Πρόβλημα με το NetworkManager.

MadGr286 | Πέμ, 02/07/2008 - 15:32 | 2' | 6

Χαιρετώ.

Πρόσφατα έβαλα το Ubuntu Gutsy από το DVD του περιοδικού, ήθελα εδώ και καιρό να βγάλω τα Windows.

Εκπλικτηκό λειτουργικό, όμως έχω ένα προβλήμα με το NetworkManager, λόγω του ότι έχω φοιτητική σύνδεση ADSL με modem/router Level 1 FBR-1416A, πρέπει να δηλώνω DNS Servers (194,177,210,211 και 194,177,210,210), στα windows ήταν ευκόλα πήγαινα στις ρυθμίσεις TCP/IP και τους δήλωνα, στο NetworkManager όμως ενώ τους δήλωνα κανονικά μέτα από κάθε restart χάνονταν οι ρυθμίσεις μετά τους αποθύκευσα σε μία "τοποθεσεία" αλλά όταν ξεκινάει το λειτουργικό δεν είναι προεπιλεγμένη, πρέπει κάθε φορά να ανοιγω το NetworkManager και να επιλεγω την τοποθεσεία, υπάρχει κάποιος τρόπος να επιλέγεται αυτοματα η τοποθεσεία;

Και μία άλλη ερώτηση στον Firefox όταν αφήσω τον δείκτη σε ένα Link στην μπάρα κατάστασης μου λέει το Link, όμως μερικά site με κάποιον τρόπο το κρύβουν. Στα Windows υπάρχει το πρόγραμμα AdMuncher που πάντα εμφανίζει το link στην μπάρα κατάστασης, υπάρχει κάτι αντιστοιχο στο Linux;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Επειδή έχω και γω φοιτητική σύνδεση γιατί να ορίσεις DNS servers κ.λπ δεν το έχεις στο dhcp ;;;Τεσπα αν πας Σύστημα>Διαχείρηση>Δίκτυο και βάλεις τις ρυθμίσεις γίνεται κάτι ;;;Για το 2ο δεν ξέρω να απαντήσω.

Άνοιξε το αρχείο /etc/resolv.conf σαν root και πρόσθεσε τις γραμμές

nameserver 194.177.210.211
nameserver 194.177.210.210

Το έχω δοκιμάσει πριν μερικές μέρες αυτό ενώ έξαχνα για μία λύση, αλλά δεν πιάνει, κάθε φορά που γίνεται restart το αρχείο αλλάζει σε "nameserver 192.168.0.1"

Aπενεργοποίησε το network-manager και φτιαξε χειροκίνητα το /etc/network/interfaces:

auto lo
iface lo inet loopback
iface eth1 inet dhcp
auto eth1

(αν έχεις DHCP)

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Δυστηχώς δεν έπιασε τίποτα από αυτά, τελίκα βρήκα την λύση εδώ:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=282034

Ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως.

Και για όσους έχουν το ίδιο πρόβλημα:

Η λύση είναι να χρησιμοποιήσετε FreeDNS servers, αντί εκείνων του ISP σας. Για να το κάνετε αυτό ανοίγετε το
αρχείο /etc/dhcp3/dhclient.conf, δίνοντας π.χ.

sudo gedit /etc/dhcp3/dhclient.conf

και γράφετε [πριν τη γραμμη request] το εξής:

prepend domain-name-servers 208.67.222.222, 208.67.220.220;

Έτσι θα χρησιμοποιείτε αυτούς τους δύο nameservers και το πρόβλημα λύνεται.

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.