Linux Mint 4.0 Daryna

alfisti | Κυρ, 01/13/2008 - 23:27 | 1' | 39

ετοιμο για κατεβασμα

http://linuxmint.com/mirrors.php?id=15
(βοηθητικα, την καλυτερη ταχυτητα βρηκα εδω
 http://distromania.com/distro_info.php?distro=1075)

για πληροφοριες εδω

http://linuxmint.com/

και συντομα στο forum μας μια και προχωρω σε αμεση εγκατασταση, μια και οι αναμνησεις απο την εκδοση 3, ειναι οι καλυτερες.

(marlene, ακουγομαι?)

alfisti2007-11-17 16:23:25

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

φτιαγμενο πανω στο ubuntu gutsy, και τα repositories του.

Αλλαγη εχει γινει στον τροπο των updates.
Το mint updateβοηθα να δουμε ποια updates ειναι χρησιμα για το συστημα μας και να επιλεξουμε αυτα που πραγματικα χρειαζομαστε.

Mε το mint install μπορουμε με μια αναζητηση απο το desktop μας, να εγκαταστησουμε γρηγορα οποια εφαρμογη θελουμε.

alfisti2007-11-17 21:3:1

Μια καλή διαφοροποίηση του Linux Mint είναι η δυνατότητα που δίνει μετά την εγκατάσταση να ενεργοποιήσετε αυτόματα τον root λογαριασμό - χρήσιμο για όσους έχουν μάθει στο su και για όσους προτιμούν να κάνουν login ως root ώστε να έχουν την απεριόριστη δυνατότητα να καταστρέψουν όλο το σύστημα τους με ένα απλό rm -rf . στο /

Κατά τα λοιπά το περιβάλλον έχει υποστεί αισθητικές βελτιώσεις, το μενού (στο κάτω μέρος, αντίθετα με το Ubuntu) είναι το Slab του openSUSE, ενώ υπάρχει το Τοmboy για notes.

Πολύ καλή δυνατότητα για τους power users είναι το δεξί κλικ > Open terminal here, που μπορείτε να κάνετε σε κάθε φάκελο που βλέπετε με τον Ναυτίλο. Βέβαια θα μπορούσατε εύκολα να το κάνετε αυτό και στο Ναυτίλο του Ubuntu, αλλά ποιος ασχολείται... :)

Πολύ καλή εντύπωση κάνει το One-click install ή mint Install, που ανέφερε και ο alfisti. Δοκιμάζοντας την εγκατάσταση του K9Copy, έγινε σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα χωρίς παρέμβαση από μέρους μας. Το κακό είναι ότι δεν δίνει κάποια οπτική ένδειξη για το τι συμβαίνει, αντίθετα με την αντίστοιχη υπηρεσία του openSUSE. Πάντως, είναι πολύ καλή δυνατότητα, ιδιαίτερα για νέους χρήστες, που έχουν συνηθίσει στο "κάνω κλικ και γίνεται το install" α λα Windows.

Στα θετικά της διανομής, όπως πάντα, η πλήρης υποστήριξη σε multimedia και η προσθήκη της Java (το plugin της οποίας όμως δείχνει να έχει πρόβλημα με μερικά applets που δοκιμάσαμε).

Γενικά, πρόκειται για καλή κυκλοφορία. Τα υπόλοιπα στο τεύχος 19 :)

συμφωνω για την ενεργοποιηση του root λογαριασμου απο την αρχη. παντα το κανω ετσι η αλλοιως και στο ubuntu, οπωτε....

το menu, τωρα. μιλαμε για gnome. αρα το menu κατω, καπου με χαλάει.
και εξ αιτιας αυτου, δυσκολευτηκα λιγο, να ρυθμισω και να προσθεσω στα panel αυτα που συνηθως προσθετω. βεβαια ενταξει συνηθεια ειναι αλλα....

καλυτερο απο το open terminal, ξερετε τι βρισκω?  To upload που υπαρχει στο δεξι κλικ στις εικονες.

To μεγαλο μπαμ ομως γινεται με το wine doors.
Με την εγκατασταση του wine εχουμε και το wine doors, το οποιο εχει ετοιμες για εγκατασταση εφαρμογες windows

          

 

και αν το 3.0 ηταν ομορφο, αυτο ειναι πλεον πανεμορφο.

βεβαια σε λιγες μερες θα δειξει. επανερχομαι λοιπον!

ειπαμε δεν το χωνεψα το μενου να ειναι κατω (παραπεμπει). οποτε ιδου.

Σωστός!  Κι εγώ την toolbar την πήγα επάνω!  Αλλά εμένα έχει μόνο μία μπάρα. Πώς δημιουργούμε δεύτερη από κάτω;

δεξι κλικ πανω στο toolbar που εχεις και επιλεγεις "new panel".
τσεκαρε και το mint desktop για να φερεις το desktop στα μετρα σου.

Και φυσικά μην ξεχνάτε ότι υπάρχει και ελληνικό φόρουμ στην επίσημη σελίδα του linux mint
ενώ για γρήγορο download μπορείτε να κατεβάσετε το Linux Mint Daryna 4.0 από το mirror του πανεπιστημίου Κρήτης.
Σχετικές πληροφορίες δείτε εδώ.

marlene]Και φυσικά μην ξεχνάτε ότι υπάρχει και ελληνικό φόρουμ στην επίσημη σελίδα του linux mint
ενώ για γρήγορο download μπορείτε να κατεβάσετε το Linux Mint Daryna 4.0 από το mirror του πανεπιστημίου Κρήτης.
Σχετικές πληροφορίες δείτε εδώ.

PM.: αρκει να εισαι ενηλικος, αλλοιως σου ζηταει αδεια απο τον μπαμπα

Παιδιά πως μπορώ να βάλω το menu που έχει το mint,το slab,(sleb) αν δεν κάνω λάθος,στο ubuntu ??? Έψαξα με το synaptic αλλά τπτ.Μήπως πρέπει να βάλω νέα repos για να το βρει.Υπάρχει τρόπος να μπει ή ......

οχι.
αν κανεις μια αναζητηση στο ubuntuforum θα δεις οτι δεν ειναι σταθερο στο ubuntu και υπαρχουν αρκετα προβληματα

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Κρίμα είναι και όμορφο και βολικό.Αλλά τι %$@$$# διαφορές να έχουν αφού ubuntu,mint τα ίδια είναι.

pos boro na kano partision kai na egkatastiso to mint daryna (tefxos 19) sto lapto moy xoris na xaso ta gutsy poy exo tora se olo to disko?

πας στο gparted.........δεξι κλικ στο partition.........resize...το μειωνεις......στο χωρο που μενει ελευθερος
δεξι κλικ....new (ext3).......και εισαι οκ.οταν θα κανεις μετα το install πες το mint να εγκατασταθει στο συγκεκριμενο partition (απο την επιλογη manual δλδ).

ετσι πού το γράφεις θεωρώ ότι έχεις στο laptop μόνο ubuntu.
Πρέπει λοιπόν να μειώσεις το μέγεθος τού δίσκου στο οποίο βρίσκεται το ubuntu ώστε να χωρέσει καί το mint.

1. Με το livecd τού gparted.
2. Mε μία live διανομή (puppy - happy >αυτό ήταν διαφήμιση :) )
3. Με το ίδιο το mint. Ξεκίνα την εγκατάσταση καί θα προσφερθεί ευγενικά να μειώσει το μέγεθος τού δίσκου γιά να χωρέσει καί αυτο. (Εγώ θα επέλεγα σε εκείνο το σημείο την "custom" επιλογή καί θα χώριζα τον δίσκο οπως θα ήθελα.)

Λίγη προσοχή (απαραίτητη πάντα σε τέτοιες εργασίες γιά να μην βρεθούμε χωρίς λειτουργικό) καί δεν θα έχεις πρόβλημα.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

πασχάλη δεν με αφήνει με δεξί κλικ να μειώσω το μέγεθος....

alfisti δεν μπορεσα όσο ευγενικά και αν του του είπα να κάνω δουλειά διότι μου ανοίγει ένα παράθυρο και μου μιλάει για σφάλμα στο παρτίσιον και σταματάει η διαδικασία.
με το χέρι θα μπορούσα ίσως να το κάνω αρκεί να καθοδηγήσετε να μην χάσω το gutsy μου....

δεν σε αφηνει (για το 1) γιατι δεν μπορεις μεσα απο την διανομη να μειωσεις το μεγεθος της ιδιας της διανομης.

για το 2 : δεν με καταλαβες. αυτο θα στο ζηταγε ευγενικα. εσυ δεν επρεπε να δειξεις καμια ευγενια. επρεπε να του φερθεις αυταρχικα :)

χωρις πλακα: αυτο το λαθος στο παρτισιον μακαρι να ειναι λαθος του mint.
δοκιμασε απο ενα αλλο live cd

κατεβασε το gparted livecd (ειναι και σε ολα τα dvd του lf) και αυτο που δεν με εχει απογοητευσει ποτε σε τετοια δουλεια, ειναι το puppy (και αυτο στο lf > αυτο δεν ειναι διαφημιση!! :) * )

* βλεπε παραπανω

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

βαρα.μην το λυπασαι.φτιαξε το partition και βουουυοουρ για mint.
τωρα στο χωρο που θα μεινει ελευθερος κανε δεξι κλικ και πατα new (ext3).

ναι
μην ξεχασει ς να ορισεις το τμημα σαν root (/)

ομως λυπαμαι αλλα εμενα δεν με παιρνει αλλο λογω δουλειας
καληνυχτα και αυριο περιμενω νεα

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

μάλλον κάτι δεν έκανα καλά.
επειδη έχει περάσει η ώρα αν δεν μπορέσει να απαντήσει κάποιος φίλος δεν πειράζει...άυριο!

ευχαριστώ όπως και έχει για την βοήθεια.

βασικά δεν θυμάμαι ακριβώς τι έχω κάνει τελικά και πως , αλλά νομίζω ότι στο γκάλοπ που άνοιξε μπορώ να ψηφίσω ότι έχω παραπάνω από μία έκδοση Linux στο pc μου ,ubuntu gutsy και mint Daryna :-)

To mint τα σπάει και είναι η αγαπημένη διανομή . Τελευταία φόρμαρα και το mint fluxbox σε ένα laptop που μου φέρανε όχι ιδιαίτερων δυνατοτήτων, και πραγματικά είχα μία άψογη εγκατάσταση χωρίς προβλήματα. Εκείνο που μου αρέσει είναι ότι ενώ είναι το ίδιο εύχρηστο με το gutsy gibbon στο οποίο πατάει έρχεται κάτω πιο ελαφρύ από αυτό αφού δεν έχει προεγκατεστημένα όλα τα πακέτα του gutsy ( δεν έχει παιχνίδια και evolution κτλ ) και ότι παίζει τα πάντα κατευθείαν. Η καινούργια έκδοση όμως, όπως σίγουρα θα ξέρετε, ετοιμάζεται να τρέχει βασισμένη στο Debian.
Για να δούμε λοιπόν τι θα δούμε.. ( πιστεύω ότι ο clem θα τα καταφέρει πάλι.. ! )

rizitis]

μάλλον κάτι δεν έκανα καλά.
επειδη έχει περάσει η ώρα αν δεν μπορέσει να απαντήσει κάποιος φίλος δεν πειράζει...άυριο!

ευχαριστώ όπως και έχει για την βοήθεια.

Δεν έχεις ορίσει ένα από τα τμήματα sda1, sda3 να είναι η ρίζα (που συμβολίζεται με ένα "/") του συστήματος αρχείων του Linux. Όπως βλέπω του λες να φορμάρει το sda3, αλλά δεν του έχεις αλλάξει το σημείο σύνδεσης ώστε να είναι εκείνο η ρίζα /. Πάτα το κουμπί Edit Partition και στο Mount Point (σημείο σύνδεσης) γράψε ή επέλεξε το /.

--
They say you're beautiful
And they'll always let you in
But doors are never open
To the child without a trace of sin

Sail away

marlene]To mint τα σπάει και είναι η αγαπημένη διανομή . Τελευταία φόρμαρα και το mint fluxbox σε ένα laptop που μου φέρανε όχι ιδιαίτερων δυνατοτήτων, και πραγματικά είχα μία άψογη εγκατάσταση χωρίς προβλήματα. Εκείνο που μου αρέσει είναι ότι ενώ είναι το ίδιο εύχρηστο με το gutsy gibbon στο οποίο πατάει έρχεται κάτω πιο ελαφρύ από αυτό αφού δεν έχει προεγκατεστημένα όλα τα πακέτα του gutsy ( δεν έχει παιχνίδια και evolution κτλ ) και ότι παίζει τα πάντα κατευθείαν. Η καινούργια έκδοση όμως, όπως σίγουρα θα ξέρετε, ετοιμάζεται να τρέχει βασισμένη στο Debian.
Για να δούμε λοιπόν τι θα δούμε.. ( πιστεύω ότι ο clem θα τα καταφέρει πάλι.. ! )

και γω το λατρευω το mint αφου μου αρεσει και η αισθητικη του και το οτι δουλευουν πολλα πραγματα χωρις ρυθμιση.

ομως, το mint -sorry για τη εκφραση- αλλα με πορδες βαφει αυγα.

πηρε την επιτυχημενη διανομη και απλα προσθεσε 5 πραγματα που του ελειπαν.

ναι μου αρεσει που δουλευουν τα παντα αμεσως αλλα η επιτυχια του κατα 90% οφειλεται στο ubuntu.

να δουμε τι θα κανει τωρα που παει σε debian. μακαρι να τα καταφερει.

paschalis_m]

marlene]To mint τα σπάει και είναι η αγαπημένη διανομή . Τελευταία φόρμαρα και το mint fluxbox σε ένα laptop που μου φέρανε όχι ιδιαίτερων δυνατοτήτων, και πραγματικά είχα μία άψογη εγκατάσταση χωρίς προβλήματα. Εκείνο που μου αρέσει είναι ότι ενώ είναι το ίδιο εύχρηστο με το gutsy gibbon στο οποίο πατάει έρχεται κάτω πιο ελαφρύ από αυτό αφού δεν έχει προεγκατεστημένα όλα τα πακέτα του gutsy ( δεν έχει παιχνίδια και evolution κτλ ) και ότι παίζει τα πάντα κατευθείαν. Η καινούργια έκδοση όμως, όπως σίγουρα θα ξέρετε, ετοιμάζεται να τρέχει βασισμένη στο Debian.
Για να δούμε λοιπόν τι θα δούμε.. ( πιστεύω ότι ο clem θα τα καταφέρει πάλι.. ! )

και γω το λατρευω το mint αφου μου αρεσει και η αισθητικη του και το οτι δουλευουν πολλα πραγματα χωρις ρυθμιση.

ομως, το mint -sorry για τη εκφραση- αλλα με πορδες βαφει αυγα.

πηρε την επιτυχημενη διανομη και απλα προσθεσε 5 πραγματα που του ελειπαν.

ναι μου αρεσει που δουλευουν τα παντα αμεσως αλλα η επιτυχια του κατα 90% οφειλεται στο ubuntu.

να δουμε τι θα κανει τωρα που παει σε debian. μακαρι να τα καταφερει.

Ναι οκ και το ubuntu με την ίδια λογική πήρε το Debian και έφτιαξε διανομή. Η κάθε σύγχρονη διανομή βασίζεται πάντα σε κάποια παλαιότερη και αυτό είναι κανόνας. Ο καθένας έχει δικαίωμα να παραμετροποιήσει και να αναδιανείμει μία διανομή ( αυτό είναι κάτι αδιαμφισβήτητο ) έτσι νομίζω ότι σε αυτό που λες δεν έχεις καθόλου μα καθόλου δίκιο...

@ marlene:

δεν ειναι το ιδιο.το ubuntu πηρε το debian και το αποθεωσε. πραγματικα ειναι μια καινουργια διανομη.
αντιθετα το mint απλα πηρε το ubuntu και του προσθεσε αυτα που του ελειπαν (ή μαλλον που επελεξαν να μην υπαρχουν).
το περιοδικο σε προηγουμενο τευχος ειχε δωσει το ubuntu με προεγκατεστημενα codecs κλπ. ποια ειναι η διαφορα αυτης της εκδοσης δλδ και του Mint? μαλλον καμια.
οπως και να χει ειπαμε........εξαιρετικο το Mint.

Ναί, ναί, ναί!!!! :)

Λοιπόοοον. Αυτά τάχω ακούσει καί διαβάσει ούκ ολίγες φορές.
Εχω πεί την άποψή μου γιά διάφορες διανομές.
Εδώ μας αφορούν όμως, μόνο δύο.
Το ubuntu είναι... ubuntu.
To mint είναι η πιό εύχρηστη διανομή γιά νέους χρήστες -καί αυτό από μόνο του λέει πολλά (χρειαζόμαστε τέτοιες διανομές)-, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν θα ικανοποιήσει καί τον προχωρημένο -εάν αυτός βέβαια θέλει να κάνει την δουλειά του εύκολα καί απλά.
Δες τε σε άλλο σημείο τού forum, ότι το mint "κέρδισε" μέχρι καί τον constantino :)

Επίσης το mint είναι η διανομή πού θα έβαζα σε οποιοδήποτε pc πού δεν θα είχε πρόσβαση στο διαδίκτυο. Δεν χρειάζεται μάλλον να πω το γιατί.

Είναι δύο διανομές, από τις 4-5 πού συμπαθώ ιδιαίτερα.
(Το mint το μπαζω-βγάζω, ενώ το ubuntu είναι μόνιμο, αλλά δεν έχει καμία σημασία -θα μπορούσε να είναι καί αλλοιώς)

Καί μία καλή διαφορά? :
το mint δεν έχει υποστήριξη γιά 64bit συστήματα.

Πηγή γιά το τελευταίο, καί ένα mint vs ubuntu, στο τελευταίο
http://fullcirclemagazine.org/download-manager.php?id=64

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Τι να πει, καποιος για το Mint??
Miα, στη κυριολεξια plug & play διανομη, που πηρε το ubuntu & του... αλαξε τα φωτα, μα το κυριοτερο"ειναι μια καθαρα κοινοικη διανομη....
Αυτο ξεμπλεξα, με ατυη τη @@@%$$$ το recovery vista partition, μπηκε το Mint. Επειδη, μεχρι να γινει αυτο, περασε κανας μηνας, εριξα καποιες ματιες στα vista.
Naι, υπηρχαν πολλες ομοιοτητες στο mint:
-Ενας καθημερινος χρηστης εχει στη διαθεση του, οτι προσφερουν η υποπροσφερουν τα vista.
Μα & τρομερες διαφορες:
-Στο Mint, ΟΛΑ δουλεψαν με τη μια, χωρις εγκατασταση drivers.
-Στο Mint δενε ιχα εκεινο το λαλακιστηριο πραγμα, που λεγεται windows firewall....
Στη πορεια, εγκατεστησα, το gOS > oμορφουλι & super για ενα χρηστη, που κατα κυριο λογο ασχολειται με το internet.
To Πσιλο 2008 gnome > Παντα ενα φοβερο PCLOS, πανεμορφο στη gnome version τοθ. Μαλλον οχι τοσο πλουσιο & βολικο, οσο η kde εκδοση του.
Φυσικα το Gentoo, που το εχω σα... παιχνιδι!! (μπαινω ΠΑΝΤΑ & μονο σα root, σε αυτο).
Τεσταρα καμποσες ακομα, μα αυτες ειναι μονιμα εγκατεστημενες.
Το βασικο μου λειτουργικο & με αυτο που κανω τις καθημερινες μου εργασιες (ολες μα ολες) ειναι το Dayna!

Βρε πως αλλάζουν τα πράγματα,χεχεε }:).Κάτι άλλο γιατί μπαίνεις στο gentoo μόνο ως root (?) είναι κάποιο βίτσιο-επιλογή σου ???

thanos]Βρε πως αλλάζουν τα πράγματα,χεχεε }:).Κάτι άλλο γιατί μπαίνεις στο gentoo μόνο ως root (?) είναι κάποιο βίτσιο-επιλογή σου ???

Παλεψε να το εγκαταστησεις, απο την αρχη, μονος σου.

Μολις το κανεις (με πολυ κοπο & αμετρητα φραπολγαλα η φρεντογαλα) & τοτε θα καταλαβεις το γιατι!! :)

-Με την ευκαιρια να πω, οτι ΦΥΣΙΚΑ & κατεβασα ενα σωρο kde εφαρμογες στο Daryna.

Οι λογοι:

1. Δουλευουν καλυτερα

2. Τις εχω συνηθισει... :P

το mint ειναι το mintMenu.
Αυτο εβαλαν παραπάνω.
+καλυτερο artwork.
KAi βεβαια εχει το "θρασος" να εχει τα multimedia plugins εγκατεστημενα απο την αρχη.

constantinos]

thanos]Βρε πως αλλάζουν τα πράγματα,χεχεε }:).Κάτι άλλο γιατί μπαίνεις στο gentoo μόνο ως root (?) είναι κάποιο βίτσιο-επιλογή σου ???

Παλεψε να το εγκαταστησεις, απο την αρχη, μονος σου.

Μολις το κανεις (με πολυ κοπο & αμετρητα φραπολγαλα η φρεντογαλα) & τοτε θα καταλαβεις το γιατι!! :)

...............

Και επαυξάνω!  Είχα την ατυχία από ένα κακό χειρισμό, να σπάσω το σύστημα, με αποτέλεσμα στην ουσία να χρειαστεί να το ξαναπεράσω από την αρχή, αφού χάθηκαν internet, gnome, normal boot  και ένα σωρό άλλα πράγματα!!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

thk]το mint ειναι το mintMenu.
Αυτο εβαλαν παραπάνω.
+καλυτερο artwork.
KAi βεβαια εχει το "θρασος" να εχει τα multimedia plugins εγκατεστημενα απο την αρχη.

+openasroot

+mintinstall

+mintuninstall

+   +   +   +.....

(καί γιά να μην νομίζετε: το ubuntu μου, κάνοντας τις ίδιες εργασίες βέβαια, είναι αρκετά πιό σταθερό. δεν με έχει "κρεμάσει" ποτέ, σε αντίθεση με το mint πού καμία φορά κάνει κάτι χαζά.)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/