεί) σε αυτό το PC.
Τελικά, ποια έκδοση ταιριάζει στο σύστημα μου?

Πώς θα χρησιμοποιώ προγράμματα όπως το Eagle, AVR Studio, MPLamb, και άλλα?

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Σαφώς και το Puppy Linux ήταν αργό, αφού έτρεχε από το CD. Γενικά το CD σαν συσκευή είναι ποιο αργή από τον σκληρό δίσκο από όπου έτρεχες τα Win2000.

Θα σου πρότεινα το Debian για το σύστημα σου, αλλά μάλλον είναι αρχή ακόμα για σένα, οπότε δοκίμασε κάτι σαν το Mint ή και το Puppy Linux αλλά με εγκατάσταση στον δίσκο.

Σε ένα παρόμοιο Η/Υ έχω βάλει το DevelopGo έκδοση Linux για προγραμματιστές με ότι χρειαστείς για να μάθεις τι εστί Linux και τρέχει μια χαρά. Για αρχή δεν είναι και άσχημα, αλλά σίγουρα για να αντικαταστήσεις τελείως τα Win2000 θα πρέπει να ψάξεις για κάτι άλλο.

Σε αυτό θα σε βοηθήσουν και οι υπόλοιποι forumίστες του Linux Format GR.

Ποια αρχεία πρέπει να γράψω σε CD (από το DVD του περιοδικού) για να εγκαταστήσω στο σκληρό δίσκο το Mint?

Θα πρέπει να το φέρεις ξανά σε μορφή “.iso”. Συνήθως τα παιδιά του ELF δίνουν
μαζί με την διανομή και το αντίστοιχο scriptακι για την μετατροπή.
Για τσέκαρε στο DVD… Αν όχι, επικοινώνησε με κάποιον από την συντακτική
ομάδα να σε βοηθήσει.

Panoss, δεν υπάρχει μέσα στο φάκελο Distros/LinuxMint (ή Mint) το αρχείο mkiso το οποίο μπορείς να τρέξεις από το home σου και να αναδημιουργήσεις εκεί το αρχικό ISO;

/path/to/dvd/Distros/Mint/mkiso

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Οκ, υπάρχουν αυτά που λέτε αλλά τελικά το τρξα από το DVD.
Μετά πήγα να του κανω εγκατάσταση, αλλά μου έλεγε ότι πρέπει να κάνει κατάτμηση του σκληρού δίσκου.
Το ακύρωσα όμως, γιατί η κατάτμηση θα μου σβηνε τα Win2000 που έχω εγκατεστημένα.
Απ' ότι κατάλαβα, δεν μπορώ στο ίδιο partition να χω και Win2000 και Linux Mint, σωστά?
Ο δίσκος μου έχει 2 partitions, ένα 8 GB (εδώ έχω τα Win2000) και ένα 12 (εδώ έχω αρχεία).

Σωστά. Αλλά, το Mint έχει τη δυνατότητα, αν του το πεις, να μην διαγράψει τα Windows αλλά να "μειώσει" το partition τους ώστε να ελευθερώσει χώρο και να φτιάξει εκεί νέο partition για πάρτη του.
Απ' ότι βλέπω όμως εσύ έχεις μικρό δίσκο. Δηλαδή 8 GB είναι τα Windows- πόσο ελεύθερο χώρο έχεις εκεί; Αν π.χ. έχεις 4-5 GB ελεύθερα, τότε μπορείς να μειώσεις με το Mint τον 8άρη σε 4 και στα υπόλοιπα να εγκαταστήσεις Linux.

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Τελικά εγκατέστησα το Sidux!!!
Δοκίμασα και το Mint αλλά δεν κατάφερα να το εγκαταστήσω (το ίδιο και με το Fedora και το Ubuntu).
Μάλλον δεν τα 'σηκώνει' το σύστημά μου. Είναι δύσπεπτα.

Ο δίσκος μου τώρα είναι ως εξής: /dev/hda (18.65 GiB)
Partition Filesystem Mountpoint Size Used
/dev/hda1 ext3 / 4.93 Gib 2.05 Gib 2.88 Gib unused flag:boot .
/dev/hda2 extended 13.71 Gib -- -- lba
unallocated unallocated 6.37 Gib -- --
dev/hda5 fat32 /media/hda5 7.34 Gib

Το unallocated με μπερδεύει. Όταν ετοίμαζα το partition με το GParted, προσπάθησα να 'σβήσω το unallocated επικαλύπτοντάς το με το extended, αλλά εξακολουθεί να εμφανίζεται στο GParted.
Στο hda1 έβαλα το Sidux, οπότε του έκανα φόρματ σε ext3 και φυσικά έσβησα τα Win2000.
To extended είναι το partition που μπαίνει το Swap file του Sidux? Μήπως είναι υπερβολικά μεγάλο? Να το μικρύνω?
Ρε γαμώτο, δεν τα καταλαβαίνω αυτά τα partitions του Linux...

Πάντως, πολύ ωραίο φαίνεται μέχρι στιγμής το Linux να μη το ματιάσω...

για να λεμε και αληθειες σε αυτο το φορουμ..., μολις ξυπνησα.
(και δεν μπορω να σκεφτω καλα κλπ κλπ)
Ομως:
το extented, ξεχνατο καλα κανει και υπαρχει. ειναι το συνολο των επομενων δυο διαμερισματων.
το unallocated, ειναι αδιαμορφωτο.
swap απλα δεν εχεις.

ανοιξε το parted και κανε unmount τα δυο τελευταια κοματια. (ΠΡΟΣΟΧΗ: αν δεν εχεις σε κανενα αρχεια, συνεχιζεις ως εξης:)
διεγραψε τα και δημιουτγησε 2 νεα.
1 οσο ειναι το συνολο μειον 512 mb. καντο θα ελεγα fat 32 για να αποθηκευεις αρχεια.

2. 512 mb σαν swap.

apply και σαι οκ!

(παρατηρηση: δεν σε μπερδευει τιποτα. ολες αυτες οι ονομασιες υπαρχουν και στα win)

ΤΩΡΑ παω για καφε.

====

the hamster's is out there

Partition Filesystem Mountpoint Size Used Unused Flags
/dev/hda1 ext3 / 4.93 Gib 2.05 Gib 2.88 Gib boot .
/dev/hda2 extended 13.71 Gib -- -- lba
/dev/hda6 Linux-swap 501.97 Gib -- --
/dev/hda7 fat32 5.88 GiB 11.77 GiB 5.87 GiB
/dev/hda5 fat32 /media/hda5 7.34 Gib 6.34 GiB 1022.31 Gib

Το extended + linux swap= πρώην unallocated. Το Linux-swap το κανα Swapon (σωστό?)
Έκανα unmount στο hda7, και μετά, στο Storage media, δείχνει 6.3 GiB, αντί 5.88,
οπότε νομίζω ότι τα hda7 και hda6 τα δείχνει σαν ένα ενιαίο partition και
όταν πατάω το 6.3 GiB μου βγάζει μληνυμα: 'Error - permissions denied'.

Αλήθεια, το mount και το unmount τι κάνουν?
Και τι σημαίνουν? Προσάρτηση και αποπροσάρτηση?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Το hda6 είναι το swap σου. Τι εννοείς "το πατάς"; Δεν χρειάζεται να του κάνεις τίποτε εφόσον έκανες swapon. Δες με την εντολή top, αν σου εμφανίζει ότι έχεις χώρο swap και, αν ναι, είσαι οκ.

Το mount σημαίνει mount. Στα Ελληνικά έχει μεταφραστεί προσάρτηση. Πρακτικά, κάθε partition που έχεις στο σκληρό σου, και κάθε σκληρός, και κάθε CD/DVD, και κάθε USB flash κλειδί, πρέπει να γίνουν mount σε κάποιο σημείο (=φάκελο) του ριζικού συστήματος αρχείων του Linux, προκειμένου να δεις τα περιεχόμενα. Όλα εκτός του swap.

Tο unmount δηλώνει την αντίθετη διαδικασία - όταν δηλαδή θες να αφαιρέσεις ένα δίσκο ή ένα CD ή ένα USB από το σύστημα αρχείων (π.χ. για να το πας σε άλλον υπολογιστή). Στα Ελληνικά έχει μεταφραστεί [ατυχέστατα] αποπροσάρτηση. Ουσιαστικά, κάνεις unmount μόνο σε CD/DVD και USB flash κλειδιά και συνήθως αυτό γίνεται αυτόματα στο Linux, είτε όταν πατάς το κουμπάκι στο drive είτε όταν κάνεις δεξί κλικ > Ασφαλής αφαίρεση στο εικονίδιο ενός USB flash.

Πως δουλεύουν: ουσιαστικά υπάρχουν δύο εντολές της κονσόλας: η mount και η umount (όχι unmount), που κάνουν ότι καταλαβαίνεις αλλά χρειάζονται αρκετές παραμέτρους. Δώσε

man mount

και

man umount

στην κονσόλα για να διαβάσεις μερικά πράγματα, αν θες.

Πρότασή μου: μην παίζεις με το mount/unmount μέχρι να εξοικειωθείς. Το Sidux κάνει αυτόματα unmount στα CD/DVD όταν πατάς το κουμπί του CD/DVD drive.

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Διόρθωση: τώρα που το ξαναδιαβάζω, καταλαβαίνω ότι εσύ δεν μπορείς να δεις το partition /dev/hda5. Το permission denied σημαίνει ότι δεν έχεις δικαιώματα πρόσβασης στον αντίστοιχο φάκελο /media/sda5.
Συνήθως αρκεί από μια κονσόλα να δώσεις:
su

chown -R dimitris:dimitris /media/sda5
όπου αντικαθιστάς το dimitris με το δικό σου username.

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Ρε παιδια μια απορια.
Οσες πλατφορμες εχω δοκιμασει στο Λαπτοπ,που εχω ΠΛΑΤΟ notebook,1998,παντα εχω προβλημα με το Screen Resoloution.
Μου βαζει αναλυση 640χ480,και στραβωνομαι.
Τι πρεπει να κανω,για να διορθωθει αυτο;
Μηπως φταιει η καρτα μου;
Η ειναι θεμα του Xserver;

tzikoz (hello ξανά!), φταίει το ότι δεν μας λες τι κάρτα γραφικών έχεις για να σου πούμε το κατιτίς μας.
Δεν φτάνει να πεις "έχω intel, κλπ".

Πρέπει να δώσεις την εντολή:

lspci | grep VGA

(προσοχή στο | ) και να κάνεις copy/paste για να δούμε τι σου λέει.