sidux σε... live usb!!!!

alfisti | Κυρ, 01/13/2008 - 23:27 | 2' | 98

το νεο sidux με την ονομασια eros, μπορει να τοποθετηθει σε usb flash και να τρεχει σαν live usb σε οποιοδηποτε pc, αποθηκευοντας μαλιστα τις ρυθμισεις μας.

Μπορουμε να κατεβασουμε το iso απο εδω

http://debian.tu-bs.de/project/sidux/preview/

Στην συνεχεια καιμε το iso σε ενα cd και κανουμε boot απο αυτο.

Σε λιγο βρισκομαστε στο νεο, λιτο, ομορφο περιβαλλον του eros.

Στο μενου, θα βρουμε την επιλογη install to usb iso.
Επιλεγοντας την, θα βρεθουμε στην επομενη οθονη

απο οπου θα δημιουργησουμε το usb μας.

Εναλακτικα, μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και το εικονιδιο sidux installer απο την επιφανεια εργασιας.
Το πρωτο παραθυρο που θα συναντησουμε,

μας δινει την ιδια επιλογη απο το  'install from iso into usb'.

Και εδω ειναι το μονο σημειο που θα επεμβουμε, ωστε να μπορουμε αργοτερα να σωζουμε τις ρυθμισεις μας στο usb.

Στην γραμμη εντολων του επομενου παραθυρου (ιδια με αυτη στην φωτο 2, παραπανω) πρεπει να συμπληρωσουμε την εντολη

'persist checkbox'.

Αυτη η εντολη εχει τωρα προστεθει στον boot manager που θα εμφανιζεται στην εκκινηση του λειτουργικου απο το usb.

Η ολη διαδικασια, δεν χρειαζεται πανω απο 3-4 λεπτα, και σε λιγο το iso θα ειναι αντεγραμμενο στο usb μας.
Μπορουμε να τρεξουμε το sidux μας σε οποιοδηποτε pc, με τις δικες μας ρυθμισεις.


alfisti2007-11-16 1:11:10

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Λοιπόν, έκανα καινούργια εγκατάσταση και δε βγάζει μήνυμα με πρόβλημα πλέον. Σνεχίζει να μη γράφει όμως σε ntfs.
Θυμάμαι ένα εργαλείο ntfs configuration tool που μου έλυσε τα χέρια σε mandriva και pclos. Μπορώ να το εγκαταστήσω εδώ και αν ναι, πώς;
Δοκίμασα να αλλάξω και στο fstab το ntfs-3g (είδα ότι είναι ntfs) αλλά δε μου επέτρεψε.

κοίτα. έχω live usb, αλλά μάλλον έχω καί λιγότερες απαιτήσεις.
μην περιμένεις να έχεις από liveusb πλήρη δικαιώματα στα πάντα.

γιά αυτό όμως πού ρώτησες καί χωρις να το έχω ψάξει πολύ -δεν έχω ntfs.

κοίτα τι μού βγάζει το kpackage γιά το πακέτο ntfsprogs.
(εγκατέστησέτο ή με apt-get ή από το kpackage, αν έχεις βέβαια εγκαταστήσει αυτό)
περίληψη
tools for doing neat things in NTFS partitions from Linux

περιγραφή
The Linux-NTFS project (http://www.linux-ntfs.org/) aims to bring full support for the NTFS filesystem to the Linux operating system. . This is a set of tools targeted for people interested in working with the NTFS support in the Linux kernel and using it. The following utilities are included: . ntfsfix - Fix common filesystem errors and force Windows to check NTFS. . mkntfs - Format a partition with an NTFS filesystem, optionally bootable. . ntfsinfo - Show some information about an NTFS partition or one of the files or directories within it. . ntfslabel - Show, or set, an NTFS partition's volume label. . ntfsresize - Resize an NTFS partition without losing data. . ntfsundelete - Recover deleted files from an NTFS partition. . ntfscluster - Locate the owner of any given sector or cluster on an NTFS partition. . ntfscat - Concatenate files and print them on the standard output (without mounting the partition). . ntfsls - List directory contents on an NTFS filesystem (without mounting). . ntfscp - Overwrite files on an NTFS partition. . ntfsclone - Efficiently clone an NTFS filesystem or a part of it. . ntfsmount - Mount an NTFS partition from user-space using libntfs and FUSE. . ntfsdecrypt - Decrypt NTFS-encrypted files (NOT INCLUDED). . ntfscmp - Compare two NTFS volumes and tell the differences.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Δεν έχω τόσο μεγάλες απαιτήσεις (δεν νομίζω μεγάλη απαίτηση το να γράφω σε ntfs, όλες οι διανομές σχεδόν το έχουν default). Μόνο όσα κάνει το puppel και ... κάτι περισσότερο.

off topic λοιπόν:

δες την διαφορά:

όλες οί διανομές -καί σε live- δουλεύουν με user.
το puppy δουλεύει root.
(μην θεωρηθεί επικίνδυνο ή ότι άλλο, διότι τό puppy, ακόμα καί σε κανονική εγκατάσταση φτιάχνει "εικονικό" να το πω έτσι, home φάκελο. αν κάτι γίνει, μπορείς να σβήσεις τον save φάκελο, ή να "παραβλέψεις" 1,2 συνεδρίες).

Όοοοοοοοχιιιι!! :)
καμία διανομή σε liveusb δεν έχει default την εγγραφή σε ntfs. (τουλάχιστον όχι ubuntu, mint, fedora καί πάει λέγοντας -κρατάω πισινή γιά το dream, αυτό δεν θυμάμαι τι έκανε)

:)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Δε θέλω κόντρες, αλλά το slackel που θυμάμαι έγραφε κανονικότατα. Όσο για τo ubuntu που το είχα σε 2 φλασάκια persistant με διαφορετικό τρόπο εγκατάστασης το καθένα (έχω φάει ώρες και ώρες στο internet) ειλικρινά δε θυμάμαι γιατί τα έσβησα για να βάλω puppel.
Πάω πάσο λοιπόν.

καί γω καί δεν είναι θέμα "κόντρας".

:) (τόσα χαμόγελα σκορπίζω!!!!!!!)

απλά -χωρίς να έχω βάλει slackel- ότι liveusb έχω φτιάξει, έχουν τούς περιορισμούς τους, ακριβώς επειδή είναι live. (λόγοι ασφαλείας).

εξαιρείται το puppy-el

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

εγκατεστημένο
http://img72.imageshack.us/my.php?image=snapshot3jf2.png
εμπεριστατωμένα πράγματα!

Αυτό που παρατηρώ στο φλασάκι, όπου μου επιτρέπει να γράφω, στις άδειες χρήστη έχει user και ιδιοκτήτη root, ενώ όπου δε μου επιτρέπει είναι και οι δύο root, αν αυτό λέει κάτι.

το θέμα λοιπόν είναι ότι από live usb δεν έχεις πλήρη δικαιώματα (όπως καί από το cd).

άρα... γιά να το ψάξουμε.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

με αφορμή την σημερινή απουσία τού γιού μου, έβαλα το φλασάκι στα ntfs win του.

ότι καί να έκανα, δεν...

κοίτα. κάτι δημιουργεί το /etc/fstab με εγγραφή γιά τα ntfs : ro καί όχι rw.

κάποιο αρχείο πρέπει να πειραχτεί γιά να αλλάζει το fstab.

ποιό όμως?

δες το σχόλιο 14 εδώ παραπάνω, τού luckyb.
είναι κάπου μεταξύ των αρχείων πού αναφέρει ο luckyb καί τού φακέλου /fll πού υπάρχει στο root.

κάποιο αρχείο τού iso θέλει πείραγμα.

EDIT: λογικά υπάρχει κάτι fll-fstab ή κάπως έτσι

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Βρήκα κάποιες οδηγίες στο forum, πείραξα το fstab και δεν μπουτάρει. Πάω πάλι για εγκατάσταση; Είχα κρατήσει αντίγραφο αλλά πώς να το ξανατοποθετήσω στο etc;

όταν τόχα πάθει (ναί ναί! είμαι πρωτοπορεία!!) με κανα δυο restart πήρε μπρός.

(πρόσεξε: δεν μιλάμε γιά εγκατεστημένο σύστημα αλλά γιά live. καί να πειράξεις το fstab στην επόμενη εκκίνηση, πάλι ίδιο θα είναι. πρέπει να βρεθεί το script ή το αρχείο πού το δημιουργεί)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

oftopic αλλά...

το pcloshamtster γράφει ntfs.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Να και η ... λύση μετά από πολλά, πολλά πειράματα
σαν root : mount -t ntfs-3g /dev/sda9 /media/ -o force , όπου sda9 ,το όνομα του δίσκου που θέλουμε να αποκτήσουμε δικαίωμα εγγραφής.
Τώρα ένα σκριπτάκι χρειάζεται για να γίνεται αυτόματα για όλους τους δίσκους. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
Έχω και κάποιες άλλες πληροφορίες αν χρειάζεται κάποιος.

γενικά για να φτιάξεις ένα script :
δημιουργείς ένα απλό text αρχείο (πχ το myscript.sh) και γράφεις μέσα του τα κατωτέρω:

#! /bin/bash

mount -t ntfs-3g /dev/sda9 /media/ -o force
εντολή 2
εντολή 3
<----- Εδώ μια κενή γραμμή ------->

μετά το κάνεις εκτελέσιμο με

chmod +x myscript.sh

και το τρέχεις (ως root αν θέλεις) με

./myscript.sh

Είχα κι εσένα κατά νου όταν έλεγα "κάποιος". Ευχαριστώ!
Δύο ερωτησούλες επειδή δεν το 'χω ξανακάνει:
1 Που το τοποθετώ για να το βρει;
2 Το τρέχω από τερματικό έτσι;
(δεν το κατάφερα γι' αυτό ρωτάω για επιβεβαίωση)

1. Στο home directory σου, μέσα σε ένα φάκελο με όνομα "bin" (τον φτιάχνεις αν δεν υπάρχει), αν θες να το τρέχει μόνο ο χρήστης σου. Εναλλακτικά, στο φάκελο /usr/local/bin (πρέπει να το αντιγράψεις εκεί σαν root), για να το βλέπουν όλοι οι χρήστες.

2. Όχι απαραίτητα, αν το script δεν τυπώνει κάτι, ή δε σε ενδιαφέρει τι τυπώνει, μπορείς να το τρέξεις κ γραφικά, φτιάχνοντας ένα δικό σου εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας ή στη μπάρα σου κ βάζοντας το να εκτελεί το script αυτό όποτε το πατάς.

Επίσης, αν το βάλεις σε κάποιο φάκελο "bin" από τους παραπάνω κ θες να το τρέξεις από τερματικό, μην βάλεις το "./" στην αρχή, απλά δώσε το όνομα του script. To ./ χρειάζεται όταν το έχεις το script σε κάποιο άλλο άσχετο φάκελο κ θες να το τρέξεις από εκεί μέσα (για την ακρίβεια το ./ μεταφράζεται σε: "τρέξε από το φάκελο που βρίσκομαι το...").

Δουλεύω το sidux live usb κι έτσι δεν μπορώ να κάνω τίποτε σαν root (ίσως δεν το έχω βρει ακόμα).
Άρα φτιάχνω το φάκελο bin στο home και βάζω μέσα το παρακάτω αρχείο:

#! /bin/bash

mount -t ntfs-3g /dev/sda9 /media/ -o force

chmod +x myscript.sh

το οποίο το έχω σώσει με το όνομα myscript.sh

πηγαίνω στην κονσόλα και έχω τα παρακάτω :

root@sidux:~# myscript.sh
-bash: myscript.sh: command not found
root@sidux:~#

Τι δεν κάνω καλά;
Όταν κάνω κλικ επάνω στο script αυτό ανοίγει σαν κείμενο. Είναι σωστό ή έπρεπε να συμπεριφέρεται αλλιώς;

Πειράζοντας ξαναέφτιαξα το αρχείο κειμένου κάπως διαφορετικά. Και τώρα το ένα γράφει : τύπος απλό κείμενο και το άλλο σενάριο κελύφους.
Ποιο είναι το σωστό (το δεύτερο;)

gnu_labis]
Όχι απαραίτητα, αν το script δεν τυπώνει κάτι, ή δε σε ενδιαφέρει τι τυπώνει, μπορείς να το τρέξεις κ γραφικά, φτιάχνοντας ένα δικό σου εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας ή στη μπάρα σου κ βάζοντας το να εκτελεί το script αυτό όποτε το πατάς.

πώς γίνεται αυτό αφού μου ανοίγει σαν κείμενο;

Μάλλον ξέχασες το chmod κ το βλέπει σαν αρχείο κειμένου.

Επίσης αν μπορείς δώσε σε ένα τερματικό την εντολή: echo $PATH

κ δείξε μας το αποτέλεσμα της.

Θα σου δείξει σε ποιους φάκελους (χωρισμένους μεταξύ τους με άνω-κάτω τελεία) κοιτάζει για εκτελέσιμα αρχεία όταν εσύ του γράφεις απλά το όνομα ενός προγράμματος ή script.

Συνεπώς το δεύτερο είναι σωστό.

root@sidux:~# echo $PATH
/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin
root@sidux:~#

Ναι, το bin στο home σου δεν είναι μέρος του path, οπότε δεν πρόκειται να γίνει κάτι αν βάλεις το script εκεί. Γράψε λάθος, παίζουν αυτά από διανομή σε διανομή.

Μπορείς να προσθέσεις νέους φάκελους στο path, αλλά είναι πιο απλό να το αντιγράψεις στο /usr/local/bin.

Όταν λες ότι δεν μπορείς σαν root, το sudo το δοκίμασες; Αν όχι, γράψε ότι θα έγραφες, αλλά βάλε κ ένα sudo στην αρχή. Πχ:

sudo cp myscript.sh /usr/local/bin

Είμαι κ λίγο γκαβός, είσαι ήδη root, το λέει στην αρχή του command prompt του τερματικού σου

Δεν μου επιτρέπει να κάνω εγγραφή στο /usr/local/bin, εννοώ να κάνω αντιγραφή από την επιφάνεια σε αυτό το φάκελο. Αυτό εννοούσα ότι δε μου επιτρέπει. Δεν μπορώ να πάρω δικαιώματα root και να μπω να κάνω αλλάγές. Σε άλλες διανομές είχα επιλογή user και root στην εισαγωγή οθόνης. Εδώ μπαίνω αμέσως σαν user. Υπάρχει τρόπος να δημιουργήσω λογαριασμό με password και να μπαίνω σαν root; Τότε θα λυθεί και το παραπάνω πρόβλημα της μη άδειας.

Εκτέλεσα την εντολή για το script από root terminal γι' αυτό. Αλλιώς γιατί δε μου επιτρέπει να κάνω τίποτε;

NIKOS]Συνεπώς το δεύτερο είναι σωστό.

root@sidux:~# echo $PATH
/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin
root@sidux:~#

Εδώ λέει root, έτσι δεν είναι; Όταν έδωσες την εντολή echo ήσουν root. Αν δεν το επεδίωξες, σημαίνει ότι το τερματικό που έτρεξες ανοίγει αυτόματα με δικαιώματα root. Όπως κ να έχει, ξανάνοιξε το, πήγαινε στο φάκελο που έχεις σώσει το script σου κ δώσε απλά (αν πχ το script σου το ονόμασες myscript.sh):

cp myscript.sh /usr/local/bin

υπάρχει καί είναι στο manual.

ο default κωδικός τού root, είναι sux.

αν θες να τον αλλάξεις -μόνο γιά την συνεδρία, δεν αποθηκεύεται- σε τερματικό:

sidux@0[sidux]$ sudo passwd
Βάλτε νέο UNIX κωδικό:
ξαναγράψτε τον νέο UNIX κωδικό:
passwd: password updated successfully => Ο κωδικός πρόσβασης ενημερώθηκε επιτυχώς
sidux@0[sidux]$

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Λυπάμαι αν κάτι δεν καταλαβαίνω. Στην οθόνη που βρίσκομαι έχει τερματικό και για user (sidux@sidux:~$) και για root (root@sidux:~#). Απλά εγώ μπήκα στο δεύτερο.

Επαναλαμβάνω ότι δε μου επιτρέπει να τοποθετήσω τίποτε στον παραπάνω φάκελο.

"Δεν μπορείται να κάνετε ρίψη αντικειμένου ... οποίο δεν έχετε άδεια εγγραφής"

Αυτό είναι το μήνυμα όταν το προσπαθώ. Να ανεβάσω φωτο;

NIKOS]Δεν μου επιτρέπει να κάνω εγγραφή στο /usr/local/bin, εννοώ να κάνω αντιγραφή από την επιφάνεια σε αυτό το φάκελο. Αυτό εννοούσα ότι δε μου επιτρέπει. Δεν μπορώ να πάρω δικαιώματα root και να μπω να κάνω αλλάγές. Σε άλλες διανομές είχα επιλογή user και root στην εισαγωγή οθόνης. Εδώ μπαίνω αμέσως σαν user. Υπάρχει τρόπος να δημιουργήσω λογαριασμό με password και να μπαίνω σαν root; Τότε θα λυθεί και το παραπάνω πρόβλημα της μη άδειας.

Δεν έχω παρακολουθήσει το thread και ίσως είμαι off topic.

Αυτό που θες νομίζω γίνεται με το πακέτο nautilus-gksu σε gnome, λογικά υπάρχει κάτι αντίστοιχο και σε kde

γράφουμε όλοι μαζί!!

ΝΙΚΟ είδες τι έγραψα παραπάνω γιά να πάρεις δικαιώματα root? πρέπει να αλλάξεις τον κωδικό.

είσαι σε live σύστημα (με ιδιαιτερότητες).

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Όχι φίλε μου, δεν κατάλαβες. Πάμε πιο αργά:

1) Ανοίγεις πάλι το τερματικό του root

2) Πάντα μέσα από το τερματικό, πας στο φάκελο που έχεις σώσει το script σου. Πχ αν το έσωσες στο /home/dimitris, δίνεις στο τερματικό:
cd /home/dimitris

(όπου η εντολή cd είναι τα αρχικά των λέξεων change directory)

3) Αφού βρεθείς στον κατάλληλο φάκελο, αντιγράφεις το script σου εκεί που θες με την εντολή cp (από το copy) όπως σου είπα κ στο προηγούμενο post μου:
cp myscript.sh /usr/local/bin

αντικαθιστώντας το myscript.sh με το όνομα που έχεις δώσει στο αρχείο που έφτιαξες.

Κατανοητό;

Tώρα που πήγαμε αργά, κάτι έκανα. Μόνο gnome μεχρι τώρα κι εκεί γνωρίζω αρκετά. έκανα την αντιγραφή (είδα το αρχείο).
root@sidux:~# myscript.sh
-bash: /usr/local/bin/myscript.sh: Άρνηση πρόσβασης
root@sidux:~#
Τι δεν κάνω πάλι καλά;

alfisti]υπάρχει καί είναι στο manual.

ο default κωδικός τού root, είναι sux.

αν θες να τον αλλάξεις -μόνο γιά την συνεδρία, δεν αποθηκεύεται- σε τερματικό:

sidux@0[sidux]$ sudo passwd
Βάλτε νέο UNIX κωδικό:
ξαναγράψτε τον νέο UNIX κωδικό:
passwd: password updated successfully => Ο κωδικός πρόσβασης ενημερώθηκε επιτυχώς
sidux@0[sidux]$

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Άργησα να το δω, ευχαριστώ για την υπενθύμιση.

NIKOS]Tώρα που πήγαμε αργά, κάτι έκανα. Μόνο gnome μεχρι τώρα κι εκεί γνωρίζω αρκετά. έκανα την αντιγραφή (είδα το αρχείο).
root@sidux:~# myscript.sh
-bash: /usr/local/bin/myscript.sh: Άρνηση πρόσβασης
root@sidux:~#
Τι δεν κάνω πάλι καλά;

Οκ, ωραία :)

Το πρόβλημα που μένει είναι ότι ο απλός σου χρήστης δεν έχει δικαίωμα να εκτελέσει το script αυτό. Όταν το αντέγραψες σαν root στη τοποθεσία /usr/local/bin, το αρχείο μεταφέρθηκε εκεί κ νέος του ιδιοκτήτης έγινε ο root. Πρέπει να του πεις ότι κ άλλοι πέραν του ιδιοκτήτη του μπορούν να το τρέχουν. Για να το κάνεις αυτό, πρέπει για λίγο να ξαναγίνεις root:

1) Άνοιξε πάλι τo root τερματικό

2) Πήγαινε στο φάκελο /usr/local/bin:

cd /usr/local/bin

3) Δώσε το παρακάτω:

chmod 755 myscript.sh

Αυτό πάλι το 755 είναι άλλη ιστορία, αλλά σε γενικές γραμμές σημαίνει:

α) ιδιοκτήτης μπορεί να διαβάσει, να γράψει/σβήσει, κ να εκτελέσει το αρχείο.

β) οι υπόλοιποι χρήστες μπορούν να το διαβάσουν κ να το εκτελέσουν.

Μετά από αυτό, πρέπει να είσαι εντάξει.

ΥΓ: αν για κάποιο λόγο σε ψήνει να μάθεις περισσότερα, δες εδώ:

http://linuxcommand.org/lts0070.php

Μπράβο φίλε, πέτυχε. Κάτι έμαθα και σήμερα. Χωρίς να είμαι αχάριστος, έψαχνα κάτι για να αυτοματοποιήσω τη διαδικασία του mount με εγγραφή σε ntfs. Είναι πιο εύκολο να το γράψω σαν εντολή στην κονσόλα από όλη αυτή τη διαδικασία. Κάτι σαν εκτελέσιμο αρχείο. Να του κάνω κλικ και να ξεκινάει γιατί θα το χρησιμοποιώ σε πολλούς υπολογιστές. Να αλλάζω δηλαδή μόνο το όνομα των δίσκων. Μην παρεξηγηθώ. έτσι το σκεφτόμουν. Εκτιμώ αφάνταστα τη βοήθεια τη δική σου και κάθε άλλου φίλου στο forum.

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι θες ακριβώς, αλλά αν κατάλαβα, μπορείς να αλλάξεις τη γραμμή του mount στο script σου σε:

mount -t ntfs-3g $1 /media/ -o force

Στη συνέχεια, μπορείς να καλείς το script σαν:

myscript.sh /dev/sda9

κ το /dev/sda9 (ή ό,τι άλλο βάλεις) θα αντικαθιστά το "$1", οπότε μπορείς να διαλέξεις σε ποιο δίσκο θα προσαρτήσεις.

Παίζει κ το πολύ ωραίο πακέτο zenity για gnome το οποίο αν εγκαταστήσεις (ή έχεις ήδη), μπορείς να "αναβαθμίσεις" το script σου κ να το κάνεις γραφικό, ως εξής:

mount -t ntfs-3g `zenity --entry` /media/ -o force

Προσοχή στα πλαγιαστά "αυτάκια" γύρω από το zenity. Δοκίμασε το άμα θες, έχει ...πλάκα! Το zenity παίρνει άπειρες παραμέτρους για να αλλάξεις την εμφάνιση του παράθυρου που σου πετάει, δώσε από ένα τερματικό "zenity --help" ή "man zenity" για να τις δεις. Καλά σκριπτάκια λοιπόν!

Όταν κάνω mount ένα partition με ntfs με τον παραπάνω τρόπο και μπαίνω μετά σ' αυτό μέσα από win, βρίσκω το παρακάτω αρχείο " .hal-mtab-lock ". Ξέρει κανείς τι είναι αυτό; Βρήκα κάποιες αναφορές στο google, αλλά δεν νομίζω ότι αναφέρονταν σε παρόμοια περίπτωση. Ευχαριστω!

gnu_labis] Αφού βρεθείς στον κατάλληλο φάκελο, αντιγράφεις το script σου εκεί που θες με την εντολή cp (από το copy) όπως σου είπα κ στο προηγούμενο post μου:
cp myscript.sh /usr/local/bin

Κατανοητό;

1.Αυτό που αντιγράψαμε αν θέλουμε να το σβήσουμε ποια εντολή χρησιμοποιούμε; (Μάζεψα πολλά αρχεία με τα πειράματα)

2. όταν προσπαθώ να ΑΠΟΠΡΟΣΑΡΤΗΣΩ ενα δίσκο (που έχω ήση προσαρτήσει με τους παραπάνω τρόπους) μου βγάζει μήνυμα ότι δεν γίνεται να αποπροσαρτηστει γιατί:

"Δυστυχώς, η συσκευή system:/media/sda9 (/dev/sda9) με όνομα 'DIAFORA (500)' που είναι προσαρτημένη στο /media, δεν μπόρεσε να αποπροσαρτηθεί.
Η εντολή umount επέστρεψε το ακόλουθο σφάλμα:
umount: it seems /media is mounted multiple times"

Γιατί; Είναι πρόβλημα;

1. Η εντολή είναι η "rm" (από το remove). Πάντα σα root βέβαια, γιατί μιλάμε για το φάκελο /usr/local/bin. Πχ:
cd /usr/local/bin
rm myscript.sh

Με προσοχή μη σβήσεις άλλα πράγματα, γιατί το rm δεν έχει "κάδο ανακύκλωσης".

2. Κάπως κατάφερες να κάνεις πολλές φορές mount τον ίδιο δίσκο, κάτι το οποίο δεν πρέπει να συμβεί κάτω από κανονικές συνθήκες. Μπορείς να αντιγράψεις εδώ στο φόρουμ τα περιεχόμενα του αρχείου mtab που βρίσκεται στο φάκελο /etc? Το αρχείο αυτό δείχνει τι είναι προσαρτημένο κ που, οπότε έχει νόημα να το κάνεις copy-paste αφού σου εμφανίσει το πρόβλημα που αναφέρεις, αλλιώς δε θα δούμε αυτό που θέλουμε.

Και κάτι τελευταίο, που δεν έχω πει αυτές τις μέρες, μιας κ είχαμε πιο σοβαρά προβλήματα. Μην κάνεις mount απ'ευθείας στο φάκελο /media. Δεν είναι τεράστιο λάθος, αλλά είναι λάθος πρακτική. Ο φάκελος /media χρησιομοποιείται από το σύστημα ως εξής: κάθε φορά που συνδέεις μια συσκευή usb ή βάζεις ένα δίσκο στο cd/dvd σου, το σύστημα φτιάχνει ένα φάκελο μέσα στο /media κ κάνει mount τη συσκευή εκεί. Αν θέλεις, φτιάξε κ εσύ ένα δικό σου φάκελο εκεί, ή οπουδήποτε αλλού, αλλά θα σε συμβούλευα να μην χρησιμοποιείς "χύμα" τον ίδιο το φάκελο /media. Φυσικά, για να φτιάξεις ένα φάκελο στο media πρέπει να το κάνεις σα root, κ μιας κ προς το παρόν έχεις αυτή τη δυνατότητα από το root terminal, θα προλάβω την ερώτηση σου λέγοντας ότι φάκελους φτιάχνεις με την εντολή mkdir (από το make directory...). Πχ για να φτιάξεις ένα φάκελο με όνομα myfolder μέσα στο φάκελο /media:
cd /media
mkdir myfolder

NIKOS]
όταν προσπαθώ να ΑΠΟΠΡΟΣΑΡΤΗΣΩ ενα δίσκο (που έχω ήση προσαρτήσει με τους παραπάνω τρόπους) μου βγάζει μήνυμα ότι δεν γίνεται να αποπροσαρτηστει γιατί:

"Δυστυχώς, η συσκευή system:/media/sda9 (/dev/sda9) με όνομα 'DIAFORA (500)' που είναι προσαρτημένη στο /media, δεν μπόρεσε να αποπροσαρτηθεί.
Η εντολή umount επέστρεψε το ακόλουθο σφάλμα:
umount: it seems /media is mounted multiple times"

Είσαι ωραίος! Παρατήρησα ότι με την επανεκκίνηση διορθώνεται το πρόβλημα. Όταν ξαναπαρουσιαστεί θα το ανεβάσω. Ευχαριστώ! Το " .hal-mtab-lock " σου λέει κάτι;

Όχι ιδιαίτερα, αν κ αν πρέπει να μαντέψω θα πώ ότι είναι ένα αρχείο που δημιουργεί το hal (hardware abstraction layer) όταν γράφει στο αρχείο mtab προκειμένου να ξέρει ότι το έχει ήδη ανοιχτό. Σε φώτισα τώρα...

gnu_labis]Αφού βρεθείς στον κατάλληλο φάκελο, αντιγράφεις το script σου εκεί που θες με την εντολή cp (από το copy) όπως σου είπα κ στο προηγούμενο post μου:
cp myscript.sh /usr/local/bin

αντικαθιστώντας το myscript.sh με το όνομα που έχεις δώσει στο αρχείο που έφτιαξες.

Κατανοητό;

Και αν θέλω να κάνω αντιγραφή φάκελο με αρχεία και όχι μόνο ένα αρχείο τι πρέπει να δώσω (π.χ puppel_411)

Το slackel είτε τρέχει σαν livecd, είτε σαν liveusb, είτε ως εγκατεστημένο στο σκληρό  δίσκο, είτε από usb έχει πλήρη υποστήριξη σε ntfs(δυνατότητα εγγραφής διαγραφής αρχείων, καταλόγων). Και εννοείται πλήρη υποστήριξη ελληνικών, μονοτονικό και πολυτονικό. Με Win+F1, μεταβαίνουμε σε πολυτονικό, μονοτονικό εναλλάξ. Και με alt-shift γράφουμε ελληνικά (εναλλαγή ελληνικού, λατινικού πληκτρολογίου)

Χρησιμοποιεί το ntfs-3g.

Αυτά.

σήμερα είπα μετά από αρκετό είναι αλήθεια διάστημα, να μπώ με το live usb.
πριν από αυτό λοιπόν, είπα να περάσω καί στο usb τον Πόντο.

έκπληξη (δεν το ήξερα):
έκανα install στο usb αλλά χωρίς προηγουμένως να το φορμάρω.
καί πήρα έναν ωραιότατο Πόντο με όλα τα προηγούμενα αρχεία καί ρυθμίσεις.
ναί, άλλαξε μόνο το iso.
αναβάθμιση usb :)

πρόβλημα καί απορία τώρα: (κάποτε το είχα κάνει νομίζω, αλλά πως?)

με ctrl+alt+backspase ξανακάνει login μόνο του.
πως γίνεται να μπω σε fluxbox ας πούμε?

(αν βγάλω την login οθόνη ζητώντας αλλαγή συνεδρίας, δεν δουλεύει ο κωδικός).

(α ναί, το κουφό: ο iceweasel εδώ δεν κρασάρει!!)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Κι εγώ αν και έκανα καμιά δεκαπενταριά φορές εγκατάσταση σε live usb ΠΟΤΕ δεν πείραξε τα αρχεία που είχα στο φλασάκι. Ένα φόβο όμως μέχρι να τα ξαναδώ πάντα τον είχα.