Koυβεντουλα για το PCLinuxOS

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:05 | 2' | 79

Κυκλοφόρησε η πρώτη beta του PCLinuxOS 2007. Περιέχει το KDE 3.5.6, υποστήριξη σε 3D γραφικά με Beryl και Compiz, κά. Από την ανακοίνωση της ομάδας ανάπτυξης:

'PCLinuxOS
2007 Test release 1 is now available for download. Please note this is
not the final release. PCLinuxOS 2007 final will be released at the end
of the month. Features include: kernel 2.6.18.6; KDE 3.5.6; Mozilla
Firefox 2.0.0.1; Flash 9; OpenOffice.org 2.1.0; Beryl, Compiz, AIGLX
and Xgl for 3D graphics support; GCC 4.1.1 and updated glibc; updated
bootsplash, icons, and more from the MyPCLinuxOS.com beautification
project; Xdg menu system; rebuild and update of our entire repository
against new GCC and glibc; simplified live CD boot options.
'

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ (696MB, MD5). Εδώ θα βρείτε την πλήρη ανακοίνωση.

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ωραίος ο οδηγός Κώστα, αλλά εάν τον έβαζες πριν από 15 μέρες θα τον ευχαριστιόμασταν καλύτερα (θα είχαμε λιγότερους μπελάδες).
Τώρα θα μου πεις : αν δεν πάθεις πως θα μάθεις. 

balsam]Ωραίος ο οδηγός Κώστα, αλλά εάν τον έβαζες πριν από 15 μέρες θα τον ευχαριστιόμασταν καλύτερα (θα είχαμε λιγότερους μπελάδες).
Τώρα θα μου πεις : αν δεν πάθεις πως θα μάθεις. 

Φτου σου .Περίμενες να κάνω χαζομάρα στην εγκατάσταση και μετά να βάλεις τον οδηγό δεν ντρέπεσαι ουυυυυυυυυυ.Συμφωνώ απόλυτα  με τον balsam αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις,αν και εγώ την έκανα με άλλο τρόπο την εγκατάσταση.

Δειτε ενα demo video για το PCLinuxOS 2007, απο τον κεντρικο δημιουργο του τον Texstar.
Aπολαυστε το εδω με πολυ rock υποκρουση το: "Gimme all your lovin των ΖΖ ΤΟP!!

>>tip: Με το πληκτρο που εχει τη μπαρα δεξια στα βελακια + & - μπορειτε να τη τσουλατε με οτι ταχυτητα θελετε. Αν ακουμπησετε το βελακι του mouse σε μια εικονα, σας λεει τι βλεπετε!!

constantinos2007-8-3 21:27:23

Η πρώτη μου εντύπωση από το PCLLinuxOS δεν είναι καθόλου άσχημη δεδομένου ότι τώρα τρέχω το live cd και το sagem 800 αναγνωρίστηκε και λειτουργεί κανονικότατα!!! (Στο mandriva το ίντερνετ λειτούργησε μετά την εγκατάσταση)

Επίσης εντυπωσιακό για live cd είναι ότι τα πάντα τρέχουν ταχύτατα.

Θα το σκεφτώ και μπορεί να "μετακομίσω".

Lynx, θα σου ελεγα δωστου μια ευκαιρια. Ιδιαιτερα αφου εισαι χρηστης Μadriva, θα νοιωσεις ανετα απο τη πρωτη στιγμη.
-Σε 10-15 λεπτα, θα καταλαβεις ποσο πιο ευχρηστο & ΦΥΣΙΚΑ πιο βελτιωμενο ειναι.
Δες ποσο μεγαλη διαφορα εχει.
Πιστεψεμε, δε θα το μετανοιωσεις!! Πιθανοτατα να το... ερωτευτεις!!!  (& εσυ!!)
constantinos2007-8-3 21:27:36

Το εγκατέστησα. Έχει τα πλεονεκτήματά του και ορισμένα μειονεκτήματα.

1) Πήγα να κάνω Mount τα ntfs partitions ως ntfs-3g και δεν υπήρχε αυτή η επιλογή. Χρειάστηκε να "πειράξω" το /etc/fstab, κάτι εύκολο αλλά αποθαρρυντικό για όσους θέλουν από την αρχή πλήρη πρόσβαση στο δίσκο τους. (αν και μπορύσε απο την αρχή να τα δει και να τα διαβάσει)

2) Αφού κατέβασα αναβαθμίσεις και αρκετά πακέτα με το synaptic, προσπάθησα στη συνέχεια να εγκαταστήσω rpm πακέτα που κατέβασα στο desktop.Δεν υπάρχει default πρόγραμμα για να χειρίζεται τα rpms !!!! και δεν ξέρω ποιο πρέπει να εγκαταστήσω. Καμιά βοηθεια ;

Κατά τα λοιπά οι εντυπώσεις είναι θετικές.

lynx]Το εγκατέστησα. Έχει τα πλεονεκτήματά του και ορισμένα μειονεκτήματα.

1) Πήγα να κάνω Mount τα ntfs partitions ως ntfs-3g και δεν υπήρχε αυτή η επιλογή. Χρειάστηκε να "πειράξω" το /etc/fstab, κάτι εύκολο αλλά αποθαρρυντικό για όσους θέλουν από την αρχή πλήρη πρόσβαση στο δίσκο τους. (αν και μπορύσε απο την αρχή να τα δει και να τα διαβάσει)

Aφου δε ξερεις -ακομα- τον... keyboard τροπο, κοιτα ποσο απλ, ειανι απο το γραφικο:
Υπολογιστης>Συσκευες Αποθηκευσης. Κανε δεξι κλικ & καντους mount. Οκ? (αν δε μπορεις απο το λογαριασμο χρηστη, καντα απο το λογαριασμο root. Aπλο! )

lynx]2) Αφού κατέβασα αναβαθμίσεις και αρκετά πακέτα με το synaptic, προσπάθησα στη συνέχεια να εγκαταστήσω rpm πακέτα που κατέβασα στο desktop.Δεν υπάρχει default πρόγραμμα για να χειρίζεται τα rpms !!!! και δεν ξέρω ποιο πρέπει να εγκαταστήσω. Καμιά βοηθεια ;

Κατά τα λοιπά οι εντυπώσεις είναι θετικές.

-Ξεχνα το Μadriva. Εκανες αναζητηση με το Synaptik & ΔΕΝ βρηκες τα πακετα (εφαρμογες), που θελεις? ΑΔΥΝΑΤΟ!
Για δοκιμασε το, μα διαβασε & τα σχετικα με το Synartik (reload=ανανεωση), πριν, ετσι??
Τωρα, αν επιμενεις, για τα rpm, ειναι ΗΔΗ θεμα στο forum μας PCLinuxOS & RPM πακετα (εφαρμογες)
& ειναι σαφες & μαζι με το περιοδικο (τευχη: 14 & 16, πληρες!)

1) Με ενδιέφερε να κάνω mount ntfs-3g κι οχι "απλό" ntfs
Αυτο έγινε αφού εγκατέστησα ntfs-3g και fuse κι αλλάζοντας το fstab
πχ /dev/sda1 /mnt/d ntfs-3g defaults 0 0
Ετσι ολοι οι χρηστες (δηλαδή εγώ ) έχουν read write πρόσβαση.

2) το λινκ το είδα, αλλά λέει μόνο απο πού να εγκαταστήσω rpm κι όχι πώς. Όταν κάνω διπλό κλικ με ρωτάει με ποια εφαρμογή να τα ανοίξει (σα να ειναι αγνωστα αρχεια). Με ποιο προγραμμα κανω install τα rpms ;

Eγκατασταση rpm
rpm -i kooldock-1.0-1.i386.rpm

-Oπου kooldock, βαζεις την εφαρμογη, που θελεις.
Μα, ξαναρωταω: Γιατι δε τα βαζεις με το Synaptik, να τελειωνεις?

-Οn line εγκατασταση (με μια επιφυλαξη, αυτο):

rpm -i ftp://ftp.pht.com/pub/linux/pclinuxos/2007-stable/RPMS/ονομα πακετου-1.0-1.i386.rpm

constantinos2007-8-3 21:27:58

Κωνσταντίνε φυσικά θα τα έβαζα με το synaptic αν υπήρχαν εκεί. Δυστυχώς δεν βρίσκονται όλα τα πακέτα στο synaptic (απόλυτα λογικό το θεωρώ αυτό).

Τελικά εγκατέστησα το kdeadmin-kpackage που διαχειρίζεται rpm και deb πακέτα  αλλά χωρίς να εγκαταστά αυτόματα τις εξαρτήσεις τους. Αυτή τη δουλειά θα έπρεπε να την κάνει το synaptic

Γενικά είδα ότι το pclinuxos δεν προσφέρει καλή υποστήριξη σε rpm άλλων διανομών (ιδίως fedora) βλέπε εδώ.

Παρόλα αυτά η διανομή "πετάει" στο σύστημά μου και στην ανάγκη θα κάνω και μερικά "make install".

Η/Υ, με προεγκατεστημενο το PCLINUXOS 2007, με οθονη. Τα χαρακτηριστικα του, οπως τα εγραψε ο Texstar (ο κυριος δημιουργος της διανομης), στο επισημο forum, της διανομης

texstar]Refurbished IBM Net Vista Desktop with PCLinuxOS 2007 installed. Intel PIII 900mHz, Intel chipset with onboard graphics and LAN. Also includes 256mb ram, 20GB IDE HDD, 40x CDROM, 15" flat panel LCD, keyboard, mouse and a fresh PCLinuxOS 2007 LiveCD. A portion of each sale goes back towards the development of PCLinuxOS.

-Σημειωστε οτι μερος απο τις πωλησεις θα διατιθεται για την αναπτυξη της διανομης!
constantinos2007-8-3 21:28:6

lynx]Κωνσταντίνε φυσικά θα τα έβαζα με το synaptic αν υπήρχαν εκεί. Δυστυχώς δεν βρίσκονται όλα τα πακέτα στο synaptic (απόλυτα λογικό το θεωρώ αυτό).

-Aπο περιεργεια & για ενημερωση, μπορεις να μου πεις για ποια πακετα (εφαρμογες), μιλας?

lynx]Τελικά εγκατέστησα το kdeadmin-kpackage που διαχειρίζεται rpm και deb πακέτα  αλλά χωρίς να εγκαταστά αυτόματα τις εξαρτήσεις τους. Αυτή τη δουλειά θα έπρεπε να την κάνει το synaptic

-Τη κανει. & το Synaptik & η κονσολα, φυσικα.
Καπου το εχω ξαναγραψει για kpackage. Iσως να ειναι & καλυτερο. Αλλα αν θες, μπορεις να τα δοκιμασεις & ολα!
Δες τα δικα μου:

lynx]Γενικά είδα ότι το pclinuxos δεν προσφέρει καλή υποστήριξη σε rpm άλλων διανομών (ιδίως fedora)

Το PCLOS, εχει απο τα περισσοτερα rpms πακετα, απο αλλες διανομες!
...Απολυτα συμβατα με του Fedora?

lynx]Παρόλα αυτά η διανομή "πετάει" στο σύστημά μου και στην ανάγκη θα κάνω και μερικά "make install".

-Oτι "πεταει", ειναι αναμφιβολο!
Οσο γιατα: "make/install"...ε! καλο κανουν, οχι κακο!

constantinos2007-8-3 21:28:16

Αν λογω του Καλοκαιριου, κανατε καποιο διαστημα να  ανοιξετε τον υπολογιστη σας, μη ξεχασετε να ανοιξετε το Synaptik  & να πατησετε το κουμπακι: "Aνανεωση" ("Reload")
constantinos2007-8-21 14:18:50

Ok!Βγάλαμε το suse και βάλαμε το ΠιΣιΛος!Μιαααααα χαρά!Τελικά Κωνσταντίνε πολύ καλά έκανα που σε εμπιστεύτηκα!Ελαφρύ,επιτέλους έχω 3D,όλα εύκολα στο "πείραγμά" τους και συνεχίζω να ανακαλύπτω....

Eλληνικα, εβαλες?
Δλδ. ολα παιζουν? Ωραια! οποτε εχεις ορεξη, γραψε & τια χαρακτηριστικα του... πισιου σου, ωστε να βοηθηθουν αλλοι, που κοιτανε για συμβατο hardware. >>>ε δ ω!

constantinos2007-9-10 15:39:12

Συμφωνα με τα ως τωρα δεδομενα, σε συντομο διαστημα θα κυκλοφορησει η νεα   version του PCLOS.
Θα υπαρχει απο την αρχη η επιλογη της γλωσσας, θα εχει μπει το εικονιδιο, που σου δειχνει τις αναβαθμισεις, θα φοραει το νεο πυρηνα, μα με αρκετες επεμβασεις.. Θα συνεχισει στην ιδια λογικη οτι πρεπει να ειναι εφικτο απο τον καθενα & τον πλεον αρχαριο.
-Εν αναμονη, λοιπον!!

constantinos]Συμφωνα με τα ως τωρα δεδομενα, σε συντομο διαστημα θα κυκλοφορησει η νεα   version του PCLOS.
Θα υπαρχει απο την αρχη η επιλογη της γλωσσας, θα εχει μπει το εικονιδιο, που σου δειχνει τις αναβαθμισεις, θα φοραει το νεο πυρηνα, μα με αρκετες επεμβασεις.. Θα συνεχισει στην ιδια λογικη οτι πρεπει να ειναι εφικτο απο τον καθενα & τον πλεον αρχαριο.
-Εν αναμονη, λοιπον!!

 

Αναβάθμιση του υπάρχοντος χωρίς clean install πως γίνεται;

όταν έμαθα για το pclinuxos είπα : μια ακόμα διανομή linux όπου δεν πρόκειται ποτε να φτάσει επίπεδα suse , mandriva.τελικά είχα άδικο έφτασε στα χερια μου iso του pclinuxos και ΕΝΤΥΠΩΣΙΆΣΤΗΚΑ  μια πολύ καλή δουλειά και είναι κατάλληλη και για έναν έμπειρο χρηστη αλλα και άψογη για έναν νέο χρηστη μπράβο πολύ καλή διανομή

συχαρητήρια για το forum έχετε κάνει μια πολύ καλή δουλειά
kernel2007-9-27 17:38:2

Γεια
είμαι καινούριος στα LINUX και στο site αυτό επίσης..ΚΑΙ ΕΓΩ και χαίρομαι γιατί βλέπω πως η παρέα είναι μεγάλη και μεγαλώνει διαρκώς...
Αποφάσισα εδώ και ένα μήνα να εγκαταστήσω την pclinuxos 2007 για την μετάβασή μου απο τα Windows..
Κόλλησα στην εγκατάσταση του sagem fast 800. Διάβασα διάφορα φόρουμ το δοκίμασα σε διάφορες διανομές και δεν αναγνωρίζεται αυτόματα απο καμία. ΟΥΤΕ απο την pcLinuxOS 2007... την οποία κατέβασα απο το internet.  Προφανώς η διανομή που κατέβασα (live CD) δεν έχει ενσωματωμένο το firmware του modem..(είναι δυνατόν.???). Όταν με ρωτάει για το είδος της σύνδεσης δηλώνω DSL (σωστά..??) και αμέσως μετά μου βγάζει μήνυμα οτι δεν υπάρχει τέτοια συσκευή, κάτι τέτοιο..

Παρεπιπτόντως πρέπει να σας πω οτι την διανομή του pcLinuxOS 2007 που υπάρχει στο τεύχος 17 δεν ξέρω πως να την περάσω γιατί έχω συσκευή DVD που δεν είναι bootable. Aλήθεια υπάρχει τρόπος (στα Windows XP) να κάνω iso αρχείο των pcLinuxOS 2007 απο το δισκάκι του τεύχους 17;)Πώς γίνεται ??

Ας με βοηθήσει κάποιος....

jimk, γιατί έχω την εντύπωση ότι έκανες post το ίδιο μήνυμα δύο φορές σε διαφορετικά μέρη; κακό αυτό...

Γιατί να παιδευτείς άδικα και να μην κατεβάσεις το pclinux κατευθείαν σαν iso αρχείο και να το κάψεις σε ένα iso image.

Πήγαινε σε αυτήν την σελίδα

http://www.pclinuxos.com/index.php?option=com_ionfiles&I temid=28

διάλεξε server και κατέβασε το αρχείο.
Μόλις το κατεβάσεις στον υπολογιστή σου κάψε το σε ένα iso image με τον nero ( σε απλό cd αυτήν την φορά) και μετά  μπούταρε από εκεί.

Admin σορυ για το διπλό post αλλά ήταν λόγω μεγάλης απελπισίας..

Δεν θα ξαναγίνει..

PCLOS 2008. ΕΡΧΕΤΑΙ!!!!!
Θα ειναι οτι καλυτερο, πιο ευχρηστο & βολικο εχετε δει ως τωρα σε λειτουργικο συστημα!
Ειναι σχεδον βεβαιο, πως μεσα στο Δεκεμβρη θα ειναι στα desktop μας.
Ειλικρινα, θα ειναι το κατι αλλο!!!

είχα διαβάσει σε ένα tutorial ότι το sagem fast 800 δν χρείαζεται τα packs της Ueagle για να λειτουργήσει στην pc linux os2007..Αυτο ισχύει για το live cd η μετα την εγκατασταση της διανομής?? και κατι ακομα πρεπει να ρυθμισω firewall? και αν ναι πως?

Ευχαριστώ και καλες γιορτες σε όλους
Gary2007-12-24 10:0:7

Ναι φιλε μου,

έχω το ίδιο μόντεμ, καθώς και ένα μόντεμ ρούτερ, το PCLinux βασισμένο στο αγαπημένο μου Mandriva βλέπει το Sagem χωρίς drivers. Εκτώς κι αν έχεις το E4, τότε.... βράσε όριζα!

Χρόνια Πολλά!!!

φιλε μου δν μου το αναγνωρίζει πως θα δω αν ειναι το Ε4?? το modem το αγορασα πριν το 2 μηνες με ενα πακετο  conn-x..

με lsusb βλεπεις ποιο μοντελο ειναι συνδεδεμενο
Αν γραφει κατι σαν  Device 004: ID 1110:9031 Analog Devices κλπ, τοτε εχεις συμβατο μοντεμ

Αν αντι για 9031 γραφει 9041, τοτε ειναι η εκδοση Ε4 του μοντεμ

Για αυτο εχω βρει τον παρακατω οδηγο , αλλα ειναι λιγο πολυπλοκος, οπότε καλη τυχη !

Αν εχεις το 9031 παντως, μπορει να τρεξει κι απο το live cd και να συνδεθεις με αυτο στο νετ.

Aπο την αρχη που θα τοτρξεις σα live cd σου ζητα να ρου δωσεις τα στοιχεοα συνδεσης σου στο Ιnternet (nick & κωδικο). Δωστα επελεξε τυπο συνδεσης DSL (θα σε βοηθησει & ο οδηγος στο forum) & μολις φορτωσει το γραφικο περιβαλλον(KDE) & ανοιξεις τον browser θα εισαι κανονικα συνδεδεμενος στο web.