Τι γνώμη έχετε για το Linux Mint;

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:27 | 1' | 54

τη γνωμη εχετε για το Linux Mint???

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: 4 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Χρησιμοποιούσα για αρκετά χρόνια Debian. Τώρα πώς μου ήρθε να βάλω ξαφνικά Mint και όχι κάποια άλλη διανομή, ένας θεός το ξέρει (μάλλον δεν ήθελα να αλλάξω από APT Package Manager). Έχω στο 1 pc LMDE 12 και είπα να βάλω στο Laptop LMDE 13. Και στα 2 χρησιμοποιώ gnome classic. Η αλήθεια είναι ότι έλεγα να αφήσω MATE/Cinnamon στο Laptop, άλλα το Cinnamon είχε αρκετά θεματάκια, όπως για παράδειγμα δε με άφηνε να κάνω login. Με έβγαζε στο login screen και επίσης σερνόταν σε φάση που δεν κουνιόταν ούτε ο πόντικας με nouveau. Όλα λύθηκαν με gnome-session-fallback, drivers της nvidia και kernel 686-pae. Δεν έχω κανένα πρόβλημα και θα είναι το λειτουργικό μου για αρκετά χρόνια..

Προσωπικά, χρησιμοποιώ Ubuntu ξανά εδώ και λίγο καιρό και είμαι ευχαριστημένος. Το Mint το θεωρώ πολύ καλή διανομή, ειδικά για αρχάριους, μια και έχει πάρει τα καλύτερα από άποψης ευχρηστίας κόλπα του Ubuntu και τα έχει μπολιάσει με άλλα. Ωστόσο, δυσκολεύομαι να καταλάβω πως μπορεί να συνεχίσει να αναπτύσσεται το Mate ή το Cinnamon... Οι ιστορίες αυτές μου θυμίζουν την εποχή που εμφανίστηκε το KDE4 και πολλοί ζητούσαν να παραμείνουν στο KDE 3.5.x...

  το Cinnamon μιά χαρά desktop είναι και θα τα καταφέρει περίφημα γιατί βασίζεται στο Gnome 3 shell. Το Mate
είναι χαμένη υπόθεση.
     Pear OS 5 , Luninux 12 & Voyager 12.04  τα καλύτερα ubuntus που υπάρχουν. Μint ? πολύ ξεπερασμένο.

Καλημερα.Θα ηθελα να προσθεσω κι εγω την προσωπικη μου αποψη,σχετικα με το ετικα με το Mint.Πλεον,το θεωρω μια απο τις καλυτερες διανομες,απο αποψη ευχρηστιας (για νεους και παλιους),ευελιξιας και σταθεροτητας.
Ειναι οτι θα επρεπε να ειναι τα Ubuntu,εδω και καιρο.Προτιμω το ΜΑΤΕ
desktop (gnome fan,γαρ) το οποιο το θεωρω πανεμορφο,παραμετροποιησημο και πολυ σταθερο.Το εχω σε netbook acer aspire one,με 4gb μνημη
μη,και το netbookακι,πηγαινει σφαιρα.Κατα τη γνωμη μου,η Canonical
εχασε πολλους ποντους με το Unity,ποντους που πηραν οι αλλες διανομες,με το Mint πρωτο και καλυτερο.Θα συνεχισω τα 10.04 εως να ληξει
η υποστηριξη τους (τα εχω σ`ενα λαπτοπ HP,που ειναι το βασικο μου
μηχανημα),αλλα με την ληξη τους,με βλεπω για δαγκωτο Mint.