Αποθετήριo απο CD σε DVD

nikolaosx1 | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 1' | 6

Για σας και μπράβο για το forum.

Έχω μια απορία και θα το εκτιμούσα αν κάποιος από το forum μπορούσε να μου απαντήσει.

Βρήκα από κάποιο φίλο τα έξι πρώτα CD του Debian 4. Το CD 1 με το λειτουργικό και 5 CDs με προγράμματα.

Πώς μπορώ να ενώσω τα 5 CDs σε ένα DVD ώστε να μην χρειάζεται να βάζω συνέχεια το ένα CD μετά το άλλο για να εγκαταστήσω μια εφαρμογή με πολλές εξαρτίσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Υπάρχει μία απλή λύση αντί να ενώσεις τα cd να κατεβάσεις κατευθείαν τα τρία dvd της διανομής από:ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/debian-cd/4.0_r1/i386/iso-dv d. Eπίσης εαν έχεις δίκτυο δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις τα dvd, τα κατεβάζεις όλα από εκεί. Πάντως έχω δοκιμάσει τα dvd και όποια εφαρμογή ήθελα την εγκατέστησα χωρίς να έχω πρόβλημα εξαρτήσεων. Εκανα προσθήκη και των τριών dvd στο synaptic, μετα πήγαινα στην αναζήτηση, ζητούσα πχ το amarok μου έλεγε ποιό dvd να βάλω και αυτό ήταν.
gdim2007-10-29 19:36:37

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου gdim, αλλά δεν έχω δίκτυο.

 

Για τον λόγο αυτό ζητώ να ενώσω τα 5 CD σε ένα DVD. <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Mια άλλη λύση είναι να αγοράσεις τα dvd, το κόστος είναι συμβολικό στα 10 Ευρώ τόσο τα αγόρασα και εγώ. Σημασία κατά τη γνώμη μου έχει να έχεις όλο το σύνολο των πακέτων του debian και να μην περιοριστείς στα 5 μόλις cd δεν είναι ούτε τα μισά, σκέψου ότι είναι 21 αν δεν κάνω λάθος. 

Το αγόρασα από την εταιρεία sentinel μπες στο www.sentinel.gr και στην επικοινωνία θα δεις τηλέφωνα διευθυνση κλπ

Ευχαριστώ, gdim θα το προσπαθήσω και αυτό.

 

Είναι η ποιο πρακτική ιδέα τελικά.