KDE 4

philip | Τρί, 02/05/2008 - 15:16 | 1' | 5

Θέλω να εγκαταστήσω το KDE4 στο PCLOS 2007. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και πως; Αν όχι ποιά διανομή το αποδέχεται;

Thanks

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

lynx έγραψε:

Στο synaptic -> settings-> repositories κλικαρεις το αποθετηριο που εχεις ενεργοποιημενο 
(δεν χρειαζεσαι περισσοτερα) και στη γραμμη "sections" προσθετεις kde4.

πατας reload και λογικα τα πακετα του kde4 εχουν προστεθει σαν διαθεσιμα για κατεβασμα

(αν θες να το δοκιμασεις, εγκατεστησε πρωτα τα task-kde4, task-qt4 )

αν ολα πηγαν καλα, την επομενη φορα που θα κανεις log-in μπορεις να επιλεξεις να ξεκινησει συνεδρια kde4

http://www.linuxinsider.gr/forum/pclinuxos-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF&page=1#comment-7712

Λοιπόν το είδα, μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα, βέβαια φαντάζομαι ότι δεν είναι σε final release, καθώς δεν είδα εφαρμογές εικόνας, ήχου, Firefox, Gimp, email κλπ. Εκτός κι αν υπάρχει κάτι που έχασα (που για να το έχασα θα ήταν πολύ πιο απλό από ότι φανταζόμουν)

Αν έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες, ευπρόσδεκτες. Πάντα μου άρεσε το Gnome, με το PCLOS συμβιβάστηκα με το KDE, αν το KDE4 είναι τόσο απλό όσο δείχνει μάλλον δεν θα εγκαταστήσω το Gnome PCLOS.

Κι άλλη μια ερώτηση: Μπορούμε να εγκαταστήσουμε το PCLOS Gnome από αποθετήριο, ώστε να επιλέγουμε περιβάλλον από την οθόνη που κάνουμε log on, ή πρέπει να πάμε με την κλασσική μέθοδο του live CD?

Με επιλογή Gnome, στο Synaptic μου δίνει αρκετές εφαρμογές, όχι όμως και περιβάλλον. Επίσης αν δώσω task-gnome δεν βρίσκει τίποτε.

philip]
Κι άλλη μια ερώτηση: Μπορούμε να εγκαταστήσουμε το PCLOS Gnome από αποθετήριο, ώστε να επιλέγουμε περιβάλλον από την οθόνη που κάνουμε log on, ή πρέπει να πάμε με την κλασσική μέθοδο του live CD?
Με επιλογή Gnome, στο Synaptic μου δίνει αρκετές εφαρμογές, όχι όμως και περιβάλλον. Επίσης αν δώσω task-gnome δεν βρίσκει τίποτε.

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να θέλει να εγκαταστήσει gnome. Είπαμε να έχουμε ελευθερία κι επιλογές αλλά αυτό παραπάει

:P

Το KDE είναι αναμφισβήτητα ωραίο να το βλέπεις και έχει και αρκετές χρήσιμες εφαρμογές. Αλλά αν θες ένα περιβάλλον απλό, γρήγορο, ευέλικτο, σταθερό και πλήρες τότε χρειάζεσαι Gnome.

Άλλωστε η ερώτηση KDE ή Gnome είναι τόσο παλιά όσο και οι δεινόσαυροι. Απλά ο καθένας δοκιμάζει και διαλέγει τι του ταιριάζει καλύτερα. Αυτό άλλωστε είναι και το νόημα του να έχεις επιλογές.

 

VIVA LINUX!!!